Jump to content
IGNORED

Čokolada


Amelija

Recommended Posts

eh sad su me sve ove priče podsetile kad je meni jednom palo napamet da možda probam da <sporta radi, ne da mi to bude posao> prodajem neke svoje kolače, rekli mi porodica&prijatelji da nema od tog posla ništa, jer ako ih budem pravila kako ih pravim biće preskupi, ili da se profušerim pa počnem da ubacujem sve i svašta

Link to comment
Zamisli odes u Fat Duck i narucis njihov najnoviji mesni specijalitet i onda shvatis da je Blumenthal samo samleo biftek sa parizerom u zelji da smanji svoje troskove jer ionako zna da ce ljudi zbog njegove reputacije i dalje cekati mesecima u redu da dobiju sto u njegovom restoranu...to ti je najbanalniji moguci primer ove tvoje price i njene veze sa stvarima koje konditori rade...ne koriste se fruktoza i slicne gluposti zbog toga sto je Ferran Adria nekome idol i onda pokusava da implementira molekularnu gastronomiju u industijsku proizvodnju cokolade ili keksa...nema tu prostora za eksperimentisanje, niti ima potrebe za tako nesto jer su svi proizvodi veoma jednostavni i ne mozes da uporedjujes to sto rade i s cime se "igraju" vrhunski kuvari sa onim sto se desava u kompanijama koje prave proizvode za sire narodne mase...
knjiga koju sam pominjao nije o ferranu adrii, nego skup naucnih studija o fizici i hemiji pripreme hrane
Pa i da Alain Ducasse napravi jedan obican keks (brasno, secer, maslac, mleko u prahu, burbon vanila) i drugi malo drukciji (brasno, secer, margarin, surutka u prahu, vanilin) sigurno bi 9 od 10 ljudi primetilo drasticnu razliku...svaki vrhunski kuvar uvek na prvo mesto stavlja kvalitet osnovnih sastojaka, a tek onda nacin pripreme i raznorazna eksperimentisanja...ukus i kvalitet treba da dominiraju, uvek i zauvek...
bice sigurno kad se bude isprobalo. do tada je nasa spekulacija.ko sto rekoh - ako ti je za uporedni test meda i fruktoznog sirupa potreban bio lab koji ce da iscacka par proteina iz jednog i drugog, koje ce to prefinjeno nepce ce da primeti razliku?(naravno, ovo je primer koji ide meni u prilog, siguran sam da ima i gomila kontra primera, poenta je - dok se ne proba, ne mozes biti siguran)
Vec sam ranije napomenuo, ali ajde jos jednom...koliko puta ti se desilo da ukus i svezina nekog keksa variraju od kutije do kutije iako im je rok trajanju jos bar godinu-dve...jel ti se desilo da ti odredjeni keks bude jednom lep i hrskav, a drugi put previse tvrd i budjav...te stvari se desavaju kad se u tvrdi deo keksa gura lecitin koji donosi vise stete nego koristi...druga je stvar ako se on doda samo prelivu ili filu, ali u tvrd deo keksa nikako ne sme da ide...
iskreno - ne pamtim.zato sam i ignorisao ovaj tvoj komentar ranije.
Oreo keks je imao svinjsku mast u svom belom filu do sredine 90-ih godina kada je "zdravstveni lobi" naterao Nabisco da je zameni sa hidrogenizovanim biljnim uljem...inace mnogima je Oreo u to vreme vazio za najukusniji keks, dok danas to naravno nije slucaj iako je i dalje najprodavaniji u Americi...daleko od toga da je svinjska mast idealna i pozeljna u keksu, ali ovo sto se danas trpa u keksove je gore i po kvalitetu i po ukusu...maslac je kralj...
mnogi se kunu u mast kao neophodan sastojak za prhko testo i keksice u domacoj izradi, te klasifikovati puter kao kralja je.. recimo nategnuto ako ne i sasvim pogresno(jer ko i obicno - sve se svodi na stvar ukusa i licnih preferenci)
Link to comment

sta god da radi zverila, posledica je da keksi napise dzinovski post i i dalje imamo cime da se zanimamo :)samo udri, zverila.sto me podsetilo da opet jedem vivani s marcipanom. keksiju u cast.

Edited by darling
Link to comment
knjiga koju sam pominjao nije o ferranu adrii, nego skup naucnih studija o fizici i hemiji pripreme hranebice sigurno kad se bude isprobalo. do tada je nasa spekulacija.ko sto rekoh - ako ti je za uporedni test meda i fruktoznog sirupa potreban bio lab koji ce da iscacka par proteina iz jednog i drugog, koje ce to prefinjeno nepce ce da primeti razliku?(naravno, ovo je primer koji ide meni u prilog, siguran sam da ima i gomila kontra primera, poenta je - dok se ne proba, ne mozes biti siguran)iskreno - ne pamtim.zato sam i ignorisao ovaj tvoj komentar ranije.mnogi se kunu u mast kao neophodan sastojak za prhko testo i keksice u domacoj izradi, te klasifikovati puter kao kralja je.. recimo nategnuto ako ne i sasvim pogresno(jer ko i obicno - sve se svodi na stvar ukusa i licnih preferenci)
Maslac je kralj jer je on najbolji podmazivac...secer je kralj jer je on najboji zasladjivac...ovo nije stvar ukusa ili licnih preferenci, to ce ti bukvalno svaki renomirani patissier potvrditi...ja ovo sto pisem nije moje licno misljenje, vec najosnovniji princip u konditorskoj industriji...Svaki proizvod ima svoju test fazu koja moze trajati cak i do 2 godine pre nego sto bude plasiran na trziste, to je proces od inicijalnog istrazivanja do gomile kojekakvih testiranja gde se svi moguci sastojci analiziraju i pojedinacno i grupno, gde se isprobava svaka procentualna formula dok se ne ustanovi ona najbolja (npr nije isto da li ce mleko u prahu biti 1,1% 1,2% ili 1,3%)...Ovo naravno pisem u vezi ozbiljnih proizvodjaca koji okupljaju najbolje tehnologe koje je prehrambena industrija imala decenijama unazad, uz naravno ove nove...to su ljudi koju su nakon "milion" testova i svih mogucih eksperimenata ostali pri tome da su secer i maslac nezamenljivi po pitanju kvaliteta i teksture koju daju konditorskim proizvodima...isto kao vanila kada su u pitanju zacini...Ponavljam, ovo je sve iz ugla industrijske proizvodnje...apsolutno je druga stvar domaca izrada, a tek molekularna gastronomija nema mesto u ovoj prici...Da vise ne trolujem ovu temu (posto smo se previse odmakli od cokolade), i da ne bih bezveze pisao carsave o medu i fruktoznom sirupu, to sto ti navodis je cista teorija koja naravno uopste nema dodirnih tacaka u praksi jer se fruktozni sirup koristi za mnogo "prljavih" poslova prilikom pojeftinjenja proizvodnje, ali nikada kao zamena za med ili kao sirovina koja bi makar cinila 50-50 udeo sa medom...vec sam ranije napomenuo da se dekstroza koristi za takve stvari...naucne studije o fizici i hemiji hrane su jedna stvar, ono sto se desava svakodnevno u praksi je malo komplikovanije....Najpoznatiji slatkis sa medom je verovatno Honey Bun, a posto amerikanci vole da trpaju sve i svasta i da maksimalno pojeftine svoju proizvodnju, onda cu ti navesti njihov sastav tog proizvoda gde je svoje mesto naslo dosta precica u cilju manjih troskova i ustede na glavnim sirovinama, ali fali bas onaj koji oni obozavaju da trpaju gde god treba i ne treba...fruktozni sirup...e pa zapitaj se zasto je to tako, ako je toliko slican medu kako vec pise u svim tim naucnim studijama...

Flour Enriched Bleached (, Wheat Flour, Barley Malt, Niacin, Iron Reduced, Thiamine Mononitrate (Vitamin B1) (, Folic Acid (Vitamin aB) ), Cottonseed Oil Partially Hydrogenated , Soybean(s) Oil Partially Hydrogenated, Water, Baking Soda, Cinnamon, Cocoa, Dextrose, Egg(s), Leavening (, Salt, Sodium Acid Pyrophosphate ), Soy Flour, Soybean(s) Oil, Sugar, Wheat Starch, Yeast, Honey Dried, Corn Starch, Soy Lecithin, Contains Flavor(s) Natural & Artificial

Link to comment

Napisao bih Amedei, ali on se vise legalno ne distribuira u Srbiji, isti slucaj kao i Leonidas...mozda se i mogu negde naci "ispod tezge", ali ti takva informacija ne pomaze previse...Objektivno, najbolja cokolada do koje se moze doci je belgijski Corné Port-Royal, mada ni ona ne dolazi legalno kod nas, ali je uveliko svercuju iz Madjarske, Rumunije i Bugarske i u tome ucestvuje i nasa Delta koja je svojevremeno koristila onaj fensi Maxi diskont u Cika Ljubinoj ulici kao glavni paravan za prodaju ove cokolade...na rafovima je stajalo tek po 2-3 pakovanja, ali su zato u onom malom magacinu pozadi imali po nekoliko desetina kutija rezervisanih za razne menadzere, direktore, politicare, ambasadore i ostale koji su znali za ovu caku i koji bi trazili da im se donese ona "fini belgijska cokolada u lepom pakovanju"...Od kako je Delhaize preuzeo Maxi nema vise ovakvih glupiranja, ali daleko od toga da nisu zadrzane neke stare dobre metode zakulisnih radnji...pa tako Corné Port-Royal i dalje stize kod nas nelegalnim tokovima, samo sto se sada moze kupiti i u ostalim prodavnicima i supermarketima...ne mogu ti reci gde ces je sigurno naci jer je uvek ima u malim kolicinama posto zbog visoke cene trgovci ne zele da rizikuju i otkupljuju vise nego sto misle da mogu prodati...obicno su pakovanja od po 200-250g i unutra ima negde oko 14-18 pralina...za ovo je potrebno odvojiti barem jednu crvenu novcanicu...4cQcLDO.jpgyR4YjhG.jpgKIL2wkB.jpg0Fif5AO.jpgSubjektivno, ja najvise volim Lindt, barem od ovih sto legalno dolaze u Srbiji (posto non-stop putujem preko, jace marke kupujem uglavnom po Francuskoj ili Luksemburgu, a dosta toga dobijam na poklon zbog prirode mog posla)...ali ako pricamo iskljucivo o cokoladama ovde kod nas, novac najradije trosim na Lindt, a najvise gotivim njihovu Creation liniju cokolada...ima je po raznim supermarketima...9UAcK9k.pngTBCPuIT.pngDJpOW2O.pngNe znam kakve ti ukuse preferiras, ali recimo ako obozavas mlecnu cokoladu, onda definitivno vredi probati njihovu Gold liniju, to su velike table od po 300g i one se takodje mogu naci kod nas...i7Prf1M.pngNaravno, tu je njihova Swiss Tradition linija (bombonjere i table), Lindor linija (kuglice i table) i veoma popularna Excellence linija koja ima gomilu zanimljivih ukusa, ali se crne cokolade najvise izdvajaju (70%, 85%, 90%, 99%)...kada uzmes u obzir kvalitet, asortiman, cenu i dostupnost, Lindt nema premca...Mada ako najvise volis crnu cokoladu, onda probaj Vivani ili Green & Black's koje mozes naci u pojedinim prodavnicama zdrave hrane, kao i u supermarketima i DM-u gde se prodaju organski proizvodi...od onoga sto legalno dolaze ovde, to bi bilo to...cene su naravno nerealno visoke...

Edited by keksi krem
Link to comment
Mada ako najvise volis crnu cokoladu, onda probaj Vivani ili Green & Black's koje mozes naci u pojedinim prodavnicama zdrave hrane, kao i u supermarketima i DM-u gde se prodaju organski proizvodi...od onoga sto legalno dolaze ovde, to bi bilo to...cene su naravno nerealno visoke...
U Italiji npr. Lindt excellence orange intense 100gr cca 2 evra kod nas u Merkatoru mislim cca 450 din. Sad sva uvozna hrana je u Srbijji znatno skuplja ali baš dvostruko? Može li neko razumno objašnjenje?
Link to comment

@keksi hvala na objasnjenju. ako dobro razumem, i amedei cu tesko naci u srbiji.inace, moram da primetim da niko nikada na ovom forumu na nekoj temi nije objasnio ovako kako keksi objasnjava ovde. apsolutni rispekt. :Hail:

Link to comment

To je zato što su neki od nas koji vole da objašnjavaju ovaj forum već započeli debelo umorni (od objašnjavanja)... godinama pre toga. Lepo je videti nekog novog, sa novom zalihom energije, valjda je to ovo što Mau traži.

Link to comment
Objasnjenje je moze im se.
Zar ne bi trebalo da postoji neka konkurencija uvoznika, distributera lanaca hipermarketa koja bi gurala cene naniže? Npr neko ponudi čokoladu sličnog kvaliteta Lindtovoj ali po ceni od recimo 300 din za 100gr.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...