Jump to content

Photo

Agencija za cuvanje dece i starih lica

• Please log in to reply
28 replies to this topic

#1 xyz

xyz
  • Members
  • 25 posts

Posted 31 October 2007 - 20:55:13

Ovih dana intenzivno razmisljam o ideji za otvaranje ovakve agencije.Naime, osim usluga cuvanja dece i starih lica, mislila sam da bih mogla od usluga da nudim i sredjivanje stana, peglanje vesa, sredjivanje baste, pomoc pri spremanju slava, rodjendana....Naravno, ukoliko bi posao imao perspektivu vrste usluga bi mogle da se prosire :)Takodje, probala bih da se raspitam i u Nacionalnoj sluzbi za zaposljavanje, da se prikljucim nekom programu za samozaposljavanje, koji ce mi nekim delom finansirati otvaranje ovakve agencije. E sad, svaka informacija bi bila od velike koristi, u smislu da li znate nekoga ko vec ima ovakvu agenciju, kako funkcionise tj. koliko je isplativa, kolike su cene usluga....P.S. Koliko sam upoznata u gradu u kome bih agenciju otvorila nema nista slicno, grad ima oko 50-60.000 stanovnika.

#2 martinj

martinj
  • Members
  • 578 posts

Posted 31 October 2007 - 23:35:55

Dobra je ideja, samo tesko da kod nas moze nesto tako da prodje... Treba prvo da vidis koliko je ljudi spremno da plati tako nesto i koliko su spremni da plate...

#3 sanja025

sanja025
  • Members
  • 1,234 posts

Posted 01 November 2007 - 00:24:24

Mislim da bi mogla uspeti, uz dobru pocetnu reklamu, ako "upecas" po koje elitnije domacinstvo koje ce te rado preporuciti i ponovo pozvati itd. S obziom na danasnji tempo zivota i zelju da se slobodno vreme kvalitetno iskoristi, mislim da bi mnogi u tvom gradu jedva docekali takvu agenciju.

#4 Musharaf

Musharaf

oficir i đentlmen

• Sleepers
  • 11,512 posts

Posted 01 November 2007 - 02:19:37

secam se da je na pitanje 'šta biste uradili da imate neke osrednje pare' dana popović upravo tako odgovrila...agencija za čuvanje dece i pospremanje po kući.s tim što bih ja dodao i barže za prevoz po dunavu kad zatvore gazelu...

#5 Viloticka

Viloticka
  • Members
  • 718 posts

Posted 01 November 2007 - 05:57:40

Mislim da mozda pokusavas da zahvatis previse svojom kutlacom:) Mozda da se fokusiras na jedno pa da posle prosirujes? Briga o starim ljudima, recimo. Tu imas toliko toga Kao sto znas mnogo ljudi je otislo napolje i ostavilo roditelje koji, je li, stare. U svakom trenutku mozes da nadjes zainteresovanu decu koja zive u inostranstvu i koja bi platila samo da imaju kome da se njihovim roditeljima pomogne. I ne samo u inostranstvu, verujem da i u samom Beogradu zive ljudi kojima treba pomoc oko brige o starijima.Znaci, ako bi ti uzela kompletnu brigu koliko kome treba jer su tu potrebe sarolike - to bi ti bilo posla da se raspadnes. Od pomoci u kuci (kupovina, setnja, ciscenje itd) preko kuvanja i dnevnih obilazaka do kucne nege (oni koji nece u dom da idu). Sto se domova tice to bi mozda mogao da bude sledeci korak. Prijateljica ima staru tetku kojoj trebaju pelene. Jedva je nasla dom (nije u Beogradu) gde da je smesti. Ima i onu alchajmerovu bolest a domovi koje je kontaktirala primaju samo cile i atletske starce. Kazem jedva je ugurala tetku i to uz urgenciju i veze. (Cena je negde 300-500 eura/mesecno).Od reklame bi ti trebalo nekoliko banera po sajtovima kao sto je SC, recimo. A posle bi word of mouth odradio svoje.

#6 Yoyogi

Yoyogi

Chairman of the Bored

• Members
  • 3,799 posts

Posted 01 November 2007 - 06:39:15

Naime, osim usluga cuvanja dece i starih lica

To bas tako lako - plati i otvori?Ja mislim da prvo treba da imas licencu i radno iskustvo (vaspitacica, medicinska sestra) za tako nesto.

#7 xyz

xyz
  • Members
  • 25 posts

Posted 01 November 2007 - 14:31:02

Hvala svima koji su se javili, nadam se da ce biti jos nekih komentara koji mogu da pomognu.Moja ideja je da agencija nudi razne vrste usluga, da bih u pocetku mogla nekako da pokrijem troskove, a da kasnije sirim / suzavam ponudu u zavisnosti od potraznje na trzistu. Poenta je to, sto mi za vecinu usluga koje bi se nudile nisu potrebni zaposleni sa nekim posebnim znanjima, sto olaksava pronalazenje kadrova i omogucava da neke angazujem i preko omladinskih zadruga, ukoliko se posao bude sirio.Naravno, pri odabiru kadrova prednost bi imale medicinske sestre, vaspitaci i uciteljice radi kvalitetnije usluge.Kada sam napisala cuvanje starih i dece, nisam mislila na profesionalnu pomoc u smislu da o starima brine npr. lekar ili obucena medicinska sestra, bas zbog mogucih licenci koje bi mi u tom slucaju bile potrebne.Ideja je da agencija salje ljude kao ispomoc ( naravno, da bi angazmani na npr. mesecnom nivou bili dobrodosli ) a da, eventualno, u nekoj kasnijoj fazi profilise primarne usluge koje nudi i da taj segment prosiruje / specijalizuje.

#8 Viloticka

Viloticka
  • Members
  • 718 posts

Posted 01 November 2007 - 22:34:05

Kada sam napisala cuvanje starih i dece, nisam mislila na profesionalnu pomoc u smislu da o starima brine npr. lekar ili obucena medicinska sestra, bas zbog mogucih licenci koje bi mi u tom slucaju bile potrebne.

Ovaj dom u koji je prijateljica smestila tetku ima lekare koji dodju po potrebi. Koliko sam ja razumela posto je sad sve to privatizovano i moze se tezgariti i kad si lekar, zoves ga kad ti zatreba kao sto zoves vodoinstalatera. Dodje, nastima babu, zameni ulje na dedi, ti mu platis, fala - dovidjenja. Da li ti treba licenca da ti dodje vodoinstalater? Jok.Mada, verjem da generalno treba da imas neke papire da otvoris radnju tog tipa

#9 xyz

xyz
  • Members
  • 25 posts

Posted 02 November 2007 - 00:10:31

Ideja je da ljudi odlaze do onih kojima je usluga potrebna, za pocetak planiram samo da otvorim office.

#10 TBoneSteak

TBoneSteak
  • Members
  • 927 posts

Posted 02 November 2007 - 05:26:28

koliko bi naplacivala svakodnevne posete bakama&dekama™ u duzini od ....ne znam, jednog sata, sat&sun off

#11 Tresko

Tresko

Hole in 1!

• Members
  • 8,069 posts

Posted 03 November 2007 - 12:33:32

Mislim da mozda pokusavas da zahvatis previse svojom kutlacom:) Mozda da se fokusiras na jedno pa da posle prosirujes? Briga o starim ljudima, recimo. Tu imas toliko toga Kao sto znas mnogo ljudi je otislo napolje i ostavilo roditelje koji, je li, stare. U svakom trenutku mozes da nadjes zainteresovanu decu koja zive u inostranstvu i koja bi platila samo da imaju kome da se njihovim roditeljima pomogne. I ne samo u inostranstvu, verujem da i u samom Beogradu zive ljudi kojima treba pomoc oko brige o starijima.Znaci, ako bi ti uzela kompletnu brigu koliko kome treba jer su tu potrebe sarolike - to bi ti bilo posla da se raspadnes. Od pomoci u kuci (kupovina, setnja, ciscenje itd) preko kuvanja i dnevnih obilazaka do kucne nege (oni koji nece u dom da idu). Sto se domova tice to bi mozda mogao da bude sledeci korak. Prijateljica ima staru tetku kojoj trebaju pelene. Jedva je nasla dom (nije u Beogradu) gde da je smesti. Ima i onu alchajmerovu bolest a domovi koje je kontaktirala primaju samo cile i atletske starce. Kazem jedva je ugurala tetku i to uz urgenciju i veze. (Cena je negde 300-500 eura/mesecno).Od reklame bi ti trebalo nekoliko banera po sajtovima kao sto je SC, recimo. A posle bi word of mouth odradio svoje.

Nisi nam potvrdila kako je to organizovano u Australiji, uz naravno tvrdnju da je to u Australiji najbolje.

#12 Tresko

Tresko

Hole in 1!

• Members
  • 8,069 posts

Posted 03 November 2007 - 12:35:43

Ideja je da ljudi odlaze do onih kojima je usluga potrebna, za pocetak planiram samo da otvorim office.

Plašim se da ćeš uz sadašnje propise, trebati još neke dodatne uslove da ispuniš. Naime, za čuvanje deka&baka, kao i dece, moraš da imaš zaposlene za bake i deke: gerontološke sestre. Registracija u Agenciji za privredne registre(možeš i kao preduzetnik), nije problem, ali nakon toga ćeš verovatno imati problem sa inspekcijama. Raspitaj se podrobno pre nego što se upustiš u to.

#13 čekmeže

čekmeže
  • Members
  • 6,093 posts

Posted 03 November 2007 - 21:11:48

Ma Srbija...u APRu se registruje kao preduzetnik, sedište može i kućna adresa. Delatnost uzme neku najnedefinisaniju i opširnu, neke usluge, održavanje prostorija, šta već...Sigurno neće iz starta da daje inekcije starima, a da odeš u apoteku po lek ti ne treba škola. Za mene bi veći problem bili zaposleni, da neko ne ode kod babe i nešto marne, onda si gotova. Kapiram da je najbolja lična preporuka, neke žene srednjih godina koje su ostale bez posla, skromnog obrazovanja a širokog srca, nemaju puno izbora i grabe svaku šansu i zahvalne su na ukazanoj im. Navikle su da spremaju po kući, umeju da nešto skuvaju, samo još da imaju živce za matorce.Muška varijanta iste stvari je hauzmajstor, isto može biti dobra lova.Kao i Vilotićka mislim da se u početku ne treba gubiti u širini ideja nego ići na par osnovnih usluga, a za kasnije ako treba neštio zahtevnije tipa medicinske usluge onda zaposliti/unajmiti kvalifikovanu osobu.Još jedna dobra stvar je dečiji vrtić, potražnja je ogromna, s tim da je ovo daleko ozbiljnije (deca su osetljivo pitanje) i zahtevnije, ali ima tržište sigurno.

#14 xyz

xyz
  • Members
  • 25 posts

Posted 04 November 2007 - 00:58:07

Na netu sam pronasla neke agencije koje se bave istim / slicnim uslugama...Usluge ciscenja poslovnih prostorija ( kancelarija ) mi izgleda vrlo zanimljivo i moglo bi da funkcionise, kurirski poslovi, daktilografi...Sto se tice potencijalnih radnika, razmisljala sam i o posledicama koje bi mogle da nastanu kao sto je npr. kradja...verujem da bi to moglo da se regulise ugovorom u kome bi stajalo da agencija ne odgovara materijalno za eventualne kradje od strane zaposlenih, vec zaposleni licno. Takodje, svako od zaposlenih bi morao da potpise ugovor u kome bi bilo naznaceno da agencija nece snositi odgovornost za eventualne tuzbe klijenata zbog kradje.Svesna sam da bi bilo jako tesko naci odgovarajuci kadar, posebno ako odem u " sirinu " ali idem logikom da neko ko cisti kancelarije sigurno ume i da pegla, sredi stan ili pomogne nekom da pripremi slavu.Sa druge strane, ako ce neko otici da pricuva nekom dete, sigurno moze u nekom trenutku da bude kurir, deli letke po gradu, a mozda ume i slepo da kuca.Otvaranje vrtica je prevelika investicija za mene :)

#15 čekmeže

čekmeže
  • Members
  • 6,093 posts

Posted 04 November 2007 - 01:26:09

Možeš ti da se pereš od radnika koliko hoćeš, to je tvoj radnik i predstavlja tvoju agenciju. Ti si ga zaposlila, ti za njegove postupke odgovaraš. Niko ti ne bi više privirio u agenciju, sve i da nazarene zaposliš. (Ustvari, kad malo bolje razmislim, regrutuj zaposlene među njima). Već sam ti naveo neki otprilike profil žena koje bi se uklopile. Ukratko, jednostavna žena iz komšiluka.

Edited by Hartmann, 04 November 2007 - 01:26:54.