Jump to content
IGNORED

Domaća vina (Srbija i ex-Yu)


yolo

Recommended Posts

Sad videh, Vrsacka Grapa?

Na sta to lici?Mislim etiketa je grdna ali to me ne brine nego valja li?

Mislim nije vino, nego kad smo tu...

Link to comment

danas se u nečemu što se zove Treehouse Storytelling centar , odnosno u jednoj od kuća u nizu levo od muzeja 25. maj desio mali vinski ... sajam, izložba, događaj, nešto jbg, ali nešto dobro

okupila se ekipa, nazvali se Vinska ilegala i napravili festivalčić sa dvadesetak vinara (kojima nisu naplaćival ništa). Prostor je smpatičan, moglo se i unutra i napolje, likovi su simpatični, a sve se napunilo brzo, baš bilo sveta. Procenat džibera bio izuzetno nizak.

Doveli par vinariaj za koje nikad čuo, jedna iz Slankamena, jedna iz Niša, jedna iz Rajca i bili neki sa Kosova. Vina su im "šteta grožđa" skoro sva, ali eto..

 

Bilo i puno dobrih, te par ozbiljnih iznenađenja: Pusula sauvignon blanc 2013 - sortan, iz ešalona zeljastijih, baš svež, rskav, dobar , onda Amanet vranac od Aleksićki, pa Misterija polusuva vinarije Kiš - solidan rajnski,

zatim odličan, istina malo "drvenasiji" prokupac Eksperiment vinarije Čokot; i baš hit vinarija Bjelica sa Babarogom (pravi California style šardone, fermentisalo u baricima) , Saga - zanimljiv sovinjon - semijon, te Grafiti roze i crveno.

 

ovi ako nastave ovako sa ovim događajem, ozbiljno će da pomrse konce etabliranim salonima i festivalima za dranje vinara i šišanje ovaca.

Edited by banatjanin
Link to comment

Ne bih nista dodavao, mozda samo vinariju Jokić iz Dalmacije... meni su bile zanimljive njihove sorte, nesto drugačije od ostalih i svežije.

 

Čitav dogadjaj vrlo fin i kulturan, nadam se da će tako nastaviti a etablirane salone/festivale neću komentarisati.

 

Za Bjelicu posebna pohvala, mada mislim da sam već negde pomenuo...

Link to comment

Hm, sto niste javili za ovo?

 

On topic: vino za zaobilazenje u sirokom luku je Sauvignon Blanc Zvonko Bogdan 2011. Drzano predugo u malom francuskom hrastu, vino nema vise nikakve tipske arome sovinjona, na blajnd tejstingu prolazi kao prebudzeni sardone. Ima isti fazon kao kada sam prvi put otvorio Yellow Tail Chardonnay, gomila aroma koje su povukle od drveta - vosak, med, slatka juzna voca (mango).

 

Mislim, ko nema pojma o vinima, bariku na belim vinima i sta je uopste sovinjon verovatno nece primetiti nista cudno, ko trazi sovinjon neka zaobidje u sirokom luku.

 

Sto je najgore boca je 1.5 litar, sad moram da smislim neko jelo u koje cu to da stucem, vino bacam samo u krajnjoj nuzdi.

Link to comment

isto tako za zaobići je 2012.  kombinacija specifičnog pristupa starog tehnologa i prilično zajebane godine (pretoplo) za vina poput sovinjona.

 

ali im je zato 2013 sovinjon  ozbiljno dobar. došo novi konsulatant, sve okrenuo naglavačke, sve 5 što sam probao. i šardone im baš zanimljiv

Edited by banatjanin
Link to comment
  • 3 weeks later...

Jes da je malo off topic ali cenim da je ovo najbolje mesto da pitam

 

jel ima neko preporuku za wine bar a da je u sirem centru i da moze da primi bar 20ak ljudi?

Edited by *edited by mod
Link to comment

Imači pojma, mrzi me da guglam i pretražujem topik, pa bih pitao je li čemu Milojević podrum? Snimio dve flajke među buljukom koji je žena dobila od raznih diplomaca itd, ima nekih kabernea sovinjona i kabernea sovinjona barika, pa čisto da se informišem o domaćem pregalaštvu.

Link to comment

posto si me prozvao, da ti kazem da ne znam. ovo pitanje je ili za kentu ili za banatjanina, ja slabo eksperimentisem sa domacima, sem ako ne dobijem na poklon. nepijljivo ne moze da bude, u najgorem slucaju skuvaces kotlic s njim.

Link to comment

I meni je nepoznato.

 

Al da prijavim da sam pio Ivanovićev prokupac 2012. Ukratko, žena i ja smo smirili butelju isto veče. Fenomenalno mi je legao, čini mi se da kao da je imao mekši tanin i lepšu kiselinu u odnosu na 2011. pa mi je bio još pitkiji. Doduše, davno sam je pio. 

Banaćanine, jel Ivanović ovaj prokupac radi sa prirodnim ili selekcionisanim kvascima?

Link to comment

Vredi, solidno vino za tu sortu, meni se sviđa, naročito ako uspeš da nađeš po nekoj OK ceni (ja je ne bih platio više od 700-750). Ima barikirana i nebarikirana, razlika je primetna, ali da me sada ubiješ ne mogu da se setim šta mi se više dopalo, moguće nebarikirana. Ja bi to pio pre svega kao crveno vino za toplije vreme, uključujući i prelazni period u kome smo sada pošto kadarka nije teška kategorija.

 

EDIT. sad vidim da košta oko 950 din. izgleda da se to ustalilo kao neka target cena za veliku većinu srpskih vinara. za te pare imaš i dosta bolja vina, pomenuti prokupac ivanović na primer, ali je ovo drugačije vino pa ga to ne diskvalifikuje. treba videti da li je u nabavci direktno od proizvođača bitno jeftinije, neki hoće da daju pun rabat za cash.

Edited by yolo
Link to comment

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...