Jump to content
IGNORED

Fotografije čiji su autori članovi foruma


maxivida

Recommended Posts

@ Indyda li si probao da ND8 upariš sa polarizacionim filterom, kad god sam imao problema sa viškom svetla to sam rešavao sa polarizacionimnisam nikada koristio ND, a polarizacioni maksimalno gotivimi rabim, ima sve što ima i ND plus nekako doda hromu u koloru, a kod c/b filmova skida višak refleksije koji nekako oslabi kontrast
Pošto ne baratam filterima tako reći nikako, daj neki hint.. Kada kažeš na višak svetla, šta podrazumevaš pod tim? Ja recimo apsolutno nemam volju da fotkam sunčanim danima do do tipa 16, 17h, jer sve bude belo, svetlo, isprano, tačnije sve kontra od onoga što želim od fotke. Da li to može da se reši UV filterom, ili tim polarizacionim koji znam da mnogi koriste? Drugim rečima, za čega konkretno služe dotični?
Link to comment

dotični služi da skida reflekse sa nemetalnih površina, to su ustvari dva ND filtera koja mogu cirkularno da se okreću, i onda gledajući kroz tražilo vidiš kada su refleksi najmanji ili najveći(šta ti već odgovara) i škljocsem što skida dve blende, odličan je kada se slika nebo, pojačava gustinu plave boje pogotovu kada ima belih oblaka koji pospešuju kontrast, za slikanje vode i odraza u istoj. Nekako negativ, kada slikaš filmom, bude gušći. Cenim da je isti efekat i sa digitalijom.polarizing_filter.pngOnda nemoj da slikaš u podnevnim satima, ograniči se na 30 min. pre izlazka sunca pa naredna sat, dva, isto važi i za zalazak(ovo važi za geografsku širinu na kojoj je Srbija)

Link to comment

Koristio sam polarizacioni (sam za sebe, kao na slici ispod.) Mogu da probam sa ND, premda je meni ND prakticno resenje za snizavanje ISO (posebno na digitalcu gde ne mogu da idem ispod "prirodnih" ISO200). Drugo resenje je da koristim film sa niskim ISO, ali sad sam bas nabavio tonu HP5 Plus (koji je ISO400, a moze da se koristi i kao 800, pa i 1600 - moze doduse i kao manji ISO, ali ne bas mnogo nisko). U stvari, koriscenje ND filtera sa osetljivijim filmom (kakav je HP5 Plus) je fleksibilnije, jer uvek mogu da skinem filter kad sam u dubokoj senci, ili kasnije predvece, itd.

670w.jpg

Link to comment
polarizing_filter.png
To je upravo TO što mi treba. Misliš na polarizacioni filter ili UV? Trenutno prelazim sa nikona na canon (ortak ima neke objektive koje mogu da koristim kada god, greota ne iskoristiti), ali taj filter je prvo što uzimam od "opreme".
Link to comment
To je upravo TO što mi treba. Misliš na polarizacioni filter ili UV? Trenutno prelazim sa nikona na canon (ortak ima neke objektive koje mogu da koristim kada god, greota ne iskoristiti), ali taj filter je prvo što uzimam od "opreme".
ovo je polarizacioni filter, naravno ova fotka je reklamna i ne očekuj baš istovetni efekat. Najbolja funkcija UV filtera je fizička zaštita objektiva, dok na fotografiju nema preteranog uticaja. Ako se budeš razmahao pogledaj i filter 812, on pojačava tople kolore i njihove nijanse na fotografiji i meni je on ubedljivo najbolji od tih korekcionih filtera, imam jedan 10x10 i svaki put se oduševim njegovim efektima.
Link to comment

GR, ona Plitvička jezera iznad... da si imao recimo neki jači ND filter, dobio bi lep efekt razmazane vode (verovatno, zavisi koliko je sunca bilo... mada bi ti mogao zatrebati stativ ili neki drugi oslonac). Nije to da nije nešto već viđeno, štaviše verovatno jedan od najrabljenijih motiva u fotografiji, ali čisto prakse radi.

Link to comment

@mostly harmlessSNena 8, right-on oko sokolovo! Zao mi je sto nisam mogao malo bolje da isprebacujem jer je jos lepso i mracnjikavo no kvalitetni telekine kod nas je jos uvek nazalost misaona imenica... medjutim, gajim nadu da cu/cemo uskoro nesto nabudziti na bolex projektor..nadam se da ne istrolovah ovaj divni topik :)

Edited by palfoot
Link to comment

Nije bilo teško pogoditi jer nema puno aparata koji isporučuju ovako specifičnu Stalker atmosferu :DGanjam i sam neku analognu tehnologiju ovih dana, pa se uskoro prepuštam čarima filma kome je istekao rok trajanja.

Link to comment

Kao klinac sam imao Smenu 8M i nisam primetio nista slicno tome sto pricate. Mislim da se tu radi jos nesto, specijalno procesiranje za lomografiju i te fore. Bila je na starom forumu devojka pod nickom 'm' koja je radila odlicne stvari iz tog zanra.

Link to comment

lomografija - mislio sam da je palfoot iznad tog hipsteraja...ipak, mora im se priznati deo zasluge za drzanje filma u zivotu.

Edited by zorglub
Link to comment

primeri su rabljeni isključivo na posluposle 8 sati dnevno zajebavanja sa expozicijom, kompozicijom poslednje što želim je da se u slobodno vreme bavim fotografijom :) kad odem na odmor ili negde odputujem napravim par snimaka i to uglavnom telefonom

Link to comment
  • renne changed the title to Fotografije čiji su autori članovi foruma

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...