Jump to content
IGNORED

Svetlo


Indy

Recommended Posts

Dakle, tema svih tema u fotografiji - svetlo.Da ne tupim ovde teoriju, dosadno je, a ima puno resurAsa po internetu (s tim u vezi, ko zna dobar link, neka nas ne štedi).U praksi, šta se radi i kako se snalazimo? Javlja mi se da je to nekako glavna linija razgraničenja između amaterizma i profi-izgledajućih (PI) fotki (artističke vrednosti ostavimo skroz na stranu, recimo neka ovo bude tehnička tema). Pošto, kad pogledam PI, ono što vidim da ja numem je - osvetljenje. Ili numem, ili nemam sučim, whatever.Tj. nije baš da nemam ništa, pored ugrađenog fleša (koji ne znam ni da l' sam 1 iskoristio, nekako sam ga defaultovao u beskorisno - možda grešim?) imam ovaj stariji model:800flash1.jpgRadi uglavnom OK sa modernim dSLR-om, a dobra stvar je što može da se namešta ugao pod kojim osvetljuje:800flash2.jpgMalo karikirano koliko to može da bude bitno (bez ugla vs pod uglom od jedno 50-tak stepeni):800flashdsc0033.jpg800flashdsc0032.jpgEfekat je naravno značajan i kad nije ogledalo u igri, evo progresivno ugao od 50-tak stepeni, 30-tak, 15-tak i kad nije pod uglom, tj. direktno opaljivanje:800flashpos1dsc0025.jpg800flashpos2dsc0026.jpg800flashpos3dsc0027.jpg800flashpos4dsc0028.jpgI još mala priča o osvetljenju skinuta sa photo.net:

There is an old story of a famous English photographer called David Bailey, of the likes of Vogue, wide angle pix of the Beatles etc., who was at a camera club and asked what light he prefered using. He said "Available light". You mean daylight the class responded. "No, available light" Said Bailey. Slightly confused the class asked if he meant tungsten, or flash. "No, available light!". They were still confused. "Available light," Said Bailey "Any bloody light that's available, I'll use it!!"
Link to comment

A ovako gornji fleš radi sa ultra širokim uglom (na ranijim fotkama sam držao nešto približno normalcu).800flashwideangledsc002.jpg(Postoji dodatak za taj blic, refraktor se valjda zove, da radi bolje sa širokougaonikom, međutim zavisno od namene rezultat nije ni loš i bez toga; verovatno bi vinjetiranje bilo znatnije u nekom tamnijem prostoru sa manje svetlih boja).Poređenja radi, ovako je bez blica, sa default merenjem svetla:800flashnonikdsc0005.jpgOvo je to isto, samo je ekspozicija "zaključana" (AE lock) na predeo tamo negde desno od lopte:800flashnonikaelockdsc0.jpgA ovako to radi iPhone (centralno merenje):800iphoneimg0624.jpg

Link to comment

Dobra tema:)Ja na primer nikada nisam koristio built-in blic sem u eksterijeru - gde maksimalno smanjim blendu da bih ubio sunce, potamnio nebo i puknuo blic na najblizi objekat. Efekat je uvek interesantan i atmosferican. Evo jedne nesrecne ilustracije koju sam na brzinu pronasao na harddisku:post-325-12655352740869.jpgbtw, sto se studijskog svetla tice, krenuo sam da skupljam opremu pre oko godinu dana kao hrchak - sada imam vec tri blic glave, dva softbox-a, kisobran i ogromnu zilbericu. Kontrole svetla nikad dosta. Ali, ostaje istina: uz najjednostavniije svetlo i najprimitivnija pomagala moguce je napraviti remek-delo.Okacicu neke korisne linkove kad stignem. Ne bi bilo lose da na ovoj temi govorimo o svojim iskustvima i kada je "hvatanje" svetla u pitanju uz propratne primere. Evo par mojih "hvatanja":2787402351_c3021fd3a8_o.jpg2788248858_a06698a938_o.jpg

Edited by CowBoy
Link to comment

oh svetlo!!! let there be light.šta bih ja radio da imam jutarnje svetlo (sunce) u svojoj sobi svaki dan, preko cele godine... ono vreme kada je proleće-leto i moram rano da ustanem kako bih ga uhvatio i naravno, treba da bude vedro i ja treba da budem raspoložen (mnogo faktora). ništa bez svetla ili mnogo sve teže. ne bi bilo nešto više svetla u mojim fotografijama od uobičajenog, ono što dolazi do izražaja jesu detalji. i mnogo mi je bolje da ga imam (direktno sunce) i mogu da ga zatvorim ako je preterano u fotošopu, nego da ga nemam. moj stric ima fenomenalno svetlo preko celog dana. dogovorio sam se sa njim da 1 dan kada bude sunce dođem kod njega sa koferom punim raznih stvarčica. eksperimentišem stalno sa lampama i mnogo se više trudim, ali rezultat i nije neki. često potrošim mnogo vremena samo da bih osvetlio motiv (statičan) i smorim se. prirodno svetlo:sve3.jpg?t=1265547580sve2.jpg?t=1265547581sva.jpg?t=1265547581sve4.jpg?t=1265547582lampa:sve5.jpg?t=1265547583

Link to comment
uz najjednostavniije svetlo i najprimitivnija pomagala moguce je napraviti remek-delo.
Ma, lako je meni za remek-dela. :lol: Muka je napraviti "konfekcijski ispravnu" fotku, znaš onu od koje može da se zaradi za život. Ili barem neke od ovih igračaka.Planiram da pređem (možda lagano, a možda i malo brže) u polu/profesionalce i sad moram da naučim stvari koje mi kao amateru uopšte nisu bile prioritet. Drugo, ovi današnji aparati (onaj deo koji se odnosi na svetlo, white balance, a i sve ostalo) a i blicevi su toliko komplikovani da treba magisterijum da bi se to sve pohvatalo. Upravo zato što postoji toliko mogućnosti (kao nikad u istoriji).A, kao što svi znamo, od (skroz) pogrešno eksponirane fotke, 'leba nema, ni uz tonu Photoshopa, ili efekata.Kauboje i bobe, vaši primeri su baš dobri. (& extra special wub za kaubojeve novljanke u providnim suknjama).Nego, potres'o sam se kad sam video pošto je "pravi" blic (kao master), SB900... Lele. Međutim, na flickru sam video fotke sa ovim SB900 (a kao mojim aparatom, sličnim objektivom) su totalno profi, znači taj blic rula - ima ugrađene, kažu, svakojake fensi programe i koješta.
Link to comment
Nego, potres'o sam se kad sam video pošto je "pravi" blic (kao master), SB900... Lele. Međutim, na flickru sam video fotke sa ovim SB900 (a kao mojim aparatom, sličnim objektivom) su totalno profi, znači taj blic rula - ima ugrađene, kažu, svakojake fensi programe i koješta.
Ako mozes da nadjes kupi SB800. Od svega sto SB900 ima vise, nesto znace bolji korisnicki interfejs i duzi tele opseg. Sve ostalo nije preterano bitno. SB800 je s druge strane dosta manji (po dimenzijama). Edited by Aion
Link to comment
Nego, potres'o sam se kad sam video pošto je "pravi" blic (kao master), SB900... Lele.
Pa ako ces u "poluprofesionalce" onda ti blic ne resava stvar - bolje su nezavisne flash glave + remote triger za njih. Fin komplet kineskih glava koje ja imam moze da izadje do 700-800 eura sa sve kisobranima i sofboxovima. Tu je jedini problem mobilnost, odnosno nezavisnost od elektricne mreze - baterija za teren je papreno skupa. Edited by CowBoy
Link to comment
Tu je jedini problem mobilnost, odnosno nezavisnost od elektricne mreze - baterija za teren je papreno skupa.
Da te obradujem, nikad baterije za teren nisu bile jeftinije. Ja sam nabavio ovaj:tronix.jpgOvde moze da se kupi za neverovatnu kintu.Vise informacija o Tronix Explorer 1200(Postoji i verzija od 2400 Ws).Inace odlicna tema, narocito za nas koji smo krenuli putem osvajanja svetla™.
Link to comment
I još mala priča o osvetljenju skinuta sa photo.net:
Управо то што рече матори Бејли. Сликаш тамо где се задесиш, са оним што се затекне.Ја светло ретко кад дотерујем. Можда убацим нешто да дода одсјаја - променим угао врата, или убацим лист папира са стране као рефлектор. Зато сам увек терао што вишу осетљивост, да ми што мање светла буде довољно, па сам успео да урадим и портрет при светлости шибице и улице, и малтене студијску фотку са једном сијалицом од 60 хвати итд, ко шиша зрно.Технички најбоље ми испадају макро фотке снимљене на писаћем столу, уз једну цевку од 15 хвати (еквивалентна жаруљи од 55), пише да је на око 6400 келвина.
Link to comment
tronix.jpg
Kako nas samo ignorise<_<Sve to izgleda lepo sto ste vi gore iskacili, mada i prilicna stavka (cak i to sto kazete da je dobar deal, a verujem vam). Ipak cu ja to polagance, da pocnem od ovog sto imam, pa da dodajem vremenom.
Link to comment

poceti kao strobist ima smisla samo ako se voli juriti stare bliceve po tavanima i buvljacima i ako se kuburi da prostorom i transportom. ozbiljna razveta sa danasnjim cenama obesmisljava strobist koncept.

Link to comment

Da li iko ovde koristi svetlomere? Mislim, ove kvalitetnije (imao sam ja neke el cheapo pre mnogo decenija)? Vidim da svuda kazu da je neophodno, nesto tipa 300-400-500 dukata vrednosti i tome sl. Pa, mislim, sa svim ovim fensi meterinzima koje imaju danasnji prosumer dSLR-ovi (pro da ne pominjem), da li je to bas toliko neophodno, tj. ponovo, da li to neko koristi?

Link to comment
  • 2 weeks later...
41NYxud967L._SL500_AA280_.jpgja koristim ovu bebicu :wub: mnogo je prakticnija, pogotovu za nekoga ko se ne bavi samo fotografijom vec i videompotpuno kontrolises situaciju sto se svetla tice nema iznenadjenja, neophodno ako radis u studiju sa rasvetomja sam ga narocito koristio da merim svetlosne odnose i spot metrom kontrolisem granicne expozicije
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...