Jump to content
IGNORED

Čokolada


Amelija

Recommended Posts

da, toga ima u bajkama o trzistu u srbiji. lint nisam videla da se prodaje u maksi/pekabeta/c lancu. da li gresim?! cak ni za ideu nisam sigurna. merkis/rodic, tamo ima. u univer nisam zalazila.

Link to comment
da, toga ima u bajkama o trzistu u srbiji.lint nisam videla da se prodaje u maksi/pekabeta/c lancu. da li gresim?! cak ni za ideu nisam sigurna. merkis/rodic, tamo ima. u univer nisam zalazila.
Pa upravo to što maxi/tempo ili idea nemaju Lindt ali ni neku drugu čokoladu iz b klase, prema k&k, trebalo bi da im bude motiv da je ponude po znatno nižoj ceni od one po kojoj Merkator prodaje Lindt. Ili ja više ništa ne razumem kada se o trgovini radi. Ne mogu na brzinu da se setim ni jednog artikla kojji je u Srbiji više nego dvostruko skuplji nego u inostranstvu.Inače k&k je napisao tako dobru seriju tekstova da sam ih prebacio u word dokument pod nazivom čokolada keks i nutela. Svakako zaslužuju da se negde objave.
Link to comment
Ne mogu na brzinu da se setim ni jednog artikla kojji je u Srbiji više nego dvostruko skuplji nego u inostranstvu.
parmezan, kvalitetna pasta, mocarela, vina, ob tamponi?! ovo me sve licno pogadja :Dma boli maksi dupe, a i ostale. mlate ekstraprofit, zasto bi ista menjali? meni se cini, a mozda gresim, da je prodaja u maksiju veoma skupa. mozda distributer linta ne racuna s prometom koji bi isplatio investiciju? to je ipak luksuzni proizvod.da ne pricam o ceni domace "cokolade". bambi 70 posto 90 grama kod mene u maksiju kosta 131 dinar!!! u merkatoru danas mozes da kupis lint s kokosom od 100 grama za 160 dinara.
Link to comment
Napisao bih Amedei,
uh, potpis do neba! Radi dovodjenja sebe u cokoladnu ekstazu, Amedei kozumiram bez ijednog ugriza. Kocku na jezik do potpunog otopljenja, sto traje nekih 4 i vise minuta. Zato treba paziti da te za to vreme niko nista ne pita, ne dekoncentrise, ne uznemirava, telefon da se iskljuci ... zapravo najbolje otputovati negde daleko i izolovati se ...
posto non-stop putujem preko
ako te nevolja ikad nanese u Toronto, vodim te u SOMA-u. U.b.i.j.a.j.u! Sve home made, kakao striktno iz Dominikanske, Madagaskara, Paname, ... Pogledaj 'product list pdf' (ne mogu da linkujem, ovo je od onih sajtova sa istim linkom za sve stranice); deluje kao neki zvanicni laboratorijski izvestaj.Njihovom truffle-u sa bergamot pomorandzom treba podici spomenik.
Link to comment
Sad sva uvozna hrana je u Srbijji znatno skuplja ali baš dvostruko? Može li neko razumno objašnjenje?
Distribucija keksova i cokolada (narocito ovih vrhunskih) je veoma komplikovana jer je to jedan dugacak lanac koji se sastoji iz minimum tri ili vise posrednika gde svaki ima efekat na krajnju cenu proizvoda...kada pricamo o leganloj distribuciji tu naravno treba dodati i troske uvoza proizvoda iz inostranstva, kao i zastitu domacih proizvoda koju svaka drzava primenju, pa ta dva faktora imaju za posledicu jos vecu cenu od one realne...Cenu proizvoda na domacem trzistu odredjuju iskljucivo same kompanije u dogovoru sa svojim domacim distributerima...cenu proizvoda na stranom trzistu odredjuju samo distributeri, nekada u zajednickom dogovoru, a nekada to bude jednostavno zbir svih troskova ukupne distribucije plus razni troskovi i takse nametnuti od drzave gde se na kraju prodaje taj uvezeni proizvod...Postoji jedan jako bitan nevidljivi faktor, a to je kartelsko poslovanje...veoma je cest slucaj da kompanije iz iste zemlje koje su medjusobno veliki konkurenti, iza zatvorenih vrata "namestaju" cenu svog proizvoda, tj dogovaraju se koja je gornja, a koja donja granice cene istih proizvoda koji su konkurencija jedni drugima...na primer, sve cokolade C i D klase na domacim trzistima su kartelski namestene, i to je slucaj u bukvalno svakoj drzavi...osim namestanja cena, domace kompanije se takodje udruzuju protiv inostranih suparnika tako sto u dogovoru sa svojom drzavom i lokalnim distributerima uvek izdejstvuju da odredjeni uvozni proizvod ne sme da kosta ispod zacrtane cene...U samom procesu distribucije svaka umesana strana zeli sto vise da se ugradi, pa tako kada Nelt uzvozi Kraft proizvode u Srbiji oni obavezno prave razne mutne dilove sa svim mogucim lancima supermarketa kod nas gde se obe strane ugradjuju koliko god mogu, a onda kada to rezultira slabijom prodajom zbog visokih cena, stizu razni "popusti, "vikend akcije", "specijalne ponude" i razna snizenja jer roba na lageru pocinje da se priblizava svom roku trajanja...Isto tako i kada Delta DMD uvozi Mars proizvode, u startu krece nenormalno ugradjivanje, da bi potom sledila snizenja i slicno mazanje ociju u strahu da im ne propadnu velike zalihe robe...naravno da je isti slucaj i u okruzenju, pa tako Atlantic Grupa pravi iste zakulisne radnje kad distribuira Nestle, Ferrero i Manner...takodje svi ti distributeri iz regiona saradjuju, pa Atlantic Grupa deluje i na podrucju Srbije, dok je Delta DMD veoma prisutna u Crnoj Gori...Nemojte da vas zavara to sto se cene pojedinih proizvoda razlikuju od prodavnice do prodavnice...svi supermarketi i hipermarketi su medjusobno povezani kada posluju na odredjenom trzistu jer ne mogu na svoju ruku tek tako da sami uvoze odredjene proizvode ukoliko im to nije odobreno od drzave i najvecih domacih konditora na tom trzistu...takodje, svi ovi gore nabrojani veci distributeri saradjuju sa svakim supermarketom, svaki njihov proizvod je po istim cenama dostupan svakom trgovinsom lancu po sistemu piramidalne prodaje...drugim recima, prvo se maksimalno gura najvisa moguca cena koja je procenjena da moze proci u datoj prodavnici, zatim u zavisnosti od toga kakav je odnos zeljene i stvarne prodaje, cena se koriguje...naravno da hipermarketi u startu imaju nizu cenu od obicne male prodavnice, ali i ta cena u hiperkmarketu je maksimalna, dok je cena u manjoj prodavnici namerno prenaduvana da se stvori utisak kod potrosaca kako je to ustvari realna cena, a da hipermarketi i supermarketi rade u korist gradjana...smesno...Bilo je pitanje konkretno za distribuciju Lindt cokolada...njih trenutno rade dve firme, Sk-Pred d.o.o za Srbiju, kao i Dupin d.o.o. za Hrvatsku...obe firme takodje saradjuju medjusobno u cilju maksimalnog profita, a takodje usko saradjuju i sa trgovinskim lancima po sistemu obostranog ugradjivanja u cenu, sto dovodi do maksumalnog pumpanja krajnje cene svakog pojedinacnog proizvoda...svaki trgovinski lanac u Srbiji i Hrvatskoj ima pravo na Lindt cokolade i svi je s vremena na vreme prodaju u zavisnosti od otkupljenih kolicina...cene su svugde maksimalne, a koriguju se po potrebi...takodje kad se uoci da se u nekom odredjenom supermarketu vise prodaju nego u drugim, onda njima bude ponudjen i veci asortiman proizvoda, a nekada se odredjena snizena cena zadrzi malo duze sve dok je celokupna prodaja zadovoljavajuca...Kada je Amedei bio distribuiran u Srbiji on je isao preko hrvatske firme Miva & Mohor koja se prvenstveno bavi uvozom vina i sampanjca, ali zbog svojih veza sa odredjenim italijanskim distributerima, uleleli su u lanac preko kojeg ide jedna linija distribucije Amedei cokolada...prekinuli su distribuciju u Srbiji pre par godina zbog veoma slabe prodaje (cene su bile nenormalne), ali i dalje tu i tamo vrse distribuciju ovih cokolada po Hrvatskoj...e sad, kod nas s vremena na vreme dolazi dosta luksuzne robe nelegalnim putevima pa se desi da odredjeni proizvod "zaluta" u nekoj prodavnici iako je svercovan, ali ja ovde uglavnom pisem o legalnim tokovima distribucije kako bih malo objasnio nerealno visoke cene gotovo svih uvoznih proizvoda...Ovo je samo jedna strana medalje, drugim recima ovo su samo one zadnje "nebitne" karike u lancu distribucije kada odredjeni proizvod dodje na odredjeno inostrano trziste...mnogo bitnije karike su one pocetne koje krecu iz zemlje odredjenog proizvodjaca ciji proizvod treba da bude plasiran u neku inostranu zemlju...ovde kljucnu ulogu ima ona interna klasifikacija cokolada koju sam naveo jer svi proizvodi A i B klase mogu sami da odrede svoju ekskluzivnu distribuciju, sto znaci da ICCO (International Cocoa Organization) daje pravo svim kompanijama ove klase da sami budu glavni distributeri i da sami odredjuju ko sve moze da ucestvuje u njihovom lancu distribucije i pod kojim uslovima...krajnju cenu njihovih proizvoda ne mogu da kontrolisu, ali mogu da kontrolisu koliki ce biti njihov udeo u ukupnom zbiru ostvarenog profita izmedju svakog distributera, a takodje sami mogu diktirati sve uslove od minimalne otkupne kolicine proizvoda do odredjivanja toga sta iz njihovog asortimana moze da ode na odredjeno trziste, a sta ne moze...Postoji tu jos jedan mali problemcic...gotovi svi vrhunski proizvodjaci cokolada iz Belgije, Francuske, Italije i Svajcarske koriste "LLM Chocolate Route", sto je ustvari neformalni naziv za veoma efikasan metod upravljanja distribucijom svojih proizvoda preko sopstvenih distributerskih kompanija registrovanih u poreskim rajevima kao sto su Luxembourg, Liechtenstein i Monaco...ovakav nacin poslovanja daje jos vece pravo proizvodjacima vrhunske cokolade da maksimlano koriste svoju poziciju i da ne pristaju na raznorazne ucene koje neki posrednici u lancu distribucije sprovode nad nize rangiranim proizvodjacima...Takodje, prilikom finansiranje rada i odrzavanja svojih sopstvenih plantaza (kakao, vanila, secerna trska), vrhunski proizvodjaci ponovo koriste pouzdani LLM faktor gde i odredjene banke nude bolje uslove ako se preko njih vrse novcane transakcije u vezi odredjenih sirovina...tako da danas imamo "kakao banke" u Luxembourgu (KBL Kredietbank, P&T, Advanzia, ING, Banque de Luxembourg), "secerne banke" u Liechtensteinu (Lamda Privatbank, LGT Bank, Liechtensteinische Landesbank, Volksbank, Bank von Erst) i "vanila banke" u Monacu (Banque J.Safra, Credit Foncier de Monaco, Monte Paschi Monaco, Compagnie Monegasque de Banque, SG Private Banking)...Ovo je samo okvirni deo distribucije koji nadam se pomaze da se bolje shvati cela ta sema i zasto cene toliko variraju...treba uzeti u obzir da proizvodjaci koji primenjuju gore pomenuti LLM metod imaju veoma blisku saradnju i svoje interne dogovore, pa tako i svajcarska cokolada ima nizu cenu u Italiji nego u nekoj drugoj zemlji, pa su i belgijski cokoladni butici zastupljeniji u Francuskoj vise nego u drugim drzavama, pa zatim svi se oni iskljucivo snabdevaju alpskim mlekom iz Svajcarske, lesnicima iz Italije, psenicom i maslacem iz Francuske, strucnim kadrovima i masinama iz Belgije, itd...naravno i ona tri gore navedena poreska raja imaju razne pogodnosti od strane proizvodjaca koji koriste njihove usluge, zato na primer u te tri male offshore zone mogu da se nadju skoro sve luksuzne cokolade po sasvim prihvatljivim cenama...Da malo sumiram sve ovo gore napisano...skoro sve proizvode je moguce uvoziti, ali cena uvek varira u zavisnoti koliko je posrednika tu umesano i koliko se svaki od njih ugradjuje...u Srbiji je problem to sto su svi medjusobno povezani iako se na prvi pogled cini da su konkurencija, pa tako dolazimo do toga je svaki proizvod duplo skuplji nego sto bi trebalo da bude jer umesto da samo jedan domaci distributer uzima svoj deo, to cini vise njih odjednom...sto se tice ovih luksuznijih proizvoda njih je veoma komplikovano uvoziti jer se na njima mnogo manje zaradjuje od strane nasih distributera jer su veliki proizvodjaci sami sebe zastitili posto kontrolisu ekskluzivnu distribuciju i sami odredjuju koliki deo kolaca im na kraju pripada...
keksi, kakav je ekspertski stav o cremi novi?i u svetu tih coko/lesnik namaza, sta se uzima da je najkvalitetnije?
Trziste slatkih kremova postoji samo u teoriji jer Nutella drzi 4/5 celokupnog trzista i taj trend je gotovo nemoguce ugroziti...glavni problem je sto su slatki kremovi proizvodi gde secer i biljno ulje cine vise od polovine proizvoda pa kao takvi ne mogu da podlegnu nekoj strogoj klasifikaciji...s druge strane ima gomila tih raznoraznih nabudzenih kremova sa veoma visokim udeo lesnika koji su svakako kvalitetniji nego Nutella, ali njihov udeo na trzistu je toliko mizeran da je njih nemoguce svrstavati u neku visu kategoriju jer ih njihova potencijalna ciljna grupa potrosaca uglavnom masovo ignorise...Slatki kremovi se prave za decu i klince, najverniji potrosaci su pretezno maloletne osobe, punoletni kupci mnogo vise preferiraju cokoladu i keksove i zato svaki proizvodjac koji ima nameru da lansira neki svoj krem prvo vrsi istrazivanje sta deca najvise vole, a deca uglavnom vole sve sto je preslatko, pa je zato i Nutella po sastavu inferiornija u odnosu na mnogo danasnje nabudzene kremove, ali ce uvek biti daleko najpopularnija sve dok deca budu glavni potrosaci...Pitala si sta je najkvalitetnije, to je bez sumnje Crema Toscana koju pravi Amedei i koja ima dve varijante (nocciola, cacao)...naravno tu postoji jos gomila nabudzenih kremova koji su vredni paznje...osim Crema Novi koji si navela, trenutno mi na pamet padaju krem koji pravi Vivani, zatim krem koji pravi Guylian, tu je takodje i Loacker koji ima svoj krem ali u veoma maloj distribuciji, pa onda Nocciolata (Rigoni di Asiago), zatim nemacki Rapunzel koji ima gomilu razlicitih slatkih kremova, itd...
ako te nevolja ikad nanese u Toronto, vodim te u SOMA-u. U.b.i.j.a.j.u! Sve home made, kakao striktno iz Dominikanske, Madagaskara, Paname, ... Pogledaj 'product list pdf' (ne mogu da linkujem, ovo je od onih sajtova sa istim linkom za sve stranice); deluje kao neki zvanicni laboratorijski izvestaj.Njihovom truffle-u sa bergamot pomorandzom treba podici spomenik.
Znam da su ubedljivo najbolji u Kanadi, ali eto nisam imao pojma da su bas toliki carevi da javno na uvid stavljaju koja tacno zrna koriste i sa kojih plantaza u svakom svom pojedinacnom proizvodu, to je vec za svaku pohvalu...plus samim tim sto criollo zrna dominiraju je dovoljna garancija da sta god narucis ima da bude spektakularno...Svidja mi se takav koncept cokoladnih butika gde je sve opusteno i transparentno, a ne kao sto vecina fura neku sterilnu atmosferu gde se covek oseca kao da je usao u operacionu salu...jedini izuzetak je Hotel Chocolat u Londonu, ali samo onaj u Soho distriktu i to pod uslovom da je Angus Thirlwell prisutan da objasni neke stvari...
Link to comment

'naci, celu noc iscitavam ovaj topic, najozbiljnije sam kopipejstovala u word keksijeve tepihe + listu sam sad napravila koje cokolade pod hitno kupiti/probati.koliko sam na brzinu shvatila, ja ni ne znam kakvog je ustvari ukusa vrhunska cokolada, jedem samo neku djubrad. uh.keksi krema odlikovati.masivni rispekt :Hail: :Hail: :Hail:

Link to comment
ako ovaj forum umre, jedan od spomenika koje treba dici je keksi kremu od najfinije cokolade u prirodnoj velicini
Jedino što sam ponovo počeo da jedem čokolade zbog keksi kremovih postova. :DA taman sam se odvikao.
Link to comment
Ama neee, najzanimljiviji su oni tekstovi i forumasi koji uopste ne pisu o onome u cemu su strucni...
ono u čemu sam ja stručna ne interesuje nikog živog :(a keks je car :kralj:inače mlatim ovih dana neku Lindtovu sa mentom, opaka je (i lagano ide stazom ka topiku o navlakuši)
Link to comment

probala izvesnu Gepa čokoladu sa pomorandžom, nije uopšte loša, i garant je iz B grupe :D, nego ono što je interesantno je što nema zlih :P emulgatora, uopšte

Link to comment

pre par godina sam ih jeo redovno, ta s pomorandzom im bila najbolja,ove klot su mi bile 'nako pa sam ih bataliovideh pre neki dan ceo raf s njihovim proizvodima, sad imaju mnogo vise proizvoda (ne samo cokolade i kafu)

Link to comment
probala izvesnu Gepa čokoladu sa pomorandžom, nije uopšte loša, i garant je iz B grupe :D, nego ono što je interesantno je što nema zlih :P emulgatora, uopšte
Eto iz prvog pokusaja si pogodila :DNjihov se ceo koncept poslovanja zasniva pre svega na pomoci zemljama treceg sveta, a inace bi lako bili visa klasa kada bi sve kakao plantaze sa kojih se snabdevaju bile u njihovom (in)direktnom vlasnistvu...ali to se direktno kosi sa njihovim ciljevima i cak sta vise stalno ukljucuju nove male farmere u svoje programe i finansijski im pomazu tako sto otkupljuju i od njih sirovine, bez obzira sto takav kvalitet ume da varira...Ali zato im je nacin proizvodnje cokolada onakav kakav treba da bude...s jedne strane zbog humanizma se odricu malo boljeg kakao zrna, ali to kompenzuju tako sto ne koriste nikakve precice u proizvodnji...
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...