Jump to content
IGNORED

Čokolada


Amelija

Recommended Posts

I ja mrzim Oreo, ali se i ovde ljudi pale na njega. I na glupe Oreo šejkove.Inače, stvarno retko kupim keks. Kad kupim, kupim langue da chat (mačiji jezik) koji je neki jako prost, ali je 100% jako masan keks. I jeftinoća je na kub. Medjutim, za Pepperidge Farm kukijima ponekad odlepim. Još ga stavim malkice u mikrotalasnu. Mmmmmm...

Link to comment
@ keksi kremPostoji potreba za degustacionim panelima sastavljenim od eksperata, kao i onima sacinjenim od "tipicnih" konzumenata. (Da li su u ovom slucaju eksperti samoproklamovani, ili ne, to ne bih znao - ne bez uvida u njihovu obuku i odredjene statisticke podatke glede njihove performanse).
Naravno da postoji potreba za tim kada novi proizvod treba da se lansira na trziste...u tom slucaju kompanije vrse interna testiranja gde njihovi eksperti ocenjuju nekoliko varijanti istog proizvoda i ona koja se pokaze najboljom na kraju bude finalna verzija...zatim sledi eksterno testiranje gde se male kolicine tog novog proizvoda podele lokalnim radnjama i marketima, kao i porodicama i prijateljima svih zaposlenih u toj kompaniji...ako te incijalne faze opravdaju ocekivanja i ako je prodaja novog proizvoda u lokalnim radnjama zadovoljavajuca, onda proizvod krece u siru distribuciju i u zavisnosti kako se pokaze u prvih nekoliko meseci, onda ili ostaje permanentno na trzistu ili biva povucen...bez obzira na velicinu i rejting kompanije, veliki broj novih obecavajucih proizvoda nikada nije docekao svojih 5 minuta, vec je veoma brzo ukinut...Ali degustacioni paneli gde se ocenjuju vec dobro poznati proizvodi i ciji se rezultatiti objavljuju javno je jednostavno mazanje ociju i uvek tu postoji odredjeni interes...u ovom konkretnom slucaju 5 "eksperata" je ocenjivalo 22 cokolade, na trecoj strani tog sajta stoje njihove slike i zanimanja...svi su oni profesionalni cokolateri, a Valrhona je glavni snabdevac njihovih cokolaterija (to se lako proveri), znaci onda ona nema sta da trazi u tom istrazivanju...nemoj da me shvatis pogresno, Valrhona je sigurno medju najboljim cokoladama na svetu, ali ne mogu onda da je ocenjuju oni koji su poslovno vezani za nju, ako je cilj da sve bude fer...Takodje, kada se pogleda ona tabela i obrati paznja na "Country of manufacture" onda je cela stvar jos sumnjivija...ocigledno se daje prednost cokoladama koje se uvoze iz Francuske i Nemacke u odnosu na druge zemlje, sto znaci da jedan od australijskih distributera koji dostavlja Valrhonu ovim cokolaterijama ciji su eksperti ucestvovali u degustacionom panelu, takodje cini i jednu kariku u lancu distribucije kada su u pitanju i neki drugi brendovi...na primer, da se nije ocenjivao Lindt koji je uvezen iz Francuske vec onaj iz Italije ili Svajcarske, verovatno bi ga rangirali u donjem delu tabele...s druge strane, da se ocenjivao Green & Black's uvezen iz Amerike a ne iz Italije, pretpostavljam da bi ga stavili u gornji deo tabele...ovo je samo hipoteticki jer je u pitanju ekskluzivna distribucija, samo navodim primer da uvek postoji odredjeni interes i da iako neke stvari deluju naivno na prvi pogled, itekako je vazno "ubediti" potencijalne potrosace da je odredjena cokolada bolja od neke druge, jos narocito kad se kojekakvi eksperti umesaju...kada bi u Srbiji radili ovo istrazivanje verovatno bi izabrali vlasnicu Adore cokolaterije da bude deo panela...ona bi sugurno ocenila Callebaut cokolade kao najbolje, jer od njih dobija svoje sirovine...zato ja ne volim te panele...
juče sam zapucao do Vera da kupim taj famozni Oreo keks. I kupio. Sa duplim kremom. I uopšte mi nije jasno što je galama oko toga. Jednostavno, nije me dojmio ili ja ne umem da prepoznam njegovu dimenziju i dubinu ukusa. Običan tvrdi sendvič keks sa masnjikavim filom, pritom presladak.vezano za Jafu i Mančemelou, ja sam stvarno bio ubeđen da se to pravi po licenci, odlično je što je Keksi pojasnio. jer, jednostavno, oba proizvoda su ukusna, nekako su uvek odskakali od domaće konkurencije istog tipa (ko je probao makedonsku Resanu (a na temu Jafe), zna o čemu govorim), imali kontinuitet kvaliteta, a na sve to imali su i imaju odlično dizajnirana pakovanja.
Problem kod tih raznih imitacija "nase" jaffe je u tome sto se gleda kako da se napravi sto jeftinija varijanta cija ce niza cena biti dovoljan povod ljubiteljima "nase" jaffe da se prebace na taj novi jeftiniji keks, bez obzira sto ce po ukusu biti znatno inferiorniji...kada bi pravili proizvod istog kvaliteta onda bi i cena bila skora ista, a posto su kupci vec odani odredjenom brendu, nema potrebe da prelaze na neki drugi keks koji isto kosta, a u njima ne budi odredjenu nostalgiju...ako bi neko zeleo da napravi proizvod koji ce biti superiorniji od jaffe, onda ce mu i cena biti automatski veca, pa je to u startu osudjeno na propast jer iako je ukus objektivno bolji, potrosaci ne zele da placaju vise ako ne moraju, a sami ce sebe ubediti da im je ukusnija verzija keksa koju jedu od detinjstva...jedino kada bi u buducnosti neko krenuo da uvozi pravi engleski jaffa keks, ili jos bolje Pim's (pravi ga francuski LU, malo je deblji od jaffe, ali je verovatno najbolji od tih vrsta slatkisa), i ako bi cena bila konkurenta, onda bi ljudi videli koliko je i "nasa" jaffa slaba imitacija...Dizajn pakovanja je najmanji problem...i tu konditori imitiraju jedni druge, ili potpuno kopiraju stranu konkurenciju...ali u danasnje vreme, sa savremenom tehnologijom i talentovanim ljudima za dizajn, sve je lakse...Sto se tice Oreo keksa, lepo ste ti i cmrlj napisali kako su americki keksovi "otuzno slatki"...ima malih izuzetaka, ali tamo jednostavno moraju da se prave preslatki proizvodi jer velika vecina tamosnjih potrosaca voli samo tri ukusa da oseti u ustima kad je u pitanju hrana (kackavalj, kikiriki, secer)...kada se radi o slatkisima onda je najidealnije da oni imaju i puno secera i puno kikirikija, pa tako vec godinama proizvodi kao Snickers i Butterfinger dominiraju trzistem i prosecni potrosaci ih smatraju ubedljivo najboljim cokoladama (iako naravno nisu cokolade) i zbog toga nijedna ozbiljina evropska cokolada ne uspeva da napravi kakav-takav pomak na americkom trzistu (niti imaju kikiriki, niti su previse slatke, niti im je cena priblizna ovim navedenim "cokoladicama")...Belgija i Svajcarska vole da se hvale kako se u tim zemljama jede najvise cokolade (zato sto je cokolada jedan od glavnih sinonima za te dve zemlje), ali to je daleko od istine...Amerika i Velika Britanija su dva ubedljivo najveca trzista gde se najvise jedu i cokolade i ostali konditorski proizvodi...koja god kompanija uspe da se probije na jednom od ta dva trzista (ili jos bolje, oba) ne mora da brine za svoju buducnost jer kolicina slatkisa koja se dnevno proda u Americi i Velikoj Britaniji premasuje zbirnu dnevnu prodaju u svim ostalim zemljama na svetu...zato na primer Hershey gotovo da nema pravu distribuciju van Amerike (izuzetak su Brazil, Meksiko i Kina gde postaju sve prisutniji) jer samo na domacem trzistu ostvaruje neverovatan dobit (jedino su Mars proizvodi popularniji)...Oreo keks je nastao pre sto godina kao imitacija tadasnjeg Hydrox keksa (pravio ga je Sunshine koji je kasnije kupljen od strane Keebler kompanije)...medjutim od pocetka njegove proizvodnje Nabisco je koristio bolje sirovine i veoma brzo je Oreo preuzeo primat na americkom trzistu zbog boljeg ukusa, pa se do Drugog svetskog rata vec zaboravilo da je Oreo nastao kao imitacija, dok je original Hydrox pao u zaborav (nekoliko puta je bio povlacen pa ponovo lansiran, ali se uvek na njega gledalo kao na drugorazredni proizvod)...do pre 20-ak godina Oreo keks je u svom belom filu imao svinjsku mast i mnogi ozbiljni ljudi su ga smatrali za najukusniji keks na svetu, posle je svinjska mast zamenjena sa hidrogenizovanim biljnim uljem (zdravstveni lobi ucinio svoje) sto je sigurno dosta unazadilo ukus samog keksa...E sad, kao sto je vec receno u Americi vole sve sto je preslatko pa je tako i Oreo mnogo sladji nego sto bi trebao da bude...ipak jedna bitna stvar u kojoj se razlikuje u odnosu na originalni Hydrox je u tome sto je crni tvrdi deo keksa manje hrskav, sto dovodi do toga da se bolje umace u mleko i bolje absorbuje tecnost...vecina ljubitelja Oreo keksa ne konzumira ga kao i svaki drugi keks, vec po pravilu prvo razdvoje crne delove, potom polizu beli krem, a onda u toplo mleko umacu crni deo i jedu...ceo taj ritual veoma znaci jer nikada nije samo ukus u pitanju, vec ceo dozivljaj od otvaranja kutije i podgrevanja mleka, do samog konzumiranja i prisecanja kako su to isto radili kad su bili mali (ujutru uz crtane filmove ili uvece pred spavanje)...i onda kad se ima u vidu da se ovo radi vec sto godina i da je Oreo apsolutni lider na americkom trzistu zadnjih nekoliko decenija, upravo se zato i dize tolika galama oko njega...plus, dodaj na to neverovatan marketing i mali milion reklama, prisutnost u filmovima i serijama, zatim neizostavan dodatak raznim sladoledima, tortama i kolacima, i eto nevidjenog hajpa koji raste sa svakim novim trzistem gde se pojavi famozni Oreo keks...meni je on licno simpatican, ali su mi pak Petit Beurre i Petit Ecolier neuporedivo bolji, a takodje i neki drugi manje poznati proizvodi... Edited by keksi krem
Link to comment

hvala, kao i do sada, na iscrpnom i znalačkom odgovoru. to sve što stručno pišeš je sjajno.ipak, vezano za panele:

Ali degustacioni paneli gde se ocenjuju vec dobro poznati proizvodi i ciji se rezultatiti objavljuju javno je jednostavno mazanje ociju i uvek tu postoji odredjeni interes...
to što si napisao jednostavno nije tačno. ne mislim pritom na kontkretan slučaj (verovatno si u pravu, ali ja ne znako ko je ko u konditorskoj industriji i kakvi su im odnosi), već uopšte, bez obzira na to da li je u pitanju čokolada, vino, hlebovi, restorani...nezavisna ekspertska ocenjivanja postoje, organizovana transparentno i po čvrstim, unapred utvrđenim pravilima i treba da postoje. ponavljam, neka kažem da je ovo pomenuto konkretno takvo, i ne sumnjam u ono što si napisao. međutim, to ne može da se odnosi na sve degustacije.
Link to comment
Valrhona je sigurno medju najboljim cokoladama na svetu, ali ne mogu onda da je ocenjuju oni koji su poslovno vezani za nju, ako je cilj da sve bude fer...
Pod uslovom da se sprovodi degustacija na slepo (kako bi jedino i trebalo da bude), može i to. Mada si ovde verovatno u pravu, što kaže banaćan... ovo kažem više "u principu", zarad potpunijeg informisanja forumskog populusa. :)
Link to comment

Što se tiče Orea, ja potpuno razumem famu. Probao sam ga prvi put pre skoro 20 godina i bukvalno sam se zaljubio. Svako ko je išao u neko inostranstvo uopšte nije morao da razmišlja o tome šta da mi donosi. Nemam osećaj da je presladak i prosto mi je najbolji keks koji sam ikada probao.

Link to comment

uh, kakvu sam muku mucio sa interesima kada se rade degustacije. kada je tehnolog u shemi sa nekom firmom i sta god mu novo predlozis ne valja. ima tu caka kako im dohakati. degustacija na slepo, nezavisna ekspertiza, zamena uzoraka (das favorizovani uzorak kao da je novi) i sl. zna biti pravi triler, ali nema se uvek vremena i zivaca za te zavrzlame....meni je najlakse okrenuti tehnologa i izvrsiti pritisak da se ne zeza. dugo sam u jednoj firmi, skontalni ljudi da se ne vredi kaciti sa budalom. ovo moje je vezano vise za sirovine za proizvodnju hrane (ukljucujuci konditerske proizvode - E uljeze sa snikersa i ostalih zdravih proizvoda)oreo volim izmrvljen u sladoledu. to sam pokupio iz diary queen sladoleda (mislim da se tako zove lanac, valjda iz australije)

Link to comment
ne bih se ja kladila za vero da je cena visoka, jer su im troskovi veliki. kad su dovukli dugotrajno mleko iz grcke posle aflatoksin afere, litra bila 170 din. i onaj cedjeni sok od pomorandze sto ga cede u radnji kosta ko svetog petra kajgana, a nije da ne sede na nepresusnom izvoru pomorandzi.
sa madjarima treba biti oprezan oko stanja u kome je roba. 90% cokolade sa njihovih tezgi je sasuseno i nejestivo. stoji ko zna gde i u kakvim uslovima a najcesce u samoj tezgi. za keks ne znam, nisam probao, ali se ne bi zacudilo da ni on nije onakav kakav bi trebalo da bude. sto se mene tice kod madjara samo kafa i eventualno parmadjelo kad ga nabavi cmrlj.
Link to comment

meni taj oreo nije niš posebnoa inače probala sam Vahlronu, i dobra je, ali zaista ne primećujem da je bolja od svih onih raznih iz B klasea Moser Roth je kao što već rekoh odličan pa makar bio i Š/Ž klasa :Di ako ništa drugo, onoj Indijevoj listi definitivno verujem zbog nje ;-)

Link to comment

uzeo danas, i potvrdio svoje skromno mišljenje da ova čokolada zakiva. zapravo, da je najbolja crna čokolada koja se valja u Srbiji. lecitina i tako toga ni u tragovima, samo šećer i kakao. pritom, organik - kome znači. koštala je 250, a danas kupio 150 dinara u DM marketima. čini mi se da rasprodaju zalihe, možda više neće biti.inače, cela ta Alnatura linija ima nekoliko jako kvalitetnih proizvoda, od kojih opet neki u poslednje vreme sasvim razumno koštaju (kuskus 200 dinara - jeftinije skoro duplo od onog sa kamilom, itd...)

Link to comment

super je alnatura, generalno.a inace, jebo vas moser roth kad ste ga pomenuli. u subotu kupim kod madjara, otvorim, kada ono pobelela, isusena i stvrdnuta tabla konzistencije blize dvopeku nego cokoladi. probam, ukus prolazi ali struktura nejestiva. onda sam se setio da sam istu takvu jednom bio kupio i u aldiju.

Link to comment

da se pridruzim nerazumevanju fame oko oreo keksa.ne smeta meni toliko ni slatkoca, nego mi... nije nista posebno. prosto, nije to neki ukus kome bih se vracala iznova i iznova. isto kao i oni laduree keksici (zapravo macaronsi, ne znam koja je razlika ni da li je ima) sto se stancuju u francuskoj (mau sigurno zna). izgledaju super, svi su u nekim nerealnim pastelnim bojama, tacno da ih uramis... ali ukus... opet nista specijalno. mislim da se nemali broj ljudi (naravno, nekima se verovatno i odistinski svidja) lozi samo zato sto ih je zeznuto nabaviti u srbiji (tj. laduree mislim da ni nema gde da se kupi ovde ali mogu da se nadju varijacije).

Link to comment

Zapravo nije ni tako tesko nabaviti makarone u Srbiji. Moja sestra to narucivala onako na veliko kod neke zene koja to pravi i uopste nije bilo skupo.Ista stvar za Oreo, nista posebno. Nisam ni znao da toliko poklonika.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...