Jump to content
IGNORED

Fotografije čiji su autori članovi foruma


maxivida

Recommended Posts

Mislim da je vreme da se uvede like na forumu (: Odlicno!!!!
Hvala:)
Što se nagnuo tako, jel' na dizalici? Baš je plavičast taj Kodak....
Takve su ulice ovde, postoji pad prema ivičnjaku. Evo da vidiš da nema dizalice :D 800img027.jpgBTW. U pravu si za plavičastu notu... sad sam proverio kako izgledaju fotke iz laba, i one su takve. Znači nije do mog post-procesiranja (skenirao sam s filma + autolevels u PS-opu, malo kontrole brightness + contrast, to je uglavnom sve).

85e3fa24bec111e1bf341231380f8a12_7.jpgIstina izgleda plavlji na ekranu, ali to je zbog ekrana... Fotka je samo tamnija+saturisanije boje

Link to comment
Nikon FE2 + Nikkor 50mm/f:1.4 + ND8 filter + Ilford HP5 Plus + Ilfotec LC297448687514_631aafd529_c_d.jpg
opaka slika :Hail: vidis ja ne bih slikao tako da se biciklo nalazi na sredini fotografije, vec pri dnu, pa onda kao neka perspektiva. to je zato sto ne znam.
Link to comment

Popodne definitivno, a ne znam tačno vreme (ovde je zima, pa je sunce koso najveći deo dana). +Hvala Lančo.Teoretsko naklapanje u spoileru...

Inače, većina ovog (a bogme i ubuduće) snimljeno je sa neutral density (ND) filterom, faktor 8 (što je dosta). Za one koji ne znaju, ND je kao crno staklo koje generalno smanjuje intenzitet svetla preko celog spektra. U Australiji ima toliko svetla da bole oči napolju (bez naočari za sunce), čak i zimi. Meni je to uvek smetalo za fotografije, nekako sve izađe "ravno", jer je svetla jednostavno previše. Osim ako bi se uzeo neki izuzetno niskoosetljivi film (tipa ISO25 ili ISO50). A čak ni to ne pomaže kod digitalaca, jer recimo moj Nikon D90 ima minimalni ISO od čak 200 (može da se isforsira niže, ali to je softverski/virtuelno, i kvari fotke). Mislim da čak i najskuplji digitalci imaju najniži ISO nešto kao 100. (Možda će me JMS ispraviti za Canon). Pretpostavljam da deo razloga što fotke izgledaju drugačije sa ND filterom je (premda uniformno smanjuju količinu svetla koja dospeva na film/senzor preko celog spektra) u slučaju filma osetljivost emulzije je različita u različitim delovima spektra... Tako da fotka ispadne drugačija, nekako smirenija, tmastija, atmosferičnija, rekao bih. Ili bih voleo da je tako :D ... whatever works.Kad blejah mladim amaterom pre 30 godina, sećam se da je film od 27 DIN-a (ISO400) bio nešto izuzetno, nije to ni bilo mnogo korišćeno. Normalno je bilo 20 DIN-a (ORWO 20 je bio "klasika", pre nego što je postao NP22 od 22 DIN-a), a 20 DIN-a je svega ISO80! Novi fenomenalni Nikon D800 ima minimalni ISO od 100! Znači, i filmovi i digitalni senzori su osetljiviji nego nekad, a ako još pored toga živiš u zemlji sa ovoliko sunca... Planiram da nabavim EFKE film KB25 (što je ISO25, = 15 DIN). Samo je velika potražnja za EFKE filmovima, mora da se čeka mesecima! Bravo, Kroati! Elem, to je jedini način da se igram sa dugim ekspozicijama, pošto u ovim vremenskim uslovima, čak i zimi, čak i sa ND8, čak i sa blendom zatvorenom na 16, nisam u stanju da dobijem ništa duže od pola sekunde ekspozicije.

7459893580_ab966e352a_c_d.jpg

Link to comment

Hvala, Zverilla. Ta se pokazala popularnom i na flickru, što mi je drago posebno zato što kao mali kvadratić-"thumbnail" ne izgleda atraktivno. Dosad je pogledana svega 21 put, a od toga 12 puta "lajkovana" tj. "fejvovana". To je prilično dobro.Inače, kad sam sišao s puta u korove da to slikam, pričučnuo sam da bolje uhvatim tu travu što se vidi u prednjem planu. Kad staje neki auto, neka žena dobronamerno pita, "jel' vam dobro". :lol: Jeste, kažem, hvala na pitanju...To je bio ovaj dan, ubeležen na Love topicu:

Ceo dan se vozao okolo po farmlendu... divno vreme, sunce kroz oblake, beli beli jaganjci na zelenoj zelenoj travici, rusticna lepota. Video gomilu ptica, sokolova, jednog orla (blizu... jedva ih izbegnem kolima - ne kapiraju opasnost, a razmak krila im je k'o sofersajbna)... i na kraju dok sam bazao po nekoj travi do pojasa umal ne nagazih na jednu debelu lisicu koja je tamo meditirala. (A primetio sam da ceo kraj smrdi na lisicu pre toga... jak vonj). Uopste je toliko zanimljivo na 15 min kolima od kuce, da sam se (jos jednom) zapitao u vezi celodnevnog sedenja unutra... Boles'.
Evo i druge iz iste serije, sa malo više korova u prvom planu...800img069.jpg
Link to comment

@ Indyda li si probao da ND8 upariš sa polarizacionim filterom, kad god sam imao problema sa viškom svetla to sam rešavao sa polarizacionimnisam nikada koristio ND, a polarizacioni maksimalno gotivimi rabim, ima sve što ima i ND plus nekako doda hromu u koloru, a kod c/b filmova skida višak refleksije koji nekako oslabi kontrast

Link to comment
  • renne changed the title to Fotografije čiji su autori članovi foruma

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...