Jump to content
IGNORED

Torte i kolači


Amelija

Recommended Posts

oćemo!

 

nego, vratio se sa zemunske. zašao među babae sa rezancima i nađem mak. nemleven ne radi posao, kad ono: ima i mleven. čekam red, vidim mak nešto beličast previše. pitam, jel to sa šećerom? kaže baba nije, to je sam mak... a šta vam je to belo? (i uzmem među prste...) nitra sine, to je takav mak, šareni... ne, gospođo, to je prezla... baba slegne ramenima, okrenem se i odem...

 

.... kad sam prošlog meseca probao domaću dimljenu kobaju u kojoj je pored mesa bilo i ljuspica soje, mislio sam da nema dalje, to je dno. a sad mak sa prezlom.

jel ovo oduvek bilo ovako, a ja slep kod očiju, ili smo sad totalno otišli u materinu...

Edited by banatjanin
Link to comment

i meni je mak uvek bio belicast dok sam ga kupovala mlevenog, a sad kad ga sama meljem, crn je kao ugalj. aaa svuda prevaranti.

 

KOLAC SA ROGACEM I JABUKAMA

 

uzela sam ga odavde

 

i pravila ga dva puta po ovom mom prilagodjenom receptu. danas cu ga praviti opet. mleveni rogac sam kupila u visnjici, 200 grama 52 dinara. ne mesajte mleveni rogac s rogacem u prahu!

 

4 jaja
200 grama mlevenog rogaca
pola praska za pecivo
4 kasike mlevenih oraha (il badema il lesnika)
2 kasike maslinovog ulja
2 velike slatke jabuke
saka grozdjica, brusnica, il nekog drugog suvog il kandiranog voca
malo ruma i mleka
cimet
 
pola slatke pavlake (125 ml)
70, 80 grama crne cokolade
 
ukljuciti rernu na 170 stepeni. tepsiju (onu sto je pola pleha, obicna kucna za gibu, na primer) obloziti papirom za pecenje.
jabuke oguliti i izrendati.
umutiti 4 jaja. u njih uliti ulje, mutnuti, pa dodati rogac, prasak za pecivo, orahe, cimet. izmesati. dobije se gusto testo. u to kasikom umesati jabuke. zatim grozdjice omeksale u vreloj vodi, il u malo ruma, na primer.
peci 30 minuta. proveriti cackalicom.
topao kolac naprskati s malo ruma (ko nece da deca piju rum, ne mora), mleka, moze i sokom od pomorandze, nekim drugim alkoholom po zelji.
pola slatke pavlake (125 ml) zagrejati tik do kljucanja, al da ne prokljuca, i time preliti jednu izlomljenu cokoladu najlepse zelje 75 posto od 75 grama. mesati dok se cokolada skroz ne rastopi. preliti preko kolaca.
kolac ohladiti u frizideru. najbolje da prenoci. danas ako se jede je dobar, a sutra ako se jede, onda je genijalan. 
Edited by darling
Link to comment

ovaj kolač ću da pravim, kol'ko večeras

 

@dardling, samo mi kaži, pošto si vidim sasvim izbacila cukar, da li je na kraju dovoljno sladak ?

tj. ja imam neke nakisele jabuke (a organske su, šteta da pored njih kupujem ove nadrukane), pa se pitam da l' smem baš sasvim da izbacim šeker ???

Link to comment

evo jedem ga upravo, meni je veoma sladak. al da ne bude da sam ja sudija, pravila sam ga u duplim merama dvaput u zadnjih 10 dana, razdelila ga unaokolo, jelo ga je najmanje dvadeset ljudi koji jedu slatko, svima im je bio odlican. a obicno kukaju kad ja pravim i distribuiram kolace da nije dovoljno slatko. inace, nisam koristila slatke jabuke, nego neke koje sam imala po kuci, nisu kisele, al nisu ni slatke ko zlatni delises. onako su...a mozes i prskanu slatku jabuku. ionako ces oguliti koru. 

 

ovaj sto jedem sam zalila kuantroom i veoma je lep. al kupila sam grozdjice u ideji, kakav zajeb, ustajale su, groznog su ukusa. nista, podelicu i ovaj, pa idem dalje.

 

definitivno danas, za prvi put, zalij ga rumom i mlekom, stavi ukusne grozdjice, koje su slatke!, ili stavi kandiranu pomorandzu i sve ce biti super. rogac je sladak, a slatkocu ces dobiti i iz cokoladnog preliva. trast mi :)

Edited by darling
Link to comment

ja sam pravila rogac-jabuke kolac po receptu tee mamut iz jutarnjeg programa hrt, odlican je kad odstoji. s tim da u njega ide 250 g secera (sto sam ja srezala na pola) i 100 g maslinovog ulja a nema preliva. posto je ovdje vise rogaca a nema secera, nesto razmisljam da probam i to.

Edited by morgana
Link to comment

e, evo je obećana Hjortron-galuška:

 

kore/testo/kako god se tačno zvalo

4 jajeta, ulupati odvojeno belanca i žumanca sa po 4 kašike šećera i ubaciti 150-200g mlevenih oraha
podeliti na 2 dela pa u jedan ubaciti 2 kašike kakaa
ispeći u rerni

filovi:

po 2 cela jajeta sa 4 kašike šećera umutiti i dodati malo mleka (otprilike jednu šoljicu), pa skuvati na pari ali ne brutalno (da ostane blago tečno, kremasto)
i onda u jedan fil dodati vanilin šećer
u drugi 2 štangle čokolade (napomena: u čokoladni staviti malo više mleka)

 

rumasti sirup:

4 kašike šećera, 2dl vode i 1dl ruma ukuvati da postane sirupasto (da kaplje sa kašike)

i onda ređati u providnu činiju

prvo belu koru
pa onda preliti čokoladnim filom
pa malo rumastog sirupa
pa čokoladnu koru
pa onda vanilasti fil
pa opet čokoladni krem
pa tako se igrati dok se ima svega

 

i onda na kraju preliti kremom od čokolade i ukrasiti šlagom
a može se  ukrasiti i seckanim orasima, suvim grožđem i listićma čokolade

a može se i na svaku koru u procesu pravljenja pobacati malo suvog grožđa

 

i eto :)

Link to comment

jao, muškarci  :isuse:

 

ja nešto trabunjala onako više za sebe kako treba da iskoristim te seljačke jabuke za kolač i nastavila jel'te da se bavim visokoumnim radom aka projektovanjem jednog grozomornog stambenog bloka

(ne volem, al' šta ću, taki uvjeti)

i zamjetim u jednom momentu, moj muž se negde izgubio, ne daje glasa odsebe

siđem do kuhinje a on lepo uvatio jabuke i sve ogulio (a meni za kolač dovoljne, 2, ajde 4, jer su baš male)  :isuse:

 

i onda, potrči da sad te jabuke ne oksidiraju, deo izrendala za gorespomenuti kolač, a deo izdubila pa kao zbudžila neke tufahije (neka moja brzinska varijanta bez onog slatkog preliva- samo se napune jabuke i peku u rerni)

 

i sad eto, gotov i kolač i tufahije, 

al' zato ostaje crtanje za popodne  <_<

Link to comment

super isp'o ovaj kolač što je darling ostavila recept

 

ja bih tu jedino još povećala količinu jabuka za 50 %

mada je i ovako super, nemam primedbi uopšte

 

i zbilja dovoljno sladak bez trunka šećera  :thumbsup:

Link to comment

jao, pravila i ja, takodje bez cokolade /jer ima secera a mozda je malcice visak i to iz suvog grozdja, za moj spec. slucaj/

odlican recept, a bice da ga je svaka postena PPP kuca imala za drzavni praznik, nesto kao ruska za NG :-)

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...