Jump to content
IGNORED

Politika u UK


BraveMargot

  

99 members have voted

  1. 1. da sam podanik krune, glasao bih za:

    • jednookog skotskog idiota (broon)
      17
    • aristokratskog humanoida (cameron)
      17
    • dosadnog liberala (clegg)
      34
    • patriotski blok (ukip ili bnp)
      31

This poll is closed to new votes


Recommended Posts

To niko (posebno ne EU27) ne zeli da radi. 

 

Ok, ali zbog cega? Postoje li objektivni razlozi (zbog kojih bi to bilo lose) ili su u pitanju samo partikularni interesi?

Link to comment

Ok, ali zbog cega? Postoje li objektivni razlozi (zbog kojih bi to bilo lose) ili su u pitanju samo partikularni interesi?

 

Poslednja recenica u linkovanom tekstu. A to je "prijatelj" tj "traditional ally". Poslednje tri recenice, zapravo. 

 

http://www.parapsihopatologija.com/forums/index.php?showtopic=11211&p=3909388

 

Ili ce, ono, pokusati da sto je pre moguce crash out of EU, pa sta kosta da kosta i gotovo. Vise nikog nista ne moze da iznenadi. 

Edited by MancMellow
Link to comment

Dakle, ako ja dobro razumem, EU je spremna da dogovori soft ugovor, ali UK nece. Tj, problem za UK (tvrdo krilo) je imigracija. Oni bi da kontorlisu svoje granice (kad je protok ljudi u pitanju), ali da ostanu u carinskoj i trzisnoj uniji. A EU to naravno ne zeli (jer bi onda mnoga clanica mozda zelela to isto za sebe i EU bi fakticki krenula putem raspada). 

 

Tvrda struja bi da od UK napravi Singapur, samo jos stariji i lepsi, 1 ofsor raj itsl. i zato su za hard brexit. Ali to onda znaci brojne ekonomske probleme, makar u prvom trenutku (koji se verovatno meri godinama). Pretpostavljam da im je zbog toga ova nova situacija nakon izbora tako tesko pala.

 

Meka struja je pak spremna da zadrzi dosadasnju imigracionu politiku (ili u nekoj malo izmenjenoj formi) zarad ostanka u carinskoj i trzisnoj uniji. Da li ovi izbori znace da ce se ici u tom pravcu? I zasto je tvrdoj struji toliki problem da makar prvo isprobaju meksi put? To je ono sto pitam. Da li je moguce da toliko hitno zele ofshor raj i zatvorene granice, da su spremni da upropaste sopstvenu privredu i ekonomiju (ili im to upropascivanje zapravo ide na ruku, ali su ih ovi izbori zajebail)?

 

Ne znam da li me razumete. Trudim se da ne budem konfuzan, a ono sve gore :D

Edited by Sludge Factory
Link to comment

Dakle, ako ja dobro razumem...

 

-EU je spremna da dogovori soft ugovor, ali UK nece. Yup.

-Tj, problem za UK (tvrdo krilo) je imigracija. Da, ali više žvaka da potpali raju, i ostavi cilj na referendumu i Brexitu.

-Oni bi da kontorlisu svoje granice (kad je protok ljudi u pitanju), ali da ostanu u carinskoj i trzisnoj uniji. Sve više izgleda da je zapravo cilj da izađu i iz jednog i iz drugog, da bi mogli da sklapaju kakve dilove hoće sa trećim zemljama, i obaraju carine kako god hoće, što je nemoguće dok su u carinskoj i tržišnoj uniji

-A EU to naravno ne zeli (jer bi onda mnoga clanica mozda zelela to isto za sebe i EU bi fakticki krenula putem raspada). I to.

 

-Tvrda struja bi da od UK napravi Singapur, samo jos stariji i lepsi, 1 ofsor raj itsl. i zato su za hard brexit. Yup. Mančova teorija koja se ispostavlja vrlo tačnom.

-Ali to onda znaci brojne ekonomske probleme, makar u prvom trenutku (koji se verovatno meri godinama). Pretpostavljam da im je zbog toga ova nova situacija nakon izbora tako tesko pala. Mejova je tražila veliki mandat i podršku za plan koji je bio vrlo hardkor i glasio je "Bolje i da ispadnemo na suvo nego loš sporazum sa unijom" - po rezultatima izborima taj plan više nema legitimitet.

 

-Meka struja je pak spremna da zadrzi dosadasnju imigracionu politiku (ili u nekoj malo izmenjenoj formi) zarad ostanka u carinskoj i trzisnoj uniji. I meka struja kokira sa ograničenjem imigracije jer je sada ogroman politički greh reći da se ide protiv referendumske volje.

-Da li ovi izbori znace da ce se ici u tom pravcu? Who the hell knows, trenutno svi oni ne bi umeli da organizuju orgiju u javnoj kući. Manjak većine znači da svakih 10-15 nezadovoljnih poslanika u svako doba može da obori vladu ako opozicija glasa 100% protiv.

-I zasto je tvrdoj struji toliki problem da makar prvo isprobaju meksi put? To je ono sto pitam. Da li je moguce da toliko hitno zele ofshor raj i zatvorene granice, da su spremni da upropaste sopstvenu privredu i ekonomiju (ili im to upropascivanje zapravo ide na ruku, ali su ih ovi izbori zajebali)? Verovatno se plaše da će "mekšim putem" pitanje Brexita i da se zatvori. Ono što meni međutim nije jasno, a što možda Manč može da pojasni je sledeće:

 

Recimo da uspe najgori scenario, hard Brexit, no deal, ludaci izglasavaju UK low-tax havenom, corporation porezi idu strmoglavo dole, uspeli su u svojoj nameri: ono što ne vidim je što iako će možda određeni pojedinci ovde videti dugoročnu masnu dobit iz galopirajućeg divljeg kapitalizma i "Singapura na steroidima", ovo je jednostavno neodrživo na srednje-duži period, govorimo možda 2-3 godine. Manjak prihoda od corporate poreza će značiti kasapljenje budžeta za škole, policije, univerzitete, NHS, putnu infrastrukturu, razvojne projekte, social care, dečje dodatke, mmmmm sveeeee, i to u roku od odmah. Britanija, država od 65 miliona ljudi ne može da živi kao low-tax haven, poput Singapura, Monaka, i malih štaznam city-stateova, osim ako ja ovde nešto debelo ne kapiram. Sam London bi imao problema da samo od velikog broja zaposlenih pokriva samo M25 okrug sa školama, bolnicama, itd, kamoli država sa ruralnim stanovništvom. Koja je ovde long-term strategija da ljudi koji su doveli do ovoga ne budu išutirani iz parlamenta za narednih 20 godina (ili linčovani), i da nova vlada vrlo brzo ne rokne poreze na gore? Aj da budemo konzervativniji i kažemo, ne 2-3, nego eto 5 godina, jer se videlo još u petak koliki je surge laburista generisalo 7 godina politike stezanja kaiša, što nije ništa u poređenju s onim što bi usledilo?

Link to comment

Hvala na ekstenzivnom odgovoru :)

 

Pa znaci to je to, botom lajn ovde se u ogoljenoj sustini (opet) radi o sukobu bogatih, koji bi da se maste jos vise na ustrb svih ostalih, i svih ostalih, koji naravno to ne zele/ne treba da dozvole. Prica stara od kad je covek izasao iz rodovske zajenice otprilike. 

 

Koliko je ovo jasno siroj javnosti i birackom telu, tj. koliko opozicija jasno i glasno to objasnjava? Ovaj nalet glasova za lab bi trebalo da nam govori da im je sve jasnije, ali opet, ko zna zasto je biracko telo u ovom trenutku ovako glasalo, mozda prosto zbog nesimpaticnosti gospodje Mej, a ne zbog svesti o tome sta im elita sprema. Mada je gaf sa manifestom pokazao donekle sta smeraju. 

Link to comment

 

 

Recimo da uspe najgori scenario, hard Brexit, no deal, ludaci izglasavaju UK low-tax havenom, corporation porezi idu strmoglavo dole, uspeli su u svojoj nameri: ono što ne vidim je što iako će možda određeni pojedinci ovde videti dugoročnu masnu dobit iz galopirajućeg divljeg kapitalizma i "Singapura na steroidima", ovo je jednostavno neodrživo na srednje-duži period, govorimo možda 2-3 godine. Manjak prihoda od corporate poreza će značiti kasapljenje budžeta za škole, policije, univerzitete, NHS, putnu infrastrukturu, razvojne projekte, social care, dečje dodatke, mmmmm sveeeee, i to u roku od odmah. Britanija, država od 65 miliona ljudi ne može da živi kao low-tax haven, poput Singapura, Monaka, i malih štaznam city-stateova, osim ako ja ovde nešto debelo ne kapiram. Sam London bi imao problema da samo od velikog broja zaposlenih pokriva samo M25 okrug sa školama, bolnicama, itd, kamoli država sa ruralnim stanovništvom. Koja je ovde long-term strategija da ljudi koji su doveli do ovoga ne budu išutirani iz parlamenta za narednih 20 godina (ili linčovani), i da nova vlada vrlo brzo ne rokne poreze na gore? Aj da budemo konzervativniji i kažemo, ne 2-3, nego eto 5 godina, jer se videlo još u petak koliki je surge laburista generisalo 7 godina politike stezanja kaiša, što nije ništa u poređenju s onim što bi usledilo?

 

E za ovo je potreban makroekonomista, a ne istoričar :)

 

Ali koliko se meni čini, ne bi oni da baš prave Veliku Kajmaniju, nego više (samo ekonomski, ne politički) nešto između Koreje, US, da bućnem tu i Tursku, uglavnom nešto sa vrlo niskim porezima i veoma business friendly. I sad, a ispraviće me eknomisti ako grešim, ja zapravo mislim da je to najodrživije u stvari na dugi rok. Jer: engleski jezik, ipak geografska blizina Evrope, imidž, veoma povoljna poslovna atmosfera, dobra avio infrastruktura...sve to bi pre ili kasnije donelo velike investicije. Ali pre "kasnije", nego "pre". U svakom slučaju ne odmah jer bi svi prvo čekali malo da vide na šta to liči. A posle bi se te investicije preko poreza prelile i u budžet i bla bla. 

 

Šta je problem. Zemlja bi prošla kroz solidnu ekonomsku krizu, a iz nje bi izašla kao potpuno drugačije društvo i to zaista može samo preko Labour mrtvih. Classes as we know them today bi bile ništa u odnosu na klase kakve bi bile tada. NHS bi verovatno pukao somewhere along the road ili bi bio sprdnja u odnosu i na ono što je danas (a svi znamo da nije sjajan). Da li bi Škotska htela u tom eksperimentu da učestvuje je ogromno je pitanje, verovatno ne bi. Mislim da bi se u nekom momentu otcepila i krenula EEA putem i probala da napravi neko društvo slično skandinavskim, verovatno malo siromašnije. 

 

Šta je još problem - takva Britanija bi teško održala status velike vojne i nuklearne sile. Totalni naslon na US. 

 

Šta je generalna ideja, cijenim, iza svega toga. Generalna ideja je da je projekat welfare države nepovratno otišao u istoriju i Britanija bi trebalo da se razvija sličnije azijskim brzorazvijajućim ekonomijama. 

 

U najkraćem mislim da je to ono u šta žele da uvale UK. 

Link to comment

Koliko je ovo jasno siroj javnosti i birackom telu, tj. koliko opozicija jasno i glasno to objasnjava? Ovaj nalet glasova za lab bi trebalo da nam govori da im je sve jasnije, ali opet, ko zna zasto je biracko telo u ovom trenutku ovako glasalo, mozda prosto zbog nesimpaticnosti gospodje Mej, a ne zbog svesti o tome sta im elita sprema. Mada je gaf sa manifestom pokazao donekle sta smeraju. 

 

Nimalo do nigde. Niko iz laburista ne urla o ovome, što mi je jako čudno, možda misle da će sve da zvuči kao teorija zavere ili crazy remainers moaning, iako su vrlo jasne i opipljive veze između nekih karakondžula finansijskih krugova između USA i UK, a koje predstavlja, koliko znam, Liam Fox.

 

Nalet glasova za Lab nema veze sa ovim, uveren sam. Uspeh laburista je mišmeš nekoliko faktora, koji možda tek 10% ima veze sa željom remainera za soft brexitom. Ponajviše, umor od politike stezanja kaiša, nezadovoljstvo ulaganjem u zdravstvo, školstvo, policiju, i ponajviše, dobra kampanja i manifest Korbina i nešto najgore što je iko ikada video od Mejove kampanje.

 

Odgovori Manč gore, vidim, ali da, ni meni nije jasno, ako mi mudraci sa foruma ovo "znamo", za to znaju i laburisti, zašto se o ovome ne udara na sva zvona - jebem li ga.

Link to comment

Nimalo do nigde. Niko iz laburista ne urla o ovome, što mi je jako čudno, možda misle da će sve da zvuči kao teorija zavere ili crazy remainers moaning, iako su vrlo jasne i opipljive veze između nekih karakondžula finansijskih krugova između USA i UK, a koje predstavlja, koliko znam, Liam Fox.

 

Nalet glasova za Lab nema veze sa ovim, uveren sam. Uspeh laburista je mišmeš nekoliko faktora, koji možda tek 10% ima veze sa željom remainera za soft brexitom. Ponajviše, umor od politike stezanja kaiša, nezadovoljstvo ulaganjem u zdravstvo, školstvo, policiju, i ponajviše, dobra kampanja i manifest Korbina i nešto najgore što je iko ikada video od Mejove kampanje.

 

Odgovori Manč gore, vidim, ali da, ni meni nije jasno, ako mi mudraci sa foruma ovo "znamo", za to znaju i laburisti, zašto se o ovome ne udara na sva zvona - jebem li ga.

 

Zato što je to teška spekulacija :)

Link to comment

Pitanje za znalce (bez TM): koliko je trenutni put odrziv? Odnosno koliki se dio buzdeta financira novim zaduzenjima? Ovako pausalno, ja mislim da je daljnje stezanje kaisa neminovno, sa Laburistima kao faktorom ili bez.

Link to comment

Pitanje za znalce (bez TM): koliko je trenutni put odrziv? Odnosno koliki se dio buzdeta financira novim zaduzenjima? Ovako pausalno, ja mislim da je daljnje stezanje kaisa neminovno, sa Laburistima kao faktorom ili bez.

 

Stezanje kaiša™ je počelo 2009-10. Tada je dug bio trilion funti. Danas, posle 7 godina "stezanja kaiša" je 1,7 triliona. 

 

Fail.

Link to comment

Fala.  Mada to znaci da kais nije bio dovoljno cvrsto stegnut. :-)

 

To je otprilike slicna stopa rasta kao u i  SAD. Od $11T do $19T dok dvaput kazes Obama. --> ne mislim da trollujem temu, vec da ukazem na neodrzivost tog modela i ovde i tamo.

Link to comment

Ponajviše, umor od politike stezanja kaiša, nezadovoljstvo ulaganjem u zdravstvo, školstvo, policiju

 

Dobro, ovo ipak nije daleko od sustine, sto znaci da im samo treba jos malo otvoriti oci. Sto ce reci, da je potreban neko jos levlji od Korbina. I mediji, naravno. Znaci tesko. 

 

BTW, Holivud odavno skoro sve snima u Engleskoj, jer su poreske i ostale olaksice ogromne (a infrastruktura i sve sto treba na visokom nivou). Moguce je da oni zele da i ostatak zemlje i sistema upodobe tom modelu. Uz sve probleme koje bi to nosilo, ovo sto Manc kaze.

 

Ja i dalje ne mogu da verujem da su uspeli zemlju da gurnu u tom pravcu (koristeci ksenofobiju i plasenje naroda imigrantima). Koliko dugo se to priprema ispod zita i ko na tome radi, voleo bih da znam. Ako je, naravno, ova spekulacija, o kojoj sve vreme pricamo, tacna. 

Link to comment

Stezanje kaisa sa velikim poreskim olaksicama. Investicije bi trebale nadoknaditi nedostatak para. Big society (je li tako bijese?). Big fail rekao bih.

Link to comment

Dobro, i US i UK se zadužuju u sopstvenoj valuti (US je tek specijalan slučaj, al da ne trolujemo), tako da nije to isto kao Grčka ili IPortugal, but still...

Link to comment
  • James Marshall locked this topic
  • Redoran unlocked this topic
×
×
  • Create New...