Jump to content

Photo

Sindrom "sportskog" ili "uvećanog" srca i informacije o istom

• Please log in to reply
10 replies to this topic

#1 srdjann

srdjann
  • Members
  • 402 posts

Posted 08 July 2009 - 20:34:06

operacija odlozena zbog hiper-oprezne anestezioloskinje koja nije bila zadovoljna sa EKG. ujutru idem na ultrazvuk cuke. meni su i na ranijim kardioloskim pregledima i testovima opterecenja govorili da imam uvecano ili kako se to popularno kaze "sportsko" srce ali ona zena hoce da to vidi sama.

Samo jednu fusnotu bih ovde ako niko nema ništa protiv...Termin "sportsko srce" je eufemizam koji je ekstremno loš jer sugeriše da je takvo srce dobro što je daleko od istine. Uvećano srce nikako ne može biti dobro jer je ono prvi korak ka srčanoj bolesti bilokogtipa i zato je anesteziološkin oprez sasvim na mestu.

#2 Vasilij Zajcev

Vasilij Zajcev

I Feel Devotion!

• Members
  • 8,597 posts

Posted 09 July 2009 - 20:03:52

Samo jednu fusnotu bih ovde ako niko nema ništa protiv...Termin "sportsko srce" je eufemizam koji je ekstremno loš jer sugeriše da je takvo srce dobro što je daleko od istine. Uvećano srce nikako ne može biti dobro jer je ono prvi korak ka srčanoj bolesti bilokogtipa i zato je anesteziološkin oprez sasvim na mestu.

upravo tako, a niko normalan ne treba ni da ima nesto protiv ovakvih informacija (mada moram priznati da si mi jutros pojebo ideju "sportskog srca" i nadao zescu frku pred pregled :D )pre svega: cuka mi je zdrava ko konju!zatim: vracen sam na program za operaciju, prvi sl.termin je utorak, pa sam pusten na vikend kuci :wub: e sad detalji: uradjen mi je EHO srca, sto je jedina egzaktna metoda (mere se milimetri zidova, zalizaka, komore, uzivo posmatra "protocnost", etc); na ulazu u ordinaciju predata je "istorija bolesti", sa nalazima iz laba, rendgenom pluca (i same cuke), tim problematicnim EKGom, kao i "predpostavkom" kardiologa (tj zebnjom anesteziologa)...hipertroficna mio tahikardia :unsure: ...prva rec oznacava uvecanje tkiva (leve predkomore pre svega), a druga ubrzan rad. citavu zebnju su temeljili na mojim hobijima (ronjenje i skijanje) kao i sportskoj proslosti, te pretpostavci postojanja "sportskog srca" i jake aritmije koja mu se desava...sto skupa daje skoro predinfarktno stanje kod starijih ljudi/sportistameni je vec ranije neki internista pominjao da verovatno imam to "sportsko srce", te da uradim ovaj pregled ali sam ga ja kapirao kao pozitivnu stvar i mislio da je dovoljno da ga drzim u visokom rezimu rada, kao i svaku pumpu visokog pritiska :laik:kardiolog je vec na pogled rentgenskog snimka, laboratorijskog nalaza i EKGa poceo da cokce i da prica kako "ovi gore nisu normalni...i da ce prvog kolegu koji dodje pod noz ubiti ovakvim anamnezama". EHO je pokazao skolske debljine zidova, volumene komora, rad zalizaka, ma sve. posto sam bio poslednji danas, njih troje su se promenili na ultrazvuku (dvoje kardiologa i poslednja sefica koju su zovnuli da "vidi ovo"). cuka mi je samo vertikalna, tj nije polozena i sve odgovara mojoj visini i tezini. na kraju su mi rekli da mi je cuka mnogo mladja od ostatka tela, da od njega sigurno necu umreti, kao i da mogu pod opstu anesteziju svake nedelje :D (neki mladji lik, zajebant ocigledno)devet je sati, idem da kupam bebirona i zaboravim na sva sranja!

#3 harper

harper
  • Members
  • 21,351 posts

Posted 09 July 2009 - 20:15:49

Srdjane, idi bre u qratz. :lol: Jesi li morao ovo da pominjes, taman sam zaboravio. Posto sam i ja ponosni vlasnik 1 Sportski Uvecanog sad ce opet da krene da me drma moja omiljena boles' hipochondria vulgaris, sto ce reci eto dodatnih troskova za ultrazvukove, ekagee, ehooe i druge radosti. <_<

Edited by harper lee, 09 July 2009 - 20:18:18.

#4 lena21

lena21
  • Members
  • 1,615 posts

Posted 09 July 2009 - 20:16:38

upravo tako, a niko normalan ne treba ni da ima nesto protiv ovakvih informacija (mada moram priznati da si mi jutros pojebo ideju "sportskog srca" i nadao zescu frku pred pregled :D )pre svega: cuka mi je zdrava ko konju!....na kraju su mi rekli da mi je cuka mnogo mladja od ostatka tela, da od njega sigurno necu umreti, kao i da mogu pod opstu anesteziju svake nedelje :D (neki mladji lik, zajebant ocigledno)devet je sati, idem da kupam bebirona i zaboravim na sva sranja!

U to ime BRAVO, nismo ni sumnjali, a mogli su i nas ovde to da pitaju mi bi smo im isto to rekli bez EHOova, RTGova :D

#5 srdjann

srdjann
  • Members
  • 402 posts

Posted 09 July 2009 - 20:36:12

Pa ne, rek'o ovo mu više dođe kao neki suportivni topic pa da ne kvarim atmosferu... ;)...koju sam kako vidim i pokvario ;) ali opet sada kada je nalaz uredan mora da ti je duplo draže nego da nije bilo frke, ne? ;)Inače, srce je dosta interesantno za dijagnostiku jer nijedna metoda nije suverena već se moraju kombinovati - eho na primer ne može da utvrdi kakav je sprovodni sistem srca, a EKG pak ne vidi morfologiju pa može da zbuni kao što je to i uradio kod tebe ;) Naime, srce je u najvećem broju slučajeva morfološki orijentisano pod uglom: desno-gore -> levo-dole i takvo srce na EKG-u daje tzv. normalnu osovinu. Ako se na EKG-u očita vertikalna osovina (kao kod tebe) ili leva osovina (kao kod mene npr.) to može da znači i da srce morfološki zauzima drugi ugao od uobičajenog (vertikalno postavljeno kod mršavih a horizontalno kod nas debelih ;)) ali i da je poremećen sprovodni sistem srca a što se opet može razlučiti RTG snimkom ili eho pregledom (bolja varijanta). Takođe postoji više EKG kriterijuma koji mogu da ukažu na hipertrofiju leve komore ali i oni nisu 100% sigurni (kod mlađih ljudi obično su lažno pozitivan pokazatelj - kod matorih su uglavnom relevantni) pa kapiram da je i to viđeno kod tebe pa otud i eho da se to isključi...Hipertrofija je inače prvi kompenzatorni mehanizam kojim se srce brani kada ima hronično pojačane zahteve - kod sportista ali i kod ljudi sa povišenim arterijskim pritiskom, pa je hipertrofija leve komore uglavnom prvi patološki nalaz kod pomenutih kategorija. Srce je tada još uvek manje-više zdravo ali je već dovoljno kompromitovano da očas posla može da napravi neko oboljenje - recimo da dođe do širenja zalistaka pa se napravi insuficijencija istih, ili pak dođe do poremećaja sprovodnog sistema pa nastanu aritmije, ili dođe do smanjenja srčanih šupljina (leve komore najpre) što utiče na njenu funkciju itd. Zato ne valja imati veliko srce ma koliko to imponovalo kao nešto dobro.Da ne gušim više ;) uživaj u vikendu! :)

#6 srdjann

srdjann
  • Members
  • 402 posts

Posted 09 July 2009 - 20:55:24

Srdjane, idi bre u qratz. :lol: Jesi li morao ovo da pominjes, taman sam zaboravio. Posto sam i ja ponosni vlasnik 1 Sportski Uvecanog sad ce opet da krene da me drma moja omiljena boles' hipochondria vulgaris, sto ce reci eto dodatnih troskova za ultrazvukove, ekagee, ehooe i druge radosti. <_<

Eh, yebiga, mi lekari smo ti uvek tu da te bez pardona podsetimo na ono što "slučajno" i "podsvesno" zaboravljaš... http://www.parapsiho...tyle_emoticons/default/cool.gif A problem nastaje kada treba nas neko da podseti na takve stvari... ;)

#7 Vasilij Zajcev

Vasilij Zajcev

I Feel Devotion!

• Members
  • 8,597 posts

Posted 09 July 2009 - 21:01:52

Posto sam i ja ponosni vlasnik 1 Sportski Uvecanog sad ce opet da krene da me drma moja omiljena boles' hipochondria vulgaris, sto ce reci eto dodatnih troskova za ultrazvukove, ekagee, ehooe i druge radosti. <_<

ima uvecano srce i navija za Zvezdu. Dead Man Walking...

vertikalno postavljeno kod mršavih a horizontalno kod nas debelih

e za ovo imas pivo!

Edited by Vasilij Zajcev, 09 July 2009 - 21:12:54.

#8 Alphons

Alphons

Old Man

• Members
  • 5,427 posts

Posted 09 July 2009 - 21:09:45

ima uvecano srce i navija za Zvezdu. Dead Man Walking...

ocigledno te ne napusta smisao za humor, cenim da je ondak sve ok ;)dobre vesti, indeed :)

#9 Vasilij Zajcev

Vasilij Zajcev

I Feel Devotion!

• Members
  • 8,597 posts

Posted 09 July 2009 - 21:27:55

ocigledno te ne napusta smisao za humor

u Harperovom slucaju sam ozbiljan kao infarkt :wicked:

#10 harper

harper
  • Members
  • 21,351 posts

Posted 09 July 2009 - 23:01:49

u Harperovom slucaju sam ozbiljan kao infarkt :wicked:

Djecace dragi, ja sam svoje odinfarktio™ jos kad je tebe tata ucio da kazes "paltizan". Sad uglavnom pratim Zvezdu sa filozofskim mirom. Uostalom, zen budizam u odnosu na pracenje KK Crvena Zvezda je 1 cisti ragnarok. http://www.parapsiho...tyle_emoticons/default/cool.gif Ako mi sportsko srce ne dobije zuti karton od pusenja, opijanja, prezderavanja i praktickog demonstriranja ovim tvojim ispisnicima koji dolaze na FF sta je fudbal i kako se to cudo igra, http://www.parapsiho...tyle_emoticons/default/cool.gif svakako je bezbedno od patoloske zaljubljenosti u izvesnu kombinaciju boja. Sad me jos jedino ume iznervirati Djokovic ali to ne smem da ti priznam da ne bih dovukao BGhosta i Ikara na ovaj topik. :lol: Imas ti o cemu da razmisljas do utorka.

#11 Vasilij Zajcev

Vasilij Zajcev

I Feel Devotion!

• Members
  • 8,597 posts

Posted 09 July 2009 - 23:31:37

de, de, lakse po toj tastaturi, matori. samo treba da mi se zadises ovde <_<