Jump to content
IGNORED

jugoslavija od nemila do nedraga


kim_philby

Recommended Posts

x500, pošto ti dobro ide sa ovim klipovima, daj lebati, nađi i neki za Borovićevog kolegu Šišića, čisto da uporedimo...

 

p.s. nisi se uobičajeno potpisao ispod ovog posta o exJNA pilotu... Jel to neka poruka?

Link to comment
  • Replies 266
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • namenski

    53

  • Prospero

    24

  • Radoye

    14

  • pasha

    14

Top Posters In This Topic

x500, pošto ti dobro ide sa ovim klipovima, daj lebati, nađi i neki za Borovićevog kolegu Šišića, čisto da uporedimo...

 

p.s. nisi se uobičajeno potpisao ispod ovog posta o exJNA pilotu... Jel to neka poruka?

Topola,

 

Borovic je interesantan zato sto je tehnicki njegov poduhvat bio jako slozen:

- odvajanje od svog para

- niski let u MiG-21 iznad planina

- let bez zemaljske podrske i na osnovu vizualne orjentacije u uslovima smanjene vidljivosti.

Ako tome dodamo licnu hrabrost, trebalo je imati mooda za tako nesto. + sinhronizacija sa jedinicama HV na aerodromu u Puli.

 

Na drugoj strani, Sisiceva akcija je bila vrlo rutinska. Poleteo je iz baze i oborio letilicu koja je usla u prostor drzave bez potrebnih odobrenja. Tu samo postoji politicki deo price, da li je u tom trenutku ta teritorija bila deo drzave ili nije.

 

Pozdrav,

X500

 

PS: Sto se tice potpisa u prvom postu, nisam se nikome licno obratio pa onda nemam koga da pozdravljam :)

Link to comment

Ma krvav je Mile Borović...

 

Ipak, ja i dalje ne vidim šta je u tom poduhvatu tačno za divljenje.

 

A teško mi je da taj tehnički deo pretpostavim onom etičkom, pa ako hoćeš, i nacionalnom: prvo, kolike god kosmopolite bili, meni je malo bljutavo da se oduševljavaš poduhvatom pilota čija strana je bila u krvavom ratu sa tvojom stranom, najpre. A, zatim, i onaj malo gori momenat: da si se malo uputio u temu, znao bi u kojim akcijama je Borović kasnije učestvovao sa svojim avionom, i koliko civila je ubijeno u tim napadima.

 

Dakle, ja bih voleo da te dalje gledam kao diletanta, mislim, mnogo je bolje to nego da mislim da si zlonameran.

 

Što se Šišića tiče, tek ta akcija nije bila rutinska, al to opet pripisujem tvom diletantizmu. Da bi shvatio o čemu govorim ne moraš da ideš na vathrin forum, biće dovoljno da upališ neku od igrica pa da pokušaš da u "real modu" Migom 21 ispališ rafal pored helikoptera kako bi ga naterao da se prizemlji, a da ga 1) pilot helikoptera vidi jer je dovoljno blizu 2) ne preletiš helikopter bez da si ga i video. Mislim, pošto već ne verujem da si ikada seo za komande nekog zmaja aviona pa da znaš o čemu lupetaš pišeš .

 

eh, ponekad mi stvarno nedostaje onaj namenski, s njim si bar znao na čemu si...

Link to comment

Topola,

Imas vrlo uvredljiv ton u svom postu. Vredjas me bez razloga. Probaj da malo ublazis ton da bi imali smislenu diskusiju.

 

Glede Borovica, njegov poduhvat jeste primer hrabrosti i umestva. Oteti protivniku avion nije mala stvar. 

Sasvim druga stvar je to sto je jedna bila moja strana, a druga protivnicka. Takodje, ono sto je on kasnije radio umanjuje njega kao coveka, ali me moze da utice na njegovu hrabrost i umesnost.

 

Posmatraj to kao situaciju u ww1, i ponekad u vreme ww2, kada su oborenim neprijateljskim pilotima bila ukazivane pocasti. Recimo sahrana "Crvenog Barona"

 

Richthofen_funeral.jpg

 

Nije mi namera da provociram bilo koga. Naprotiv, mislim da je interesantno da se setimo nekih dogadjaja iz ne tako daleke proslosti. 

 

Glede Sisica, mozda je moja rec - "rutinski" tebe razjarila, ali i dalje smatram da nije bilo velike hrabrosti ni nekog ogromnog tehnickog umeca da se obori helihopter. Da, UH-1 jeste relativno spori i mali cilj, ali imao je podrsku sa zemaljskog radara i pristojan avion za napad.

 

Pozdrav,

X500

Link to comment

ja kad idem u svoj rodni kraj, prođem kroz malo mesto po imenu međuvođe.

tu se nalazi onaj avion-spomenik kojim su franjo kluz i rudi čajavec izvršili 2 borbena leta i to sa tog nekog improvizovanog aerodroma u međuvođu

iako su prilikom prelaska u partizane, prvo sleteli na aerodrom urije kod prijedora

 

ali to pišem zbog toga što taj avion svaki put kada tuda prođem izgleda sve gore, rđa ga pojede, niko to više ne održava 

Link to comment

Ovaj, kolega 500, nije on oteo avion od neprijatelja, moglo bi se reći da je ukrao poverenu stvar i izdao zakletvu obrnuo stranu. Tako da je daleko od crvenih barona.

Kapetane,

 

U tom trenutku Jugoslavija vise nije postojala i Borovic je izabrao stranu koju je zeleo da izabere. U tom trenutku, ta druga strana je postala njegov neprijatelj. 

 

Sto se tice izdaje zakletve, u uslovima gradjanskog rata je to jako diskutabilno. I vise od toga, mereno istim arshinom bi morali za izdajnike da posmatramo i sve one vojnike K&K koji su presli na stranu srpske vojske u ww1. Sta bi tek govorili za Kluza i Cajeveca?

 

to Topola:

Imamo forum politika, tamo mozemo da se vredjamo do mile volje. Ovde diskusija moze biti, i treba da bude, smirenija.

 

Pozdrav,

X500

Link to comment

To nashe vreme je stvarno bilo puno svega i svacega... 

 

Kad god krene neka prica o "dezerterima: setim se ubogog Trifunovica i manje ubogog Perishica (kod koga sam i sam bio vojnik one JeNeA kad je bila Olimpijada) - dakle - Perisic je zaglavi Hag (i sve ostalo izmedju) a Trufunovic se -posle kao nekog otpora - predao da bi kasnije bio sudjen u prisustvu i odsustvu i u Srbiji i u Hrvatskoj... Cenim da (ni)su imali ista naredjenja i iste komande iz Generalshtaba...  Mis'im, realno - nisu ih imali al' dobro. 

 

Ima i onaj treci sto je bio shef oblasti kojoj je pripadala Pula - sto se "povukao" u penziju kad je doslo vreme da izabere stranu. 

Link to comment

 

 

Ima i onaj treci sto je bio shef oblasti kojoj je pripadala Pula - sto se "povukao" u penziju kad je doslo vreme da izabere stranu. 

Vjerovatno mislis na generala Marijana Cada, on je bio komandant rijeckog korpusa.

Link to comment

Vjerovatno mislis na generala Marijana Cada, on je bio komandant rijeckog korpusa.

Da, da. Ne secam se vise detalja al' mi se cini da se njemu lepo poklopilo - nit' je mor'o da puca na "svoje" niti da "dezertira". 

Moj kolega s faksa (sluzio™ u Puli pred sam raspad) ga uvek s postovanjem spominje. 

Link to comment

Da, da. Ne secam se vise detalja al' mi se cini da se njemu lepo poklopilo - nit' je mor'o da puca na "svoje" niti da "dezertira". 

Moj kolega s faksa (sluzio™ u Puli pred sam raspad) ga uvek s postovanjem spominje. 

 

Taj lik je u rekordnom roku obavio zadatak koji je bio postavio Ante Marković (jedini od svih), da obezbedi granice SFRJ, Slovenci (njegovi) su ga se plašili k'o vraga. Ide priča da su ga posle (kad je završio zadatak, predao komandu i napustio JNA) zvali u njihovu vojsku, ali da ih je odjebao.

Link to comment
  • 4 weeks later...

da volođa plati royalties udbi za scenario kreiranja nemira i pripajanja:
 

Austrijanci: UDBA planirala atentate u našoj zemlji
Tanjug | 28. februar 2015. 20:45 | Komentara: 2

Komisija istoričara austrijske pokrajine Koruška došla je do zaključka da je nekadašnja obaveštajna služba bivše SFRJ - Udba nameravala da na tlu Austrije izvrši atentate
 

Komisija istoričara austrijske pokrajine Koruška došla je do zaključka da je nekadašnja obaveštajna služba bivše SFRJ - Udba nameravala da na tlu Austrije izvrši atentate kako bi izazvala scenario građanskog rata u toj austrijskoj pokrajini i time dala povod Jugoslaviji za delovanje.
 
Prema pisanju bečkog nedeljnika "Profil", u izveštaju koji obuhvata period od 1970.do 1979. u vezi konflikta oko dvojezičnih oznaka (slovenački i nemački) u pokrajini Koruškoj, gde živi brojna slovenačka manjina, je deo Udbe veran Moskvi, zajedno sa radikalnim koruškim Slovencima nameravao da "zagreje" situaciji u ovoj austrijskoj pokrajini.

Udba je, kako prenosi "Profil" zaključke izveštaja komisije istoričara, koja je uspostavljena po nalogu pokrajinske skupštine 2010., imala za cilj da izazove, bombama, scenario građanskog rata, čime bi Jugoslavija imala povod za intervenciju.

Komisija istoričara je uspostavljena sa ciljem rasvetljenja više nerasvetljenih bombaških napada, a izveštaj bi trebalo u aprilu biti objavljen.
Mladi levičarsko radikalni koruški Slovenci tražili su, kako su ustanovili istoričari, od Udbe da im da oružje i eksploziv, kao i uspostavi kontakte sa zapadnim terorističkim organizacijama.

Udba iz Slovenije je, s tim u vezi, uspostavila posebno odeljenje nadležno za Korušku, sa sedištem u Mariboru, u koje je bila uključena mreža "Sora" zadužena za sprovođenje akcija.

Bili su planirani bombaški napadi na infrastrukturu, kao što su dalekovodi, železnička pruga, kancelarije nemačko i slovenačko nacionalističkih organizacija, na spomenike rata.

Za ove akcije, kako tvrde istoričari, aktivisti su obučavani u kampovima Udbe u Sloveniji i Hrvatskoj.

Dodatno su, posebno za ove svrhe obučeni provokatori, trebalo da podstaknu na pobunu stanovništvno južne Koruške, time što bi uništavali dvojezične oznake ispred mesta, i podstakli na nasilje.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...