Jump to content
IGNORED

naucni vocap - kad necete da smarate posten svet


betty

Recommended Posts

nego, ne znam više šta je ko tačno pisao ali htedoh reći u vezi arapskih snajki™ da je mene npr totalno iznenadilo to što u Kataru ima naučnica u burki

dakle ne samo ono kao marama i smerna haljina/široke pantalone, nego ful burka, samo oči jedva vire, ali dve takve su bile svo vreme na konferenciji, uredno sve pratile sa sve računarima i sve kako treba, i to same, bez sad nekakvih muškaraca koje su pratile ili slično

a jedna je radi u institutu gde ti moji poznanici (inače jedan je Bugarin drugi je Nemac), i sad ono svi imaju normalne slike a ona ima puno ime i prezime i (nezanemarljivu) titulu i sve, i sliku skroz :ph34r:

(a da li je to jedna od one dve ili neka treća  ne ne bih znala kasti :lolol:)

Link to comment

evo ga: what happened to all the women coders in 1984?

 

Screen+Shot+2014-10-20+at+1.jpg

 

e sad, ovo cu procenti, procenti su uvek tricky, tako da ne mora da znaci mnogo, ili moze da znaci nesto neintuitivno. ali eto, podatka radi.

 

moja tetka (45to godiste) je elektroinzenjer u penziji, bila je najbolja u generaciji iz programiranja i uvek se hvalila da joj je u tome pomagala pedantnost stecena kroz rucni rad, i da na njenim karticama za programe nikad nije bilo nijedne greske. posle je radila u elektroistoku, na monitoringu protoka elektricne energije, to su uglavnom bili listinzi protoka struje u xlsu. how the mighty have fallen.

Link to comment

evo ga: what happened to all the women coders in 1984?

 

Screen+Shot+2014-10-20+at+1.jpg

 

e sad, ovo cu procenti, procenti su uvek tricky, tako da ne mora da znaci mnogo, ili moze da znaci nesto neintuitivno. ali eto, podatka radi.

 

computer science je u ranim godinama bio matematika sa interesantnim elementima filozofije, teorije o resivosti problema, logike, jezika, predstavljanja misli i algoritama na sazet nacin... rani kompjuterasi su mislili da ce svojom teorijom resite sve probleme sveta. 1984 je bitna godina, izasao prvi macintosh a njemu je prethodila serija racunara koji mozda nisu bili pristupacni ljudima kod kuce, ali su svakako bili po cs departmanima. tu se razvila ultimativna geekovstina koju spominju u ovim clancima (i promena cs iz filozofije u zanat). treba se prosetati po ultra-cool high tech firmama i pogledati tu bro kulturu. lepse je zeni prosetati po masinskoj radionici sa SI kalendairima nego po google kancelarijama. da me primame na opustenu kulturu, inzenjer iz amazona mi je poslao link na sajt gde ekipa kaci slike neobrijanih brada koje su gajili mesecima. nije mu ni palo na pamet da ja tu bas ne bih mogla da ucestvujem. bila je neka studija koja je proucavala pitanja na intervjuima koja se postavljaju po silikonskoj dolini, i ispalo je da ta pitanja znacajno smanjuju sanse zenama jer vecinom nisu u toj kulturi. 

Edited by paculla
Link to comment

dosta se ovde reklo, ali evo da dodam jos malo. nisam stekla utisak da te programrke po egiptu sede zabradjene iza racunara, koliko vidim idu po konferencijama i slicno - kad mi je ovaj rekao podatak posle sam i ja nesto guglala, pa vidim da ima i drugih 'zapadnjaka' zacudjenim ovim stanjem. jedan je gledao snimak IT konferencije iz Kaira pa se iznenadio da su 50% presenters zene... podatak za Libiju je da je na kompjuterskim studijama 40% zena, mada 90% njih na 'softverskom' smeru dok su muskarci vecinom na 'hardverskom' smeru. ali to je manje bitno posto mislim da polozaj zena u islamskim zemljama ne moze da objasni situaciju na CS/soft.eng. studijama u AUS. da ponovim - all male casovi, meni je to stvano veliki puzzle. ne vidim kako sloboda izbora moze to da objasni, jeste da devojcice koje su dobre u matisu odlaze na neke druge studije, ali pitanje je zasto... npr, mnogo je veci procenat devojaka na IT kursevima vezanim za biznis. 

ovo me malo podseca na novozelandski problem malog broja Maora na STEM studijama (prakticno ih i nema na postgrad nivou i vise), dok ih ima dosta na humanities i arts. ja za 4 godine rada i konferensiranja po NZ nisam videle nikoga sa Maori background na postgrad studijama (indy, kakvo je tvoje iskustvo?). jednom je gostovao na uniju neko ko je radio istrazivanje na ovu temu i neki zakljucka je bio da celo drustvo (i Maori i ostali) jednostavno po inerciji prati neku ustaljenu ideju da "oni to ne rade". mislim da je slican problem i sa programiranjem. iz mog iskustva i price sa studentima, namece mi se neki klimavi zakljucak da je problem u tom nekom teenage dobu i percepciji interesovanja za kompjutere kao boy club-a. ova n<5 saka jada AUS devojaka na mojim studijama su sve iz porodica gde se neko bavio ili jako interesovao za kompjutere pa je i njihovo interesovanje krenulo jos iz detinjstva. s druge strane, vecina momaka se za kompjutere zainteresovala u srednjoj skoli, bilo kroz predmete, sekcije, bilo kroz igrice. tako da ako bas moram da biram gde da uprem prst, mislim da problem dolazi iz te percepcije gikovstine (ili nerdovstine) i te boys club atmosfere. 

Link to comment

mislim da problem dolazi iz te percepcije gikovstine (ili nerdovstine) i te boys club atmosfere. 

ima i toga. recimo, jedan je sad zaposlio zenu programera i bojz klab je iznenada pocheo da se kupa i da menja vesh redovito :D

 

o pristojnom sedenju i jedenju da ne govorimo.

Edited by gospa buba
Link to comment

eto. a moj tata (koji je bio programer) ranih 80tih je radio sa 5-6 koleginica (operaterki). divne tete, kupovale su mi poklone i pustale me da igram lisica i zeceva i stampam paju patka i druga tita od brojki i slova na kompjuteru velicine klavira i po.  ne mogu da nadjem na netu sliku tog modela kienzlea, a tacno bih ga stavila na desktop :D

Edited by morgana
Link to comment

U stvari ne znam puno programera (mislim na one prave, ne priučene) u Australiji, pa ne znam šta je to što kod njih odbija devojke. Boys club atmosfera - možda, mada ne verujem da to može da odbije nekog da studira ono što zaista želi (a posebno što devojka kad tek upisuje faks ne može realno ni da zna da je čeka boys club u nekoj tamo budućnosti. Ja npr nisam imao pojma šta me čeka - u smislu kulture na radnom mestu -  kad završim ono što sam bio upisao, a da jesam, pobegao bih brzinom raketle.)

 

Apropo Maora u Novom Zelandu, oni imaju tradicionalnu kulturu u kojoj ne valja štrčati. To možda objašnjava zašto nema mnogo postdiplomaca, mada je u moje vreme baš bio jedan tamo na Plant Science, čak mislim da je radio i kao tjutor.

Link to comment

nasha slika o bojz klabu uglavnom potiche iz filmova. mislim da je kod nas i to drugachije. ako nishta drugo, da je vishe orijentisano na pechenje (aka jagnjece brigade) nego na diskete ^_^

 

mislim, ja poznajem zene (to sam samo ja -_-) koje ne prilaze kompu ako ne moraju, zene koje projektuju vrlo ozbiljne stvari koji ljudima mogu i da padnu naglavu i ozbiljne gejmerke u godinama, sada gejmerske majke :p

Edited by gospa buba
Link to comment

ali ima puno (relitivno, ako poredimo sa STEM) postdiplomaca Maora na humanities i arts - u tome je stvar.

 

mislim da deca sa 14-15 god bas i ne znaju sta zaista zele da studiraju, zato mi se cini da je bitno povecati enrolments u te srednjoskolske predmete (kako ce znati sta im se svidja ako ne probaju), a tu ta percepcija geek/nerd/hacker/sta li vec moze da ima velikog uticaja na tinejdzere. 

 

edit: nisam mislil aboys club samo na radnom mestu, vec i u tom teenage dobu

Edited by Aineko
Link to comment

a i to zensko neigranje igrica 80tih... najjace da ljudi tako jako i ekspresno reaguju na reklame. 

ne znamo uopste kakvo je bilo interesovanje za cs te prelomne '80 i neke niti kakav je odnos zainteresovanih vec samo ishod. ne znamo ni da li je kurikulum promijenjen niti koje su nove discipline i kakvi podsticaju bili aktuelni na univerzitetima.

i onda da se u prilicno liberalnom dobu nesrazmjera perpetuira i pojacava tokom narednih 30 godina, samo zbog kulturoloskog obrasca. sumnjam.

 

anegdotalno: u mom komsiluku smo se rado okupljali kod drugarice koja je prva imala kompjuter, sad se ne sjecam, valjda komodor. i djecaci i djevojcice, jednako.

Edited by morgana
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...