Jump to content
IGNORED

Čokolada


Amelija

Recommended Posts

najgore je što ja nikad još nisam ni probala ništa iz A klase :lolol: pa ne mogu reći da li je bolje ili nije od B, ali B očigledno tamanim najstrašnijetj lažem, jesam Leonidas, i dobar je ali ne primetih nikakvu boljoću spram npr Lindta i Niedereggera

Link to comment
najgore je što ja nikad još nisam ni probala ništa iz A klase :lolol: pa ne mogu reći da li je bolje ili nije od B, ali B očigledno tamanim najstrašnije
šta ja da kažem. nisam probala ništa iz b klase a čokolada mi je osnovna životna namirnica :Draduje me što se po gradu pojavila ponovo obična klot mlečna nestle.
Link to comment
Kako tehnicki nisu cokolade?Imaju oni sve od standardnih cokoladnih tabli, preko raznih pralina, bombonjera, dzidza-bizda i ostalih sitnica...spadaju u sam vrh belgijskih proizvodjaca (Godiva, Neuhaus, Leonidas, Dolfin, itd)...Nema njih u Srbiji...od tih jacih belgijskih proizvodjaca jedino je Leonidas imao "legalnu" distribuciju, tome mozes da dodas i italijanski Amedei koji je isto "legalnim" tokovima dolazio u Beograd, i to je to...
Pod "tehnicki nisu cokolade" podrazumevam nisu u tablama od 100 g :) ... Jer sam konkretno mislio na ovo :http://1.bp.blogspot.com/_hR7F-MqvRzI/TB8g0CUvBCI/AAAAAAAAJmw/WQPZU8beP4o/s400/manon1.bmpA to je meni vise cokoladica (kao bounty, mars itd... naravno ne po kvalitetu nego po formi)Inace ova mi ja APSOLUTNO omiljenaZao mi je sto ih nema u Srbiji. Gajim nadu da ce Del Heize poceti da ih uvozi, jer su poceli Belgijska piva da uvoze (samo ih u tempu ima). Mozda nije losa ideja da ih bombardujemo zahtevima na sajtu, ja sam ih vec par puta smarao :D ...
Link to comment
ovo za ukus si skroz u pravu, meni godive uvek bile bzvz, nikako ne mogu da shvatim otkud im takav rejting u narodu :D
Imaju sponzorske ugovore sa raznoraznim drugim prestiznim kompanijama (Rolex, Armani, Ferrari, Ritz-Carlton, itd) i za svaku od njih prave praline sa njihovim logom koje posle oni serviraju svojim gostima na raznim manifestacijama, i tako vec godinama unazad...Takodje, jedini su iz svoje klase uspeli da se bas probiju na americko trziste gde inace sve te prefinjene cokolade slabo prolaze...u svim vecim trznim centrima tamo ima po jedna Godiva prodavnica...pomoglo je i to sto ih je krajem 60-ih godina Campbell Soup kupio (mada ih je pre par godina turski Ulker preuzeo)...
najgore je što ja nikad još nisam ni probala ništa iz A klase :lolol: pa ne mogu reći da li je bolje ili nije od B, ali B očigledno tamanim najstrašnije
Cokolade A klase uglavnom koriste "criollo" kakao zrna...najkvalitetnija, ali veoma kompleksna za proizvodnju i kasniju obradu ...u pitanju je veoma delikatan ukus gde sama aroma cokolade nije toliko intenzivna koliko neke druge sekundarne arome koje idu uz nju...ceo taj blend ukusa je poprilicno interesantan...ovo zrno je najidealnije za klasicne crne cokolade i % kakao delova moze bez problema da bude bas visok...B klasa se vise oslanja na "trinitario" kako zrna, ne toliko kompleksna, ali takodje dosta kvalitetna...ona imaju malo jaci klasican ukus cokolade, ali ne toliko izrazene ostale arome...po pravilu od ovog zrna se bolje prave mlecne, bele i punjene crne...ko preferira da mu cokolada ima sto puniji ukus, verovatno ce mu vise prijati ova klasa proizvoda...jedino sto ne pogadja sva cula ukusa tako dobro kao criollo...Ostale nize rangirane cokolade iskljucivo koriste "forastero" kakao zrna...najjeftinija, najlaksa za proizvodnju, ali znatno siromasnije arome od gore dve navedene...
Zao mi je sto ih nema u Srbiji. Gajim nadu da ce Del Heize poceti da ih uvozi, jer su poceli Belgijska piva da uvoze (samo ih u tempu ima). Mozda nije losa ideja da ih bombardujemo zahtevima na sajtu, ja sam ih vec par puta smarao :D ...
Ne mogu oni ni znatno slabije cokolade da uvoze, a kamoli perverzije tipa Galler...distribucija proizvoda tog ranga jedino moze da ide preko nekog mnogo jaceg igraca, ali to bi u startu bilo osudjeno na propast...ta tvoja omiljena cokoladica od 70g ovde ne bu mogla da kosta ispod 500-600 dinara...
Link to comment

Uhvatih sebe kako ludacki refreshujem ovu stranicu cekajuci nove coko-price :lol:Nisam probala tu Vivani, evo bice zadatak za sledecu posetu Nemackoj ili mozda ranijem Cirihu, no moram vam priznati da otkidam na RitterSportovu Marzipan cokoladu :blush: Verovatno zato sto bolju sa marcipanom jos uvek nisam probala.Vidim da ne treba pominjati C klasu ovde :lol: no samo jedno zapzanje: kada sam bila u Londonu pre >10godina, jela sam njihove Cadbury i secam se da posle nikad vise nisam naisla na takav specifican ukus (kao i specifican osecaj tokom zagriza cokolade), one sto se prave u Americi i u EU za nase trziste (u Poljskoj valjda?) su uzas zivi, kao da nisu ista firma.Meni je predobra Lindt sa punjenjem od narandze, jedina crna koju dobrovoljno kupim.

Link to comment
A meni sve ovo sto pisem deluje previse snobovski pa pokusavam da se obuzdam :lol:
nista ne brini, i mi sto citamo smo snobovi :D
Nisam probala tu Vivani, evo bice zadatak za sledecu posetu Nemackoj ili mozda ranijem Cirihu, no moram vam priznati da otkidam na RitterSportovu Marzipan cokoladu :blush: Verovatno zato sto bolju sa marcipanom jos uvek nisam probala.Meni je predobra Lindt sa punjenjem od narandze, jedina crna koju dobrovoljno kupim.
i meni je ritersport bila omiljena sa marcipanom, dok prosle nedelje nisam probala vivani. i lint s pomorandzom i bademima je super. imamo slican ukus. sto nije narocito tesko. :D ne znam gde si, al cokolade vivani ima i u beogradu. keksi krem je moj televizor kad je cokolada u pitanju. zivot je suvise kratak end dragocen, a kako narodna pesma kaze, u zivotu treba da se uzme sve sto pruza (jer si danas cvet, a sutra blabla). ako ne mogu da priustim zivot a klase, cokolada a klase mi je dostupna.sto se mene tice, keksi, otkrivaj, a ja cu da pratim i bicu zahvalna. ponesto cu i da napisem dal valja ili ne.
Link to comment
A meni sve ovo sto pisem deluje previse snobovski pa pokusavam da se obuzdam :lol:
ne ne, samo ti piši :)a to što ja mnogo volem i klasu C sam sama kriva što sam čokoladožderonja :D
Link to comment

meni neka villars-ova mlečna sa lešnicima bila jedna od najboljih čokolada koje sam pojela u životu, a sad vidim da je to c klasa :cry: sa druge strane, nikad mi se ništa od lindta nije posebno dopalo a to je pak b klasanemam dakle pojma :(

Link to comment

@darlingNe kupujem redovno cokolade u Beogradu zato sto su mi zlobno skupe u odnosu na cene po rafovima nemackih prodavnica (pa se kao najgori gastarbajter vratim sa koferom punim cokolada - najgore je sto ih prvo razdelim roditeljima i prijateljima i onda spadnem na dve-tri i mrzim sebe, pogotovo kad upadnem u krizu* lol) al evo uzeh pre nekoliko dana neku Alnaturinu u DMu (trenutno je 200din, ne znam kolika je onda redovna cena), sta bi rekao keksi krem - koliko je ona "dobra", stavih je u attchmnt? Meni ima lep ukus, al ja te mlecne sa lesnikom najvise i volim, I'm a simple man.*Inace ima dana kada zbilja ne mogu da oladim dok ne pojedem parcence cokolade, nema veze sa nekim dusevnim ili emotivnim stanjem, prosto je tako. Mozda je jedino povezano sa tim koliko sam premorena pa mi cokolada dodje kao neko oslobadjanje heh.

predobra je i sa jagodama. mmm.
ako naletim, probacuedit: nikako da pohvatam, najbitnija za kvalitet je kakao masa? Edited by I*m with the pilots
Link to comment
Vidim da ne treba pominjati C klasu ovde :lol: no samo jedno zapzanje: kada sam bila u Londonu pre >10godina, jela sam njihove Cadbury i secam se da posle nikad vise nisam naisla na takav specifican ukus (kao i specifican osecaj tokom zagriza cokolade), one sto se prave u Americi i u EU za nase trziste (u Poljskoj valjda?) su uzas zivi, kao da nisu ista firma.
Cadbury je od 2010. godine u vlasnistvu Kraft kompanije...veliki deo proizvodnje se preselio u istocnu Evropu...i ovo danas sto se prodaje u Londonu ima isti ukus kao i na ostalim trzistima...Ko im je kriv kad su potrcali za parama umesto da prihvate manju ponudu koju su Hershey i Ferrero zajedno dali i koja je garantovala da ce proizvodnja ostati u Velikoj Britaniji, bez promene recepture...
meni neka villars-ova mlečna sa lešnicima bila jedna od najboljih čokolada koje sam pojela u životu, a sad vidim da je to c klasa :cry:sa druge strane, nikad mi se ništa od lindta nije posebno dopalo a to je pak b klasanemam dakle pojma :(
Licni ukus je bitan i nista vise...moze neki film da ima gomilu Oskara i sav hajp ovoga sveta, ali ako ti ne prija, kraj price...uzivaces u nekom drugom koji ti se svidja...Ista stvar i u vezi slatkisa...odbaci nostalgiju prema odredjenom proizvodu, marketing, "pozitivan" ili "negativan" hajp i vodi se iskljucivo osecaju koji imas kod jedes odredjeni proizvod...Ova klasifikacija je cisto internog karaktera, sluzi ljudima povezanim sa konditorskom industrijom jer im olaksava milion sitnih dosadnih poslova koji ne trebaju previse da doticu potrosace....Jedan od glavnih razloga zasto ove stvari nisu javne je i upravo stvaranje odredjene percepcije kod potrosaca...Milka Dessert Au Chocolat mi je po ukusu jedna od gotivnijih cokolada...to je bitno, nije sve u klasifikaciji...
al evo uzeh pre nekoliko dana neku Alnaturinu u DMu (trenutno je 200din, ne znam kolika je onda redovna cena), sta bi rekao keksi krem - koliko je ona "dobra", stavih je u attchmnt? Meni ima lep ukus, al ja te mlecne sa lesnikom najvise i volim, I'm a simple man.edit: nikako da pohvatam, najbitnija za kvalitet je kakao masa?
Cokolade koje su vlasnistvo privatnih distributerskih lanaca nikada ne mogu da budu vise od C klase bez obzira sta pisalo na pakovanju...njihovi distributeri sirovina su uvek kompanije koje uvoze najjeftinija kakao zrna jer u startu moraju da naprave proizvod koji nece puno kostati i koji ce svaki njihov potrosac moci bez problema da priusti...Naravno da mogu da naprave neki malo bolju cokoladu od nekog drugog proizvodjaca C klase ukoliko koriste bolju formulu (veci procenat kakao mase, veci procenat mleka, prirodna aroma, bez koriscenja raznih precica sa kakao prahom, surutkom u prahu, vanilinom i ostalim budalastinama)...znaci probas i ako ti se svidja ukus i zadovoljna si cenom, super...Najbitnija stvar za kvalitet je da cokolada u sebi sadrzi samo kakao masu, kakao maslac, secer i prirodnu aromu vanile (plus mleko u prahu kada su u pitanju mlecne i bele cokolade)...vecina sadrzi i lecitin, neki ga imaju, neki ga nemaju (nije on toliki problem u cokoladi ako je prirodan, mnogo je vec problem sto ga guraju u keksove, ali to je vec druga prica)...Bitan je procenat kakao delova...medjutim tesko da ce neki proizvodjac napisati koliko od toga cini kakao masa, a koliko kakao maslac...to je veoma bitna stvar...u ovome upravo pomaze ona klasifikaciju koju sam napisao...klasa A i B radi kako treba i pridrzavaju se standarda...klasa C i B uveliko stede na kakao masi i stavljaju nenormalne kolicine kakao maslaca koji potpuno ubija prirodnu aromu koju cokolada mora da ima...
a koja je klasa Rausch?
B klasa Edited by keksi krem
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...