Jump to content
IGNORED

Sweden


Tolaa

Recommended Posts

Hvala na javljanju Tolaa :) I posebno me je obradovalo ovo sta si napisala za sneg i kisu!

 

Planiramo prvu polovinu decembra. Ja bih dnevno svetlo iskoristila za setnje po gradu ili okolini, a od stvari za obilazak me interesuje kao i uvek, neka umetnost (galerije ili muzeji) i nesto svojstveno tom mestu, ovde bi to bili neki izleti brodom do brojnih ostrva, ali kako i sama kazes - decembar..videcemo na licu mesta. Vidim da ima i neke parkove, mada kada je zima..Ako znas i neko fino a ne previse turisticko mesto sa domacom lokalnom kujnom (sta god ona bila u Svedskoj, evo nadjoh neki uvod for dummies) ili lokalnim kolacima, nece skoditi :)  Brat je rekao da ima na umu neki muzej koji bi nam se svideo, ali sad u moru dogovora zaboravih, u pitanju je mislim prirodnjacki ili pomorski (sigurno postoji i Akvarijum ali smo letos bili, mozemo to da preskocimo). I rekao je jos da negde ima zanimljiva izlozba sa svetlom, tako da cemo to sigurno pogledati.

Edited by I*m with the pilots
Link to comment
  • Replies 162
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Tolaa

    33

  • Mil@n

    16

  • I*m with the pilots

    15

  • Kampokei

    15

Top Posters In This Topic

Posted Images

Universeum http://www.universeum.se/discover/ Priroda, nauka, najveci akvarijum u Swe, prasuma, svasta nesto... Vredi. Ako te zanima istorija grada, idi u Göteborgs stadsmuseum, nije veliki, sto je meni bila prednost, a dovoljno je zanimljiv. Za nesto savremenije, Världskulturmuseet. Postavke su im o aktuelnim svetskim pitanjima. http://http://www.varldskulturmuseerna.se/en/varldskulturmuseet/

 

Liseberg je najveci nordijski zabavni park. Ne znam nikog ko je bio u GBG-u, a da je propustio. Od kraja novembra bude sav u bozicnoj atmosferi, samo proveri koje sve atrakcije su otvorene u decembru.

 

Od parkova Stottsskogen.

 

Mislim da sam bila samo u 2 restorana s nekom svedskom hranom u GBG... Jedan se zove SK Mat & Människor, vodili nas na neku poslovnu veceru tamo. Odlicna hrana, ali cene... Drugi je Swedish Taste. Isto dobar. Ako ces da klopas po solidnim restoranima, ne ocekuj da prodjes ispod 50 evra po osobi za veceru. Ja sam u ovom prvom jela neku meni varijantu sa 4-5 razlicitih jela i to je kostalo oko 60 evra. Plus pice. Za drugi se ne secam tacno, ali isto nije jeftino. 

 

Edit: Za kolace nisam najbolji savetnik, posto nisam bas ljubitelj, ali ako se setim neceg, pisem. 

Edited by Tolaa
Link to comment
  • 3 weeks later...

Znamo li neki ~lokalni sajtic za proveru vremenske prognoze?

Klart.se

 

GBG je trenutno u riziku od oluja, nocas je ovaj deo Svedske strefila jedna od najjacih u poslednjih par decenija. Poremecen je i avio i lokalni saobracaj, ali pretpostavljam da ce sve biti OK u narednih par dana.

Edited by Tolaa
Link to comment

Uh, sutra popodne/uvece se ocekuje nova oluja koja ce najzesce pogoditi Geteborg. I'm with the pilots, nadam se da ces uspeti da je izbegnes i da te nece pogoditi neko otkazivanje leta ili veliko kasnjenje.

Link to comment

Evo pregleda za sutra, ne znam kako da vidim za vikend: http://varningar.vader-alarm.se/storm-en.html Vetar preko 100km/h, u nekom mestu pored i preok 130km/h.

 

Putujemo rano zorom u subotu, tako da ima sanse da to prodje...Sta da kazem a da ne zvucim $@$# - uopste mi se ne ide vise, entuzijazam mi je totalno splasnuo, razmisljam da castim Luftiku i ostanem u svom selu.

 

//Htela sam da te pitam za gradski prevoz, vidim da na glavnoj strani pise da te turisticke karte imaju i trajekte ukljucene (GTB++ za ~20evra za 1-4 osobe), pa pretpostavljam da je to dobra varijanta za kretanje po gradu ako se ide na vise mesta?

 

 

 

Link to comment

Sad sam videla na onom svedskom sajtu sto sam ti gore stavila, sutra pre podne u GBG vetar 25-30 m/s, ali popodne smirenje, sporo, ali ce da bude. Subota ujutro bi trebalo da bude relativno ok (11-13 m/s) mada ce vise informacija biti sutra. Ne verujem da ce da ti otkazu let.

 

Da, ta karta je skroz ok, ako ces da ides van grada i koristis trajekte. Ako ne (zbog vremena pre svega), onda ti je i ova obicna Gothenburg bez pluseva sasvim dovoljna.

Link to comment

Juce nas je docekala dobra kisa sa vetrom ali je danas vec bilo dosta bolje, nismo pokislu! Jedino u momentima imam zelju da stavim koji kamen u jaknu, jer me vetar jako ponese.

 

Lep je Geteborg, cak i ovako obasjan tmurnim nebom :)

 

Evo odmah preporuke za grcko-turski-libanski restoran "Yalla Yalla", cene jela malo jace od nemackih u tom nekom rangu, ali sasvim podnosljivo, dok je osoblje jako ljubazno a klopa odlicna.

 

Izlog u Hagi ::)

0509437207588c8e39d6ffacf8aee591.jpg

Link to comment
  • 3 weeks later...

Stigosmo ipak i do jednog od ostrva (Breno, tj Brännö) i u nekoj zabiti na ostrvu do njega, koje je spojeno mosticem, mazili ovce, koje imaju i svoje postansko sanduce :lol:

 

Breno_ovca_i_ja.jpg

Breno_ovcice_i_sanduce.jpg

 

Na ~vrhu, gde se besplatnim pozivom na dva broja moze dobiti audio-vodic o ostrvu, na svedskom

 

Breno_vrh.jpg

 

Breno_kuca_1.jpg

 

Dva dana kise, treceg sunce na ostrvu, cetvrtog tmurno ali bez padavina i naravno, kako to cesto biva, poslednjeg mlako sunce na obrazima. Kakve su najave bile, super smo prosli!

 

Svideo mi se deo u Geteborgu gde je zgrada opere, jer je tako prostran a pored vode, to mi je bilo iznenadjenje na kraju :)

Edited by I*m with the pilots
Link to comment
  • 2 months later...

Kako je najbolje stici u Stokholm iz Halmstada ili Malmea? Voz?

 

Trebalo bi u maju da idem u Halmstad, a posetio bih i druga koji zivi u Stokholmu, a to bas i nije blizu, pa bih da nadjem najbolje, a ne tako skupo, resenje za transport. Znam da Halmstad ima aerodrom, ali vrlo mali, i u funkciji je uglavnom preko leta, ne znam kako vozovi funkcionisu i po kojim cenama mozda da se stigne, pa bi mi pomoc ili savet dobro dosao :)

Link to comment
  • 2 weeks later...

Za Halmstad ne znam, a iz Malmea idu vozovi jako cesto, direktno. Oko 4,5 sata se putuje. Cene... Zavisi kad kupujes, zavisi od doba dana... Recimo od oko 40 evra pa navise u jednom pravcu.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...