Jump to content
IGNORED

Zoran Milivojevic i njegovo delo


Turnbull

Recommended Posts

Da, skroz isto, izuzev što ta devojka nije nešto školovana a ovde smo svi kvazi-intelektualci. A i ukazuje mi se pomalo što Indi ponekad zna da popizdi kad mi omadinci lepo izdestilujemo i svedemo pojavu/ličnost na jednu negativnu kvalifikaciju ali koja opisuje i sažima sve.Elem Milivojević je u ratu sa emancipacijom, svima govori kako da vole, osim što ne govori ljudima da vole jer je ljubav kao takva ustvari nepoželjna u svetu gde će žene kuvati i rađati, muškarci orati i braniti, a on biti vrhovni Ajatolah. Fine.at Invisible: Da, ne samo što se zaljubljuju, nego po pravilu pritom i "come up" sa potpuno identičnom terminologijom, kao npr, mama, ja sam se zaljubila u Kikija. To je dokaz da je stvar čisto biološka a nimalo sociološka. Naravno, ne postoji razlika između dečije i adolescentske zaljubljenosti, i tako to.

Edited by Evi_
Link to comment
  • Replies 1.8k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Turnbull

    215

  • Indy

    142

  • Dagmar

    109

  • Lord Protector

    81

Top Posters In This Topic

Posted Images

Znači čovek se bavi onim doživljajem ljubavi koji dovodi do nesrećnog ljubavnog života, znači isključuje one koji su po tom pitanju zadovoljni, a i sam kaže da je to sad tema jer je ljubav ušla u društvo kao bitan deo bračnog života, a onda to ljudi interpretiraju tako da on minimizira značaj emocija u braku nego svi treba da se vrate u osnovne rodne uloge, on svima poručuje da ima samo jedan put do srećnog života, on štaviše ima cilj, možda podsvesni ali nebitno, mi to umemo da očistimo i vidimo suštinu, a ta je da je u pitanju destilovana mizoginija.Isti ste ko jedna moja drugarica što spamuje po fejsu da lek za rak postoji, ali moćna farma ubija svakog ko zucne nešto o tome. I ona je sve prozrela, očistila i sažela.
Evi, ovo što ti ja govorim nije nikakva teorija zavere, niti pak teorija podsvesti, nego nešto znatno prostije, i odavno poznato. Milivojeviću se čini da opisuje stvarnost samu, a zapravo opisuje samo patrijarhalna pravila igre. Nedostaje mu elementarna samorefleksivnost i kontekstualizacija sopstvenih gledišta. Njemu se čini da je ta njegova pričica nekakva nauka, a zapravo su destilovane predrasude. Inače, već sam ti kačio Milivojevićevo lupetanje o muškožencima:
Polne uloge, gledano iz aspekta društva, imaju i brojne prednosti, a glavna prednost je međuljudska uklopljivost. Kada ljudi dobro usvoje svoje, međusobno komplementarne polne uloge, lako se uklapaju jedni sa drugima. Kada, na primer, roditelji spoje njega i nju u dogovorenom braku, oni, iako se praktično i ne poznaju, zbog komplementarnosti uloga počinju dobro da funkcionišu. Za razliku od Istoka i Juga, na Zapadu postoje brojni problemi upravo zbog raspada tradicionalnih polnih uloga.Androgino društvo bi sačinjavali samodovoljni pojedinci, a u takvom društvu ljubav verovatno ne bi ni postojala. Androgina ličnost je vrhunac narcisoidnog razmišljanja – neka vrsta premotavanja unazad antičke legende o androginima. U tom mitu su muškoženci bili prvi savršeni ljudi čija je moć bila tolika da su nameravali da zbace bogove za koje su radili. Da bi ih oslabili, bogovi su ih prepolovili i tako stvorili muškarce i žene. Ali tada se pojavila i čudna pojava: polovine su zadržale sećanje na stanje spojenosti i počele su mahnito da traže jedna drugu. Toj čudnoj pojavi su bogovi dali ime ljubav. Odatle dolaze reči kao pol, od poloviti, ili seks, od lat. secare, seći.
Ovo je prosto presno metafizičko lupetanje u cilju osnaživanje tradicionalnih rodnih uloga. Nije Milivojević nikakav terpeut koji je zaintresovan samo za zadovoljstvo onih koje savetuje - on prezire lično zadovoljstvo i smatra da ga treba žrtvovati kolektivu.
Link to comment
Da, skroz isto, izuzev što ta devojka nije nešto školovana a ovde smo svi kvazi-intelektualci. A i ukazuje mi se pomalo što Indi ponekad zna da popizdi kad mi omadinci lepo izdestilujemo i svedemo pojavu/ličnost na jednu negativnu kvalifikaciju ali koja opisuje i sažima sve.Elem Milivojević je u ratu sa emancipacijom, svima govori kako da vole, osim što ne govori ljudima da vole jer je ljubav kao takva ustvari nepoželjna u svetu gde će žene kuvati i rađati, muškarci orati i braniti, a on biti vrhovni Ajatolah. Fine.
Evi, čemu durenje i izvrtanje, dao sam ti jasne tekstualne dokaze za svoju tvrdnju. Ti braniš Milivojevića, ali ga zapravo nisi pažljivo pročitala.A evo ti te iste priče i u Formulama ljubavi:

Fascinantni su naini na koje pojedini parovi izmiljaju

sisteme bodovanja onih aktivnosti koje su oznaene kao "doprinos zajednikom ivotu", ali je svim ovim sistemima zajed-

niko da ne funkcioniu dobro. Tradicionalna podela na "muke"

i "enske" poslove, koji su samo deo kulturom definisanih polnih

uloga, u ovom sluaju nije primenjiva, jer se uvek postavlja

pitanje zato bi neki posao bio "muki" (odnosno "enski") i

zato njega ne bi mogla da obavlja i ena (odnosno mukarac). Zbog toga ovi parovi brzo otkrivaju princip simetrije, koji bi semogao oznaiti reima: "Kako bude ti radio, tako u i ja." Parove kojima upravlja simetrija lako je prepoznati: kada jedno od njihdvoje doprinosi zajednitvu, doprinosi i drugo; kada se jedno bavi sobom, bavi se i drugo; kada se jedno ljuti, ljuti se i drugo;kada jedno izraava ljubav, izraava i drugo itd.

Kada je odnos potpuno simetrian, gube se razlike izmectu

mukarca i ene, gubi se njihova komplementarnost. Dakle, u

simetrinom odnosu gubi se dimenzija u kojoj se dva razliita

bia meusobno dopunjuju i koja unose svoje razliite kvalitete

u izgractivanje zajednitva. To, u krajnjoj liniji dovodi do toga

da se dezintegriu kulturalne uloga mukarca i ene, da svako

biEe preuzima i jednu i drugu ulogu i da par formira neku svojusociologiju koja se bitno razlikuje od kulturne realnosti drutva

u kome ivi.

Evola

(I969) u tome nalazi osnovnu zabludu femi-

nizma: "Ispravno je reeno da se feminizam nije zapravo borio

za prava ene, ve, i ne shvatajui to, za pravo ene da bude

isto to i mukarac... Jedini kvalitativni kriterijum jeste, pono-

vimo, stepen manjeg ili veeg savrenog ostvarenja sopstvene

prirode" (str. 49). Komplementarnost je pojam koji se vezujeiskljuivo za zajednicu dvoje ili vie ljudi, i oznaava da se u

svakom mikrodrutvu pojedinci moraju specijalizovati u obavlja-

nju odrectenih funkcija kako bi zajednica preivela i dobro funkcionisala. To je sasvim suprotno predstavi o univerzalnom oveku, koji u sebi objedinjuje razne sposobnosti i koji bi mogaosvojim "androginim karakterom" preiveti kao usamljeni poje-

dinac. ak i homoseksualni parovi podrazumevaju neku vrstu

komplementarnosti, jer uvek jedno vie preuzima muku ulogu, za razliku od drugog koji vie preuzima ensku ulogu.

Edited by Syme
Link to comment

Inače, Evi, da li znaš ko je Julius Evola, taj čuveni naučni kritičar feminizma na koga se poziva dr Zoća?

Barone Giulio Cesare Andrea Evola (Italian: [ˈeːvola]; May 19, 1898 – June 11, 1974) also known as Julius Evola, was an Italian philosopher andesotericist. Evola regarded his stances and spiritual values as aristocratic, masculine, traditionalist, heroic and defiantly reactionary.Evola believed that mankind is living in the Kali Yuga, a Dark Age of unleashed materialistic appetites, spiritual oblivion and organised deviancy. To counter this and call in a primordial rebirth, Evola presented his world of Tradition. The core trilogy of Evola's works are generally regarded as Revolt Against the Modern World, Men Among the Ruins and Ride the Tiger. According to one scholar, "Evola’s thought can be considered one of the most radically and consistently antiegalitarian, antiliberal, antidemocratic, and antipopular systems in the twentieth century."[1] Much of Evola's theories and writings are centred on Evola's own rarefied, idiosyncratic spiritualism and mysticism; the inner life. He authored books covering themes such asHermeticism, the metaphysics of war and of sex, Tantra, Buddhism, Taoism, mountaineering, the Holy Grail, the essence and history of civilisations,decadence and various philosophic and religious Traditions dealing with both the Classics and the Orient.Though never a member of the National Fascist Party (and rejected for not being a member[2]), or the Italian Social Republic, and constantly criticizing fascism and declaring he was an anti-fascist[2] Evola regarded his position as that of a sympathetic right-wing intellectual, saw potential in the movement and wished to reform its errors, to a position in line with his own views. One of his successes was in regards to the racial laws; his advocation of a spiritual consideration of race won out in the debate in Italy, rather than a solely materialist reductionism concept popular in Germany. Since World War II many Radical Traditionalist, New Right, Conservative Revolutionary, Fascist and Third Positionist groups have taken inspiration from him, as well as several apolitical occultists, such as Thomas Karlsson and Massimo Scaligero.
Link to comment

Ja ne kažem da kod Milivojevića nema o gospode patrijarhalnih momenata, kao npr to što si sad citirao. Ti međutim celu njegovu priču svodiš samo i isključivo na to, i čak tvrdiš da je njegova krajnja motivacija njegovog rada odbacivanje modernog stila života (šta god to podrazumebalo), i povratak starim vrednostima.Elem, smorila sam se neopisivo i isključujem se iz teme. Kao što već rekoh, Milivojević je podlo ustvari protiv ljubavi i protiv uživanja i protiv svega, u redu je, doviđenja.

Link to comment
Ja ne kažem da kod Milivojevića nema o gospode patrijarhalnih momenata, kao npr to što si sad citirao. Ti međutim celu njegovu priču svodiš samo i isključivo na to, i čak tvrdiš da je njegova krajnja motivacija njegovog rada odbacivanje modernog stila života (šta god to podrazumebalo), i povratak starim vrednostima.Elem, smorila sam se neopisivo i isključujem se iz teme. Kao što već rekoh, Milivojević je podlo ustvari protiv ljubavi i protiv uživanja i protiv svega, u redu je, doviđenja.
Evi, prosto nisi pažljivo pročitala ono što braniš, to je sve. I malo je bez veze ova hinjena ironija kad god ti ponestane argumenata. Ovo što ti pričam nije nikakva teorija zavere, niti išta slično. Samo Zoran Milivojević njim samim. Edited by Syme
Link to comment
Ma nepismen je sribd :)
Salu na stranu, bacio sam pogled na njegove tekstove i mislim da si savrseno objasnio o cemu se radi : o pop konzervatizmu, sa sve sablaznjenjem zbog otudjenosti savremenog coveka i raspada pravih vrednosti zbog uticaja trulog zapada, naricanjem za vremenima kada su zene bile prave zene, muskarci pravi muskarci, a mala cupava stvorenja sa Alfa Kentaura prava mala cupava stvorenja sa Alfa Kentaura, sve to uvijeno u taman onoliko kvazi-naucne oblande koliko je potrebno da bi se impresionirale domacice.
Link to comment
naricanjem za vremenima kada su zene bile prave zene, muskarci pravi muskarci, a mala cupava stvorenja sa Alfa Kentaura prava mala cupava stvorenja sa Alfa Kentaura
:lolol:Moj omiljeni citat! (Mislim iz Vodiča) Edited by Syme
Link to comment

kad se ovaj MIlivojevic zaljubi, bacice i kolumne i knjige i sve dodjavola. zenska ce ga zezati zbog te kolumne a on ce ko budala crveneti i govoriti "eh, ali to je bilo dok nisam sreo tebe".ne vidim prostor za polemiku o tekstu u kome se kaze da je zaljubljenost stranputica. odmahnes rukom i citas nesto drugo.

Edited by Marko M. Dabovic
Link to comment

Evi_, nemoj se srditi.. nije arheolog ljudske duse toga vredan, veruj mi.– Kada sam se odlučivao za fakultet, kolebao sam se između režije i arhitekture... pa opredelio za medicinu. Shvatao sam je kao deo antropologije i kao solidnu osnovu koja će mi dati biološke osnove da razumem kako ljudi funkcionišu kao organizam. Prvenstveno me zanimalo kako radi mozak. Smatrao sam da je to teži deo, a da ću psihološka i sociološka znanja steći čitanjem. U to vreme naročito me je zaokupio problem ludila, moja je mladalačka fantazija bila da bih možda mogao da doprinesem da se pronađe lek ili rešenje za tu najtežu vrstu poremećaja – kaže dr Milivojević.Mozda bolje da se drzao zelje da pronadje lek za ludilo..

Link to comment
Evi_, nemoj se srditi.. nije arheolog ljudske duse toga vredan, veruj mi.– Kada sam se odlučivao za fakultet, kolebao sam se između režije i arhitekture... pa opredelio za medicinu. Shvatao sam je kao deo antropologije i kao solidnu osnovu koja će mi dati biološke osnove da razumem kako ljudi funkcionišu kao organizam. Prvenstveno me zanimalo kako radi mozak. Smatrao sam da je to teži deo, a da ću psihološka i sociološka znanja steći čitanjem. U to vreme naročito me je zaokupio problem ludila, moja je mladalačka fantazija bila da bih možda mogao da doprinesem da se pronađe lek ili rešenje za tu najtežu vrstu poremećaja – kaže dr Milivojević.Mozda bolje da se drzao zelje da pronadje lek za ludilo..
Pa da, ko razume medecinu, razumeo je i čoveka. A za sociologiju ćemo lako, to je ionako sve objašnjeno kod velikog sociologa Evole.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...