Jump to content
IGNORED

Jezički XEJT


makaronee

Recommended Posts

"najbolji fudbaler ikada" je jedna užasna odvratnost, nastala tako što tupavi sportski komentatori previše gledaju prenose na engleskom, pa su engleske konstrukcije prebacili na sprski (best soccer player ever). "Ikada" u srpskom može samo u upitnom obliku (da li si ikada igrao fudbal, npr.). Žešće me nervira ova pojava.

Link to comment

"najbolji fudbaler ikada" je jedna užasna odvratnost, nastala tako što tupavi sportski komentatori previše gledaju prenose na engleskom, pa su engleske konstrukcije prebacili na sprski (best soccer player ever). "Ikada" u srpskom može samo u upitnom obliku (da li si ikada igrao fudbal, npr.). Žešće me nervira ova pojava.

 

kako bi ti preveo "best soccer player ever"?

Link to comment

ok, ali dešava se stalno da reč poprime novo značenje ili novu upotrebu. 
"ikada" ide ka tome da počne da se upotrebljava kao zamena za "svih vremena". sada vas nervira, našoj deci će biti najnormalnije, a njihovoj deci će biti smešno da je nas nerviralo. (mada mene ne nervira).

 

nekada je izraz "pasti na pamet" bila smešna i ismevana kao bukvalni prevod jednog stranog izraza, pa opet, eto danas nam svašta pada na pameti i nikom nije čudno. 

Link to comment

ok, ali dešava se stalno da reč poprime novo značenje ili novu upotrebu. 

"ikada" ide ka tome da počne da se upotrebljava kao zamena za "svih vremena". sada vas nervira, našoj deci će biti najnormalnije, a njihovoj deci će biti smešno da je nas nerviralo. (mada mene ne nervira).

 

nekada je izraz "pasti na pamet" bila smešna i ismevana kao bukvalni prevod jednog stranog izraza, pa opet, eto danas nam svašta pada na pameti i nikom nije čudno. 

 

Pa jeste - jezik se stalno menja, prema potrebama života. Jedino što nije jasno zbog čega je potrebno zameniti "svih  vremena" sa ikada.

 

et Ajant

 

Iz osnovne škole.

Link to comment

Pa jeste - jezik se stalno menja, prema potrebama života. Jedino što nije jasno zbog čega je potrebno zameniti "svih  vremena" sa ikada.

 

 

 

kraće je? 

a i neće ga zameniti, koristiće se i dalje svih vremena.

Link to comment

kraće je? 

a i neće ga zameniti, koristiće se i dalje svih vremena.

 

Pa kraće je za jedan slog, nije baš da je bitno. Taj argument o ekonomičnosti jezika se odnosi na malo drugačije stvari. Osim toga, ovde nije reč o tome da se jedna reč zamenjuje drugom, već da se preuzima konstrukcija rečenice iz drugog jezika, pri čemu se ne dobija praktično ništa.

Link to comment

Pa kraće je za jedan slog, nije baš da je bitno. Taj argument o ekonomičnosti jezika se odnosi na malo drugačije stvari. Osim toga, ovde nije reč o tome da se jedna reč zamenjuje drugom, već da se preuzima konstrukcija rečenice iz drugog jezika, pri čemu se ne dobija praktično ništa.

 

to ne možeš da sprečiš.

uticaji su neminovni zbog mas medija.

Link to comment

Ne mogu, ali mogu da lajem na ovakvim topicima. :)

 

Inače, imao sam situaciju u poslu, u mediju, kada sam sprečio. Mala pobeda, ali meni bitna. :)

Edited by kobni zelaya
Link to comment

Dodatni problem sa "svih vremena" je što se "ever" često kaže hiperbolično, bez namere da se nešto stvarno poredi sa svim konkurentima kroz istoriju. Kad neko kaže "the best/worst dad ever", tu vremenska komponenta ne postoji - to se na srpskom kaže "najbolji/najgori tata na svetu".

 

Dakle imaš situaciju gde se "ever", jedan usputni nebitni žargonski izraz, prevodi na dva potpuno različita načina (1. vremenski, 2. prostorni) u zavisnosti od konteksta. Tu nema šanse da ga amaterski prevodioci ne skarabudže u neutralno "ikada" koje ne znači ništa konkretno, pa može podjednako loše da funkcioniše u oba konteksta.

Link to comment
  • Krošek unpinned this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...