Jump to content

Photo

Konkursi za zaposlenje

• Please log in to reply
85 replies to this topic

#61 Indy

Indy
  • Members
  • 36,463 posts

Posted 21 January 2012 - 15:13:34

bas mi cudno da su smeli da stave to tako otvoreno

Pa i meni je malo čudno. Možda je fora u tome da to nije oficijelno posao, već "Working Holiday".

#62 Tinman

Tinman

Miller

• Members
  • 4,331 posts

Posted 11 February 2012 - 09:44:43

Ima li ko iskustva sa head hunterima, kontaktirali su me i nude nekoliko pozicija iz oblasti kojom se sad bavim.Ponuda je vezana za rad sa kompanijom za koju sam cuo i koja je jedna od vecih u oblasti, ono sto me interesuje je da li ima nesto na sta bih posebno trebao obratiti paznju prilikom razgovora sa regruterom?

#63 borris_

borris_
  • Members
  • 9,809 posts

Posted 01 March 2012 - 13:52:24

Ima li na ovom forumu Radio inzenjera koji su vec radili na instaliranju mobilne mreze? Poznavanje GSM-R bi bila premija. Danski zeljeznicki operator Banedanmark trazi takve profile.

#64 luba

luba
  • Members
  • 7,428 posts

Posted 07 April 2012 - 11:38:38

Country Adviser - AdvertisementThe NATO Military Liaison Office Belgrade assists the Serbian Authorities in conducting defence reform and developing links with NATO through the Partnership for Peace (PfP) programme. The position of Country Adviser will provide an important link between the Liaison Office and the Serbian Authorities.This position requires someone who is university educated and who has at least 6 year’s experience of how the government in Serbia works. The successful candidate will need to have highly developed communication and interpersonal skills and be able to analyse and present information in a highly organised way. The Liaison Office is a small team so good team-working skills and the need to work flexibly will be important. A good standard of English, both spoken and written is also required.The position offers an initial-term contract of 12 months with the possibility of an indefinite term contract thereafter. The starting gross salary for the position is 1704€ per month. The position is located in BelgradeIf you think you have the skills necessary for this position and are interested in applying, you will find further details including the application form and job description at the following address: http://www.nato.int/...ies/index.htmIf, for any reason, you are unable to access the electronic application form, you should contact: +389 2268 2171 or 2378 Media Adviser - AdvertisementThe NATO Military Liaison Office Belgrade assists the Serbian Authorities in conducting defence reform and developing links with NATO through the Partnership for Peace (PfP) programme. The position of Media Adviser will represent the office to the public in Serbia and assist the Head of the Office in the conduct of public diplomacy duties.This position requires someone who is university educated and who has extensive knowledge and at least 6 year’s experience in the professional field of different media (written and electronic, local, national and international). Knowledge of protocol within an international working environment is also required. The successful candidate will need to have highly developed communication and interpersonal skills and be able to analyse and present information in a highly organised way. The Liaison Office is a small team so good team-working skills and the need to work flexibly will be important. A good standard of English, both spoken and written is also required.The position offers an initial-term contract of 12 months with the possibility of an indefinite term contract thereafter. The starting gross salary for the position is 1704€ per month.If you think you have the skills necessary for this position and are interested in applying, you will find further details including the application form and job description at the following address http://www.nato.int/...ies/index.htmIf, for any reason, you are unable to access the electronic application form, you should contact: +389 2268 2171 or 2378The closing date for applications is: 1600hrs Friday 20 April 2012Eligibility note: Applicants must be a National and/or legal resident of Serbia to apply.

#65 belch

belch
  • Members
  • 8,146 posts

Posted 03 May 2012 - 12:12:36

ima li koga ko radi s indizajnom? treba mi neko za posao od nekih sat vremena. ponude na pm

#66 InvisibleLight

InvisibleLight
  • Members
  • 5,171 posts

Posted 05 July 2012 - 12:03:18

ima neki etnolog (antorpolog, kako to lepse zvuci) kome treba posao?kolegica odlazi a nema zamene, ugasice nam to odeljenje.plata redovna :D + putni troskovi (iz bg, ns)fotke slati na pm, jer cu s njom/njim biti komsija ofis do ofisai bilo bi dobro da pije filterushu

#67 Indy

Indy
  • Members
  • 36,463 posts

Posted 05 July 2012 - 12:12:08

Pih, za 1 slovo (učini mi se da piše enolog). Doduše, sumnjam da bih prošao i sa fotkom, jedino da podmetnem neku od pre 20 godina.

#68 InvisibleLight

InvisibleLight
  • Members
  • 5,171 posts

Posted 05 July 2012 - 12:31:13

sto se toga tice mogu ponuditi samo moje zapustene vinograde na fruskoj goriplata nikakva, a i fotka nebitna jer rizling sve to poravna (sace me banuju zbog balasevica :D)ajde ajde sta se pravis abitan, imas jednu onu staaaaaaaaaaru s gitarom, secam se..bez zezanja za prethodni post, ako je neko iz ns ima obezbedjen i prevoz s nekim 'vojnim licima'(jel se to jos tako kaze?) kolima svaki dan. dakle u 4 pm si vec kuci.

#69 Pontijak

Pontijak
  • Members
  • 6,917 posts

Posted 05 July 2012 - 12:36:35

au. pa ja sam etnolog ali sumnjam da bi mene ovakvog i u ovim godinama iko zaposlio prilozio ja sliku ili ne Posted Image a i ne zivim u ns Posted Image

Edited by Pontijak, 05 July 2012 - 12:37:04.

#70 InvisibleLight

InvisibleLight
  • Members
  • 5,171 posts

Posted 05 July 2012 - 12:43:54

au. pa ja sam etnolog ali sumnjam da bi mene ovakvog i u ovim godinama iko zaposlio prilozio ja sliku ili ne Posted Image a i ne zivim u ns Posted Image

pa nije posao u ns, nego u sm. al mislim nije bed putovati iz ns il bgd, jer je sat voznje a placaju putne troskove (ns pomenuh jer sadasnja koleginica putuje odatle, iz ns svaki dan s tim vojnicima)pa ako imas entuzijazma :D kapiram da tek svrseni mladi ljudi sanjaju da rade 'u struci' a jako se retko pruza prilika (po statistici,npr samo 5% ist.umetnosti radi zvanicno u struci)dobro,postoji jos jedna stvar, da je etnoloska zbirka i rad na terenu uglavnom orijentisan na ovo, vojvodjansko podrucje i da ljudi vise vole da istrazuju ono sto im je bliskije i srcu draze. tako da, srbijanci stop! :P

#71 Pontijak

Pontijak
  • Members
  • 6,917 posts

Posted 05 July 2012 - 14:12:47

pa nije posao u ns, nego u sm. al mislim nije bed putovati iz ns il bgd, jer je sat voznje a placaju putne troskove (ns pomenuh jer sadasnja koleginica putuje odatle, iz ns svaki dan s tim vojnicima)pa ako imas entuzijazma Posted Image kapiram da tek svrseni mladi ljudi sanjaju da rade 'u struci' a jako se retko pruza prilika (po statistici,npr samo 5% ist.umetnosti radi zvanicno u struci)dobro,postoji jos jedna stvar, da je etnoloska zbirka i rad na terenu uglavnom orijentisan na ovo, vojvodjansko podrucje i da ljudi vise vole da istrazuju ono sto im je bliskije i srcu draze. tako da, srbijanci stop! Posted Image

aha, sm :)entuzijazam mladih ljudi? au, davno bilo kada sam bio mlad Posted Image a to, srbijanci stop... pa najbolja etnoloska istrazivanja su upravo na tudjim, egzoticnim lokalitetima Posted Image

#72 Hamlet Strašni

Hamlet Strašni

han som skremmer pinnsvin

• Members
  • 14,549 posts

Posted 23 July 2012 - 13:47:40

Uh. Nije konkurs, ali ne znam gde da pitam. Potreban je neko ko bi analizirao razne podatke koje prikuplja jedna državna ustanova. U pitanju su istraživanja potreba korisnika, podaci o učesnicima programa koje organizuje ustanova i slično. Deo programa bi trebalo da bude i izrada upitnika. Nisu u pitanju poltički podaci. Uglavnom su u pitanju ranjive grupe alii djaci i njihovi roditelji.Moje pitanje je: koji profil da tražim? Sociolog, demograf...Kolilko mi iskusna osoba za to treba?Koliko takva osoba na tržištu može para da traži?Može i na pm, naravno...

#73 Alphons

Alphons

Old Man

• Members
  • 5,464 posts

Posted 15 August 2012 - 09:17:07

Moja firma zaposljava 2, mozda 3 ljudi. Posao je povezan sa osiguranjem, ali nije prodaja ni rad u call centru.Potrebno je : fakultetska diploma, znanje engleskog jezika. Ekonomski fakulteti imaju prednost, ali nisu obavezni.Radno iskustvo nije neophodno, zapravo konkurs i cilja na mladje ljude, bez radnog iskustva ili sa malo iskustva. Pa, ako jeste takvi ili znate nekog takvog, detalji na pm.E, da, nije MLM sema, kontam da moram da napomenem. Korektna je firma, stranjska, ne treba veza da se dobije posao, dakle jedan raritet.

#74 pixy

pixy
  • Members
  • 333 posts

Posted 05 September 2012 - 22:04:28

Matematičar potreban!

http://www.iacbg.org/index.php/vesti/428-job-math-teaching-assistantshipPOSITION FOR MATH TEACHING ASSISTANTSHIPThe International Academic Center is currently hiring for the position of Math Teaching Assistantship. The successful applicant’s responsibilities will include instructing students in the techniques and strategies required to solve quantitative and logical problems on high-stakes exams, as well as grading homework and performing light administrative duties. Contact hours will vary but tend to range from 6 to 12 hours per week with compensation based on contact hours. SUMMARY OF DUTIES AND RESPONSIBILITIESThe TA will work with prospective undergraduate and/or graduate students who are in 8 week test preparation cycles at IAC. The TA will be familiar with all aspects of the ACT, SAT, GRE, and GMAT high-stakes exams and the principles upon which those exams are based. The TA will develop and maintain professional knowledge of high-stakes exam resources. In addition, the TA will be responsible for grading homework assignments as well as monitoring and reporting upon candidate progress.The incumbent is responsible for other duties as required or requested by theTest Preparation Manager or the Director.DESIRED QUALIFICATIONSA. Education:Relevant Bachelors Degree with some graduate school preferred.B. Prior Work Experience:None required, but teaching experience a plus.C. Entry Level Training:On the job training.D. Knowledge: Must have solid knowledge of spoken and written English. Must have the ability to follow policy and procedure with fine attention to detail.E. Skills and Abilities: Must possess exceptional organizational and social skills.POSITION ELEMENTSI. Supervision Received:The incumbent works under the supervision of the TEST PREPARATION MANAGER.II. Available Guidelines:Standard written policies and procedures, and written and oral instructions from the Test Preparation Manager.III. Exercise of Judgment:Expected to exercise excellent judgment in working with the public, partners, and colleagues.IV. Authority to Make Commitments:None.V. Nature, Level, and Purpose of Contacts:Extensive contact with the public that requires sound judgment and tact.VI. Supervision Exercised:None.VII. Time Required to Perform Full Range of Duties after entry into the Position:Eight weeks.To ApplyAll documentation must be in English. Please send a cover letter and CV to:Position@iacbg.org before Sunday 16 September 2012 at 23:00.Only short listed candidates will be contacted and scheduled interviews will be conducted in English.

#75 pixy

pixy
  • Members
  • 333 posts

Posted 10 September 2012 - 11:10:51

Alumni Coordinator Position, Belgrade

http://www.iacbg.org/index.php/vesti/430-job-at-iac-alumni-coordinatorPOSITION FOR ALUMNI COORDINATORThe International Academic Center is currently hiring for the position of alumni coordinator. The working hours are Tuesday through Friday, 11.00 am to 4.00 pm with some weekend and evening time required for events and activities. This is a temporary position for 6 months that could extent into a permanent position based on the success of the program. The gross/bruto salary for this position is 32,300 RSD per month.SUMMARY OF DUTIES AND RESPONSIBILITIESThe alumni coordinator will work with students who are enrolled in higher education institutions abroad, as well as international higher education alumni who have returned to Serbia to work and live. The incumbent will be responsible for promoting alumni activities, maintaining and expanding the IAC alumni database, and keeping alumni engaged with IAC.In addition, the incumbent will be responsible for planning events and keeping within budget guidelines.The incumbent is responsible for other duties as required or requested by the Director.DESIRED QUALIFICATIONSA. Education:High School Diploma, some college/university preferred. B. Prior Work Experience:None requiredC. Entry Level Training:On the job training.D. Knowledge: Must have solid knowledge of spoken and written English. Must have the ability to follow policy and procedure with fine attention to detail.E. Skills and Abilities: Must possess exceptional organizational and social skills.POSITION ELEMENTSI. Supervision Received:The incumbent works under the supervision of the EXECUTIVE DIRECTOR.II. Available Guidelines:Standard written policies and procedures, and written and oral instructions from the Executive Director.III. Exercise of Judgment:Expected to exercise excellent judgment in working with the public, partners, and colleagues.IV. Authority to Make Commitments:None .V. Nature, Level, and Purpose of Contacts:Extensive contact with the public and partners that requires sound judgment and tact. .VI. Supervision Exercised:None.VII. Time Required to Perform Full Range of Duties after entry into the Position:Two weeks.To ApplyAll documentation must be in English. Please send a cover letter and CV to:Position@iacbg.org before Sunday 16 September 2012 at 23:00.Only short listed candidates will be contacted and scheduled interviews will be conducted in English.