Jump to content
IGNORED

socijalna psihologija


Indy

Recommended Posts

Upper class more likely to cheat PEOPLE from wealthy, upper classes are more likely to break laws while driving, take lollies from children and lie for financial gain.The seven-part US study by psychologists at the University of California Berkeley and the University of Toronto analysed people's behaviour through a series of experiments.For instance, drivers of expensive vehicles were observed to be more likely to break the rules at four-way intersections, and were more likely to cut off pedestrians trying to cross the street than drivers of cheaper cars.In another test using a game of dice, given the opportunity to win a prize, people who self-reported high socio-economic status were more likely than the rest to lie and say that they had rolled higher numbers than they actually had.People with higher status were also less likely to tell the truth in a hypothetical job negotiation in which they were the employer trying to hire someone for a job they knew was soon to be eliminated.And when given a jar of lollies that they were told was for children in a nearby lab - though they could take some if they wanted - the richer people took more lollies than anyone else. :wub:

burns.gif

"The pursuit of self-interest is a more fundamental motive among society's elite, and the increased want associated with greater wealth and status can promote wrongdoing," said the study in the Proceedings of the National Academy of Sciences.A series of factors "may give rise to a set of culturally shared norms among upper class individuals that facilitates unethical behaviour", said the researchers.For instance, richer people are more independent from others and are therefore less concerned with what others think of their actions than poorer people, the authors suggested.Wealthy people also appear to be more goal-focused, look more positively on greed, and have greater feelings of self-entitlement, which "may shape ... inattention to the consequences of one's actions on others", said the study.

Edited by Indy
Link to comment
  • Replies 63
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • betty

    20

  • kgmr

    11

  • Indy

    9

  • Shan Jan

    5

Top Posters In This Topic

Upper class more likely to cheat
videh ovo. ovo bi bila zanimljiva samostalna tema...meni se odmah namece (banalno) pitanje:da li "pare" kvare ljude ili "treba" biti pokvaren da bi se zaradile?@fonTelefon daleko sam od eksperta za genetiku, jel ti razumeš išta od ovoga što ovde piše? ako da, možeš li da objasniš šta zapravo ovo dokazuje?
Link to comment
meni se odmah namece (banalno) pitanje:da li "pare" kvare ljude ili "treba" biti pokvaren da bi se zaradile?
meni intuicija kaze da je odgovor mnogo banalniji - da ljudi viseg statusa bivaju manje kaznjeni za iste prekrsaje.
Link to comment

Nope, ljudi koji imaju manje kocnica zbog morala ce biti uspesniji u biznisu od onih koji sami sebi namecu i taj uslov. Kao profitabilniji izbacice ove druge iz biznisa + genetika i vaspitanje preneseno na decu => bogata klasa ce prevashodno biti sacinjena od njih.

Link to comment

ali originalna studija zbilja govori o ponasanju kocenja. a ti dajes vrlo snazan iskaz bez objasnjenja da li postoje neki podaci koji to govore ili govoris o licnom utisku. pri tom je iskaz kompleksan, i zadire u ljudsku prirodu na dosta... ruzan nacin.u medjuvremenu mi je kratak gugling dao podatke da:1) deca iz nizih klasa bivaju disproporcionalno kaznjavana u skoli (klik), i 2) odrasli iz nizih klasa bivaju cesce osudjeni na smrtnu kaznu -> broj ubistava i drustvena klasa su dva nezavisna prediktora (klik)tako da, da, ljudi iz visih klasa zbilja bivaju manje/blaze kaznjeni. sto ne znaci da i ti nisi u pravu, ali ne znam na osnovu prethodnog posta na osnovu cega donosis zakljucke? (ne bih te smarala ovim da smo na chit-chatu...)

Edited by Ljilja Srpkinja
Link to comment
meni intuicija kaze da je odgovor mnogo banalniji - da ljudi viseg statusa bivaju manje kaznjeni za iste prekrsaje.
Ima smisla. Ali ne radi se samo o prekršajima i kaznama. Moral je iznad toga i odnosi se na situacije za koje se ne kažnjava (ali i ne nagradjuje). Recimo u situaciji kad možeš/trebaš da pomogneš nekome u nevolji, to radiš po sopstveno izboru ne iz straha od nekakve kazne ili iz očekivanju nagrade.
Nope, ljudi koji imaju manje kocnica zbog morala ce biti uspesniji u biznisu od onih koji sami sebi namecu i taj uslov. Kao profitabilniji izbacice ove druge iz biznisa + genetika i vaspitanje preneseno na decu => bogata klasa ce prevashodno biti sacinjena od njih.
Ovo još više ima smisla. Dakle ti misliš da "pokvareni(ji)" ljudi zaradjuju više. Ja se slažem s tvojim objašnjenjem, ali nešto mi govori da važi i obrnuto.
Link to comment
meni intuicija kaze da je odgovor mnogo banalniji - da ljudi viseg statusa bivaju manje kaznjeni za iste prekrsaje.
to svakako jeste faktor, ali nije utemeljivac. ucenje uslovljavanjem nikako nije jedini mehanizam sticanja socijalnog ponasanja, pre dvega zato sto set pravila mora da se usvoji akulturacijom, i drugo, zato sto nije svako od ponasanja u indijevim eksperimentima prekrsaj (lolipopi su i meni najomiljeniji :wub:)
Link to comment

da odradim i drugi deo dijaloga :D, nasla sam ovo (iz iste studije):

Also, in that particular study, researchers conditioned some of the subjects first to think of themselves as of a higher social rank by asking them to compare themselves to others with less.The exercise showed that people could be trained to think more highly of themselves, and that they would in turn act with more greed and less ethicality, demonstrating that status drives greed."We also got them to increase their likelihood of saying 'I'd do all these unethical things,'" such as keeping the change without saying a word if a coffee shop cashier returned them too much money.
koliko vidim, promena je instant. drugim recima, snazno ide u prilog dekssovoj tezi, da status kvari ljude....sto i dalje ne znaci da je shanjanova teza netacna.
Link to comment

Na osnovu licnog iskustva. Ono sto sam video jeste da oni koji imaju njuh za biznis uspevaju ali ubedljivo najvise imaju uspeha oni koji pored toga su spremni i da podmicuju, ucenjuju, iskoriscavaju, prebacuju odgovornost na druge a kupe zasluge, budu sebicni i bezosecajni za muke drugih. Takvi donose vise novca a koliko sam video jedino merilo medju vlasnicima biznisa je novac (npr. umesto "mi ne potkradamo" se kaze "mi smo finansijski cisti", i to je jedino sto ih zanima). Najbolji inzenjer npr. nije i najbolje placen. Zasto? Zato sto ima porodicu i zenu koja ne zeli da se seli a u zemlji ne postoji firma gde moze vise da zaradi. Gazda to zna i prema tome mu i daje platu. Neko sa moralnim kocnicama bi mu dao platu koja zasluzuje, ne bi terao ljude da rade godine bez odmora i napravio bi manji profit. I bio bi istisnut od strane onoga sa vecim profitom. Vlasnike biznisa, menadzere i sales people mogu da prepoznam posle 2 recenice. I jedina dva menadzera sa kojima se druzim su bivsi inzenjeri. Znam da su bogatiji u praksi uvek povlasceni pred zakonom ali u onom istrazivanju se ne radi samo o bahatosti vec i o odsustvu brige za druge. To, bar se meni cini, je dublji moral koji ne zavisi od toga dal ces biti uhvacen ili neces (npr. razlika izmedju brze voznje i nespremnosti da se zrtvujes za druge). Tako da mislim da upravo taj sebicni, sebi-okrenut moral koji se stvara genetikom i vaspitanjem u kuci je ono sto radja "pobednike" u biznisu a ne obrnuto.Ovo je sve samo lican osvrt.

Link to comment

ok shane, hvala na pojasnjenju :)moj osvrt na tvoj osvrt je da tvoj osvrt moze delimicno da ima veze i sa stepenom korumpiranosti u drzavi. definitivno kad pomislim na biznis tipove u srbiji prevrne mi se zeludac (cesto pocev vec od male privrede), ali u nekim drugim zemljama bas i nemam taj osecaj. ocekivala bih i da stepen socijalizma u drzavi ima neke veze - tamo gde ce te zakon urnisati ako ne dajes radnicima razna prava, ocekujem manje ljigavaca na celnim pozicijama. u anduril-drzavama, vise. a sto se nivoa objasnjenja tice, definitivno vise volim da se odstrane banalna objasnjenja (tipa bogata deca bivaju manje kaznjena za prekrsaje u godinama koje su formativne za razvoj morala) pre nego sto se predje na slozena. ali sudeci po tome da covek postane manje moralan cim pomisli da je bogatiji od drugih, izgleda da je i moje objasnjenje suvise slozeno za moj ukus :Di sad je glavno pitanje, da li da putovanje kuci vozom veceras provedem citajuci ovaj clanak u originalu, ili da nastavim da citam dinu? nije laka odluka...

Link to comment
ja da imam dosta para ne bih morala da se tjesim moralnoscu -_-
možeš da probaš da spustiš moralne granice, pa ćeš zaraditi dosta para ^_^
ok shane, hvala na pojasnjenju :)moj osvrt na tvoj osvrt je da tvoj osvrt moze delimicno da ima veze i sa stepenom korumpiranosti u drzavi. definitivno kad pomislim na biznis tipove u srbiji prevrne mi se zeludac (cesto pocev vec od male privrede), ali u nekim drugim zemljama bas i nemam taj osecaj. ocekivala bih i da stepen socijalizma u drzavi ima neke veze - tamo gde ce te zakon urnisati ako ne dajes radnicima razna prava, ocekujem manje ljigavaca na celnim pozicijama. u anduril-drzavama, vise. a sto se nivoa objasnjenja tice, definitivno vise volim da se odstrane banalna objasnjenja (tipa bogata deca bivaju manje kaznjena za prekrsaje u godinama koje su formativne za razvoj morala) pre nego sto se predje na slozena. ali sudeci po tome da covek postane manje moralan cim pomisli da je bogatiji od drugih, izgleda da je i moje objasnjenje suvise slozeno za moj ukus :Di sad je glavno pitanje, da li da putovanje kuci vozom veceras provedem citajuci ovaj clanak u originalu, ili da nastavim da citam dinu? nije laka odluka...
još nisi pročitala dinu? ;)
Link to comment
...
Pa covek je slozena i prilagodljiva jedinka. Ja sam mislio da nikad u zivotu necu lagati pa cvrc, da vidis kako se prilagodjavam poslovnom okruzenju. Ipak i dalje mislim da postoji deo morala koji nije tako lako promeniti i koji pravi razliku. Mada, ako si dovoljno dugo u tom krugu, ko zna...Citaj Dinu. Ja moju ostavio na pola procitanu u Srbiji :isuse:
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...