Jump to content
IGNORED

Čokolada


Amelija

Recommended Posts

ja sam juče mazno Semiju jednu štanglu. Semi je retriver.nevezano za čokoladu, koliko vas voli da proba te pseće grickalice? :blush:

Edited by nisam ja
Link to comment
ja ni za jednu od ovih iz A klase u životu ne čuh :mellow:, osim za LeonidasB i C klase tamanim
Neuhausovih pralina je, nakratko, bilo i u Beogradu, negde 2007. Bile su osetno skuplje od Adorea, ali bezobrazno kvalitetne.
Link to comment
kako se kotiraju domace zanatske cokolade, tipa adore il premijer?
Za njih ne znam, ali su mi ručno pravljeni čokoladni ''konstantin-novčići''iz niške slaćkare Tourist skroz ok. Edited by Sir Oliver
Link to comment
Na primer u mlecnu cokoladu stave oko 25-30% kakao delova (od toga minumum 20% bude kako maslac, a tek ostatak kakao masa, sto je nedopustivo)...U crne cokolade sa oko 70-80% kakao delova stavljaju minumum 35-40% kakao maslaca, plus dodaju 10-20% kakao praha, a tek ostatak cini kakao masa...Po pravilu crna cokolada ne sme da ima kakao prah, dok kakao maslac ne sme da prelazi 5%, a sve ostalo treba da cini kakao masa (znaci minumum 65%)
Znači, kakao masa nije isto što i kakao prah? Koliko sam ja razumeo odavde, kakao masa se dobija mlevenjem celih zrna, maslac presovanjem mase u vidu "kakao pogače", a kakao prah njenim daljim finim mlevenjem? Je l' ima da se kupi baš kakao masa, ne samo prah? Edited by miki.bg
Link to comment
Je l' ima da se kupi baš kakao masa, ne samo prah?
Nema...Vrhunski proizvodjaci cokolada imaju svoje plantaze i kod njih proces proizvodnje cokolade krece od nulte tacke, sve sami rade (branje zrna, obrada, przenje, mlevenje, itd)...Ovi ostali kupuju na veliko uglavnom vec isprzena zrna i onda u svojim fabrikama nastavljaju dalji proces proizvodnje (neki kupuju skuplji kakao, a neki samo najjeftiniji)...Domace zanatske radnja kupuju vec napravljenu cokoladu (blokove od po 5kg) i onda je tope, dodaju im razne sastojke i prave pojedinacne praline koje posle prodaju...
kako se kotiraju domace zanatske cokolade, tipa adore il premijer?ili eugen?
Adore je po ovoj klasifikaciji B klasa jer je njima iskljucivo Callebaut dostavljac sirovina (salju im gotove crne, mlecne i bele blokove od po 5kg koji su im osnova za priline)...Premijer i Eugen koriste slabije snabdevace osnovnih sirovina, samim tim padaju u C klasu...
a zasto da ne? :)+ sta je izvor ove klasifikacije
Kada odredjeni proizvodjac cokolade zeli da plasira nov proizvod na domace trziste mora da prodje HACCP testiranje, a zatim ako zeli da proizvod ide na medjunarodna trzista onda slede nova rigorozna testiranja (ISO i IFS), plus Amerika i Velika Britanija imaju dodatna testiranja za njihovo trziste (AIB i BRC)...svi dobijeni rezultati se salju u ICCO (International Cocoa Organization) koji takodje sprovodi svoja testiranja i na osnovu svega toga klasifikuje svakog proizvodjaca...Rezultati klasifikacije se nikada ne objavljuju javno jer je njihova svrha da sluze kao smernica raznim ekskluzivnim distributerima koji za svaki pojedinacni proizvod odrede minimalnu i maksimalnu cenu kada se roba distribuira i prodaje van zemlje proizvodjaca...tu spadaju distributeri velikih prodajnih lanaca, ali i distributeri koji snabdevaju razne specijalizovane prodavnice koje prodaju iskljucivo "high end" robu (cigare, vino, cokolada), velike hotelske lance, razne privatne klubove, elitne restorane, itd...Ima tu jos mnogo sitnica, od registracije i zastite brenda kada proizvod ide na medjunarodno trziste, do prvenstva kupovine odredjenih plantaza ili sklapanja novih ugovora u vezi otkupa kakao zrna, pa sve do raznoraznih sporazuma u vezi "fair trade" trgovine kakaa...u svakom od ovih slucaja gore navedena klasifikacija igra vaznu ulogu, a sami prozvodjaci cokolada time znaju ko im je glavna konkurencija i kakve su im opcije da poboljsaju svoj polozaj na trzistu...Na primer, Lindt je svesno sam sebi snizio rejting i prebacio se iz A klase u B klasu 1997. godine kada su preuzeli Caffarel i Ghirardelli, jer im je ekspanzija omogucila vecu proizvodju i bolju distribuciju (ulazak na italijansko, i pre svega americko trziste), i vise nije bilo potrebe da prave najkvalitetniju mogucu cokoladu, vec dovoljnu dobru koja ce zadrzati visok standard a bice dostupna svakom potrosacu po pristupacnoj ceni...kada se danas pogledaju sve 4 klase, Lindt osetno dominira u svojoj kategoriji...Milka je to prva uradila, ona se prebacila iz B klase u C klasu 1990. godine kada je Kraft preuzeo kontrolu nad njom od Jacobs Suchard kompanije...znatno su prosirili svoj asortiman proizvoda, ali su takodje svesno oborili kvalitet...medjutim, to im je omogucilo da iz godine u godinu izbacuju razne nove ukuse, specijalne limitirane verzije, da otvaraju nove fabrike, i da neverovatnu uvecavaju profit...ali u ovoj klasi Mars vodi glavnu rec, i na evropskom i na americkom trzistu...Nestle je inace prvi dosao na ideju da u borbi s konkurencijom smanji svoju cokoladu sa 100g na 90g pre nekih desetak godina, dok je Kraft prvi poceo da uvodi surutku u prahu, mlecnu mast i biljnu mast u svoje cokolade kako bi stedeo na kolicini mleka u prahu i kakao maslacu...danas gotovo svi proizvodjaci cokolada iz C i D klase masovno koriste ove trikove, plus gledaju da kupuju najjeftiniji kakao...zato uvek dajte prednost cokoladama iz A i B klase jer kod njih nema tih jeftinih trikova...cena jeste veca, ali je i ukus sladji... Edited by keksi krem
Link to comment
Nema...Adore je po ovoj klasifikaciji B klasa jer je njima iskljucivo Callebaut dostavljac sirovina (salju im gotove crne, mlecne i bele blokove od po 5kg koji su im osnova za priline)...
napiso si u prethodnom postu da je callebaut a klasa. sta je istina o adoreu? :Dnisam fan adorea, pitam onako. par zadnjih puta sam kupila bajate praline. ne kupim puno, 3,4, al svejedno, bajato. mislim da tu vise necu trositi novac.
Link to comment

Callebaut je A klasa sto se tice proizvodnje svojih sopstvenih cokolada...Medjutim oni, kao i mnogo drugi veliki proizvodjaci, se takodje bave proizvodnjom sirovina koje potom kupuju vlasnici radionica za rucnu proizvodnju cokolade...tu spadaju table od po 5kg zvane "couverture chocolate" koje sluze za topljenje i pravljenje pralina, zatim kakao prah, kakao maslac, razni prelivi i glazure, kostunjavo voce, sitnice za dekoraciju, i jos mnogo toga...Oni takodje imaju i svoju skolu "Callebaut College", i svako ko je zavrsi i osnuje svoju samostalnu radionicu za proizvodnju cokolade ima mogucnost da od njih dobija sve potrebne sirovine po izuzetno pristupacnim cenama...vlasnica prodavnice Adore je jedna od onih koji su uspesno zavrsili njihovu skolu i od samog osnivanja svoje radnje koristi iskljucivo njihove sirovine...Ko zeli da bude A klasa mora pre svega da ima svoje plantaze i da mu proizvodnja krece od branja kakao zrna, a kao sto vidis to definitivno nije slucaj u vezi Adore cokolada...njima dolaze gotovi blokovi od po 5 kg koji oni tope, i onda prave pojedinace praline dodavajuci im razlicite sastojke...posto koriste kvalitetnog snabdevaca sirovina i pridrzavaju se svih procedura, to ih automatski stavlja u B klasu...e sad, da li im je svaki eksperiment sa novom pralinom uspesan ili ne, to je vec druga prica i stvar ukusa...sveze praline ne bi smele da stoje duze od 2 nedelje u njihovim prodavnicama, a ako stvarno imaju obicaj da uvale bajatu pralinu to je onda njihova sramota i sami sebi pucaju u ledja...Mada za te pare je uvek pametnije kupovati Lindt i nesto iz njihovog asortimana, ubedljivo najbolji odnos cene i kvaliteta...

Link to comment
Mada za te pare je uvek pametnije kupovati Lindt i nesto iz njihovog asortimana, ubedljivo najbolji odnos cene i kvaliteta...
Nikada, ali nikada nisam žalio ni dinara na bilo šta što nosi oznaku "Lindt". Drago mi je i kada neko ko zna o čemu priča potvrdi da nisam pogrešio :)
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...