Jump to content
IGNORED

Permanentna kriza domaće ekonomije


Lord Protector

Recommended Posts

  • Replies 2.6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tribun_Populi

    485

  • Luther

    345

  • Prospero

    230

  • Lord Protector

    215

Top Posters In This Topic

Posted Images

Nije to cemu si se nadao, vise sam imao u vidu da vidis sa poreznicima, da prijavis te dimenzije, smanjis, oduzmes, stagod, mozda se udenes u jos neko zaobilazenje...

 

BTW, ne znam zasto ljudi ovde uopste vise pokusavaju pricu s tobom, ali 'ajde.

Link to comment

Nije to cemu si se nadao, vise sam imao u vidu da vidis sa poreznicima, da prijavis te dimenzije, smanjis, oduzmes, stagod, mozda se udenes u jos neko zaobilazenje..

 

Nemam vremena, a i zasto bih se cimao? Biram drustvo, pa nastojim da imam sto manje kontakta sa Serifom od Notingema i njegovom crnom druzinom. Ni oni nesto nisu zainteresovani za mene. Tu smo se odlicno slozili, i neka tako i ostane.

Link to comment

ne znam više za koji je topik, ali bih čestita firmi iPay See koja je za manje od godinu postojanja uspela da lansira "srpki pejpal"

 

 

Svi govore o srpskom Pejpalu, šta je zapravo on?

Narodna banka Srbije je dala privrednom društvu Ipej si (iPay See) iz Beograda dozvolu za izdavanje elektronskog novca.

 

 

 

iPay See d.o.o. je postala prva Institucija elektronskog novca u Srbiji rešenjem IO Narodne banke Srbije od 13.10.2016. godine.

iPay ima za cilj da omogući sigurno i brzo izdavanje, korišćenje i prihvatanje elektronskog novca kao i vršenje platnih usluga pod najpovoljnijim uslovima na tržištu Srbije.

Kroz veliku distributivnu i prihvatnu mrežu, iPay planira da klijentima olakša pristup finansijskom tržištu Srbije i pomogne razvoj domaće e-trgovine. 

U skoroj budućnosti, iPay planira da lansira i digitalni novčanik, aplikaciju pravljenu za tri mobilne platforme (windows mobile, iOS i Android), kako bi olakšao klijentima korišćenje e-novca i omogućio napredne servise.

Link to comment

To vec i jeste regulisano zakonom, a programerske usluge postoje kao delatnost agencije.Niko ko radi programiranje nije registrovan kao prodavac semenki ili cistac cipela, a mogao bi. Zakon ne brani cistacu cipela da pruzi i uslugu izrade kompjuterskog softvera.

 

Isto tako, niko ne brani kasirki da otvori agenciju, izradjuje kompjuterske programe, i da joj ostane tih deset pota vise para. it nije licencirana delatnost, a zakon vazi za sve podjednako.

 

Samo treba da odgovoriš na ovo: jel ti na kraju meseca u džepu ostane koliko i kasirki ili deset puta više. A plaćaš porez kao kasirka. I koliko znam, možda grešim, ne plaćaš godišnji  porez na prihode iz te delatnosti.

 

Sve ostalo ćemo razjasniti kasnije.

 

Link to comment

Na stranu šta lično mislim o advokaturi u Srbiji kakva je sad, iznela si pre par stranica generalan stav kako su ITjevci generalno korisni a advokati generalno štetni. Na moje pitanje da objasniš kako se meri korist odn. šteta koju jedni i drugi svojim radom/postojanjem proizvode i koji su objektivni parametri za merenje toga, nisi dala odgovor.

 

E sad ću da te ganjam do sudnjega dana dok mi do u sitna crevca ne objasniš šta pod time podrazumevaš.

 

Pa objašnjeno ti je samo ne paziš na času:

 

 

"Fakat pola istočne i po četvrtina centralen i severne Srbije sutra da umru, ne bi se poznalo na prihodnoj strani budžeta."

 

 

Apotreban si, ne stvaraš kao advokat nikakvu novu vrednost, na puniš budžet pdv-om što znači da treba da lipšeš(mnogo pre zelene trave). I naravno da oslobodiš mesto za kokičareprogramere  koji će se svojim četvrtmetarskim spolovilima razmnožiti i prekriti Srbiju a i šire.

 

Što pre se sa ovim pomiriš lakše će ti biti.

Edited by Luther
Link to comment

Rumunija:

 

 

PFA  - Persoana Fizica Autorizata

 

edit: Tekst je iz 2015. godine, nakon odluke rumunske vlade o "poreskoj amnestiji", izvor: Irina Popescu, romania-insider.com

 

Hvala za ove korisne informacije. Još jednom se pokazalo da je čitanje srpskih tabloida pogubno za mentalno zdravlje Posebno je interesantntno ovo:

 

 

Romanian authorities want to discourage the use of PFAs, as they consider them to be the main reason for the budget deficit in the pension and health system, as their contributions to these funds are very low.

 

.I tako ni Rumunjska nije obećana zemlja za programere, i tamo ih jure za porez i još hoće retroaktivno nešto da naplate. Kakvi su nemači pojma ovi romanian authotities uopšte ne uzimaju u obzir kolko itijevci preko pdv-a pune budžet.

 

Dagmar, reaguj, piši, apeluj ma patentiraj svoj pdv pristup poreskoj politici.

Link to comment

Daj bre i ti Luthere i ostali, manite se, vidite valjda da je covek kandidovao IT-ijevce da zamene masince u onoj '... ko masinac'  :happy:

Da i nama svane  :lol:.

 

Obaska sto je uleteo u bahati bezobrazluk.

Link to comment

 

Samo treba da odgovoriš na ovo: jel ti na kraju meseca u džepu ostane koliko i kasirki ili deset puta više. A plaćaš porez kao kasirka. I koliko znam, možda grešim, ne plaćaš godišnji  porez na prihode iz te delatnosti.

 

Da li ti znas kako se obracunava porez u bilo kojoj zemlji na svetu? To sto pominjes je nebitno u celoj prici. Ne placam porez kao kasirka, jer ne prihodujemo na isti nacin i po istom osnovu. Cak ni nasa vlast nije toliko nesposobna da ne skapira da znacajno vise ne moze da naplati od nekog ko s lakocom moze da joj uskrati i to koliko uzima sada.

Link to comment

A zašto pdv pristup ne valja videćemo iz ovog malog primera zanimljive matematike samo za Dagmar i društvo u ćošku:

 

 

Pretpostavimo da ja i kokičarinformatičar zaradimo mesečno svaki po 166.000 din. Sledi obračun poreza:

 

 

1.Ja=državi odmah dajem 66.000 za porez i doprinose i ostaje mi 100.000 neto. Svih 100.000 potrošim i na pdv dam 15%(opšta stopa je 20% a posebna na hranu, lekove i još dosta toga je 10% pa sam uzeo srednju vrednost) Tako državi dam još 15.000 što znači da sam budžet napinio sa ukupno 81.000 din.

 

 

2. Paušalac:  državi da 20.000 za porez i doprinose i ostaje mu 146.000 neto. Sve potroši i na pdv da 15%=22.000.  Ukupno je budžetu priložio 42.000 dakle upola manje od mene.

 

 

Proporcija je još pogubnija kod većihi iznosa. Na recimo 360.000 bruto ja bi po gornjoj kalkulaciji platio 173.000 a paušalac 71.000 tj. ja plaćam dva ipo puta više.

 

 

(kalkulator za obračin plata/poreza http://www.mena.rs/cms/index.php?option=com_content&view=article&id=161%3Akalkulator-za-obraun-plate&catid=35%3Aautorskiclanci&Itemid=91)

(poreske stope http://www.poreskauprava.gov.rs/sr/pravna-lica/pdv/zakon/203/zakon-o-porezu-na-dodatu-vrednost.html)

 

Ovo je sve pretpostavka da oboje sve trošimo. Međutim što više štedimo i/ili trošimo u inostranstvu pa nema pdv-a proporcija je više na moju štetu pošto je obavezni deo u prvom slučaju kod mene tri puta  a u drugom sedam puta veći.

 

Ovde još i nisam uzeo obračun godišnjeg poreza koji paušalac mislim(ispravite me ako grešim) ne plaća.

 

Link to comment

Da li ti znas kako se obracunava porez u bilo kojoj zemlji na svetu? To sto pominjes je nebitno u celoj prici. Ne placam porez kao kasirka, jer ne prihodujemo na isti nacin i po istom osnovu. Cak ni nasa vlast nije toliko nesposobna da ne skapira da znacajno vise ne moze da naplati od nekog ko s lakocom moze da joj uskrati i to koliko uzima sada.

 

A kako ti to prihoduješ u čemu je razlika? Osim što ti očajan zakon dozvoljava da plaćaš isto kao kasirka a zarađuješ 10 puta više. Idi objasni svoj princip "rumunjskim vlastima" ili recimo IRS-u.. Ovi bi se onoliko oduševili da te saslušaju, ma  odma bi ušao u udžbenike. Bio bi to "Dagmar-Zupermen fuck you dummies tax law" poslednja reč poreske tehnike.

Link to comment

Razlika u porezu pausalca i nekog regularno zaposlenog u konacnici se vidi samo u visini penzije? Gresim nesto?

 

Vidi se i u otvaranju i u središnjici i u konačnici. Za 20.000 paušalac je dobio sve servise države kao i ja koji sam platio pun porez  a za ono što je uštinuo državu tj.mene može da uplaćije u privatni penzioni fond(iako će dobiti i državnu penziju) i još mu ostaje da se bahati sa pdv-om.

Link to comment

Daj bre i ti Luthere i ostali, manite se, vidite valjda da je covek kandidovao IT-ijevce da zamene masince u onoj '... ko masinac'  :happy:

Da i nama svane  :lol:.

 

Obaska sto je uleteo u bahati bezobrazluk.

 

Jeste uleteo u bezobrazluk još pre i odmah sam predložio otvaranje ekonomije za decu gde spada i ono o eutanaziji(Dagmar™) pola Srbije.

Edited by Luther
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...