Jump to content
IGNORED

Podzemne rakete


bigvlada

Recommended Posts

Jedan kratak članak iz Missiles and Rockets nedeljnika iz 1962. godine. 

 

pr.jpg?download=1

 

Kasnije sam  na vikipediji našao članak o ovome, underground rocket i iznenadio se da su ovo razvijali do polovine osamdesetih. Ima li to bilo kakvu praktičnu primenu van kamenoloma? Pretpostavljam da ne može da zameni klasične bušilice usled opasnosti od obrušavanja novoiskopanog tunela. Sem ako ne nađu način kako da postavljaju betonske ploče brzinom od jednog metra u sekundi. :)

Link to comment
  • 3 weeks later...

Slazem se, ima tu vec u osnovnoj teorijskoj postavci problema koji su mozda i neresivi. No, zamislivo mi je da postoji kao jedan od alternativnih nacina prevoza cak i za ljude, na primer poslovni putevi gde bi se brzo doneo konsenzus kako je "neprofesionalno" kukati zbog malo gravitacije po telu. Uzmi u obzir da je danas definicija profesionalizma da se nemaju emocije i da covek treba biti sto slicniji masini u odlucivanju ili barem da krije bilo kakvo licno misljenje ili stav. Ljudima koji su kupili to nemam problem da prodam da moraju izdrzati malo pritiska da bi stigli na sastanak.

Opet, mozda laganije ubrzavanje ili nesto slicno moze srediti te probleme, a ako i nista od toga ne radi - sam taj scenario sa jagodama u Helsinkiju je vec strasna stvar. Ja razloge za verovatan neuspeh pre trazim u poslovnom modelu koji je neispitan i oko te teme ce mi biti najzanimljivije da vidim sta se desava.

 

Pre desetak godina sam mislio da će takav sistem tunela biti užasno skup i što je još gore gradnja će trajati vekovima. Međutim, pošto sam skoro pročitao gornji članak o podzemnim raketama, ispada da bar deo problema može da se reši i brže. Naravno, sama burgija ili kako ga već zovu koja brzo buši granit je samo deo rešenja, potrebna je i prateća infrastruktura koja može da je prati (automatska - ljudi ne mogu da postignu i održavaju taj tempo) i koja bi bila u stanju da istim tempom slaže betonske zidove tunela. 

 

Ima još jedan problem koji proističe iz same postavke takvih tunela, vakuum. Bilo bi loše da nastane situacija kada je voz oštećen, kompjuterski sistem na osnovu toga odluči da pusti putnike van vozila a van vozila je vakuum. 

Link to comment

 

Ima još jedan problem koji proističe iz same postavke takvih tunela, vakuum. Bilo bi loše da nastane situacija kada je voz oštećen, kompjuterski sistem na osnovu toga odluči da pusti putnike van vozila a van vozila je vakuum. 

 

Ne sumnjam da ce se mnogo dati na bezbednost. Ako imas te tehnicke stvari na nivou da su izvodljive, onda ti bukvalno ostaje samo ta briga da ne sjebes reputaciju nekim sigurnosnim stavkama. Sva ta scenarija koja zvuce kao potencijalni horor mi se ovako na prvu loptu cine kao veoma resiva.

Ono sto se ponekad ignorise kao pozitivan aspekt svega ovoga je da se polako pravi konsenzus oko toga da saobracaj mora da se menja ka cistim izvorima energije, optimizaciji i povecanju brzina. Dobro je videti da su neki od najbitnijih ljudi okrenuli svoju paznju na to, pa makar da propadne 90% ideja. Do pre 10 godina su ljudi koji zamisljaju revolucionarna unapredjenja u ovom sektoru bili smatrani za simpaticnu decu koja ne razume svet oko sebe. Sada su ostali da se smeju samo ovi sto ignorisu svet oko sebe ako im se ne prikazuje u istorijskim komadima od po sto godina. Rokfeleri prave show od sklanjanja svojih para u zelene izvore energije, Amerika vec moze da se kaze da je premrezena elektro pumpama za automobile, interesantne i nove ideje oko biogoriva iskacu na mesecnom nivou bukvalno, solarni paneli vec dugo napreduju po nekoj linearnoj liniji... Deluje kao da cemo prisustvovati interesantnim decenijama.

Link to comment

Imaš sajt inhabitat gde se na dnevnom nivou objavljuju članci o pametnim zgradama, eletričnim automobilima, novim gorivima i sličnim stvarima. Nije to trend samo poslednjih deset godina, samo što se sada više medijski eksponira. 

 

Sve probleme će moći da reše sem onih koji imaju veze sa ljudima, tj. osećaj prilikom ubrzanja od 3-4G. Za dobar deo ljudi to će biti show stopper. 

Link to comment

Imaš sajt inhabitat gde se na dnevnom nivou objavljuju članci o pametnim zgradama, eletričnim automobilima, novim gorivima i sličnim stvarima. Nije to trend samo poslednjih deset godina, samo što se sada više medijski eksponira. 

 

Sve probleme će moći da reše sem onih koji imaju veze sa ljudima, tj. osećaj prilikom ubrzanja od 3-4G. Za dobar deo ljudi to će biti show stopper. 

Znam, postoje sve te ideje dugo, samo je sada doslo vreme da vise nisu fringe.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...