Jump to content
IGNORED

Grčka an ženeral


Musharaf

Recommended Posts

zaboravih, ipak smo 3. dana uzeli kvad i vozikali se do lies plaže i nazad ostatak vremena koje smo proveli tamo, a to je dva dana. onda nam se poslednji dan desi da zabodemo u paliju, nađemo napokon restoran koji ima u ponudi sir u vinu (neki lok specijalitet, ali ispostavilo se da jebemliga zašto, nema šanse da ga nađeš osim ako gazda kafane nema proizvodnju istog za svoje potrebe. izgleda neka prcanja od strane eu biroktatije da sve mora da bude kako je tamo nacrtano). restoran salonikis ili salonikas, ne samo što su imali ovu retkost koja je sjajna i jaka (madam je bilo previše, a meni je odlično legao uz cipuro ili koju sam već rakijicu cugao uz sir i salate), već zbudžiše i dagnje i na moju molbu ubaciše i par seckanih čili papričica što je bilo oho-ho, ali sam kraj spektakularan - barbuni sa roštilja. dakle, em smo bez ikakve prethodne priče svrnuli u taj restoran jer nam je irini rekla da su oni najbolji za ribu, em smo se razmišljali da li imamo vremena jer je već trebalo da smo nazad u mandrakiju i da vraćamo kvad manosu, ali smo ga cimnuli odatle i naravno da je rekao siga siga (polako polako).

IMG_6886_zpsqyjs3yly.jpg

krasotiri, sir u vinu

 

IMG_6887_zps7x9qbpy8.jpg

 

IMG_6888_zpsuct8x4hq.jpg

 

beše to poslednja gozba. onda vratismo kvad, spakovasmo se i izađosmo u grad. sedosmo u neki kafenion i dok smo cirkali pivce videh da sam pri kraju sa duvanom i odoh da potražim da kupim. nema u jednoj radnji, pa mi u drugoj rekoše da ima tamo. ja odoh tamo, a onda se šokirah - ladno smo mašili najuzbzdljiviji trg na ostrvu! jbt, a x puta sam tu blizu prošao i ništa mi nije nagoveštavalo da iza ćoška ima ičega! vrnuh se brzinski i obavestih madam o čemu se radi. platismo i odosmo tamo. "oćemo u ovaj kafenion?", "o-ć-e-m-o!" tamo posle par piva posta još življe. skupljaju se ljudi kao da je 9-10, a već je prošla ponoć. družimo se sa lokalcem koji je pola godine u atini, pola na nisirosu. arti, inače, jermenin, fotograf je i lepo živi od toga. u jednom momentu ženska mu da svoj aparat, a ovaj raspali sešn fotki i opako su ispale, ali to nećete da gledate, jbg, viša sila. tu behu i neke devojke, bla-bla-truc, cug-cug-cug i tako ubismo nekoliko sati i u jednom momentu zamalo da zakasnimo na blue star, pa se brže bolje pokupismo pravac romanco, torbe u ruke i 100m niže do luke. trajekt je bio oko 5, na simiju bi trebalo da smo oko pola 8.

Link to comment

 

 

 

aja ana

 

 

 

IMG_1512_zpsw4gkjoog.jpg

 

 

Drago mi je da jos neko ima maniju uslikavanja vode kao ja :D

 

Ja uvek trpim kritike ,,sta to slikas, bas ti je bezveze to nja nja nja" a ja kazem pa da se vidi kako je lepa voda, da se podsetim :D

Link to comment

Sjajan putopis, stvarno sam uživao čitajući ga. Samo jedno pitanje, na jendoj od slika je bilo nešto belo u teglicama, mislim tri jedna na drugoj, o čemu se tu radi? Da li su to tri tegle ili tri manje spojene u jednu? 

 

Hazarde, da li slikaš i noge u vodi? :D  Voda je super. 

Link to comment

Drago mi je da jos neko ima maniju uslikavanja vode kao ja :D

 

Ja uvek trpim kritike ,,sta to slikas, bas ti je bezveze to nja nja nja" a ja kazem pa da se vidi kako je lepa voda, da se podsetim :D

hehe, isti razlog :)

 

Sjajan putopis, stvarno sam uživao čitajući ga. Samo jedno pitanje, na jendoj od slika je bilo nešto belo u teglicama, mislim tri jedna na drugoj, o čemu se tu radi? Da li su to tri tegle ili tri manje spojene u jednu? 

 

Hazarde, da li slikaš i noge u vodi? :D  Voda je super.

IMG_1102_zpshex4x9pc.jpg

jok. tako je napravljena ova boca. pojma nemam o čemu se radi pošto to nisam ni video u restoranu (ovo je fotka od madam. očito slikala unutra dok sam ja sedeo u bašti). verovatno nešto za popišati preko jela (maslinovo ulje i razno povrće).

Link to comment

ajoj choveche hvala ti za ovo sve i za slike :D :o

 

moram da priznam da me od chitanja i same ideje celog poduhvata spopadoshe panika i strah. kad bi se meni desilo da sam tako negde, to bi istovremeno znachilo da ni sa chim u ostatku zivora nishta vishe nije u redu. ili je sve u najboljem redu, ali to je manje verovatno :(

Link to comment

mene malo na kikladima nervira ta napadna "turisticnost" pa sam poceo da bezim od toga iako jos nisam to posteno ni istrazio. mada mi je sifnos bio vrlo OK. od mojih atinskih izvora dobijam hintove da treba ici na ova ostrva koja imaju neki svoj zivot i koja nisu piktoreskna na keca. mada serendam realno.... 

Link to comment

ajoj choveche hvala ti za ovo sve i za slike :D :o

 

moram da priznam da me od chitanja i same ideje celog poduhvata spopadoshe panika i strah. kad bi se meni desilo da sam tako negde, to bi istovremeno znachilo da ni sa chim u ostatku zivora nishta vishe nije u redu. ili je sve u najboljem redu, ali to je manje verovatno :(

molim lepo :)

 

nema mesta strahu ni panici. realno, kad si tamo slabo te šta tangira :)

 

IMG_5977_zpshyytpfik.jpg

 

 

za naslovnu LP-ja  :fantom:

vidiš, nije tako loša ideja

 

mene malo na kikladima nervira ta napadna "turisticnost" pa sam poceo da bezim od toga iako jos nisam to posteno ni istrazio. mada mi je sifnos bio vrlo OK. od mojih atinskih izvora dobijam hintove da treba ici na ova ostrva koja imaju neki svoj zivot i koja nisu piktoreskna na keca. mada serendam realno.... 

ne serendaš. menjaj kiklade za dodekaneze. ima manje turista i nisu popularni kao kikladi. da je nisiros turističko ostrvo u periodu od 11-15h bilo mi je jasno već prvog jutra kada sam izašao po duvan i provalio kako na parkingu u luci jedno 50 rak crvenih ruja sa narukvicama oko rukah (vaćarenje turističke organizacije kosa: izlet na nisiros kao berba ušiju) na +40 i van 'lada čeka da dođe bus koji su zakupili da odu da vide vulkan. sreća te smo preostalo vreme tamo u to doba već bili na plaži. to je jedini deo dana kada je gužva u mandrakiju pošto ih dođe po nekoliko grupa, pa jedni odu na vulkan, a drugi čekajući svoj red odu da prošetaju tom jednom ulicom u mestu i sve zakrče obzirom da su bezmalo brojniji od lokalaca koji se muvaju tom džadom.

za nisiros smo čuli prošle godine na amorgosu od atinjanke agni. reče ako se ložite na autentična grčka ostrva bez previše turista, onda nisiros i anafi. a i ta turističnost je kako se uzme tj. ne traje celu godinu. to poslednje veče na nisirosu smo zaboli do jutra sa artinom fotografom i na opasku da je santorini malo previše zbog turista reče da treba tamo biti u januaru i februaru kada je ostrvo bez gužve. ali nema kupanja, jbg. nisiros je upravo to: nije lep, bar ne na prvi pogled, nije napucan, nema diskoteke ili takvih mesta, nema ni neke plaže osim lies i pachia ammos koje su van naseljenih mesta nekoliko km, a i, brate, daleko su dodekanezi, od turista samo da se nadaju turcima kojih ima i grcima kojih ima iha-haj. s druge strane, a sigurno i zato što nisu jedna od top destinacija grčke, lokalci su neviđeno srdačni, predusretljivi, opušteni i daleko raspoloženiji za druženje nego na santoriniju ili naksosu. ne znam da li sam ovo pomenuo pre, ali sam 100% siguran da bi mi manos, iznajmljivač kvada, dao isti bez priložene vozačke (koju nemam niti sam ikada imao!!), samo da se madam nije plašila da se vozi sa mnom. jbt, pa u očima sam mu video da mu je totalno svejedno i da nema nikakvog razloga za brigu u vidu šta ako me pandur zaustavi i zatraži dozvolu. posle mu to kažem kad smo vraćali, a on će da na ostrvu ima ukupno 3 pandura, od kojih sam napokon video jednog guštera u luci čekajući blue star za simi kako se smara dok se stara da istovar i utovar prođu u redu.

Link to comment

nego, vreme je za simi, a na ostrvu simi igrao sam shake n' shimmy!!

 

nešto oko 5 ujutro stiže trajekt. bio sam pod gasom i spavalo mi se. pizdio sam što sam pravo mesto za zezanje u mandrakiju otkrio neki sat pre napuštanja nisirosa i s druge strane nimalo se nisam radovao tom simiju. madam mi je prijavila da smo tamo našli najjeftiniji smeštaj u luci, u mestu jalos, da je isti ubedljivo najskuplji na celom odmoru (25€ po osobi noć nema doručka), da je simi mesto gde svraćaju bogatuni svojim jahtama, saudijski kralj ili koji je moj već, holivudske pizde materine i tako ta ekipa. s druge strane, pogledao i ja neke fotke pre odlaska i da ga jebem - mnogo lepo!

no, stigosmo oko 8 ujutro. krenemo kud i svi i u jednom momentu dok se ženska orijentisala skapiramo da je smeštaj tu negde blizu, samo još i da se odgonetne gde. pored neke prodavnice sunđera snimim hlad i zamolim je da ostanem tu sa stvarima, a da ona prošeta i nađe gde je smeštaj. posle 5 min eto je, ne može da nađe, ali odosmo do neke pekare da se uparkiramo dok ne pronađemo gde smo. ljubazni vlasnik pekare se baš potrudio da provali gde smo to smešteni, pa pitaj ovog komšiju, pa onog i nađosmo. uskoro se pojavi i vasilis, stanodavac i reče da nas je čekao u luci i da je madam o tome bila obaveštena mejlom koji nije ni pogledala poslednjih par dana. videlo se da mu je užasno neprijatno što smo se iscimali, a on bio autom da pomogne da sve prebacimo. nema veze, bitno da možemo da se smestimo u roku od pola sata, dok se soba ne dovede u red.

 

28445903283_63817328cd_k.jpg

smeštaj helena (rooms to let :))

 

onda smo zalegli na nekoliko sati i plan je bio danas ništa od akcije van ovog mesta što podrazumeva da idemo na gradsku plažu. ustali smo već oko 1 popodne, spremili se i pravac plaža. kako smo kročili na trotoar kreće vreva. u luci ima samo ta jedna ulica kojom se može voziti i jebote svi voze, taksisti, kvadovi, kombiji za dostavu robe za prodavnice, mopedi + pešaci. do plaže je nekih 15-20 min peške i neprijatno iznenađenje 4€ po ležaljci. ja nisam ni najmanje blagonaklon spram tog vaćarenja, obzirom da na milion drugih mesta to niko ni ne naplaćuje, posebice ako piješ neko piće i tako im ostaviš kintu, ali takva je situacija bila. no, ima još gore/gluplje da se budalama istresu pare. 2 ležaljke s desne strane od moje ima neki improvizovani tuš koji kapa brzinom puža za 50 centi i, jebote, ljudi ubacuju banke unutra i, šatro, se tuširaju.

primetno više od pola plaže su izletnici sa rodosa (odaju ih narukvice) koji u jednom momentu, oko 4-5, utekoše svojim putem nazad. e, onda je moglo da se pliva do besvesti. plaža je peskovita sa malo sitnog šljunka, čista iako je luka na par stotina metara od nje. voda savršene temperature i vrlo brzo duboka. evo je u ranim večernjim satima:

 

28442906444_2713312fe5_k.jpg

 

onda tuš, pa u grad. dogovor je bio da se popnemo do susednog mesta uzbrdo od jalosa, horio. tamo večeramo i odemo u  bar secret garden. sedosmo u taksi, 4€ do gore, nađosmo tavernu, napunismo stomake i krenemo da se muvamo u nadi da ćemo pronaći bar. pitaj jednog, pa drugog lokalca i nađosmo. secet garden ima stvarno lepu baštu, ukusno sređenu i u njoj sve neki englezi i većina starija od mene. uza zid bašte, a ispred našeg stola vremešna englezica štimuje električni bas. ubrzo stiže i debeli škot džordž sa džitrom i paletom pedala, a potom i kler, markantna britanka zadužena za vokal i poče svirka. ok, svirali su mahom bulja sentiše premda beše i jedan hendrix (čik pogodi), pa sj hawkins (i put a spell on you), van morrison (moondace) i mnoštvo komercijale, ali je bilo sasvim ok i opušteno obzirom da niti je to neki bend bend, već samo par drugara koji žive na simiju i ovako zabavljaju svoje prijatelje i pokojeg drugog gosta bara. obaška što se po basistkinji vidi da je bila pankerka, a slab sam na to :) vlasnica je belgijanka koja je na simi došla pre 38 godina, udala se i od tada živi tamo.

evo par fotki:

29031172926_1cc6d5799b_k.jpg

kibi dezen haljine!

 

28446087373_e94fd66ea3_k.jpg

ostatak benda

 

posle porazgovarasmo sa bendom, popismo piće i nizbrdo stepenicama do jalosa, pa na počinak. ujutro nas čeka prvi put vozikanje brodom do neke od nepristupačnih plaža simija.

 

u samoj luci, na bukvalno 10m od gajbe nam ima 3-4 taksi broda, a zapravo pre brod-autobusa jer u određeno vreme voze ka i sa određenih plaža. platiš 7-10€ po osobi (zavisi koliko daleko hoćeš da odeš), brod te odveze na jednu od plaža koje su mu na ruti, posle na istu svraća u vreme po redu vožnje i skuplja putnike koji mogu da se onda prebace na neku drugu plažu ili na više njih, te da na kraju upecaju poslednji brod koji vozi nazad u luku. tako za jednu kartu možeš da odeš na najudaljeniju plažu, pa se svaki put kada brod naiđe istim odbaciš na prvu susednu, pa na sledeću i sve tako dok ne dođe vreme kada više nema mogućnosti za to skakanje s mesta na mesto jer brod ima utvrđenu satnicu i tačno se zna kada je poslednji polazak. pored ovih, za one sa dubljim džepom ima i par napucanih brodova koji nemaju dnevnu maršrutu, već voze gde im se kaže. te smo izbegli, naravno.

 

prva plaža bila je nanu. po stupanju na tle snimim ogromno drvo i hlad, sve okolo izbetonirano i tu bacih sidro. 36 sekundi posle snimim ovog jarca kako se odmara, a ubrzo dođe još njih:

28442593404_5165c342d3_k.jpg

 

29030900076_bf20ab3cbc_k.jpg

 

28958557842_77fb1251f3_k.jpg

ova je bila najopuštenija i u jednom trenutku dok smo bili u vodu vidim da nešto rovari po našoj torbi. odem da viim o čemu se radi, kad ona nanjušila neki slatkiš do pola pojeden i ubi se da dođe do njega. na kraju joj ga dadoh.

koze su tamo uobičajena pojava. ima ih puno i ne cvikaju od ljudi, naprotiv.

osim koza beše tamo i jedan gušter. daleko veći od zelembaća, baš sam se pomučio da ga snimim, a ne prepadnem da zbriše:

28958449632_0e3c5ebcea_k.jpg

 

28445323583_c3f1b0551e_k.jpg

 

28987071121_94e11aebac_k.jpg

 

na plaži je i taverna što je super obzirom da si podaleko od svega, pa ako napadne glad ima rešenja.

Link to comment

simi

28987370151_fe234db123_k.jpg

 

pogled sa balkona na luku:

2m61usm.jpg

 

a ovako izgleda suprotna strana:

2ilfy3k.jpg
 

28445898203_2eef7ced5f_k.jpg

 

29030635236_1e8277dc27_k.jpg

 

28442570464_2fe5474d7c_k.jpg

 

28958063252_c994b66560_k.jpg

kibi helikopter na jahti! dan posle čujemo da je papandreu bio u mestu, neka kurčeva konferencija, šta li. 'ladno se pojavio na ulici i kada su ga prepoznali krenuše da mu dobacuju, da ga napušavaju, pa se brže bolje vratio na upravo tu jahtu, šatro od ortaka mu (poznato?)

 

28776929040_85805aff79_k.jpg

 

29030576326_e3e82d0827_k.jpg

 

28442562824_d50365b9d9_k.jpg

Link to comment
  • 2 weeks later...

posto smo i'm with a pilots i ja razmenjivali poruke o putu za kavalu preko bugarske, samo da kazem da sam pre sat vremena usao u kucu tim putem u obrnutom smeru, od kavale preko bugarske za bgd i imam samo dve reci: nikada vise!

 

90km od grcko bugarske granice to blagoevgrada je pakao vijetnama, ibarska iz najludjih dana, bugari koji idu na jug ka grckoj u transu sto ce provesti produzeni vikend na egeju, a da neko vozi manji dzip od X5 bio bi prosjak, niko jos nije naucio da vozi kako treba. od sofije se u put za gradini ukljucuje hiljade pomahnitalih turaka koji su mi pojeli sat i 50 zivota na 30C na granici i obnovili sve najgore sto mislim o njima generalno a narocito o likovima koji voze kolima od engleske do anadolije da bi se u svom selu prezentirali sa novim dzipom.

 

enivejz, put preko makedonije je duzi 90km ali brzi za najmanje sat-dva, ugodniji za voznju plus jeftiniji zbog manjih putarina kroz mk i dramaticno jeftinijeg evro dizela (mk 80 centi, bugarska 1 evro za litar). samo treba birati dan kada nema pakla na bogorodici.

 

poredjenje

 

- jutros iz kavale krenuli u 7 (po grckom), imali break 40 min za dorucak u seresu, stigli na srpsku granicu u 12, cekali 110 min na grani, imali jos jedan stop u kafani kod nisa od sat vremena, stigli u bgd u 18 po srpskom, 19 po grckom. znaci 12 sati na putu

 

- u dolasku krenuli u 2 popodne iz bgd, imali stop sat vremena u predejanima i izgubljenih jos barem 40 min usput jer mi je 4x otpadao auspuh izmedju soluna i kavale dok konacno nije otpao za trajno. stigao u kavalu u 23.30, vozeci poslednjih 100km ispod 100km-h zbog tog jebenog auspuha. znaci 9.5 sati, pritom neuporedivo lakse u ugodnije voznje...

 

btw bugarski nasvirani shell V power kida, imam danas rekordno nisku potrosnju

Link to comment

simi

 

 

 

28958063252_c994b66560_k.jpg

kibi helikopter na jahti! dan posle čujemo da je papandreu bio u mestu, neka kurčeva konferencija, šta li. 'ladno se pojavio na ulici i kada su ga prepoznali krenuše da mu dobacuju, da ga napušavaju, pa se brže bolje vratio na upravo tu jahtu, šatro od ortaka mu (poznato?)

 

 

 

Vava II  -_-

Vlasnik izvesni signore Ernesto Bertarelli.

Merck farmacija valjda i jos po nesto.

Elita  -_-

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...