Jump to content
IGNORED

Koliko je opasna domaća rakija?


jaja_s_paprikama

Recommended Posts

Nedavno smo svi čuli vijest o trovanju ljudi metanolom, koji se nalazio u rakiji subotičke firme "Skaid".Takođe 1998. godine 43 ljudi je umrlo od niške rakije Miroslava Živadinovića "zozovače" koja je sadržavala metanol.Nakon takvih priča, postavlja se pitanje koliko je uopšte bezbedno piti domaću rakiju.Koliko su seljaci upoznati sa tehnologijom proizvodnje, koliko vode računa da se odstrani "prvenac" koji sadrži metanol?Kada vam neko pokloni domaću rakiju, da li možete bezbedno da je pijete?Da li su te priče samo slučajnost i nesrećni slučajevi. (Usput tu se radilo o industrijski proizvedenoj rakiji, a ne domaćoj)Ili pak te priče znače da je rakija generalno opasan proizvod i da je najbolje ne piti je uopšte osim ako je nisi sam ispekao i znaš 100% da je ispravna?Plašite li se vi piti rakiju koju vam neko donese, a ne znate sve o njenom porijeklu?

Link to comment
pijem samo rakiju od voca koje sam licno gazio
Cekaj, za rakiju se voce ne gazi, gazi se grozdje za vino... Sta ti to zapravo pijes?edit: typo Edited by fanjo
Link to comment
Nedavno smo svi čuli vijest o trovanju ljudi metanolom, koji se nalazio u rakiji subotičke firme "Skaid".Takođe 1998. godine 43 ljudi je umrlo od niške rakije Miroslava Živadinovića "zozovače" koja je sadržavala metanol.Nakon takvih priča, postavlja se pitanje koliko je uopšte bezbedno piti domaću rakiju.Koliko su seljaci upoznati sa tehnologijom proizvodnje, koliko vode računa da se odstrani "prvenac" koji sadrži metanol?
Не знам за сељаке, али ћалетови викендаши и пензионери (овде је обичај да се пред пензију узме виноград па се ради док се може) знају посао. Има и довољно агронома међу њима, тако да се занат зна. Добар глас далеко се чује, лош још и даље, тако да људи пазе шта раде. Најгоре што им се деси је да промаше датум па буде слабија или киселија, или да им промакне трулијег воћа/грожђа, па има мало безвезан укус. Првенац се баца у ватру.
Link to comment
Nedavno smo svi čuli vijest o trovanju ljudi metanolom, koji se nalazio u rakiji subotičke firme "Skaid".Takođe 1998. godine 43 ljudi je umrlo od niške rakije Miroslava Živadinovića "zozovače" koja je sadržavala metanol.Nakon takvih priča, postavlja se pitanje koliko je uopšte bezbedno piti domaću rakiju.Koliko su seljaci upoznati sa tehnologijom proizvodnje, koliko vode računa da se odstrani "prvenac" koji sadrži metanol?Kada vam neko pokloni domaću rakiju, da li možete bezbedno da je pijete?Da li su te priče samo slučajnost i nesrećni slučajevi. (Usput tu se radilo o industrijski proizvedenoj rakiji, a ne domaćoj)Ili pak te priče znače da je rakija generalno opasan proizvod i da je najbolje ne piti je uopšte osim ako je nisi sam ispekao i znaš 100% da je ispravna?Plašite li se vi piti rakiju koju vam neko donese, a ne znate sve o njenom porijeklu?
Pa kao sšto si i napisao zapravo postavka ti je pogrešna...Ova trovanja koja si pomenuo su posledica "industrijskog" muljanja gde je dodavan derivat alkohola, malim proizvođačima uz činjenicu da im je teže doći do te hemije to je neisplativo.Ono što može da se desi kod tih "solo" proizvođača je dodavanje šećera, razvodnjavanje rakije što jeste loše ali nije tako opasno bar u "normalnim" količinama.Inače kad mi je profesor na poljoprivrednom kome je to struka ispričao kakve su posledice kod "zozovače" kod ljudi to je stvarno horor ljudi umiru u najgorim mukama....
Link to comment
Inače kad mi je profesor na poljoprivrednom kome je to struka ispričao kakve su posledice kod "zozovače" kod ljudi to je stvarno horor ljudi umiru u najgorim mukama....
metanol se u jetri preradi u metansku kiselinu, a za nesreću, mrežnjača ima afinitet pa se prvo tamo nabije koncentracija i jedan od prvih simptoma je "snežna mećava" pred očima, a posledice variraju od oštećenja bubrega preko slepila do smrti.jedino što pomaže je stuck-it-to-my-vein / funnel throat etanol, najbolje votka.Jel vidite s kakvim se predznanjem ide u kafanu :fantom:
  • +1 1
Link to comment
metanol se u jetri preradi u metansku kiselinu, a za nesreću, mrežnjača ima afinitet pa se prvo tamo nabije koncentracija i jedan od prvih simptoma je "snežna mećava" pred očima, a posledice variraju od oštećenja bubrega preko slepila do smrti.jedino što pomaže je stuck-it-to-my-vein / funnel throat etanol, najbolje votka.Jel vidite s kakvim se predznanjem ide u kafanu :fantom:
E to mi je i pričao ovaj da je koliko god sumanuto izgledalo to jedina "medecina" ma horor
Link to comment

Lično volim domaću rakiju, šljivu i druge voćne, osim loze.Najviše me smaraju likovi koji sami hvale svoje rakije i daju mi na prezent kojekakve šećeruše. Negde smo već pisali, ali svake godine se održava rakija fest i može se probati najbolje što je ova zemlja iznedrila.

Link to comment

U kraju mog oca (zapadna Srbija) često se koristi finta provlačenja rakije kroz vodu i to direkt iz tabarke. Pošto je metanol teži od vode, pada na dno posude, a rakija (etanol) pošto je lakša prolazi po površini vode i curka na izlazu posude.

Link to comment
U kraju mog oca (zapadna Srbija) često se koristi finta provlačenja rakije kroz vodu i to direkt iz tabarke. Pošto je metanol teži od vode, pada na dno posude, a rakija (etanol) pošto je lakša prolazi po površini vode i curka na izlazu posude.
А како решавају то што се етанол раствара у води?
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...