Jump to content
IGNORED

Čokolada


Amelija

Recommended Posts

Hvala ti Kremu i dubok naklon za uloženi trud.. Ako ti nije palo na pamet ozbiljno razmisli o pokretanju nekih novina, sajta ili već nečeg sličnog. Kada te već ne mrzi da obrazuješ neuke da bar uzmeš neku kintu.Koliko sam upratio vanila je plod biljke a vanilin destilisana aroma?

Link to comment
Koliko sam upratio vanila je plod biljke a vanilin destilisana aroma?
vanilin nije destilisan, nego je 100% smuckan u epruveti.prirodna vanila ima jos mnogo drugih aroma koje joj daju neponovljiv miris, vanilin je tek jedan od njih (dominantan)forma moze biti plod (mahuna), a moze biti i ekstrakt ploda
Link to comment
ako nije tajna, kako ti znas sve ovo? :D
Google :DSalim se...lako se neke stvari saznaju jer je svako svakom konkurencija i onda se iza ledja non-stop dostavljaju informacije, a ja sve to moram da prikupljam jer mi s vremena na vreme pomaze u poslu...Vecina stvari napisanih ovde i nisu neke velike tajne..ljudi koji su (in)direktno povezani sa globalnim konditorskim trzistem znaju dosta ovih sitnica...a sve ostalo se moze saznati na razne nacine...
Može li da se napravi uporedno poređenje Štarkovih figaro kocaka i Kraševe bajadere? U osnovi mi se čini da je reč o istom vragu, čokolada sa nugatom, čak je do pre rata i Kraš imao svoju varijantu figara koja se pakovala i prodavala rinfuzno, a ne u staniolu kao Štarkove. Vrlo subjektivno, čini mi se da su figaro kocke najbolje što se pravi od industrijskih čokolada u Srbiji, jadac je samo što ih Štark pravi u talasima i nema ih uvek u prodaji.
Figaro kocke su direktna kopija bajadera...ali su zato i "cuvene" bajadere obicna kopija Cremini kockica koje proizvodi italijanski Pernigotti...znaci opet se vrtimo u krug...obe imitacije su daleko od originala...Po sastavu, bajadere su bolje od figaro kocki...a po ukusu, to je vec subjektivna stvar...ako ti se vise svidja figaro onda je to kraj price...ali obavezno probaj Pernigotti ako negde naletis na njihove proizvode...
Ne slažem se sa tumačenjem povodom spora oko zaštite žiga. Plasmon i plazma nisu iste reči, niti imaju isto značenje, niti je isti sastav keksa plazma i plasmon.
Industrijska piraterija medju konditorskim kompanijama obuhvata: prisluskivanje i spijuniranje, neovlasceno "upadanje" u kompjutere i kradju fabrickih formula, direktna i indirektna imitacija proizvoda, itd...U ovom slucaju, Petar Tutavac je nakon otkaza u Italiji odlucio da "ukrade" kompletnu formulu za plavljenje plasmon keksa (bio je 7 godina jedan od njihovih tehnologa u fabrici) i nju primeni na svoj novi proizvod, klasican inside job kao na filmovima...jeste on promenio odredjene sastojke u cilju smanjenja troskova proizvodnje, ali formula je ostala 100% ista...drugim recima, svi sastojci se u decimalama poklapaju i ceo postupak mesanja sastojaka i pecenja je bukvalno identican...ma svaki bitan postupak je isti, osim sto nasa plazma nema izolat mlecnog proteina i ima nekoliko nepotrebnih dodataka...ali formula je preslikana i ona pomaze da se napravi isti keks sa razlicitim sastojcima (plasmon ima 1,4% jecmenog slada, a plazma ima 0,7% meda i 0,7% dekstroze)...na kraju se jedino razlikuje ukus keksa, ali oblik, izgled, nacin proizvodnje i sve ostalo je prekopirano do najsitnijeg detalja...ovo je najtezi oblik industrijske piraterije jer je to isto kao da je neko provalio u njihove kompjutere i ukrao njihovu fabricku formulu, i onda lansirao svoj proizvod...Ne moramo ja ili ti da se slazemo, ova stvar je odavno odlucena na evropskim i americkim sudovima i zbog toga nema legalne distribucije plazma keksa van ex-yu prostora, tamo se plazma vodi kao i kineske "nuke" ili "reeback" patike...nema veze sto se rec malo razlikuje od originala, takve stvari se takodje kaznjavaju kada je toliko ocigledno o cemu se radi...jel se secas kada je Jaffa 2008. godine lansirala onu svoju verziju plazme pod nazivom "Vito keks"...jel se secas sta se sve tada desavalo i kakav se medijski rat vodio izmedju dve firme...u ovom slucaju vito keks se razlikovao od plazme i po imenu i po sastavu i po izgledu (bio je pravougaoni, dok je plazma identicna kao plasmon), ali je bez obzira na to njih Bambi tuzio i na kraju pobedio...Jaffa je pukla ogromne pare, ali ne zalim ih jer su napravili bezveznu imitaciju vec postojece imitacije...Da ne bude kako samo napadam plazmu, red bi bio da napisem i rec-dve o jaffa keksu...engleska kompanija McVitie's je je 1927. godine pocela da pravi Jaffa Cakes koji u sebi (logicno) sadrzi jaffa pomorandze (specificna sorta pomorandzi koje gotove da nemaju kostice, ukus im je izuzetno sladak, a kora veoma debela)...nasa Crvenka je osnovana 1975. godine i ne samo da su odmah poceli da prave imitaciju jaffa keksa, vec su i uzeli ime Jaffa da im stoji u nazivu kompanije...opet dolazimo do paradoksa da imamo proizvod koji uopste ne sadrzi glavni sastojak po kojem nosi ime (jaffa pomorandze)...zatim su 1981. godine uveli Munchmallow keks koji je jeftina imitacija Mallomars keksa (pravi ga americki Nabisco)...i dan danas, Crvenka reklamira svoja dva najprodavanija proizvoda kao da su ih oni izmislili, a ljudi veruju u te bajke...
Ja bih voleo da probam ono što što keksi krem proizvodi.
Probaj "keksi krem", pravi ga Vekic Chocolate i sigurno ce ti ubiti zelju za slatkisima :lol:Ne proizvodim ja nista...ja gubim vreme sa analizama, procenama, tabelama, statistikom, konsultacijama, berzom i ostalim dosadnim stvarima...
a kakav je "djetic" ? :)
Isti kao gore pomenuti "keksi krem" ali bez dodatka krema...dno dna koje nema sta da trazi na rafovima supermarketa osim da zasmejava kupce...Neverovatno, koliko god da je nasa plazma imitacija plasmona, bar je ukus dobar...sve ostale imitacije koje se pojavljuju su neverovatno ocajno odradjene...
e do kurca!gde sad da nadjem ovaj plazmon, pa da najzad probam i originalkeksi - ima li jos koja (dobra) kopija plazmona po svetu (posto njega nikad nigde nisam video)
aaaa, pa ovo se prodaje kao ozbiljna hrana za bebe.mozda ih zato i ne videh po prodavaonicama - gledao sam na pogresnom mestu
E upravo to...plasmon je pre svega hrana za bebe, i to najozbiljnija hrana za bebe koja se moze kupiti...u supermarketima se po pravilu prodaje zasebno od ostalih keksova, potrazi ga tamo gde je hrana za bebe...
Još jedan duboki naklon za sve što je k und k napisao o čokoladi, keksima i nuteli. Ne samo da je to poučno i zabavno napisano već iz tekstova zrače dobronamernost i strpljenje da se nama laicima objasne stvari koje bismo i pored svetog gugla teško ili nikako mogli da pohvatamo.I ako može malo pojašnjenje boldovanog kvota. Da li je to baš toliko loše i zašto?
Pa lose je ako se daje bas bebama (4-6 meseci starosti) jer u sebi sadrzi dosta toga sto definitivno nije za taj uzrast (hidrogenizovana bilja mast, dekstroza, surutka u prahu, itd)...problem je sto se ona od svog postojanja reklamira kao "zdrav keks" namenjen za decu i onda roditelji misle da je bolje da nju koriste, a ne razne formule za bebe koje su znatno skuplje...plazma moze da prodje kada dete napuni godinu-dve...S druge strane, Plasmon je idealan za bebe je ne sadrzi nijedan jedini sastojak koji je ubacen da bi se pojeftinila proizvodnja...cak sta vise, Plasmon pravi najbolju hranu za bebe, a taj famozni izolat mlecnog proteina je jedna od najboljih stvari za bebe, trudnice, sportiste i sve ostale koji vode racuna o svojoj ishrani...nutritivni sastav svih Plasmon proizvoda je bas superioran i idealan za sve uzraste...
Pitanje za keksi krema, kad navrati - jel imaš neki info za NZ čokolade Whittaker's? Kapiram da nisu vrh vrhova, ali su za svakodnevnu potrošnju super (i za svačiji džep).
Pozdrav za keksi krema i jedno pitanje: u koju kategoriju spada engleski Thorntons?
Whittaker's cokolade su B klasa...komercijala, ali u pitanju su veoma dobre cokolade...ako si zadovoljan cenom onda samo udri :DThortons su takodje B klasa, ali ipak malo ozbiljnije nego gore pomenute...
ša te boli uvce koja je "klasa" - ako chocolatier napravi štogod tvome nepcu endorfin-izazivajuće, rang je nebitan
Tako je...to sam i sam nekoliko puta ponovio...uvek se treba voditi svojim licnim ukusom, a ne marketingom, nostalgijom i nekakvim hajpom koji ume da prati odredjene proizvode...Ovo rangiranje pomaze ako se neko dvoumi da li je vredno probati odredjenu cokoladu za koju nikada nije cuo ranije, a ne zeli uzalud da baca pare jer cena ne garantuje odredjeni kvalitet...
Hvala ti Kremu i dubok naklon za uloženi trud.. Ako ti nije palo na pamet ozbiljno razmisli o pokretanju nekih novina, sajta ili već nečeg sličnog. Kada te već ne mrzi da obrazuješ neuke da bar uzmeš neku kintu.Koliko sam upratio vanila je plod biljke a vanilin destilisana aroma?
Nemam ja vremena za novine, sajtove i takve stvari...sasvim je drugo to sto na forumu mogu s vremena na vreme da napisem neki malo duzi post...inace ono sto radim, dobro se placa :blush:A to za vanilu i vanilin, Zverilla je lepo objasnio...inace nema niceg lepseg nego kada proizvodjaci stavljaju burbon vanilu ili bar ekstrakt vanile u svoje proizvode...ali je to bas skupo...
+1+ da cujem njegovu listu top 10 konditorskih proizvoda, uz dubok naklon za sve do sada, naravno.
Da moram da se odlucim da samo 10 konditorskih proizvoda jedem do kraja zivota, onda bi to otprilike ovako izgledalo (poredjano po redu: 6 cokolada, 3 keksa i 1 krem)...Porcelana 70% (Amedei)Noir 88% de cacao (Dolfin)Noir Infini 99% (Cluzel)Noir 70% aux éclats de fèves de cacao (Dolfin)Grand Lait aux Noisettes (Cluzel)Toscano White (Amedei)Petit Ecolier (LU)Petit Beurre (LU)Plasmon Biscotti (Plasmon)Crema Toscana (Amedei) Edited by keksi krem
Link to comment

Hej, i ja volim Petit Ecolier :)Ovo ostalo (osim pti bera) ne znam, ali ne sumnjam da bih voleo da upoznam. Btw. ovo sto pises nije za novine (kako neko rece) vec za 1 knjigu (i to lepu), a ako je ikad bude, ja dajem pretplatu unapred.

Link to comment
i dan danas, Crvenka reklamira svoja dva najprodavanija proizvoda kao da su ih oni izmislili, a ljudi veruju u te bajke...
a ja sam, na primer, zivela u uverenju da se jafa radi po licenci...keksiju da se zabrani da pise dalje. vise mi nijedna tema na kulinarstvu nije zanimljiva osim ove. :D
Link to comment

Da da da, to su ove lepote od 13 dolara za 100 g (ovde down under).Ima ovde neka rang lista sa degustacionim ocenama cokolada (australijski choice magazin) - slucajno mi izaslo kad sam guglao za dolfin cokoladu, mozda ce biti zanimljiva keksi kremuhttp://www.choice.co...ge/results.aspxEDIT. 1 kvalitetno brojanje za Mosel Roth - gde je Amelija! :D ... ziveo Aldi

Edited by Indy
Link to comment
a ja sam, na primer, zivela u uverenju da se jafa radi po licenci...
Ma jok...McVitie's nije uspeo da zastiti ime jaffa keksa, kao sto ni LU nije uspeo da zastiti svoj petit beurre...fora je u tome sto su imena tih keksova previse "uobicajene reci", pa se tako vrsta pomorandzi ne moze zastititi kao ime keksa, isto kao sto ni mali maslac ne moze biti sinonim za jedan odredjeni proizvod...to je u redu, ali je onda problem nastao jer su svi zivi poceli da kopiraju ove proizvode i da im daju ta identicna imena cime stvaraju laznu sliku kod svojih domacih potrosaca kako su oni izumitelji ovih keksova...u svakoj drzavi danas ima bar po jedna jaffa ili petit beurre, ali su sve daleko od originala...vecina ljudi u Srbiji misli kako je Crvenka izmislila jaffa keks (a oni u svoju imitaciju stavljaju tek 2% soka od pomorandze u onaj vocni zele, plus brdo jeftinih sastojaka), a jos gore je sto dosta ljudi u Hrvatskoj misli kako je Kras izmislio Petit Beurre (oni u svoju imitaciju stavljaju dva puta manje maslaca, plus naravno gomila nepotrebnih uljeza)...dok ljudi u ostalim zemljama misle kako su neki njihovi konditori izmislili jaffu i petit beurre, a jedna je istina... Jos smesnija je prica u vezi napolitanki...austrijski Manner je prvi poceo da proizvodi svoj vafel proizvod u koji su stavljali krem napravljen od lesnika uvezenih iz Napulja, zbog toga su dali ime proizvodu "Neapolitan Wafers"...italijanski Loacker je nekoliko godina kasnije poceo da pravi slican vafel proizvod koji je bio tanji i imao manje slojeva krema (Manner imao 4, a Loacker samo 2), a posto su i oni koristili lesnike iz Napulja, dali su svom proizvodu ime "Napolitaner"...a onda hrvatski Kras 60-ih godina odlucuje da pravi imitaciju ovih proizvoda pod imenom "napolitanke" iako u sebi nikada nisu sadrzale lesnike iz Napulja (ovo je najskuplja i najaromaticnija sorta lesnika, najvise ih koristi italijanski Ferrero)...znaci ponovo imamo paradoks da proizvod ne sadrzi osnovni sastojak po kojem nosi ime...kasnije su i svi ostali konditori sa nasih prostora poceli da kopiraju ovaj proizvod i rec "napolitanke" su na kraju postale sinonim na ex-yu prostorima za vafel keks sa kremom, iako je to pogresno...jos gore je sto Kras i dan danas lozi svoje potrosace kako su oni izmislili ovaj tip proizvoda, a ne zaostaju mnogo ni nasi konditori sa tim silnim lazima koje prate svaku novu imitaciju koju izbace na trziste...umesto da rade na poboljsanju kvaliteta, oni sve pare bacaju na "jeftinu" propagandu...
moj covek :)dolfin je brutalna cokolada koliko kosta.
O da, po meni je to ubedljivo najpotcenjenija cokolada jer ne ulazu prevelke pare u marketing, ali zato skoro ceo profit ide nazad u njihov istrazivacki centar gde grupa njihovih ludih naucnika pravi raznorazne kombinacije ukusa koje su veoma komplikovane, a neverovatno dobre...ona njihova crna cokolada sa lavandom iz Provanse ili ona sa Earl Grey cajem su savrsenstvo...takodje obozavam i njihovu mlecnu sa Babelutte karamel bombonama i onu crnu sa Cuperdon bombonama od maline...i naravno svidja mi se sto uopste ne budze svoje cene iako na to imaju apsolutno pravo s obzirom na kvalitet njihovih cokolada...
Ima ovde neka rang lista sa degustacionim ocenama cokolada (australijski choice magazin) - slucajno mi izaslo kad sam guglao za dolfin cokoladu, mozda ce biti zanimljiva keksi kremuhttp://www.choice.co...ge/results.aspx
Ne volim ja te degustacione rang liste jer se tu uvek okupi grupa snobova koja za sebe smatra da su na visem nivou od ostalih smrtnika, a uglavnom mlate praznu slamu...dovoljno je da vidim kako su lose ocenili Green & Black's i Dolfin (ajde bar su Valrhona i Cluizel dobro prosli)...da okupe desetak obicnih ljudi koji ce dati svoje misljenje onda bi to i imalo nekog smisla, ali cim krenu da se pojavljuju samoproklamovani eksperti sa zlatnim nepcima i dijamantskim jezikom, ta prica ne pije vodu...svima se nama ukusi razlikuju i za svakog od nas postoji savrsena cokolada, to se zna kad se proba, a ne kad se cuje od drugog...
Link to comment

@ keksi kremPostoji potreba za degustacionim panelima sastavljenim od eksperata, kao i onima sacinjenim od "tipicnih" konzumenata. (Da li su u ovom slucaju eksperti samoproklamovani, ili ne, to ne bih znao - ne bez uvida u njihovu obuku i odredjene statisticke podatke glede njihove performanse).

Edited by Indy
Link to comment

@ Indy - taman sam krenuo isto da napišem :)nego,juče sam zapucao do Vera da kupim taj famozni Oreo keks. I kupio. Sa duplim kremom. I uopšte mi nije jasno što je galama oko toga. Jednostavno, nije me dojmio ili ja ne umem da prepoznam njegovu dimenziju i dubinu ukusa. Običan tvrdi sendvič keks sa masnjikavim filom, pritom presladak.vezano za Jafu i Mančemelou, ja sam stvarno bio ubeđen da se to pravi po licenci, odlično je što je Keksi pojasnio. jer, jednostavno, oba proizvoda su ukusna, nekako su uvek odskakali od domaće konkurencije istog tipa (ko je probao makedonsku Resanu (a na temu Jafe), zna o čemu govorim), imali kontinuitet kvaliteta, a na sve to imali su i imaju odlično dizajnirana pakovanja.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...