Jump to content
IGNORED

Vaše i tuđe jezičke "greške"


bus

Recommended Posts

Kod ljudi koji govore više jezika (bez obzira gde žive) se često u govoru javljaju posledice jezičkog transfera, gde se struktura ili rečnik jednog jezika pojave u drugom. Pitao bih vas da li se sećate neke skorije situacije u kojoj ste nešto rekli na ovom jeziku i odmah shvatili da to neki drugi jezik govori kroz prvi. Može i nešto što je neko drugi rekao....Evo nekoliko primera iz istraživanja za moju tezu:- Tiganj koji sam kupila je na veću stranu. (on the large( r ) side)- Ona živi na ovoj ulici. (on this street)- Ako tražiš WC, gledaj za znak. (look for the sign)- Nisam gladna. Malopre sam imala parče pice. (I('ve) just had a slice of pizza)- Čuo sam danas na autobusu jedan zanimljiv razgovor. (on the bus)

Edited by crveni autobus
Link to comment

On nije u tebi (drugarica s Floride, objasnjava kako se ne svidjam nekom tipu pozivajuci se na knjigu "He's Just Not That Into You")***Bus: Sori, pogrešno dugme. Opet. <_< ybo me EDIT umesto REPLY***edit moj: sa => s

Edited by apotekarica
Link to comment
On nije u tebi (drugarica sa Floride, objasnjava kako se ne svidjam nekom tipu pozivajuci se na knjigu "He's Just Not That Into You")
Dakle, htedoh odgovoriti na tvoj post:Ups. :lol: Edited by crveni autobus
Link to comment

Respektivno kao respectively, njihove respektivne zemlje porijekla. Mada bi i moglo (tj. možda je već i prihvaćeno), mada je nekako rogobatno. U BiH je prijava (za povrat imovine, za kredit itd.) aplikacija kao application. Aplikacija je inače bila/je primjena, ne?

Link to comment

Da, da. I ja ovde podnosim aplikacije kad god to nekom saopštim na srpskom. Mislim da je to svakako ekstenzija onoga što bi rekli monolingvali....Još jedna stvar koja se odomaćila i kod monolingvala u Srbiji:Akcija za sniženje cena. Kao: "Jaja su na akciji". Mađarski: Akci? Putevi u Szeged tokom devedesetih po sirac und szal?mi su svakako imali nešto s tim.

Link to comment

Ne znam da li se ovo posrbilo... ali meni je svakako neprirodno.Često se u vestima čuje sledeće: Problem budućeg statusa Kosova rešavaće se isključivo pod kišobranom Ujedinjenih nacija.orig: ...under the umbrella of the United Nations.Ostavila bih ovde ipak pod okriljem jer under the aegis/auspices of nij eisto što i under the umbrella ofisto kao što umbrella organization često prevode sa "kišobran" organizacija (još sam to skoro čula na vestima na FOX-u) umesto krovna organizacija.Mada, ovo može da ide i u prevodilačke bisere :mellow:

Edited by Lynn
Link to comment
Ja sam u Italiji redovno ulazila na izlaz (Uscita, mislim U=ulaz) a izlazila na ulaz (Entrata, E=Exit)
U Engleskoj sam se više puta ošurio otvorivši slavinu sa velikim "H". (Koji će im slova, zašto ne plavo i crveno k'o sav ostali svet)
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...