Jump to content


Photo

EX YU Fudbal


  • Please log in to reply
3347 replies to this topic

#2236 samit

samit
  • Members
  • 57 posts

Posted 03 January 2012 - 22:37:07

Ko zna možda u Novog godini budem bolje sreće pa vremeplov ligaških takmičenja naiđe na bolji odziv - ne samo za čitanje ( i prepisivanje)Sezona 1947/48Prva savezna ligaVreme: 17.avgust 1947 – 30.maj 1948. godine1 Dinamo, Zagreb 18 14 1 3 56:20 +36 292 Hajduk, Split 18 11 2 5 40:15 +25 243 Partizan, Beograd 18 10 4 4 46:22 +24 244 Lokomotiva, Zagreb 18 7 5 6 21:18 +3 195 Crvena zvezda, Beograd 18 5 6 7 24:25 -1 166 Metalac, Beograd 18 4 8 6 16:24 -8 167 Ponziana, Trst 18 6 4 8 21:45 -24 168 Vardar, Skoplje 18 5 4 9 22:39 -17 149 Spartak, Subotica 18 5 1 12 21:38 -17 1110 SDM Sarajevo 18 2 7 9 19:40 -21 11Epilog:• Dinamo (Zagreb), prvak• Partizan (Beograd), pobednik KupaIspali: • Spartak (Subotica), SDM Sarajevo – direktno • Vardar (Skopje) - posle kvalifikacija sa ekipom Naša krila (Zemun)Novi članovi: Budućnost (Titograd), Sloga (Novi Sad) i Naša Krila (Zemun)Napomene: Za naredne sezone može samo ovo, a može i dodatakRezultati po kolima:1.KOLO 17.avgust 1947.Partizan – Vardar 4:0Metalac – Hajduk 1:0Lokomotiva – Ponciana 3:0Sarajevo – Crvena Zvezda 2:1Spartak – Dinamo 1:62.KOLO 24.avgust 1947.Vardar – Dinamo 2:3Crvena Zvezda – Spartak 5:1Ponciana – Sarajevo 4:2Hajduk – Lokomotiva 4:2Partizan – Metalac 0:03.KOLO 31.avgust 1947.Metalac – Vardar 0:0Lokomotiva – Partizan 3:1Sarajevo – Hajduk 0:3Spartak – Ponciana 0:1Crvena Zvezda – Dinamo 1:14.KOLO 07.septembar 1947.Vardar – Crvena Zvezda 1:1Dinamo – Ponciana 5:0Hajduk – Spartak 2:0 Partizan – Sarajevo 3:3Metalac – Lokomotiva 0:35.KOLO 14.septembar 1947.Lokomotiva – Vardar 1:0Sarajevo – Metalac 0:0Spartak – Partizan 2:3 Dinamo – Hajduk 2:1Crvena Zvezda – Ponciana 2:06.KOLO 28.septembar 1947.Vardar – Ponciana 6:0Hajduk – Crvena Zvezda 4:0Partizan – Dinamo 3:1 Metalac – Spartak 1:1Lokomotiva – Sarajevo 0:0 7.KOLO 05.oktobar 1947.Sarajevo – Vardar 2:0Spartak – Lokomotiva 2:0Dinamo – Metalac 3:1Crvena Zvezda – Partizan 1:1Ponciana – Hajduk 0:0 8.KOLO 12.oktobar 1947.Vardar – Hajduk 0:2Partizan – Ponciana 5:0 Metalac – Crvena Zvezda 2:2Lokomotiva – Dinamo 2:0Sarajevo – Spartak 0:19.KOLO 19.oktobar 1947.Spartak – Vardar 1:0Dinamo – Sarajevo 6:1Crvena Zvezda – Lokomotiva 0:0Ponciana – Metalac 1:1 Hajduk – Partizan 2:110.KOLO 14.mart 1948.Vardar – Partizan 4:3Hajduk – Metalac 3:0Ponciana – Lokomotiva 3:0Crvena Zvezda – Sarajevo 4:1Dinamo – Spartak 3:211.KOLO 21.mart 1948.Dinamo – Vardar 4:0Spartak – Crvena Zvezda 0:2Sarajevo – Ponciana 1:1Lokomotiva – Hajduk 0:0Metalac – Partizan 1:112.KOLO 28.mart 1948.Vardar – Metalac 2:1Partizan – Lokomotiva 2:1Hajduk – Sarajevo 1:0Ponciana – Spartak 3:2Dinamo – Crvena Zvezda 5:113.KOLO 04.april 1948.Crvena Zvezda – Vardar 2:1Ponciana – Dinamo 3:6Spartak – Hajduk 2:4Sarajevo – Partizan 1:5Lokomotiva – Metalac 2:114.KOLO 11.april 1948.Vardar – Lokomotiva 1:0Metalac – Sarajevo 1:1Partizan – Spartak 3:1Hajduk – Dinamo 0:2Ponciana – Crvena Zvezda 1:015.KOLO 18.april 1948.Ponciana – Vardar 1:1 Crvena Zvezda – Hajduk 0:1 Dinamo – Partizan 1:0Spartak – Metalac 1:2Sarajevo – Lokomotiva 2:216.KOLO 25.april 1948.Vardar – Sarajevo 1:1Lokomotiva – Spartak 0:1Metalac – Dinamo 0:3 Partizan – Crvena Zvezda 1:0 Hajduk – Ponciana 1:217.KOLO 06.maj 1948.Hajduk – Vardar 12:1Ponciana – Partizan 1:8 Crvena Zvezda – Metalac 1:2Dinamo – Lokomotiva 0:1Spartak – Sarajevo 2:118.KOLO 30.maj 1948.Vardar – Spartak 2:1Sarajevo – Dinamo 1:5Lokomotiva – Crvena Zvezda 1:1Metalac – Ponciana 2:0 Partizan – Hajduk 2:0i drugiSastavi timova:1. Dinamo, ZagrebZvonimir Cimermančić 18/12, Željko Čajkovski 18/5, Drago Horvat 18, Branko Pleše 18, Franjo Velfl 17/22, Ratko Kacijan 16/2, Marko Jurić 12, Krešimir Pukšec 12, Ivica Reiss 10/2, Josip Babić 9, Aleksandar Benko 9/4, Ivica Horvat 9, Ivan Jazbinšek 9, Božidar Senčar 7/5, Slavko Arneri 6, Đuka Strugar 4, Zvonimir Monsider 3, Mirko Kokotović 2, Zvonko Strnad 2/1, Dragutin Lojen 1.2. Hajduk, SplitFrane Matošić 18/14, Bernard Vukas 18/5, Ljubomir Kokeza 17, Ervin Katnić 17, Miljenko Batinić 16, Ivo Mrčić 16/2, Božo Broketa 14, Slavko Luštica 14/2, Ivo Radovniković 13/1, Branko Viđak 12/8, Vojko Andrijašević 11/4, Branko Stinčić 9, Božo Broketa 9, Vladimir Beara 9, Anton Lokošek 4, Krešimir Arapović 4/4, Tonči Radovniković 3, Nikola Gregurić 2.3. Partizan, BeogradZlatko Čajkovski 18/1, Prvoslav Mihajlović 18/16, Kiril Simonovski 17/7, Franjo Šoštarić 16, Aleksandar Atanacković 15/2, Miodrag Jovanović 14, Vladimir Firm 14, Miroslav Brozović 13, Stjepan Bobek 12/4, Bela Palfi 9/1, Čedomir Lazarević 7, Božidar Senčar 7/4, Ratko Čolić 6, Jovan Jezerkić 5/4, Momčilo Radunović 5/2, Marko Valok 5/2, Stanislav Popesku 3, Zvonko Strnad 3/2, Risto Nikolić 2, Stipan Kopilović 2, Jovan Matković 2/1, Silvester Šereš 2, Stevan Jakuš 2, Zvonko Canjuga 1. 4. Lokomotiva, ZagrebVladimir Žmara 18, - Ivan Ožegović 18/1, Marjan Melnjak 18/1, Franjo Andročec 18/1, Eibl 15, Ivica Kolaković 13/1, Branko Kukolj 8, - Stanko Žigman 18/6, Vladimir Čonč 18/2, Miro Blažetić 14, Jurak 7/1, Muradori 7, Kapetanović 6/4, Josip Krnić 4/3, Žerjav 3/1, Drago Pozojević 2/1, Vilko Zebec 2, Drago Mezak 2, Kolakovič II 2, Oto Bobek 2, Ivo Lokošek 2, Luks 1Trener: Bogdan Čuvaj5. Crvena zvezda, BeogradMiomir Petrović 18, Rajko Mitić 18/2, Predrag Đajić 16/5, Milenko Drakulić 16, Momčilo Šapinac 16/5, Dragomir Šećerov 14/4, Božidar Drenovac 13, Ljubomir Lovrić 11, Branko Stanković 11/1, Mladen Kašanin 10, Jovan Jezerkić 8/4, Branislav Vukosavljević 8, Srđan Mrkušić 7, Dragiša Veljković 6, Kosta Tomašević 6/1, Slavoljub Stefanović 5, Slobodan Miškov 5/1, Svetozar Atanacković 4/1, Milivoje Đurđević 3, Đura Horvatinović 2, Miodrag Jovanović 1.6. Metalac, BeogradPetar Knežević 18, Milovan Čirić 18, Milorad Živković 18, Đorđe Bjelogrlić 18/2, Mihajlo Pešić 14, Pavle Veličković 13, Aleksandar Stanković 13/5, Zvonko Reberski 12/3, Žarko Mihajlović 11, Konstantinović 11, Aleksandar Pavlović I 10/2, Aleksandar Panić 9/3, Božidar Sandić 8, Mutavdžić 7, Milovan Popović 6, Stevan Vilotić 5, Nikola Racić 3, Živorad Spasojević 2/1, Radosavljević 1, Dragutin Hudika 1.7. Ponziana, TrstRoberto Parola, 18, - Bruno Carlin 17, Tulio Tramarin 16, Benvenutti 16, Pietro Corbatto 15, Etore Valcareggi, 9, Corbatto II 6, Giorgia 5, Aljančič 4, Božo Pilej 4, Barcaretti 3, Stazolli 1, Špalec 1, - Tomazzinni 18/8, Maluta 18/6, Colombin 1773, Stivolli 17/2, Peitilla 1, Bartok 1, Vadori 1, Verlotta 1Trener: D. Rizziotti 8. Vardar, SkopjeVasil Dilev 8, Dimitrovski 7, Davidovski I. 2, Rustenov 1 – Gerov 18/2, A. Petrovski 17, Kokinovski 16, Davidovski II 9, Hristo Kiprinovski 9, K. Georgievski 8, Mile Gerasimovski 7, Ivanovski 5, Martinovski 2, Ketilovski 1, Nakovski 1 – Ande Andonovski 18/3, Janevski 15/9, Hristo Hristovski 12/2, Djordje Cincijevski 11/5, Jordanovski 9, Todor Balevski 7, Cezair 5/1, Dragan Georgievski 4, Cekić 3, Zamielski 1, Gota 1, Mikić 1.Trener: D. Stojiljković9. Spartak, SuboticaPavle Šimoković 15, Miloš Glončak 3, - Jovan Beleslin 18, Stjepan Kopilović 15/2, G. Janjić 14/1, Tapiška 11, Ivan Zvekanovič 10, Lajoš Jakovetić 9/1, Elek 6, Bistrički 3, Latki 2, Vilim Harangozo 1, Marks 1, - Josip Takać 18/1, Azucki 16/1, Šereš 11/4, Ilija Vorgučin 10/3, Vilmoš Gemeri 9/3, Glončak 8/1, Bela Palfi 5/3, Prčić 5/1, Gemeši 3, Branisavljević 3, Palatinus 2Trener: A. Zvekan10. SDM SarajevoIvan Golac 17, Stipe Pejak 1, - Salihović 16, Lav Maantula 15/1, Glavočević 13, Kozak 8, Miroslav Šilić 8, Jordanovski 7/1, Djuka Lovrić 7, Neoričić 7, Švaljek 6/1, S. Alajbegović 5, - Vladimir Konjevod 17/1, Novaković 16/5, Franjo Lovrić 16/4, Velisav Lazarević 15/3, Milan Rajlić 9/1, Jovetić 5/1, Škorić 4, Suad Švraka 3/1, Arih 2, Novo 1Trener: S. zagorac... i trećiLista strelaca:22 gola – Franjo Velfl (Dinamo)16 golova – Prvoslav Mihajlović (Partizan)14 golova – Frane Matošić (Hajduk)12 golova – Zvonimir Cimermančić (Dinamo)8 golova – Branko Viđak (Hajduk)7 golova – Kiril Simonovski (Partizan)Kvalifikacije za opstanak u ligi:(osmi iz Prve i treći iz Druge savezne lige)Naša krila (Zemun) – Vardar (Skopje) 3:1 i 2:3

#2237 hrasnoutd

hrasnoutd
  • Members
  • 32 posts

Posted 03 January 2012 - 22:45:15

Hvala Samit, samo jos jedno pitanje znas li kako je grb kluba izgledao ?

#2238 samit

samit
  • Members
  • 57 posts

Posted 03 January 2012 - 23:20:03

Hvala Samit, samo jos jedno pitanje znas li kako je grb kluba izgledao ?

Na žalost nemam već samo fotografiju kluba iz jedne od fudbalskih knjiga predratnog doba

#2239 icko1610

icko1610
  • Members
  • 67 posts

Posted 04 January 2012 - 11:37:34

Samit, samo ti nastavi. Ima dosta nas, mlađih, koje ovo interesuje...

Edited by icko1610, 04 January 2012 - 11:37:48.


#2240 hrasnoutd

hrasnoutd
  • Members
  • 32 posts

Posted 04 January 2012 - 23:22:35

http://www.hrhb.info...?t=519&page=1Sa jeednog drogog portala,vrijedi pogledati

#2241 samit

samit
  • Members
  • 57 posts

Posted 05 January 2012 - 12:21:12

SEZONA 1947/48 - II deoDruga savezna ligaNa sednici Fiskulturnog saveza Jugoslavije (Futbalski savez je formiran tek kasnije) održanoj 3. i 4.jula 1947.godine doneta je odluka da se za sezonu 1947/48 pored Prve (10 klubova) formira i Druga savezna liga sa 12 klubova.Formiranje lige:• Budućnost (Titograd), iz Prve savezne lige• Kvarner (Rijeka), poraženi iz završnih kvalifikacija za Prvu saveznu ligu (protivnik Lokomotiva, Zagreb)• Sloga (Novi Sad), poraženi iz završnih kvalifikacija za Prvu saveznu ligu (protivnik Vardar, Skopje) • Dinamo (Pančevo), polufinalista završnih kvalifikacija za Prvu saveznu ligu• Metalac (Zagreb), polufinalista završnih kvalifikacija za Prvu saveznu ligu• Naša krila (Zemun) predstavnik ratnog vazduhoplovstva JA• Mornar (Split), predstavnik ratne mornarice JA• Rabotnički (Skoplje), pobednik kvalifikacija – Prva grupa• Tekstilac (Varaždin), pobednik kvalifikacija – Druga grupa• Enotnost (Ljubljana), posle kvalifikacija za Prvu saveznu ligu „po ključu“ kao predstavnik Slovenije• Železničar (Sarajevo), naknadnoKvalifikacije za popunu lige Prva grupa:polufinaleVelež (Mostar) - Sutjeska (Nikšić) 1:0 i 1:314.oktobar (Niš) - Rabotnički (Skopje) 3:4 i 1:2FinaleRabotnički (Skopje) – Sutjeska (Nikšić) 3:0 i 1:3Napomena: Rabotnički (Skopje) se plasirao u Drugu saveznu ligu. Uskočio je kao novoformirani klub, posle fuzije Pobede i Makedonije koja je izborila pravo na kvalifikacije.Druga grupa:PolufinaleTekstilac (Varaždin) – Radnički (Kragujevac) 0:0 i 2:1Podrinje (Šabac) – Proleter (Belišće) 1:2 i 3:1FinaleTekstilac (Varaždin) – Podrije (Šabac) 3:1 i 0:2 produžeci 4:3Napomena: Tekstilac (Varaždin) se plasirao u Drugu saveznu liguPrvo pa muško - neparan broj ekipa (11). Razlog - ispravljanje krive fudbalske Drine:Predsedništvo Centralnog odbora FISAJ-a je 12.avgusta 1947.godine, na molbu Fiskulturnog saveza Bosne i Hercegovine , uvrstilo naknadno i Železničar (Sarajevo) u Drugu saveznu ligu pa je ona imala neparan broj - 11 klubova. Ovim je ispravljena greška - ispušteno pravo na automatsko učešće u Drugoj ligi (kao i Budućnost iz Titograda.Završna tabela:Vreme: od 17.avgust 1947. do 30.05. 1948. godine1 Budućnost, Titograd 20 13 3 4 46 21 +25 292 Sloga, Novi Sad 20 13 3 4 39 18 +21 293 Naša Krila, Zemun 20 13 3 4 54 30 +24 294 Metalac, Zagreb 20 11 2 7 30 24 +6 245 Mornar, Split 20 10 3 7 41 21 +20 236 Dinamo, Pančevo 20 8 4 8 33 29 +4 207 Enotnost, Ljubljana 20 8 3 9 36 35 +1 198 Tekstilac, Varaždin 20 7 3 10 31 47 -16 179 Željezničar, Sarajevo 20 6 4 10 28 34 -6 1610 Kvarner, Rijeka 20 4 2 14 27 54 -27 1011 Rabotnički, Skoplje 20 0 4 16 12 64 -52 4Viši rang: • Budućnost (Titograd) i Sloga (Novi Sad) - direktno • Naša krila (Zemun) – posle kvalifikacija sa Vardarom (Skopje), osmoplasiranim timom Prve ligeIspali: • Rabotnički (Skopje), Kvarner (Rijeka), Željezničar (Sarajevo) – direktno• Tekstilac (Varaždin)- nakon kvalifikacija Novi članovi:• Iz Prve lige: Spartak (Subotica), SDM Sarajevo i posle kvalifikacija Vardar (Skopje)• Iz trećih (republičkih) liga: Podrinje (Šabac), Dinamo (Skoplje) – posle kvalifikacijaNapomene: Druga savezna liga je svedena sa 11 na 10 klubova.Najbolji strelac: Pečenčić Vladimir (Naša krila) 15 golovaKvalifikacije za popunu Druge savezne ligePrvi krugPrva grupaUčesnici: Podrinje (Šabac), Kosta Stamenković (Leskovac) i Sloboda (Subotica)Podrinje (Šabac) – Sloboda (Subotica) 3:1 …1 Podrinje, Šabac 2 Sloboda, Subotica 3 Kosta Stamenković, Leskovac Pobednik: Podrinje Šabac? grupaUčesnici: Velež (Mostar), Dinamo (Skopje) i …Velež (Mostar) – Dinamo (Skopje) 3:0 i 0:3, produžeci 3:51 Dinamo, Skopje 2 3 Pobednik: Dinamo, Skopje? grupaUčesnici: Proleter (Osijek), …1 Proleter (Osijek) 2 3 Pobednik: Proleter (Osijek)? grupaUčesnici: Napredak (Kruševac), Kladivar (Celje), Dinamo (Skopje), Podrinje (Šabac), Kladivar (Celje) Napredak (Kruševac) 2:2 i 0:0 (0:3 – pf, zbog pogVelež (Mostar), Dinamo (Skopje)rešne registracije jednog igrača Kladivara)…1 Napredak, Kruševac 2 3 Pobednik: Napredak (Kruševac)Drugi krugDinamo (Skoplje) – Napredak (Kruševac) 4:2 i 0:1Podrinje (Šabac) – Proleter (Osijek) 4:1 i 2:5, treća 4:1(na neutralnom terenu u Beogradu 15.avgusta 1948.godine)Dopunske kvalifikacije (poraženi iz prethodnog kola)Napredak (Kruševac) – Proleter (Osijek) 2:0, i 0:0, treća 0:1(na neutralnom terenu u Sarajevu)Pobednik – baraža Proleter (Osijek) je igrao kvalifikacije dodatne i sa Tekstilcem iz Varaždina, osmoplasiranim timom Druge lige - uspeo.Tekstilac (Varaždin) - Proleter (Osijek) 0:1 i 0:1 ???Voleo bih da i kvalifikacije za sezonu 1948/49 - ispod završne tabele - budu kompletne (i tačne) kao i one kada je liga, po prvi put formirana.Iz do sada raspoloživih podataka zaključio sdam da je u prvom krugu bilo četiri grupe i da su prvaci grupa išli u drugi krug, koji ima nekakvu scvoju logiku, kao i dodatne kvalifikacije kroz koje se kao kroz iglene uši provukao Proleter iz Osijeka. Postoji i druga varijanta (verovatnija) da se nije igralo po ligama već klasičan kup sistem, u Srbiji i Hrvatskoj najpre na republičkom nivou. U kvalifikacijama je, po ovoj varijanti učestvovalo najmanje 20 klubova, si oni koji su bili u vrhu jedintvenih republičkih liga ili zona u okviru republika - o tome u narednim nastavcima.Kao što vidite nedostaju mi učesnici kvalifikacija, rezultati i tabele kvalifikacionih grupa (ako ih je bilo). Gde naći podatke?U starim novinama, uglavnom lokalnim ili pak monografijama nekih od klubova učesnika kvalifikacija: Podrinje (Šabac), Kosta Stamenković (Leskovac) i Sloboda (Subotica), Velež (Mostar), Dinamo (Skopje)...

Edited by samit, 05 January 2012 - 21:34:11.


#2242 mrdja

mrdja
  • Members
  • 2,972 posts

Posted 05 January 2012 - 19:00:35

Proleter (Osijek) – Tekstilac (Varaždin) ???

Tekstilac (Varaždin) - Proleter (Osijek) 0:3 / 0:1

#2243 samit

samit
  • Members
  • 57 posts

Posted 05 January 2012 - 21:52:56

Tekstilac (Varaždin) - Proleter (Osijek) 0:3 / 0:1

Hvala prijatelju - dopunio sam pregled ovim rezultatim.Kako, za sada, jedino nas dvojica mislimo da fudbal na prostorima ex-yu ne počinje i ne završava se Prvom saveznom ligom molim te pogledaj malo svoju arhivu kako bi ove za mene "škakljive" kvalifikacije za ulazak u Drugu saveznu ligu za sezonu 1948/49 malo razbistrili.Gotovo sam siguran da je drugi krug tj. polufinale i finale kvalifikacija tačan. Put do same zaveršnice je ipak lavirint. Po onome što se vidi u trećem stepenu takmičenja - Republičke lige u kvalifikacijama su učestvali: Srem (Srem. Mitrovica), Podrinje (Šabac, Napredak (Kruševac), Ljupče Nikolić (Aleksinac) Proleter (Priština) kao prvaci zona iz Srbije; Kladivar (Celje), Velež (Mostar, Dinamo (Skopje)...Po svemu sudeći moj koncept (gore dat) igranja po grupama pada u vodu. U Hrvatskoj, koja je, kao i Srbija imala pet zona na kraju je, kroz kvalifikacije u okviru republike isplivao Proleter iz Osijeka, na kraju strigao i do druge lige:Završnica prvenstva je igrana po kup – sistemu.Učesnici: Braća Bakić (Bjelovar), Proleter (Osijek), Milicioner (Zagreb),Šibenik, Primorje (Sušak), Naprijed (Sisak), Slaven (Borovo) i Zadar.Četvrtfinale:Braća Bakić (Bjelovar) – Zadar 2:3 i 1:3Milicioner (Zagreb) – Naprijed (Sisak) 3:0 i 0:0Slaven (Borovo) - Proleter (Osijek) 0:2 i 1:3Šibenik - Primorje (Sušak) 4:1 i 1:3Polufinale:Šibenik - Proleter (Osijek) ? i 1:5Zadar – Milicioner (Zagreb) 1:8 i ?:?Finale:Proleter (Osijek) – Milicionar (Zagreb) 1:0, ponovljena treća utakmica, (posle dve poništene) Možda u nekoj od mnonografija klubova koji su igrali ove kvalifikacije pronađeš još neki detalj.To nikako ne znači da u priču ne smeju da se uključe i ostali posetoci foruma. Pomoć (prijatelja) dobrodošla

#2244 samit

samit
  • Members
  • 57 posts

Posted 05 January 2012 - 22:04:45

SEZONA 1947/48 - III deo (Republičke lige)S R B I J APrvenstvo Srbije se igralo u pet zona:• Vojvodina• Istočna• Centralna• Zapadna• Kosova i MetohijeU svakoj zoni je bilo od 8 – 10 društava (Vojvođanska 12). Svaka zona ima grupe iz kojih će se plasirati društva za republičko prvenstvo.I (Vojvođanska) zona prvenstva Srbije 1 Srem, Sr. Mitrovica 22 16 4 2 76:25 +51 362 Sloboda, Subotica 22 14 3 5 54:28 +26 313 6.oktobar, Kikinda 22 13 2 7 41:27 +14 284 Jedinstvo, Vršac 22 11 6 5 62:49 +13 285 Proleter, Zrenjanin 22 9 3 10 48:42 +6 216 Jovan Crveni, Bečej 22 7 7 8 32:37 -5 217 Polet, Sombor 22 9 3 10 43:57 -14 218 Jedinstvo, Bačka Topola 22 7 6 9 35:39 -4 209 Eđšeg, Novi Sad 22 7 4 11 28:33 -5 1810 Radnički, Inđija 22 5 6 11 42:63 -21 1611 Jedinstvo, Senta 22 6 4 12 34:64 -30 1612 Spartak, Debeljača 22 2 4 16 29:60 -31 8Viši rang: • Srem (Sr. Mitrovica), Sloboda (Subotica) i 6.oktobar (Kikinda) direktno su se plasirali u novoformiranu Jedinstvenu Srpsku ligu• Proleter (Zrenjanin) – posle kvalifikacija (Budućnost iz Valjeva 6:1 i 2:0, te Jedinstvo iz Zemuna 1:2 i 4:1)Ispali: nikoNovi članovi: Bačka (Bačka Palanka) i Bezdan – posle kvalifikacijaNapomene: Po završetku sezone usledila je reorganizacija liga. Pored tri prvoplasirane ekipe koje su direktno ušle u Jedinstvenu Srpsku ligu Jedinstvo (Vršac) i Proleter (Zrenjanin) su stekli pravo da učestvuju u kvalifikacijama. Proleter (Zrenjanin) – uspeo, Jedinstvop (Vršac) – nije uspelo.II (Zapadna) zona prvenstva Srbije1 Podrinje, Šabac 18 11 5 2 39:16 +23 272 Beograd 18 11 2 5 32:22 +10 243 Jedinstvo, Zemun 18 9 4 5 36:27 +9 224 Budućnost, Valjevo 18 10 2 6 36:28 +8 225 Milicionar, Beograd 18 5 7 6 24:17 +7 176 Radnički, Obenovac 18 6 5 7 38:34 +4 177 Jasenica, Smed. Palanka 18 7 1 10 37:36 +1 158 Jedinstvo, Smederevo 18 4 4 10 32:40 -8 129 Sloga, Petrovac na Mlavi 18 5 2 11 27:49 - 22 1210 Mladi radnik, Požarevac 18 4 4 10 22:51 -29 12Viši rang:• Podrinje (Šabac) je igralo u kvalifikacijama za popunu Druge savezne lige - uspelo• Beograd se plasirao u jedinstvenu Srpsku ligu• Budućnost (Valjevo) i Jedinstvo (Zemun) igrali kvalifikacije za ulazak u jedinstvenu Srpsku ligu – nisu uspeliIspali: Novi članovi: Napomene: III zona prvenstva SrbijeKlubovi centralne Srbije1 Napredak, Kruševac 14 12 2 0 36:6 +30 262 Borac, Čačak 3 Nikčević, Svetozarevo 4 Sloboda, Titovo Užice 5 Omladinac, Kragujevac 6 Radnički, Kragujevac 7 Branko Krsmanović, Paraćin 8 Lokomotiva, Rankovićevo Viši rang: • Napredak (Kruševac) i Borac (Čačak) su se plasirali u jedinstvenu Srpsku ligu - direktno• Nikčević (Svetozarevo) igrao kvalifikacije za jedinstvenu Srpsku ligu – nije uspeoIspali: Novi članovi: Napomene: IV (Istočna) zona prvenstva Srbije1 Ljupče Nikolić, Aleksinac 14 5 5 1 24:10 +14 212 Kosta Stamenković, Leskovac 14 9 3 2 27:14 +13 213 Dinamo, Zaječar 14 8 3 3 27:12 +15 194 Radnički, Niš 14 5 6 3 28:24 +4 165 Topličanin, Prokuplje 14 6 4 4 22:24 -2 166 Dinamo, Vranje 14 3 3 6 19:27 -8 107 Proleter, Pirot 14 2 1 11 21:30 -9 58 Bor 14 1 3 10 10:24 -14 4 ? 178:175 Viši rang: • Ljupče Nikolić (Aleksinac) se plasirao u jedinstvenu Srpsku ligu - direktno• Dinamo (Zaječar) je igrao u kvalifikacijama za jedinstvenu Srpsku ligu - uspeo• Kosta Stamenković (Leskovac) je igrao u kvalifikacijama za jedinstvenu Srpsku ligu – nije uspeoIspali: Novi članovi: Napomene: V (Kosmet, Novi Pazar i Raška) zona prvenstva SrbijeUčesnici: Proleter (Priština), Sandžak (Novi Pazar), Budućnost (Peć), Trepča (Kosovska Mitrovica)…1 Proleter, Priština 2 Trepča, Kosovska Mitrovica 3 4 5 6 7 8 Viši rang: • Proleter (Priština) se plasirao u Jedinstvenu Srpsku ligu - direktno• Trepča (Kosovska Mitrovica) je igrala kvalifikacije za Srpsku ligu - nije uspelaIspali: Novi članovi: Napomene: Kvalifikacije za jedinstvenu Srpsku ligu za narednu sezonu:U septembru 1948.godine formirana je Srpska liga sa 10 klubova od kojih je osam direktno steklo status, dva preostala mesta popunjena su posle kvalifikacija.Direktan staus obezbedili su:• I zona – Vojvodina (3): Srem (Sremska Mitrovica), Sloboda (Subotica) i 6.oktobar (Kikinda)• II zona – Zapadna Srbija (1): Beograd• III zona – Centralna Srbija (2): Napredak (Kruševac) i Borac (Čačak)• IV zona – Istočna Srbija (1): Ljupče Nikolić (Aleksinac)• V zona – Kosmet (1): Proleter (Priština) Učesnici kvalifikacija:• I zona – Vojvodina (2): Jedinstvo (Vršac) i Proleter (Zrenjanin)• II zona – Zapadna Srbija (2): Budućnost (Valjevo) i Jedinstvo (Zemun)• III zona – Centralna Srbija (1): Nikčević (Svetozarevo)• IV zona – Istočna Srbija (2): Kosta Stamenković (Leskovac) i Dinamo (Zaječar)• V zona – Kosmet (1): Trepča (Kosovska Mitrovica)Zaključak priče o republičkoj ligi Srbije igrane po zonama ista kao i za prethodnu sezonu - tablele dve (III i V zona) zone nekompeltne. Može li neko pomoći i dopuniti ih ?Konkretno za III zonu rebus se krije u monografijama Slobode (Užice), Napretka. Borca iz Ćaćka ili Radničkog (Kragujevac)

Edited by samit, 05 January 2012 - 22:12:26.


#2245 mosnik

mosnik
  • Members
  • 77 posts

Posted 07 January 2012 - 14:44:20

TEMPO AKCIJA part D3-broja TEMPO 163+164+165 (capacity: 86MB) LINK: TEMPO part D - 1969 part E4-broja TEMPO 167+168+169+170 (capacity: 120MB) LINK: TEMPO part E - 1969 part F3-broja TEMPO 172+174+175 (capacity: 86MB)LINK: TEMPO part F - 1969

#2246 samit

samit
  • Members
  • 57 posts

Posted 08 January 2012 - 20:41:49

SEZONA 1947/48 IV deo Republičke ligeHRVATSKAOdlukom III Nogometnog saveta FSJ održanog u Beogradu 3. i 4. januara 1947.godine odlučeno je da se prvenstvo na području NR Hrvatske odigra po zonama.Fiskulturni savez Hrvatske je osnovao pet zona za područja:• I zona: Varaždin• II zona Osijek (- Slavonski Brod)• III zona: Zagreb (– Karlovac)• IV zona: Split (– Zadar)• V zona: Rijeka ( Rovinj)Završnica prvenstva je igrana po kup – sistemu.Učesnici: Braća Bakić (Bjelovar), Proleter (Osijek), Milicioner (Zagreb),Šibenik, Primorje (Sušak), Naprijed (Sisak), Slaven (Borovo) i Zadar.Četvrtfinale:Braća Bakić (Bjelovar) – Zadar 2:3 i 1:3Milicioner (Zagreb) – Naprijed (Sisak) 3:0 i 0:0Slaven (Borovo) - Proleter (Osijek) 0:2 i 1:3Šibenik - Primorje (Sušak) 4:1 i 1:3Polufinale:Šibenik - Proleter (Osijek) ?:? i 1:5Zadar – Milicioner (Zagreb) 1:8 i ?:?Finale:Proleter (Osijek) – Milicionar (Zagreb) 1:0, ponovljena treća utakmica, (posle dve poništene) Izdvojeno:Izvršni odbor Centralnog odbora Fiskulturnog saveza Jugoslavije posle nekih štetnih i nezdravih pojava u našem sportu doneo je nekoliko odluka između ostalih i da se ponište utakmice igrane 13. i 20.juna 1947.godine izmerđu FD Milicionar (Zagreb) i FD Proleter (Osijek) u okviru republičkih kvalifikacija za ulazak u Saveznu ligu. Za poništenje ovih utakmica nisu usvojeni navodi o slabom suđenju, odnosno nesportskom ponašanju pojedinih igrača Milicionara jer je ustanovljeno da sudije nisu namerno oštetile ni jednu, ni drugu ekipu. Fiskulturnom savezu Hrvatske naloženo je da ispita postupak protiv rukovodstva i igrača za počinjene izgrede.Odlučeno je da se:• raspusti Disciplinski odbor FS Hrvatske, • da se uputi opomena Fudbalskom odboru FS Hrvatske i • da se igrač Milicionara Drago Pacari kazni sa zabranom igranja na fiskulturnim takmičenjima za dva mesecaZapisano je, između ostalog u Politici od 1.jula 1947.godinePrva zona - prvenstva Hrvatske (Varaždin)1 Braća Bakić, Bjelovar 10 8 0 2 33 11 162 Jedinstvo, Čakovec 10 7 1 2 22 12 153 Slaven, Koprivnica 10 5 2 3 25 16 124 Radnik, Daruvar 10 4 2 4 24 27 105 Sloboda, Varaždin 10 1 2 7 12 31 46 Borac, Virovitica 10 1 1 8 11 40 3Viši rang: Braća Bakić (Bjelovar) se plasirao u završnicu prvenstva Hrvatske po kup sistemu, naredne sezone u jedinstvenoj Hrvatskoj ligiIspali: Borac (Virovitica) i Radnik (Daruvar)Novi članovi: Kalnik (Križevci), Tekstilac (Oraslovlje) i Mladost (Zabok)Napomena: Druga zona - prvenstva Hrvatske (Osijek – Slavonski Brod)Učesnici: Dinamo (Vinkovci), Proleter (Osijek), Proleter (Belišće), Slaven (Borovo), Jedinstvo (Slavonska Požega) i Crvena zvijezda (Slavonski Brod)1 Slaven, Borovo 2 Proleter, Osijek 3 4 5 6 Viši rang: Slaven (Borovo) i Proleter (Osijek) su se plasirali su u završnicu prvenstva Hrvatske po kup sistemu. Proleter se, kao pobednik plasirao u Drugu saveznu ligu, a Slaven, naredne sezone igrao u jedinstvenoj Hrvatskoj ligi.Ispali: Novi članovi: Napomena: Treća zona - Prvenstvo Zagreba (Zagreb - Karlovac)Učesnici: Dubrava (Zagreb), Jedinstvo (Zagreb), Milicioner (Zagreb), Mladost (?), Naprijed (Sisak), Radnik (Sisak), Udarnik (Karlovac) i Zagreb.1 2 3 4 5 6 7 8 Napomena: • Milicionar (Zagreb) i Naprijed (Sisak) plasirali su se u završnicu prvenstva po kup sistemu – potom novoformiranu jedinstvenu Hrvatsku ligu• Zagreb se plasirao u jedinstvenu ligu Hrvatske – po kom osnovu ?Četvrta zona - Prvenstvo Dalmacije (Split – Zadar)1 Šibenik 8 7 0 1 28:6 +22 142 Zadar 8 7 0 1 23:7 +16 143 Neretva, Metković 8 3 0 5 12:18 -6 64 Jug 8 2 0 6 12:18 -6 45 Junak, Sinj 8 0 0 8 5:31 -26 0Napomena: Šibenik i Zadar plasirali su se u završnicu prvenstva po kup sistemu i novoformiranu jedinstvenu Hrvatsku liguPeta zona - Prvenstvo Istre i Rijeke1 Primorje, Sušak 10 7 1 2 16:9 +7 152 Pula 10 6 3 1 26:16 +10 153 Rudar, Raša 10 5 1 4 24:14 +10 114 Radnik, Rijeka 10 4 2 4 23:24 -1 105 Crikvenica 10 3 2 5 16:22 -6 86 Rovinj 10 0 1 9 12:32 -20 1 Proleter, Pula Napomena: • Primorje (Sušak) je steklo pravo da igra u završnici prvenstva Hrvatske – odustalo, pa je to pravo iskoristila Pula, koja je naredne sezone igrala u jedinstvenoj Hrvatskoj ligi• Proleter (Pula) je odustao od takmičenja• Radnik (Rijeka) je nastao, 16.septembra 1947.godine, fuzijom Mornara i Torpeda Slična situacija kao i kod lige Srbije, za dve zone nemam kompletne tabele, nedostaju mi i dva rezultata završnice kup sistema u polifinalu. Može li neko pomoći ?

#2247 samit

samit
  • Members
  • 57 posts

Posted 08 January 2012 - 20:48:33

SEZONA 1947/48 V deo Republičke ligePrva Slovenska liga1 Garnizon JA, Ljubljana 14 14 0 0 52:18 +34 282 Kladivar, Celje 14 6 3 5 38:26 +12 153 Željezničar, Maribor 14 6 3 5 26:22 +4 154 Nafta, Lendava 14 6 1 7 21:24 -3 135 Polet, Maribor 14 5 2 7 22:26 -4 126 Rudar, Trgbovlje 14 4 3 7 22:31 -9 117 Željezničar, Ljubljana 14 4 2 8 15:38 -23 108 Krim, Ljubljana 14 3 2 9 20:50 -30 8Napomena: Kladivar (Celje) je učestvovao u kvalifikacijama za popunu Druge savezne lige – nije uspeo (izgubio je od Napretka iz Kruševca)Liga NR Bosne i HercegovinePo završetku prvenstva grupa (ukupno 12, 70 društava) formira se šest parova po dvostrukom kup- sistemu. Pobjednici parova formiraju ligu koja je igrana po dvostrukom bod – sistemu. Prvak je, po drugi put postao Velež iz Mostara.Kvalifikacije za republičku ligu (4. i 11. april 1948.godine):Velez (Mostar) - Rudar (Kakanj) 3:2 i 0:2 (poništena, zbog Nepravilne registracije jednog igrača Zenice) ), treća u Sarajevu 2:1Proleter (Teslić) – Borac (Banja Luka) 1:2 i 3:3Radnik (Bijeljina) – Jedinstvo (Brčko) 3:0 i 1:2Jedinstvo (Bihać) – Podgrmeč (Sanski Most) 1:1 i 2:11.maj (Bosanski Brod) – Čelik (Zenica) 0:1 i 3:1Igman (Ilidža) – Mladost (Rogatica) 1:1 i 2:11 Velež, Mostar 10 6 3 1 20:5 +15 152 Borac, Banja Luka 10 6 2 2 19:4 +15 143 Radnik, Bijeljina 10 6 1 3 11:10 +1 134 Jedinstvo, Bihać 10 5 2 3 12:13 -1 125 1.maj, Bosanski Brod 10 2 0 8 7:11 -4 46 Igman, Ilidža 10 1 0 9 4:25 -21 2 ? 73:68Napomena: Velež (Mostar) je igrao kvalifikacije za popunu Druge savezne lige sa Dinamom (Skopje) – nije uspeo (3:0 0:5 – posle produžetaka) Izdvojeno: Kasno MarkoPrva zbrka i retroaktivno proglašenje prvaka dogodio se u ovoj ligi.Radnik iz Bijeljine postao je naknadno prvak Bosne i Hercegovine, ali ipak nije igrao kvalifikacije za ulazak u viši rang. Naime, Radnik kao domaćin izgubio je utakmicu od Jedinstva rezultatom 2:1, zbog švercovanih igrača iz zagrebačkog Dinama koji su nastupali za Jedinstvo. Radnik je zbog toga uložio žalbu na pomenutu utakmicu prvo FS BiH koji odbija žalbu. Zatim su bijeljinci prosledili žalbu FS Jugoslavije, koji zahteva od Sarajeva da se reši po fudbalskim propisima. Na kraju je žalba rešena u korist Radnika, međutim prekasno jer je Velež iz Mostara već počeo da igra kvalifikacije za ulazak u viši rang takmičenjaNova zvanična tabela lige NR Bosna i Hercegovina:1 Velež, Mostar 10 6 3 1 20:5 +15 152 Radnik, Bijeljina 10 7 1 2 13:8 +5 153 Borac, Banja Luka 10 6 2 2 19:4 +15 144 Jedinstvo, Bihać 10 4 2 4 10:15 -5 105 1.maj, Bosanski Brod 10 2 0 8 7:11 -4 46 Igman, Ilidža 10 1 0 9 4:25 -21 2

#2248 samit

samit
  • Members
  • 57 posts

Posted 08 January 2012 - 20:54:13

SEZONA 1947/48 VI deo Republičke ligeLiga NR MakedonijeNa savetovanju o sistemu fudbalskih takmičenja u Makedoniji, održanom 22.jula 1947.godine doneta je odluka da se ukine republička liga. U zamenu formira se četiri zone i sedam grupa. Na taj način organizovanim sistemom takmičenja obuhvaćeni su svi gradovi u republici.Prva zona1 2 3 4 Druga zona1 2 3 4 Treća zona1 2 3 4 Četvrta zona1 Makedonija, Kočani 6 3 2 1 9:4 4 82 Ilinden, Strumica 6 3 2 1 10:7 7 83 Ovče Polje, Sveti Nikola 6 1 4 1 7:6 6 54 Vančo Prče/Bregalnica, Štip 6 0 2 4 8:11 11Napomene: • 14.decembra 1947.godine održana je godišnja skupština gradskog fiskulturnog odbora Štip. Nekoliko dana kasnije, na inicijativu GFO izvršena je fuzija fiskulturnih društava Vančo Prće (započeo prvenstvo) i Proleter. Novi klub je dobio ime Bregalnica (završio prvenstvo)Završnica prvenstvaNa Drugom republičkom futbalskom savetovanju u Skoplju, 15.februara 1948.godine, doneta je odluka o tome kako će izgledati završnica prvenstva, po završetku zonskih takmičenja, po sledećem ključu:• Prva zona – prvak:• Druga zona – prvi i drugi:• Treća zona – prvak:• Četvrta zona – prvak:• Pobednik kvalifikacija (drugi Prve i Treće zone):1 Dinamo (Skopje) 10 7 0 3 34:13 +21 142 11. oktomvri, Kumanovo 10 6 2 2 13:9 +4 143 Rabotnički 10 5 2 3 24:19 +5 124 Goce Delčev, Prilep 10 4 1 5 23:22 +1 95 Crvena zvezda, Titov Veles 10 2 2 6 9:25 -16 66 Makedonija, Kočani 10 2 1 7 12:27 -15 5 Napomena: Dinamo (Skopje) se plasirao u Drugu saveznu ligu Crnogorska ligaUčesnici: Bokelj, Lovćen (Cetinje), Jakić, Arsenal (Tivat), Sutjeska (Nikšić) i Jadran1 Bokelj 2 3 4 5 6 Napomena: Bokelj je igrao u kvalifikacijama za ulazak u Drugu saveznu ligu I ovde potrebna dorada, kod lige NR Makedonije, zavrpšne tabele prve tri zone, a kod lige Crne Gore nemoguća misija. Završne tabele nema nigde, ni u Savezu ni u dokumentima onih koji su se bavili istorijom crnogorskog fudbala. Jedna od najaktuelnbijih, dva - tri kola pre kraja u listu Pobjeda, ali o tom - potom, ako nekoga posebno zanima

Edited by samit, 08 January 2012 - 21:00:00.


#2249 Cezar

Cezar
  • Members
  • 29 posts

Posted 08 January 2012 - 21:18:54

@samitKako, za sada, jedino nas dvojica mislimo da fudbal na prostorima ex-yu ne počinje i ne završava se Prvom saveznom ligom...Izvini, ali moram da ti prigovorim na ovome. http://www.parapsiho...tyle_emoticons/default/angry.gif Nisam nikada tako mislio, ali što se tiče podataka o nižim ligama, zaista sam tabula rasa...osim onih specijala iz 70-ih pa do 1978-86 dodatak i to je to. Inače, mislim da su II lige u Jugoslaviji bili čak i zanimljivije od 1., naročito zadnje 3 sezone kada je liga bila jedinstvena.Dakle "samo vozi" sa tim tabelama i to je to...Iskreno, meni je interesantno da se 1940-ih i 50-ih išlo na jedinstvene lige u nižem rangu, kada si sa jednog kraja zemlje do drugog imao 2 dana jahanja, a posle se odustalo.

#2250 icko1610

icko1610
  • Members
  • 67 posts

Posted 08 January 2012 - 21:42:47

@samitKako, za sada, jedino nas dvojica mislimo da fudbal na prostorima ex-yu ne počinje i ne završava se Prvom saveznom ligom...Izvini, ali moram da ti prigovorim na ovome. http://www.parapsiho...tyle_emoticons/default/angry.gif Nisam nikada tako mislio, ali što se tiče podataka o nižim ligama, zaista sam tabula rasa...osim onih specijala iz 70-ih pa do 1978-86 dodatak i to je to. Inače, mislim da su II lige u Jugoslaviji bili čak i zanimljivije od 1., naročito zadnje 3 sezone kada je liga bila jedinstvena.Dakle "samo vozi" sa tim tabelama i to je to...Iskreno, meni je interesantno da se 1940-ih i 50-ih išlo na jedinstvene lige u nižem rangu, kada si sa jednog kraja zemlje do drugog imao 2 dana jahanja, a posle se odustalo.

Apsolutno se slažem sa prigovorom...