Jump to content
IGNORED

Čokolada


Amelija

Recommended Posts

burzujcine
:mad:nego, spada li Zentis u neku klasu?ako uopšte i može pošto oni nisu za čokolade nego za džemove i marcipane, ali gomila tih marcipana je sa čokoladom tako da...koja god da su klasa ja ih žderem sumanuto :D nego mi čisto palo napametbwt njihov edel marcipan im je super, onaj što nije edel mi je presladak
Link to comment
klot su meni najbolje Moser Roth (pa neka su zvanično i Š klasa :D), bolje i od Lindta
Moser Roth je C klasa...i ne diraj mi Lindt :mad: :D
nego, spada li Zentis u neku klasu?
Ne, takve stvari se ne racunaju...kao i sto proizvodjaci keksa imaju odredjene proizvode gde cokolada cini veci deo, ni to se ne racuna...jedino se klasicne cokolade klasifikuju...
Keksi pusti ti ove burzujcine daj za nas sirotinju neku analizu domacih cokolada da znamo sta vredi.
Nijedna nasa cokolada nije isla na sve one nabrojane analize nakon kojih se vrsi glavno svrstavanje, pa su samim tim automatski D klasa, jedino mogu da spekulisem sta bi bilo kada bi ih ICCO ocenjivao...na primer, hrvatska Dorina je prosla kroz ova testiranja jer su sada i zvanicno u slobodnoj evropskoj distribuciji nakon sto su hrvati usli u EU, pa su morali da prodju kroz one kontrole koje sam ranije navodio (jedino nisu isli na testiranja za britansko i americko trziste jer je to vec nesto posebno, ali su prosli ona dva glavna evropska)...istu stvar ce i nasi proizvodjaci raditi za nekoliko godina ako i Srbija bude ulazila u EU...Dorina je sada C klasa, ali i to su jedva postigli...od nasih mislim da bi Najlepse Zelje uspele da udju u C klasu, dok bi cokolade koje pravi Swisslion Takovo pale na prvom testu, dno dna...od ovih ostalih uopste ne mogu da procenim jer su bas tu negde na ivici...Bambi koliko god pumpao para u reklame jednostavno pravi losu cokoladu, Pionir previse varira u kvalitetu, a Simka iako deluje solidno ima ozbiljnih problema sa svojom proizvodnjom...tome svemu dodaj da nijedna od nasih cokolada nije "iskrena", tj ono sto pise na omotu uoste ne odgovara onome sto se nalazi u samoj cokoladi...ali to je slucaj u svim zemljama cije cokolade nemaju pravu inostranu distribuciju i koje vec po tom osnovu padaju u D klasu, pa onda sami proizvodjaci imaju tu slobodnu da malo povise udeo kakao delova jer to niko stvarno ne proverava (zato i ne zele da idu na detaljna testiranja)...Eto, od domacih cokolada Naljepse Zelje su za nijansu bolje od drugih, recimo da su one i Dorina veoma pribliznog kvaliteta, ali je i to bas daleko od onoga kakva bi prava prosecna cokolada trebala da bude... Edited by keksi krem
Link to comment

Fala keksi. Ja probao Bambijevu crnu sa pomorandzom i meni se svidja. Samo sto mi je smesna jedna stvar a to je da u Maksiju ta cokoladica od 30 gr kosta 30 din a cokolada od 90 gr kosta 115 din.Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Link to comment

sad kad znam da postoji i d klasa, osećam se ko car :Dnego, sinoć sam dobila jednu onu bosansku čokoladu... mislim da je nisam videla na ovom topiku, nego na laugh.čokolada za štelu, piše na pakovanju ručno rađena belgijska čokolada. original šećerna tabla. u sekundi me vratila u nesrećno detinjstvo.

Edited by slepa živana
Link to comment

Moja setnja po cokoladnim rafovima (slabo svetlo u prodavnici = njesra fotke)... Razni primeri, ne znam koliko se vidi sta pise, a cene ako ne vidite, i bolje (tipa od 9 do 12 aus. dolara za 100g)400_IMG_2396.jpg400_IMG_2397.jpg400_IMG_2399.jpg400_IMG_2400.jpg400_IMG_2401.jpgOva poslednja je (p)artizanska cokolada koja se pravi u Melburnu, tipicno australijskog imena Monsieur Truffe. Imaju i sajt. Ta je otprilike i najskuplja, a odmah sam znao, cim sam video da je zapakovana u grubi pak papir.Posle te zanimljive ekskurzije sam se pocastio necim sto ima normalnu cenu... Mozda je i D klasa (sumnjam), ali meni OK.400_IMG_2402.jpg

Link to comment

Keksi kazi mi koja čokolada za kuvanje je najbolja da se koristi? Imam utisak da se menaž u poslednje vreme iskvario. Ove ostale domaće su katastrofa po tom pitanju. Doneo sam jednom neku nestle cini mi se za kuvanje ali sam vec zaboravio kakva je bila.

Link to comment
Moja setnja po cokoladnim rafovima (slabo svetlo u prodavnici = njesra fotke)... Razni primeri, ne znam koliko se vidi sta pise, a cene ako ne vidite, i bolje (tipa od 9 do 12 aus. dolara za 100g)400_IMG_2399.jpg
hvala indy!... da ne bi tvojih slicki ne bih ni znala da su proizveli cokoladu sa steviom. procunjala malo, kad taj cavalier belgijska cokolada, a moj sin se sprema ovih dana duzi boravak tamo. tako da, detaljno iscitavanje ovog topika sacekace prve posiljke iz brisela, kad budem imala su cim da utolim zelju izazvanu vasim opisima i fotkama... :-)
Link to comment

@IndyClub cokolade koje pravi Nestle su C klasa, a inace sve sa gornjih slika je vredno kupovine, sve...Valrhona gore, Lindt dole, a meni srce puno kad ih gledam jednu ispod druge jer obozavam obe :heart:

Keksi kazi mi koja čokolada za kuvanje je najbolja da se koristi? Imam utisak da se menaž u poslednje vreme iskvario. Ove ostale domaće su katastrofa po tom pitanju. Doneo sam jednom neku nestle cini mi se za kuvanje ali sam vec zaboravio kakva je bila.
Najbolje su one prave specijalizovane cokolade za kuvanje koje gotovo da i ne sadrze secer, vec je cela tabla iskljuci napravljena od kakao mase i kakao maslaca, i koriste se iskljucivo za kuvanje i nista vise, ali toga nazalost ovde kod nas nema...sto se ostalih tice, coklada za kuvanje bi trebala da ima minumum 35-40% kakao maslaca i skoro toliko kakao mase, a da ostatak cini samo secer...znaci pricam samo za kuvanje, dok takve stvari uopste nisu predvidjene za jelo kao obicne cokolade...u praksi ne postoji "cokolada za jelo i kuvanje", to su dve potpuno suprotne stvari...ili se pravi samo za kuvanje ili samo za jelo, sve izmedju toga ne valja...Menaz je krs, ali takav je kakav je, za torte i kolace kod nas i nema bolje...ali evo jednog paradoksa, sve ove nase domace crne cokolade (Najlepse Zelje, Bambi, Daria i njima slicne) u svom sastavu imaju ogromne kolicine kakao maslaca (da bi se stedelo na proizvodnji) i samim tim mnogo vise odgovaraju da se sluze samo za kuvanje, a manje za jelo...tako da neces pogresiti i ako neku od njih koristis jer su nasi genijalci nesvesno napravili sasvim solidne cokolade za kuvanje iako im je bila namena da to budu "najfinije", "najneznije" i "najkvalitetnije" cokolade za jelo...itekako je bitan odnos kakao mase i kakao maslaca, to odlucuje koja je namena cokolade...Nestle ima odlicne cokolade za kuvanje i prodaju se pod imenom Toll House...a inace sefovi po restoranima i hotelima obicnu kupuju one najperverznije crne cokolade za jelo i njih onda tope i koriste u svojim desertima, ali to jedino ima smisla kad ukus coklade mora bas da dominira i ako se dezert ne pece, dok u drugim slucajevima to i nije bas preporucljivo je termicka obrada ionako menja dosta toga, pa se gubi na specificnoj aromi... Edited by keksi krem
Link to comment
@IndyClub cokolade koje pravi Nestle su C klasa, a inace sve sa gornjih slika je vredno kupovine, sve...Valrhona gore, Lindt dole, a meni srce puno kad ih gledam jednu ispod druge jer obozavam obe :heart:Najbolje su one prave specijalizovane cokolade za kuvanje koje gotovo da i ne sadrze secer, vec je cela tabla iskljuci napravljena od kakao mase i kakao maslaca, i koriste se iskljucivo za kuvanje i nista vise, ali toga nazalost ovde kod nas nema...sto se ostalih tice, coklada za kuvanje bi trebala da ima minumum 35-40% kakao maslaca i skoro toliko kakao mase, a da ostatak cini samo secer...znaci pricam samo za kuvanje, dok takve stvari uopste nisu predvidjene za jelo kao obicne cokolade...u praksi ne postoji "cokolada za jelo i kuvanje", to su dve potpuno suprotne stvari...ili se pravi samo za kuvanje ili samo za jelo, sve izmedju toga ne valja...Menaz je krs, ali takav je kakav je, za torte i kolace kod nas i nema bolje...ali evo jednog paradoksa, sve ove nase domace crne cokolade (Najlepse Zelje, Bambi, Daria i njima slicne) u svom sastavu imaju ogromne kolicine kakao maslaca (da bi se stedelo na proizvodnji) i samim tim mnogo vise odgovaraju da se sluze samo za kuvanje, a manje za jelo...tako da neces pogresiti i ako neku od njih koristis jer su nasi genijalci nesvesno napravili sasvim solidne cokolade za kuvanje iako im je bila namena da to budu "najfinije", "najneznije" i "najkvalitetnije" cokolade za jelo...itekako je bitan odnos kakao mase i kakao maslaca, to odlucuje koja je namena cokolade...Nestle ima odlicne cokolade za kuvanje i prodaju se pod imenom Toll House...a inace sefovi po restoranima i hotelima obicnu kupuju one najperverznije crne cokolade za jelo i njih onda tope i koriste u svojim desertima, ali to jedino ima smisla kad ukus coklade mora bas da dominira i ako se dezert ne pece, dok u drugim slucajevima to i nije bas preporucljivo je termicka obrada ionako menja dosta toga, pa se gubi na specificnoj aromi...
Ovo boldovano mislis na cokolade na kojima pise da su za jelo ne za kuvanje?Njih da krkam u filove?
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...