Jump to content
IGNORED

Razno


korindjar

Recommended Posts

Preporuka za The Measure of a Man 2015

 

Drustvena socijalna kritika sporijeg ritma snimljena u sinema verite stilu sa sjajnim Vincente Lindonom.

Vazna tema, ali nisam odusevljen kako je izvedeno.

Link to comment
  • Replies 2.5k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Jimmy Kowalski

    252

  • Ajant23

    162

  • MocaVukotic

    157

  • Sludge Factory

    154

  • 2 weeks later...

U jucerasnjem magazinu “TV & pop kultura” filmski kriticar Milan Vlajcic, poklanja svoju listu od 216 filmova koje bi trebalo pogledati pre smrti. E sad, sto je lista filmova manje-vise ocekivana i iz nje skoro nista ne moze da se izvuce kao neki autoritet ili neka ideologija koju bi trebalo da poseduje jedan ozbiljni i ugledni filmski kriticar, vec se pojedini filmovi ponavljaju na vise mesta. Totalni amaterizam :frust:

Link to comment

Sada sam pregledao listu i bez ikakve potrebe je tako oštro kritikuješ.

 

Nisam uspeo da vidim da se i jedan drugi film ponovio osim Osam i po, koji je jednom napisan ciframa, a drugi put slovima. Lako je pretpostaviti da se potkrala trivijalna greška. Čak je razumno nagađati i koja greška je bila u pitanju. Obzirom da je Vlajčić radio listu, na 187. mestu je najverovatnije umesto Eight and a Half trebalo da stoji Fellini Satyricon.

 

To možda i nije greška, obzirom da sam primetio izvesnu implicitnu igrariju na listi. Naime, bode oči da se na listi ne nalazi nijedan film Trifoa. Namerno su izostavljeni, redom: Četristo udaraca (problemi odrastanja), Pucajte na pijanistu (problem antiheroja), Žil i Džim (problem vremena), Farenhait 451 (paljenje knjiga) i Američka noć (lažni mrak). Kada se primeti da lista ima skriveni biblijski broj u sebi 6*6*6=216, igrarija postaje mnogo jasnija i problematiuje se i navodna greška oko Satirikona i Osam i po, kao i svega drugog što je moralo biti izostavljeno grubom logikom određenog konačnog broja filmova na listi prikriveno označenog brojem zveri.

Link to comment

Čini mi se da je igrarija očita i na primeru Polanskog gde su odabrani baš Kineska četvrt i Ćorsokak, dok su izostavljeni svi filmovi sa motivima nadrealnog, opet u zanimljivom pristupu broju zveri...

 

U stvari, sada sam još malo gledao listu i smešno mi je da uopšte moram da je branim. Ali, hajde, iako si ti u pitanju...

Edited by Ajant23
Link to comment

Sada sam pregledao listu i bez ikakve potrebe je tako oštro kritikuješ.

 

Nisam uspeo da vidim da se i jedan drugi film ponovio osim Osam i po, koji je jednom napisan ciframa, a drugi put slovima. Lako je pretpostaviti da se potkrala trivijalna greška. Čak je razumno nagađati i koja greška je bila u pitanju. Obzirom da je Vlajčić radio listu, na 187. mestu je najverovatnije umesto Eight and a Half trebalo da stoji Fellini Satyricon.

 

To možda i nije greška, obzirom da sam primetio izvesnu implicitnu igrariju na listi. Naime, bode oči da se na listi ne nalazi nijedan film Trifoa. Namerno su izostavljeni, redom: Četristo udaraca (problemi odrastanja), Pucajte na pijanistu (problem antiheroja), Žil i Džim (problem vremena), Farenhait 451 (paljenje knjiga) i Američka noć (lažni mrak). Kada se primeti da lista ima skriveni biblijski broj u sebi 6*6*6=216, igrarija postaje mnogo jasnija i problematiuje se i navodna greška oko Satirikona i Osam i po, kao i svega drugog što je moralo biti izostavljeno grubom logikom određenog konačnog broja filmova na listi prikriveno označenog brojem zveri.

Znam da si ti knjigovodja Holivuda i umetnosti uopste i da ti je vazan svaki cent pa da budem precizan

25. mesto Divlje jagode ponavljaju se na 137

50. mesto Sve o Evi ponavlja se na 145 mestu, 

Na 49. mestu 8.5 Felini itd mrzi me stvarno a da li mislis da je to trivijalna greska (ovim bibliska tumacenja padaju u vodu) ali to je manje bitno...

Lista je nabacana i ne poseduje nikakav uticaj i kriterijum naslova jednog uglednog filmskog kriticara vec je uradjeno amaterski i zbrda-zdola.

Zao mi je tih zveri :cry: a valjda  tu spadaju i macke Silvestere...

Edited by zakintos
Link to comment

Očito je da su Divlje jagode ponovljene dva puta i da je umesto njih trebalo da stoji Sedmi pečat. Ovo se samo uklapa u priču koju sam već razvio.

 

U slučaju Mankiewicza, prilično je jasno da je jednom od ta dva puta, trebalo da stoji film A Letter to Three Wives.

 

U oba slučaja su reditelji snimili po ta dva vrhunska filma, koji su im obeležili karijere, u jako kratkom periodu. Bergman je snimio oba filma u istoj godini, dok je Mankiewicz za svoje filmove zaredom dobio po dva Oskara za režiju i za najbolji scenario. Ovo naravno i dalje prati problem vremena i broja, koji se implicitno provlači kroz celu listu, kao efektna misao koja kritički problematizuje postupak na kome se radi isto kao što i estetski boji celu selekciju.

 

Znam da si ti knjigovodja Holivuda i umetnosti uopste i da ti je vazan svaki cent pa da budem precizan

 
Ovo je dno dna od nivoa, ali to sam i navikao od tebe. Pored svih objašnjenja, očito nisi u stanju da shvatiš šta je katahreza i preko nje osetiš spacijalizaciju i naslutiš skrivenu misao, i tu ti ništa ne mogu...

 

Ali, možda bi mogao da se osećaš malo smešno što razgovor sa mnom nastavljaš baveći se karakterisanjem mene i načelnim pljuvanjem liste, valjda iz ličnog animoziteta prema onome koji ju je sastavio, ignorišući čitav niz vrlo jasnih komentara o listi, koje sam naveo.

Edited by Ajant23
Link to comment

Očito je da su Divlje jagode ponovljene dva puta i da je umesto njih trebalo da stoji Sedmi pečat. Ovo se samo uklapa o priču koju sam već razvio.

 

U slučaju Mankiewicza, prilično je jasno da je jednom od ta dva puta, trebalo da stoji film A Letter to Three Wives.

 

U oba slučaja su reditelji snimili po ta dva vrhunska filma, koji su im obeležili karijere, u jako kratkom periodu. Bergman je snimio oba filma u istoj godini, dok je Mankiewicz za svoje filmove zaredom dobio po dva Oskara za režiju i za najbolji scenario. Ovo naravno i dalje prati problem vremena i broja, koji se implicitno provlači kroz celu listu, kao efektna misao koja kritički problematizuje postupak na kome se radi isto kao što i estetski boji celu selekciju.

 

 

Ovo je dno dna od nivoa, ali to sam i navikao od tebe. Pored svih objašnjenja, očito nisi u stanju da shvatiš šta je katahreza i preko nje osetiš spacijalizaciju i naslutiš skrivenu misao, i tu ti ništa ne mogu...

 

Ali, možda bi mogao da se osećaš malo smešno što razgovor sa mnom nastavljaš baveći se karakterisanjem mene i načelnim pljuvanjem liste, valjda iz ličnog animoziteta prema onome koji ju je sastavio, ignorišući čitav niz vrlo jasnih komentara o listi, koje sam naveo.

Kad bih nabrajao, ali ja nisam filmski kriticar kao sto ocito to nisi ni ti, a bogami nije ni Vlajcic.

 

edit mani se tih skrivenih misli sto pre

Edited by zakintos
Link to comment

Kad bih nabrajao, ali ja nisam filmski kriticar kao sto ocito to nisi ni ti, a bogami nije ni Vlajcic.

 

Naravno da bi uvek bilo izostavljeno mnogo toga, to implicitno i kaže tvorac liste. Svaki ograničeni broj, svako nužno poštovanje dijahronije, pomalo je đavolja rabota i posao koji samo delimično uspe. A, u ovoj listi je dat sasvim dovoljan pregled mnogo toga.

 

Inače, kao što sam ti već napisao:

 

Ali, možda bi mogao da se osećaš malo smešno što razgovor sa mnom nastavljaš baveći se karakterisanjem mene i načelnim pljuvanjem liste, valjda iz ličnog animoziteta prema onome koji ju je sastavio, ignorišući čitav niz vrlo jasnih komentara o listi, koje sam naveo.

Edited by Ajant23
Link to comment
  • 3 weeks later...
  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...