Jump to content
IGNORED

kako se sadi ruzmarin


yolo

Recommended Posts

da proširim temu na bosiljak....
Oво?Спасао нас је овог лета. Кад неког уједе комарац, само узбере лист и натрља на то место. Свраб престаје тренутно.bosiljak_7505.jpg
Link to comment
  • 5 months later...

Jeste da je sneg, ali hajde da reaktiviramo i malko proširimo temu.Planiram da kupim solidnu količinu bosiljka, baš ovakvog sa slike koju je okačio rasejan. To sam prošle sezone uzgajao u manjim količinama, ali sam se neviđeno navukao na pesto genovese u domaćoj radinosti (hvala na onim savetima od pre pola godine!). Kada je pravo vreme da se na kaliniću pazari bosiljak? Koji su temperaturni i ostali meteorološki uslove optimalni za uzgajanje bosiljka? Terasa je na Suncu od 12h pa do zalaska, ali ima mali deo terase koji je veći deo dana u hladu.Isto pitanje je i za ruzmarin. U to se ič ne razumem, tako da bi mi značilo da čujem koje sve vrste ruzmarina postoje, koje su vama omiljene, i tako.... Da li neko zna gde može da se pronađe rasad onog sjajnog dalmatinskog ruzmarina, a da to ne podrazumeva odlazak do Dalmacije? I ostala su pitanja kao i ona vezana za bosiok. Dakle, kada saditi, kako uzgajati....?Šta još valja gajiti na terasi? Kažu da nana raste kao korov, tj na sve strane. Šta je sa origanom?

Link to comment
Jeste da je sneg, ali hajde da reaktiviramo i malko proširimo temu.Planiram da kupim solidnu količinu bosiljka, baš ovakvog sa slike koju je okačio rasejan. To sam prošle sezone uzgajao u manjim količinama, ali sam se neviđeno navukao na pesto genovese u domaćoj radinosti (hvala na onim savetima od pre pola godine!). Kada je pravo vreme da se na kaliniću pazari bosiljak? Koji su temperaturni i ostali meteorološki uslove optimalni za uzgajanje bosiljka? Terasa je na Suncu od 12h pa do zalaska, ali ima mali deo terase koji je veći deo dana u hladu.Isto pitanje je i za ruzmarin. U to se ič ne razumem, tako da bi mi značilo da čujem koje sve vrste ruzmarina postoje, koje su vama omiljene, i tako.... Da li neko zna gde može da se pronađe rasad onog sjajnog dalmatinskog ruzmarina, a da to ne podrazumeva odlazak do Dalmacije? I ostala su pitanja kao i ona vezana za bosiok. Dakle, kada saditi, kako uzgajati....?Šta još valja gajiti na terasi? Kažu da nana raste kao korov, tj na sve strane. Šta je sa origanom?
Не може да се омаши термин за расад, чини ми се да негде почетком маја на Каленића гумну већ навелико има тезги са квалитетним расадом. Први на памети ми је Мики из Обреновца, беше тезга бр. 812, а још његов ћале је био надалеко познат по квалитету и избору биљака за расад. Сад већ има бар 6-7 врста босиљка, обичан, плави, лимун (заиста мирише налик лимуну), грчки... Семе обичног и плавог се лако набавља у пољопривредним апотекама, јер више фирми увози добро италијанско семе. Прошле године сам у дрвене сандуке на тераси посадио плави (право из семена) и нарастао је у невиђеним количинама. Босиљку су неопходне две ствари, пуно сунца и пуно воде, а ако је земља мало пођубрена неће имати примедби :) Рузмарин обично лако порасте из гранчице откинуте са грма коу ваља само посадити. Од осталог биља, на тераси лепо расту мајчина душица (жбунови одлично презимљују), француски (чупави) першун, шнитлаух (тј. лук власац), а посебан гушт су све варијанте отрова званог саксијска љута папричица.
Link to comment
Šta još valja gajiti na terasi?
Не може да се омаши термин за расад, чини ми се да негде почетком маја на Каленића гумну већ навелико има тезги са квалитетним расадом. Први на памети ми је Мики из Обреновца, беше тезга бр. 812, а још његов ћале је био надалеко познат по квалитету и избору биљака за расад.
Moja neostvarena želja je lavanda. Ja sam pokušavala da je odgajim iz semena, ali mi nije uspela. To važi i za većinu drugih biljaka koje sam pokušala na taj način da uzgajam, pa uglavnom kupujem rasad. Prošlog leta sam videla na Kaleniću da imaju roze i ljubičaste lavande, ali je već bio kraj sezone, pa sam ih ostavila za ovu godinu. Pretpostavljam da je reč o pomenutom Mikiju, jer je imao raznovrsnu ponudu.
Link to comment

Keva gaji neki ogromni bosiljak, ima lisce k'o kupus. To je super za pesto.Jos ima majoran, majcinu dusicu, origano, vlasac, ruzmarin, origano, rukolu, vise vrsta persuna i (mislim) korijander. Isto gaji na strani koja je popodne okrenuta suncu. Samo treba redovno da se zaliva i da ima puno sunca.

Link to comment

Hvala vam na ovim informacijama i savetima. Kada dodje trenutak za sađenje i sve što bude bilo potrebno uraditi, javiću se sa još nekoliko pitanja. Cenim da će mi terasa biti mala za sve što želim da uzgajam, a obradovalo me je ovo što ste napisali vezano za izloženost sunčevim zracima, obzirom da sam strahovao da će mi se biljke sasušiti na terasi. Inače, moja devojka je prošle godine bila na Tajvanu, pa je donela ovo:http://en.wikipedia.org/wiki/Bhut_Jolokia_pepperbhut+jolokia.JPGE sad, tajvanci ne bi bili tajvanci da to ne spakuju u suludu ambalažu. U limenci zapremine 0.25l se nalazi zemlja sa semenjem, a na omotu su intstrukcije za uzgajanje. Piše da se uzgaja u veoma toplim uslovima, na suncu, što znači da ću morati da sačekam do juna.

Link to comment
  • 4 months later...

treba mi pomoc:na terasi imam divne primerke ruzmarina i ljubicaste lavande (u saksijama), recite mi sta treba da radim da im se nista ne desi? :D mirisu fenomenalno i zeleo bih da tako i ostane. zvao zenu (koja je trenutno u matici), a ona nije bas 100% sigurna...gledao po netu, a tamo malo-malo pa neko obrezivanje. ja jedva da znam i kako se zaliva. ali, volje imam. :D eh, da. imam i ruze u kanalu, one procvetaju, pa uvenu, pa opet procvetaju neke druge...sta da radim sa ovima sto uvenu? :unsure:

Link to comment
  • 1 year later...

Ponovo ja. Trenutno uzgajam četiri različite vrste bosiljka, ruzmarin, mentu, origano i majčinu dušicu. Ruzmarin i origano su počeli da cvetaju. Šta da radim sa cvetovima? Da ih čupam kao kod bosiljka?Dalje, kako da sačuvam seme bosiljka za sledeću sezonu? U čemu da držim seme?Ovaj ruzmarin što gajim je izdržao one strahovite minus temperature iz januara, tako da je neuništiv. No, šta da radim sa origanom, dušicom i nanom kada dođe hladnije vreme?

Link to comment
Ponovo ja. Trenutno uzgajam četiri različite vrste bosiljka, ruzmarin, mentu, origano i majčinu dušicu. Ruzmarin i origano su počeli da cvetaju. Šta da radim sa cvetovima? Da ih čupam kao kod bosiljka?Dalje, kako da sačuvam seme bosiljka za sledeću sezonu? U čemu da držim seme?Ovaj ruzmarin što gajim je izdržao one strahovite minus temperature iz januara, tako da je neuništiv. No, šta da radim sa origanom, dušicom i nanom kada dođe hladnije vreme?
Lično iskustvo, iz vinograda kraj Krčedina: ruzmarin ne zahteva praktično nikakvo tetošenje, nana samostalno raste svud naokolo bez nadzora. Kada je reč o majčinoj dušici, već godinama neometano prezimljava sve beogradske kijamete na jednoj zvezdarskoj terasi. Seme i rasad bosiljka su, čini mi se, dovoljno jeftini da se ne vredi zezati sa ostavljanjem semena, a nije neuobičajeno da mi u sanduku na terasi, u kome raste bosiljak, sledeće godine samostalno nikne seme koje padne u zemlju posle cvetanja u prethodnoj sezoni.
Link to comment
  • 7 months later...
Jeste da je sneg, ali hajde da reaktiviramo i malko proširimo temu.Planiram da kupim solidnu količinu bosiljka, baš ovakvog sa slike koju je okačio rasejan. To sam prošle sezone uzgajao u manjim količinama, ali sam se neviđeno navukao na pesto genovese u domaćoj radinosti (hvala na onim savetima od pre pola godine!).
Glede boslljka, je li neko do sada snimio radnju gde ove godine ima semena plavog bosiljka? Za sada sam na jedno sedam-osam mesta nabavio NIŠTA, u jednoj poljoprivrednoj apoteci mi rekoše da ove sezone još nisu dobijali. Sa običnim i sitnolisnim bosiljkom nije frka, ali rado bih posadio i plavi. Naravno, ne sumnjam da će za koju nedelju biti i rasada na pijacama, no posldnjih godina sam se navadio da sejem sam.
Link to comment

I ja bih rado gajio bosiljak iz semena ali to je jednogodišnja biljka pa me smara da čekam do maja ili juna da dovoljno poraste da imam nekakve koristi od uzgajanja. Kupio sam na pijacama i u gardenu 6-7 sadnica dve ili tri različite vrste bosiljka, čekam kao i ti da negde pronađem plavi i to je to za ovu sezonu. Ima da se jede pesto do iznemoglosti. Pored toga, na terasi su ove godine: luk vlašac, origano, majčina dušica, lavanda, ruzmarin, nana i matičnjak.

Link to comment
Pored toga, na terasi su ove godine: luk vlašac, origano, majčina dušica, lavanda, ruzmarin, nana i matičnjak.
Origano na terasi? Na kojoj nadmorskoj visini može da raste (znam da sam ga video samo na planini)?Koliko košta seme?
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...