Jump to content
IGNORED

Prehrambena YU nostalgija


FranziskaKafka

Recommended Posts

Otvorih danas po prvi put ovu temu, pa mi se otvorila prva strana. Prvi post, kao i cela prva strana - banini. Otvorim poslednju stranu da vidim šta je reaktuelizovalo topik, kad ono - banini. :lolol:

Link to comment
  • 4 months later...
istine radi, lino lada se proizvodi po apsolutno, u svim detaljima, identičnom receptu, po identičnoj tehnologiji, na maltene istim mašinama i od identičnih sastojaka.ovo je 100% proverena i prava informacija, sa izvora.lino lada je identična rahmetli kinder ladi, samo smo to mi malo porasli. nije više kao u staaara dobra vremena, jel? jbg.
a ja isto odavno tvrdim da linolada=kinderlada
radi se o jednom od direktora Podravke koja proizvodi i Linoladu i mom tet - a - tet razgovoru sa njim. Linolada je do poslednjeg molekula identična Kinderladi. amin.
Moracu da vas razocaram, ali Kinder Lada i Lino Lada nemaju nista zajednicko...Godinama sam poslom na neki nacin vezan za konditorsku industriju (pre svega francusku i italijansku), a posto je i meni Kinder Lada bila omiljeni slatkis, uspeo sam da iskoristim kontatke sa nekim ljudima koji su itekao bili ukljuceni u nastanak, a kasnije i unistenje ovog fenomenalnog namaza...spremicu malo kasnije jedan malo duzi post sa dosta zanimljivosti i dokaza, ali evo samo ukratko zasto Kinder Lada i Lino Lada nisu isti:Kinder Lada: secer (46%), punomasno mleko u prahu (21%), lesnici (13%), biljno ulje (nehidrogenizovano palmino ulje 13%), kakao delovi (7%), emulgator (soja lecitin), prirodna aroma (burbon vanila)Lino Lada: secer (51%), obrano mleko u prahu (15%), biljno ulje (15%), lesnici (12%), kakao prah sa redukovanim sadrzajem masti (3%), hidrogenizovana biljna mast (2%), surutka u prahu (2%), emulgator (soja lecitin), aroma (vanilin)Osim toga, Ferrero je u sve fabrike koje proizvode neke od njihovih proizvoda slao svoje przene lesnike ubrane iz Napulja (to je najobavezniji sastojak u svim njihovim proizvodima koji sadrze lesnik), pravu burbon vanilu, njihov kakao prah sa plantaza iz Afrike, nehidrogenizovano palmino ulje, kao i mleko s italijanskim Alpa...Tako da je u to vreme Podravka dobijala sve potrebne sirovine direktno iz Italije, a jedan od razloga zasto je bas Podravka izabrana da pravi Kinder Ladu za trziste bivse Jugoslavije je upravo blizina izmedju Koprivnice i Albe (glavne fabrike Ferrera) i olaksana distribucija svim potrebnim sastojcima...Kada je Kinder Lada ukinuta i kada je Podravka resila da napravi svoj kremni namaz, naravno da su poceli da koriste slican princip i koliko-toliko slicnu recepturu, ali osim sto vise nisu dobijali lesnike iz Napulja, pravu burbon vanila, kvalitetan kakao i alpsko mleko, resili su i da koriste "jeftine" trikove, pa su povecali udeo secera u kremu, uveli hidrogenizovanu biljnu mast (kako bi stedeli na biljnom ulju) i surutku u prahu (kako bi stedeli na mleku u prahu)...Jedan od razloga zasto je beli deo Kinder Lade imao onu tananu koricu koja je morala malo jace da se probije kasicicom da bi se doslo do finog kremastog dela je to sto je koriscen visok procenat mleka u proizvodnji (i to punomasnog), i ta mala upecatljivost nikada vise nije primecena ni u jednom drugom kremu...Lino Lada je danas sasvim solidan krem (ona za hrvatsko trziste, a one ova jadna verzija koje se plasira nama zadnje 3 godine), medjutim ljudi iz Podravke pokusavaju na sve nacine da igraju na kartu "Kinder Lada je Lino Lada" ali im bas ne uspeva jer jednostavno to nije istina, od sastava do sirovina, pa cak i nacina proizvodnje jer se ne koriste ni iste masine vise...Uskoro cu napisati jedan duzi post o Kinder Ladi... Edited by keksi krem
Link to comment

Mene su nagovarali na linoladu kao "ma isto kinder lada čoveče, probaj, pogotovu belo".Kada sam probao linoladu, samo sam se jedno pitao: da li su ti ljudi ikada prodali kinder ladu? Msm ni ne liči. pa ono, ni malo. Jeo sam kinder ladu pre ne znam, 15 godina, ali taj ukus se ne zaboravlja tako lako. :(

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...