Jump to content

Photo

Državna revizorska institucija

• Please log in to reply
23 replies to this topic

#1 Luka

Luka

• Members
  • 2,937 posts

Posted 02 January 2009 - 13:31:46

šta se dešava sa državnom revizorskom institucijom (DRI)? Ja do skoro nisam ni znala da je Srbija jedina zemlja u Evropi koja nema nezavisnu revizorsku instituciju za kontrolu trošenja novca iz budžeta. Pa sam onda našla da su u septembru 2007. izabrani članovi te DRI, i da su to predstavnici stranaka tadašnje vlade (DSS - Radoslav Sretenović, DS - Ljubica Nedeljković, G17 - Ljiljana Dmitrović šaponja, NS - Natalija Ćatović). linkOsim što je nepristrasan rad ovih revizora doveden u pitanje samom činjenicom da predstavljaju stranke, praksu ovih i sličnih institucija ometa, izgleda, i opstrukcija. Iz 1 vesti s početka decembra 2008. godine (ovde) vidim da su članovi te DRI i dalje isti (iz stranaka bivše vlade), i da oni još ne rade jer nemaju ni prostorije, žale se na troškove prevoza i smeštaja, male plateTakođe sam našla da su Zakonom o budžetu predviđeni i razni drugi načini kotrole trošenja novca iz budžeta, ali da do sada unutrašnje kontrole javnih finansija nisu dale efekta... Da li neko zna nešto više o tim stvarima? Kako to funkcioniše u drugim zemljama?
Spoiler

Edited by Luka, 02 January 2009 - 13:52:41.

#2 čekmeže

čekmeže
  • Members
  • 5,977 posts

Posted 02 January 2009 - 16:47:46

Ova država nema ni čestitu Domesday Book, lako ćemo posle za reviziju. Politička volja za stvaranjem jake državne revizorske kuće ne postoji, to nikome ko odlučuje nije u interesu.

#3 Luka

Luka

• Members
  • 2,937 posts

Posted 02 January 2009 - 20:21:14

Domesday Book bi trebalo da bude nekakv popis sve imovine, ne? Razumem ja da ne postoji politička volja, i da nikome ko raspolaže budžetom ne odgovara da iznad sebe ima kontrolora. Ali pretpostavljam da i u drugim zemljama vlast nije baš rado pristajala na uvođenje 1 takve institucije, pa opet sve evropske zemlje osim Srbije takvu instituciju imaju. Kako su u drugim zemljama vlasti pristale na to? Da li je bilo pritisaka opozicije, javnosti, isl? I da li je moguće da sve zemlje iz okruženja imaju DRI, znači CG, BiH, HR.., samo kod nas .. opušteno™..

Edited by Luka, 02 January 2009 - 20:22:28.

#4 Teja

Teja
  • Members
  • 3,102 posts

Posted 02 January 2009 - 20:33:28

šta se dešava sa državnom revizorskom institucijom (DRI)? Ja do skoro nisam ni znala da je Srbija jedina zemlja u Evropi koja nema nezavisnu revizorsku instituciju za kontrolu trošenja novca iz budžeta. Pa sam onda našla da su u septembru 2007. izabrani članovi te DRI, i da su to predstavnici stranaka tadašnje vlade (DSS - Radoslav Sretenović, DS - Ljubica Nedeljković, G17 - Ljiljana Dmitrović šaponja, NS - Natalija Ćatović). linkOsim što je nepristrasan rad ovih revizora doveden u pitanje samom činjenicom da predstavljaju stranke, praksu ovih i sličnih institucija ometa, izgleda, i opstrukcija. Iz 1 vesti s početka decembra 2008. godine (ovde) vidim da su članovi te DRI i dalje isti (iz stranaka bivše vlade), i da oni još ne rade jer nemaju ni prostorije, žale se na troškove prevoza i smeštaja, male plateTakođe sam našla da su Zakonom o budžetu predviđeni i razni drugi načini kotrole trošenja novca iz budžeta, ali da do sada unutrašnje kontrole javnih finansija nisu dale efekta... Da li neko zna nešto više o tim stvarima? Kako to funkcioniše u drugim zemljama?Revizorska insitucija, koja u Sloveniji osim predsednika i dva zamenika, broji stotine ljudi koji na terenu kontrolišu budžet mora da bude odgovorna pre svega građanima: "Treba biti jako oprezan u očekivanjima jer insitucija nije Supermen i to ne zači da će korupcije nestati da će sve biti transparentno, to nije preki sud koji nešto otkrije, pa veša onog ko je kriv već upozorava i daje preporuke tužilaštvu i policiji da reaguje", objašnjava Igor šoltes, predsednik Računskog suda Slovenije.

U Nemackoj postoje dve institucije ovog tipa:Jedna je Bundesrechnushof (to bi bila drzavna revizorska institucija koju ti pominjesh u prvom redu)a druga je Bund der Steuerzahler ( to bi bila institucija koja zastupa interese poreskig obaveznikai kontrolishe sta se deshava sa porezom gradjana).Kao sto gospodin Igor Soltes kaze, nemaju oni nikakvu moc osim da se tu i tamojave i obaveste javnost o nepravilnostima u archenju budzeta i poreza.Preporuke tuzilastvu daju se u nekim jako,jako teshkim (ali i retkim)slucajevima korupcije.

#5 Luka

Luka

• Members
  • 2,937 posts

Posted 02 January 2009 - 20:38:30

Hvala Tejo na informaciji iz Nemačke.

Kao sto gospodin Igor Soltes kaze, nemaju oni nikakvu moc osim da se tu i tamojave i obaveste javnost o nepravilnostima u archenju budzeta i poreza.

Pa meni se čini da bi za početak i to bilo dovoljno..

#6 čekmeže

čekmeže
  • Members
  • 5,977 posts

Posted 02 January 2009 - 20:41:46

Da to je popis imovine. Mi ne znamo ni šta je sve predmet revizije pa kako onda da nešto kontrolišemo. Bila je ta neka po hiljaditi put afera sa zloupotrebom državnih stanova i premijer je tražio od državne revizije spisak stanova koje koriste državni funkcioneri i oni mu nisu mogli izaći u susret. Onda ih je on napušavao i kao nešto trenirao strogoću...Pitanje je kako DRI (divne li skraćenice) funkcioniše u MNE ili BiH? Evo nas na listi po stepenu korupcije u društvu gore pomenutih, Moldavija nam malo bega ali oni su crna rupa na mapi Evrope.

#7 Teja

Teja
  • Members
  • 3,102 posts

Posted 02 January 2009 - 20:57:14

Da to je popis imovine. Mi ne znamo ni šta je sve predmet revizije pa kako onda da nešto kontrolišemo. Bila je ta neka po hiljaditi put afera sa zloupotrebom državnih stanova i premijer je tražio od državne revizije spisak stanova koje koriste državni funkcioneri i oni mu nisu mogli izaći u susret. Onda ih je on napušavao i kao nešto trenirao strogoću...Pitanje je kako DRI (divne li skraćenice) funkcioniše u MNE ili BiH? Evo nas na listi po stepenu korupcije u društvu gore pomenutih, Moldavija nam malo bega ali oni su crna rupa na mapi Evrope.

Ove institucije koje ja navedoh za Nemacku nisu stvorene da bi otkrivale slucajeve korpupcije nego u prvoj liniji da kontrolishu potrosnju novca iz drzavnog budzeta (ova drugaza potrosnju sredstava iz poreza gradjana). Cesto se oni javljaju,jednom godisnje se njihoviizveshtaji pojavljuju u svim medijima i tu je uglavnom kritika na nepotrebno rasipanjelove i preporuke gde bi i na cemu moglo da se ustedi.

#8 Luka

Luka

• Members
  • 2,937 posts

Posted 02 January 2009 - 21:16:45

a vidite ovo:

BIA dotira NVOBeograd - Bezbednosno - informativna agencija (BIA), kako piše u budžetu, dobila jeza 2009. godinu 3.510.866.000 dinara, od kojih je 1,5 milion predviđen za dotacije nevladinim organizacijama, mada nije precizirano kojim.

linkpa ovo je van pameti..

#9 nautilus

nautilus

consigliere

• Members
  • 5,892 posts

Posted 02 January 2009 - 21:30:31

a vidite ovo:linkpa ovo je van pameti..

Sta mislis kako se finansiraju Obraz, pokret 1389 i slicne budalastine?A sto se tice teme. Korupcija funkcionise ovako. Direktor dobije mito da na tenderu pobijedi osoba A. Direktor ima politicke veze. Revizijska kuca je neophodnost ali ovakvo stanje odgovara svima osim obveznicima i pesimista sam da ce to zaziviti u skorije vrijeme.

#10 Indy

Indy
  • Members
  • 36,377 posts

Posted 03 January 2009 - 00:07:06

... i preporuke gde bi i na cemu moglo da se ustedi.

Moglo bi odma', na ulazu, da se ustedi na oporezivanju. http://www.parapsiho...tyle_emoticons/default/cool.gif

#11 No7

No7
  • Kids
  • 4,968 posts

Posted 03 January 2009 - 01:20:22

I da li je moguće da sve zemlje iz okruženja imaju DRI, znači CG, BiH, HR.., samo kod nas .. opušteno™..

Pa imamo je.

Zašto u Srbiji to još ne funkcioniše?

Stvarno zasto ne funckcionise?

#12 Luka

Luka

• Members
  • 2,937 posts

Posted 03 January 2009 - 10:24:07

Koliko sam ja shvatila iz teksta iz "Danasa" od pre mesec dana, oni još nemaju uslove za rad: prostorije koje su im dodeljene su zauzete, naime u njima su već smešteni zaposleni u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava. Dalje, imaju male plate, 60.000 dina. pa ne mogu da zaposle stručne ljude (uporedite to sa platama u drugim nezavisnim institucijama, javnim preduzećima, vidama uzelac i krištima i sličnima), itd..Našla sam Zakon o DRI koji je usvojen krajem 2005.god. ovde, mada 1 skraćeni prikaz postoji ovde. Tu zaista piše da je Srbija jedina zemlja u okruženju koja nema DRI (evo, našla sam i sajt crnogorske DRI, oni stvarno rade, objavljuju i neke izveštaje..). Evo nekih osnovnih stvari o DRI:

ДРИ је према Закону највиши државни орган ревизије јавних средстава у Републици Србијикоји је независан од Владе, и за свој рад одговара искључиво Народној Скупштини;

Основни задатак ДРИ је, да утврди и обавести Скупштину и јавност, да ли се новац пореских обвезника прикупља и троши по закону,економично и у сврхе за које је намењен.

A evo koji modeli eksternih revizorskih tela postoje u drugim evropskim zemljama:ОРГАНИЗАЦИОНИ МОДЕЛИ ЕКСТЕРНИХ РЕВИЗОРСКИХ ТЕЛА:1. "СУД" са судским функцијама (Француска, Италија, Румунија)2. КОЛЕГИЈАЛНО ТЕЛО без судских надлежности, али са колегијалним поступцима одлучивања сличним као код судова ( Немачка, Холандија, Чешка ). Европски суд ревизора ( ВРИ ЕУ) обликован је према овом моделу3. МОНОКРАТСКА КАНЦЕЛАРИЈА за ревизију са Врховним ревизором на челу( Велика Британија, Данска, Естонија)Kod nas je usvojen ovaj drugi model..

#13 beowl

beowl

Muwan

• Members
  • 12,076 posts

Posted 03 January 2009 - 12:33:19

Dalje, imaju male plate, 60.000 dina. pa ne mogu da zaposle stručne ljude (uporedite to sa platama u drugim nezavisnim institucijama, javnim preduzećima, vidama uzelac i krištima i sličnima), itd..

Ovo ti je suština čitavog problema: niko pri zdravoj pameti - a sa odgovarajućim kvalifikacijama - nije lud da prihvati nameštenje.Naime, ljudi sa zvanjem licenciranog Ovlašćenog revizora (a to je neophodan uslov) u privatnom sektoru zarađuju od 2k evara pa naviše. Tih ljudi je u Srbiji trenutno nešto više od 100. Čak i da među njima postoji neko ko smatra da je u karijeri dovoljno zaradio pa želi da učini nešto za dobrobit države, taj će odustati iz dobrog i dovoljnog razloga što nije lud da svoj potpis, licencu i ugled (a bogami i kardiovaskularni sistem) stavlja na kocku kako bi u svom poslu svakodnevno izlazio u susret "zahtevima sa vrha". A ti zahtevi ne bi bili nimalo prijatni, budući da bi bilo kakva ozbiljna revizija naših državnih rashoda otkrila takve skandale, bezobrazluke i nebuloze da bi tu bilo materijala za najmanje 12 meseci svakodnevnih feljtona u svim dnevnim novinama. U takvoj situaciji, pitanje je da li bi i deset puta veća plata bila dovoljan motiv. Prostorije i opremu je lako naći. Problem je u tome što Služba i politička vrhuška ne žele da ta institucija radi. Odnosno, može da radi ali onako kako joj oni kažu. Tu se dolazi do nepremostivog problema sa kadrovima, tako da ostaju četiri rešenja:- Da se drastično povećaju plate državnim revizorima (što opet nije dovoljno da privuče najbolji kadar)- Da državnim revizorima bude omogućeno da nesmetano i bez pritisaka rade svoj posao (a Mesec se sastoji od zelenog sira)- Da se spuste neophodne kvalifikacije i omogući bilo kom ovlašćenom računovođi da bude državni revizor (tu bi se već našlo dobrovoljaca) - Da se ne uradi ništa i stvari ostave takvim kakve jesu, pa do neke bolje prilike...Sami procenite šta je najizglednije da se desi...

#14 Luka

Luka

• Members
  • 2,937 posts

Posted 03 January 2009 - 15:40:48

Pre svega treba smeniti postojećeg predsednika i članove DRI pošto su oni iz stranaka bivše vlade, ali istovremeno treba depolitizovati tu instituciju, postaviti par stručnih lica, dati im pristojne plate, itd.

Problem je u tome što Služba i politička vrhuška ne žele da ta institucija radi.

Političku vrhušku sada predstavlja BoTa Broz, a i BIA je njegova, da ne kažem naša™. Ja zato očekujem da se podhitno posveti dužna pažnja ovoj instituciji.

#15 dare...

dare...

The Fool`s Journey...

• Members
  • 3,559 posts

Posted 03 January 2009 - 16:37:01

Mislim da je pre jedno mesec dana u nekom "Kažiprstu" B92 bio dasa iz slovenačke državne revizije i pričao kako to oni rade i da je na kraju krajeva normalno, da se za svaki veći projekat, za koji je država izdvojila novac, svake godine ili na svakih par uradi revizija i presek da se vidi dokle se stiglo...I to manje zbog (ne)namenski utrošenog novca, već više zbog toga, da se vidi da li su postignuti ciljevi prvobitno postavljeni projektom... I ako nisu zašto nisu...