Jump to content
IGNORED

DOOM! DOOM IS UPON US! (Raspad naseg drustva, pbp)


Аврам Гојић

Recommended Posts

Kakva bre adaptacija na nacizam, kakvi bakraci: tako gledano, ispada da je par hiljada nacista palo s Marsa i nateralo Nemce da se pokore: tacno je da je nacizam do savrsenstva razvio mehanizme prisile i represije, ali, ponavljam, on se kao Sistem ne bi odrzao ni mesec dana da nije bio siroko prihvacen i podrzan.

I to s razumevanjem sto bi se reklo.

Sto se kolektivne odgovornosti kao civilizacijske tekovine tice: slazem se, tacnije verujem da smo kao vrsta dostigli nivo i tehnoloske mogucnosti da identifikujemo i po'vatamo takozvane konkretne pocinioce zlocina.

Problem je sto u praksi, cak i danas, to bas i ne funkcionise: opterecen politickim i ideoloskim razlozima, sam pojam kolektivne odgovornosti kao neprihvatljive kategorije je poprilicno devalviran i doveden u pitanje.

Tokom WW2 - inace jednog od retkih crno-belih sukoba u ljudskoj istoriji - nije bilo svrhe potezati ga: 1945. je za veliku vecinu covecanstva 'samo mrtav Nemac bio dobar Nemac' i to je jednostavno istorijska cinjenica koju su zivotima platili milioni: od poslednjeg sovjetskog pesadinca koji je prepesacio sa glavom u torbi hiljade kilometara kroz sopstvenu zemlju razorenu do mere da se moze uporediti sa dejstvom A-bombe, do britanskog pilota koji je veselo i bez imalo dvoumljenja srucio bombe na Drezden.

A siguran sam da ni preziveli iz koncentracionih logora ne bi tog proleca i leta 1945. godine imali razumevanja za finese i dileme koje danas nas muce.

Nirnberg je bio ortopedsko pomagalo, sredstvo da se covecanstvu i Nemackoj da sansa da Zlo poistovete sa pojedincima, ali to ne menja sustinu cinjenice da je nacizam pre svega Sistem koji je pocivao na prihvatanju i primeni od strane miliona i da je upravo ta cinjenica cinila njegovu osnovnu snagu.

 

Znaš li o čemu govorim kada govorim o mehanizmima adaptacije? Ako ti nije sasvim jasno na šta konkretno mislim, jer se pod tom sintagmom mogu podrazumevati različiti sadržaji, onda pitaš, ne reaguješ sa kakvi bre bakrači. Pod uslovom da ti je do diskusije a ne nadgornjavanja. 

Link to comment
  • Replies 37.4k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • gospa buba

    1865

  • ToniAdams

    932

  • Filozof manijak

    778

  • radisa

    729

Top Posters In This Topic

Posted Images

Znaš li o čemu govorim kada govorim o mehanizmima adaptacije? Ako ti nije sasvim jasno na šta konkretno mislim, jer se pod tom sintagmom mogu podrazumevati različiti sadržaji, onda pitaš, ne reaguješ sa kakvi bre bakrači. Pod uslovom da ti je do diskusije a ne nadgornjavanja. 

Nije vazno, zaboravi  ;)

Link to comment

neka neka, vidi dokle su nas ovi (kao) pitomi i tolerantni doveli

 

Neka ga, samo još da nauči da prikoči pre nego što sklizne u paternalistički mod i biće k'o bombona  :D

Znaš i sama, misionari univerzalne i bezuslovne tolerancije često nisu ni pitomi ni tolerantni prema stvarnim ljudima koji ih okružuju. Štaviše. 

Link to comment

Da li je sepsa jednako čest pratilac operacija i u drugim zdravstvenim sistemima?

Kako čujem od med. radnika - nije. Zato nam se ministri zdravlja operišu u inostranstvu.

 

In other news - NELT

Link to comment

Da li je sepsa jednako čest pratilac operacija i u drugim zdravstvenim sistemima?

 

 

Nije i ne bi trebalo da bude.

 

Baš skoro sam ležao u bolnici gde rane mogu lako da budu praćene sepsom i gangrenom, i zaposleni spadaju s nogu radeći svoj posao e da bi svi bili neinficirani 

Link to comment

Kako čujem od med. radnika - nije. Zato nam se ministri zdravlja operišu u inostranstvu.

 

Ja ozbiljno počinjem da sumnjam da je to posledica odliva najiskusnijih medicinskih radnika(ne samo lekara) u Nemačku i Skandinaviju.

Link to comment

Juče pričao sa kumovom sestrom koja radi u urgentnom, kaže ozbiljno da nije stanje lošije nego preko sa sepsom i ostalim "incidentima".

Naravno razgovor je počeo : Dokle si stigla sa Nemačkim?

-Polažem B1...

 

....shit has hit the fan...

Link to comment

Liječiće nas mali od sestričine bate Gašića i slični, dobar je mali, automehaničar ali odgledo komplet doktor Hausa. Rekoh ja da će mu se to gledanje serija isplatiti jednom. Mogli smo ga za direktora KBC.

Link to comment

Pričala mi je jedna doktorka koja je bivša direktorka DZ, da je neko u min zdravlja shvatio da će vrlo uskoro imati "fizičku" rupu u "smeni generacija" i da sad mozgaju kako da popune. Ona procenjuje da će da uvate krivinu na specijalizaciji tj. obuci ????

 

....shit has hit the fan...

Link to comment
  • James Marshall pinned this topic
  • Tpojka locked and unlocked this topic
  • Tpojka locked this topic
  • Tpojka unlocked and locked this topic
  • Tpojka unlocked this topic

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...