Jump to content
IGNORED

Čokolada


Amelija

Recommended Posts

daj link za neku zenu, pliz. nikad covek ne zna kad moze zatrebati.
Ima toga po fejbucima koliko hoces. u maniju za mkarone jos i razumem (mada ne razumem cenu) dok mi prica i fama oko cupcakea uopste nije jasna.
Link to comment

neam fejsbuk :(slazem se za kapkejks. a ni makaroni mi nisu jasni. dobri padobranci vec jesu, mada se zapravo ne secam kad i gde sam naletela na dobre padobrance. :(ovaj tel koji kampokej nije prilozio nek stoji zlu ne trebalo, ako nekad budem u fazonu da izvodim kerefeke s poklonima.

Link to comment

kako moze da smanji kolicinu secera u puslici? to uvek ide 50, 60 grama secera na belance, inace ne moze da se ispece kako treba. zato ni ne volim te beze, meringe, puslice, makarone, vetrove torte i kolace: preslatko je. cini mi se da su se fini.rs doselili nedavno u moj komsiluk. poznati su mi ime i logo!?dudo, daj tel. ovi bas dobro izgledaju :)

Edited by darling
Link to comment

Uživam čitat topik mada ne volim crne čokolade sa visokim postocima kakaa, pogotovo kad su mešane sa nekim aromama i filovima, pa bile one najviše klase.Meni je klasična mlečna zakon i samo me lepa sličica kantice sa mlekom na ambalaži pali prilikom odabira. Ili ono slogan ' od svežeg alpskog mleka i sl.Mnogo sam voleo Braco i Seka od Zvečeva, nekako bile baš mlečne i masne po mom sećanju. Mislio sam da ih nema više, sad vidim na netu da ima i potenciraju opet to najkvalitetnije sveže mleko, manje price o kakaovcu. Jel to opet neki tehnološki marketinški trik? Pretpostavljam da je na kraju to sve mleko u prahu.Nešto mislim, zar ne bi trebalo crne čoklolade da se zovu nekako drugačije jer etimološki je čokolada upravo kakao s mlekom a i istorijski ako je tačna priča o poreklu, tj. onim nemoralnim kaluđericama negde nekoć u latinskoj americi što su se tajno odavale toj novoj zabranjenoj slasti. Mislim, mogle su da jedu kakao i da piju mleko ali to pomešano je bio đavolji napitak :)

Edited by francuski sobar
Link to comment

Ta žena što pravi makarone se zove Ivana, onaj broj sa FB strane radi. Nedavno je preselila radionicu u Visokog Stevana ali nema retail lokaciju. Ja naručujem povremeno od nje kutiju sa 10 kom za poklon, a mogu da se izaberu boje/ukusi čak i za to malo pakovanje. Divno upakovano u dugačkoj kutiji, pa onda u lepoj beloj papirnatoj kesi na kojo je njihov zlatni logo "fini". Jedino ona pravi makarone onako kako treba, belance da odstoji 48 sati u frižideru (mora, da bi makroni imali stopicu), da 2 puta samelje blansirane bademe i proseje, da tresne ceo pleh o pod da bi izleteo vazduh iz već izlivenih makrona... To su sve forice koje niko normalan ne radi osim nje, sve ove pekare po gradu što valjaju makrone, to ni na šta ne liči. Ja je ispitala, korak po korak, sve mi je priznala kako pravi. :). Inače, ima fantastičan kolač koji ona zove italijanska krempita. Sličan fazon kao krempita, samo manje slatko, krem je blaži i kremastiji (mlečniji?) i ona sve slaže u obliku okrugle torte, ispadne 1500 din 12 šnita.

Link to comment
to što si napisao jednostavno nije tačno. ne mislim pritom na kontkretan slučaj (verovatno si u pravu, ali ja ne znako ko je ko u konditorskoj industriji i kakvi su im odnosi), već uopšte, bez obzira na to da li je u pitanju čokolada, vino, hlebovi, restorani...nezavisna ekspertska ocenjivanja postoje, organizovana transparentno i po čvrstim, unapred utvrđenim pravilima i treba da postoje. ponavljam, neka kažem da je ovo pomenuto konkretno takvo, i ne sumnjam u ono što si napisao. međutim, to ne može da se odnosi na sve degustacije.
Da ne bude zabune, sve sto sam pisao oko degustacionih panela se odnosilo samo na cokolade, o drugim proizvodima (i njihovim degustacionim panelima) ni ne mogu da pricam jer nisam u tim vodama...medjutim svaki put kada se radilo neko uporedjivanje najpoznatijih cokolada uvek je bio neki interes i uvek su u celu pricu bili umesani posrednici koje distribuiraju odredjene brendove...
Nego Keksi aj dok jos ispunjavas zelje reci nesto i za After Eight :)
After Eight je bio ozbiljan proizvod dok je bio u vlasnistvu Rowntree kompanije, ali kada je firma zapala u finansijske probleme i kada ih je 1988. godine preuzeo Nestle, mnogo toga se promenilo...svi famozni proizvodi koje je Rowntree izmislio (After Eight, Kit-Kat, Smarties, Aero, Rolo, Munchies, itd) jednostavno vise nikada nisu bili isti jer je Nestle odmah krenuo da im pojeftinjuje proizvodnju tako sto je zamenjivao odredjene sastojke...da je na primer After Eight ostao kao nekada, bio bi B klasa, ali ga je Nestle presaltovao u C klasu...Konkretno najveci problem kod After Eight je taj sto je Nestle odmah smanjio procenat kakao delova i procenat onog krema od mente, a povecao je udeo secera...a onda su pre nekih 6-7 godina potpuno neshvatljivo dodali i mlecnu mast, koju inace vole da trpaju u sve svoje cokoladne proizvode...i dalje je to pristojan proizvod, ali je prava steta sto se odredjeni proizvodi namerno unazadjuju da bi bili jeftiniji...
Uživam čitat topik mada ne volim crne čokolade sa visokim postocima kakaa, pogotovo kad su mešane sa nekim aromama i filovima, pa bile one najviše klase.Meni je klasična mlečna zakon i samo me lepa sličica kantice sa mlekom na ambalaži pali prilikom odabira. Ili ono slogan ' od svežeg alpskog mleka i sl.Mnogo sam voleo Braco i Seka od Zvečeva, nekako bile baš mlečne i masne po mom sećanju. Mislio sam da ih nema više, sad vidim na netu da ima i potenciraju opet to najkvalitetnije sveže mleko, manje price o kakaovcu. Jel to opet neki tehnološki marketinški trik? Pretpostavljam da je na kraju to sve mleko u prahu.Nešto mislim, zar ne bi trebalo crne čoklolade da se zovu nekako drugačije jer etimološki je čokolada upravo kakao s mlekom a i istorijski ako je tačna priča o poreklu, tj. onim nemoralnim kaluđericama negde nekoć u latinskoj americi što su se tajno odavale toj novoj zabranjenoj slasti. Mislim, mogle su da jedu kakao i da piju mleko ali to pomešano je bio đavolji napitak :)
Cokolada definitivno nije "kakao s mlekom", jedino ako mislis na prvu modernu cokoladnu tablu napravljenu pre skoro 200 godina...ta prica s kaludjericama se odnosi na XVI vek i dolazak spanskih konkvistadora u Latinsku Ameriku gde je Hernan Cortes prvi put probao cokoladni napitak, ali je on bio mesavina izdrobljenog kakao zrna, raznih zacina (uglavnom cilija) i vode...posle su u Evropi odlucili da zamene cili sa vanilom da bi povecali slatkocu...tek je krajem XVII veka neki fizicar i ljubitelj tadasnjeg cokoladnog napitka dodao mleko u napitak dok je boravio na Jamajci...a ako bi isli u daleku istoriju, po zadnjim istrazivanjima cokolada se koristila 1400 pre nove ere, isto kao napitak (izdrobljena kakao zrna, zacini i voda) na podrucju danasnjeg Hondurasa...Ono gore sto si napisao u vezi Braco i Seka cokolada koje propagiraju vise mleka, da u pitanju je samo marketniski trik...odavno proizvodjaci stede na kakao delovima tako sto plasiraju pricu kako njihove cokolade sadrze vise mleka, a to naravno nije istina...plus i to mleko sto koriste je ono najjeftinije moguce, kakvo crno "alpsko mleko" koje je najskuplje na svetu...sve te jeftinije cokolade stede na svim sirovinama osim na seceru, a alpsko mleko jedino koriste Milka, Toblerone i Nestle od tih komercijalnih svakodnevnih cokolada, ali u mizernim kolicinama... Edited by keksi krem
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...