Jump to content
IGNORED

Naučna fantastika


Ajant23

Recommended Posts

Poslednjih godina u kurcu...Moj lični favorit Blejd raner...Favoriti iz senke, ovako na prvu loptu, Soylent Green, Dark Star, Odiseja, Planeta majmuna (original), Paklena pomorandža, Čovek koji je pao na zemlju, Loganovo bekstvo...

Edited by laki21
Link to comment
Jbt, nikad se bednije nisam osećao...
heh, a kad je ejb simpson trazio da ga eutanaziraju i umesto pastorale puste snimke kako murija leši hipike...:)teško je napraviti dobar sf film, a pitanje je i šta je sf...kreće odmah nagvaždanje oko toga da li je nešto horor ili sf ili horor sf...u novije vreme holivud uspeva da izbaci zaista neverovatnu gomilu treša. tragično je da neki od starih filmova, iako sa bednom i smešnom scenografijom za današnje prilike, bolje izgledaju nego skupi moderni spektakli.od novijih filmova su mi se dopali dark city, pitch black i war of the worlds. a.i. je mnogo pljuvan zbog kraja ali je reč o odličnom filmu po mnogim parametrima (i da, baš me briga što je spilberg manipulator). children of men je takođe bio iznenađujuće dobar. od starijih (a da nisu već spomenuti) event horizon. dark star nisam gledao, ali je od spoofova verovatno najbolji galaxy quest.najveća razočaranja su promašene ekranizacije filipa dika (minority report, scanner darkly) i masakri literarnih predložaka (robot, i am legend) gde se bukvalno zatire mogućnost da se po nečemu obećavajućem snimi pristojan film ("ej, gde ćeš kad smo to snimali pre deset godina, itd."). voleo bih da vidim kako ridli skot odrađuje 'forever war'. e da, navodno postoji mogućnost i da se snimi 'spin'. samo da ne bude emerih. Edited by L'arko
Link to comment

ne slazem se sa tobom. minority i scanner su odlicni sci fi. svi aliens, pa terminator, pa the matrix, pa incredibles (jeste crtani ali je isto i sci-fi), pa:dune, 12 majmuna,the thing (mada vise volim onaj stariji ziva se istraumirah od njega)planeta majmunaetsolarisonaj sa dinosaursima zaboravih imei onaj jedan moj sto ga se plasim 'fire in the sky' cini mi sepa screamerspa oni cupavci po knjigama ...jao boze...stade mi mozak...

Link to comment
...war of the worlds. a.i. je mnogo pljuvan zbog kraja ali je reč o odličnom filmu po mnogim parametrima (i da, baš me briga što je spilberg manipulator). najveća razočaranja su promašene ekranizacije filipa dika (minority report...
Drago mi je da si ovo pomenuo.Postoje neke interpretacije krajeva ovih filmova koje se meni jako dopadaju i zbog kojih su mi ovi filmovi jos bolji i drazi.
Link to comment
ovaj novi war of the worlds i nije film, vise deluje kao reklamni spot za toma kruza i to jako lose uradjen
Ne bih se slozio. Tom Kruz asajd (mada je interesantno to sto je on stavljen u ovakvu jednu ulogu, pomalo netipicnu za ovakvu vrstu filmova, dakle obican covek, radnik na dokovima, bez ikakvog junacenja i herojstava, koji jednostavno pokusava da spase svoju glavu i glavu svoje dece u onom haosu), film je ok, a ima i neke stvari koje se izdvajaju, npr: Tim Robins i, u opste, ceo onaj deo filma u njegovom podrumu je odlican. Skrivanje i bezanje od onih vanzemaljaca u polumraku podruma je izvedeno majstorski.
Link to comment
Meni je Minority Report sasvim dobar, uz napomenu da nisam citao pricu...Inace, vrlo je malo cistih SF-ova, obicno su u pitanju drugi zanrovi "obuceni" u SF odelo.
a znam, meni je bolja bila priča. uopšte je dik težak za ekranizaciju. ridli skot je izgleda to jedini shvatio i razumeo da mora da napravi svoju odiseju 2001 (po umetničkoj nadogradnji) nego da se bavi plot tweakingom. kada čitaš knjigu ili gledaš blade runnera, doživljaji su različiti ali (svaki za sebe) odličan. minority report možeš da preskočiš i odmah se baciš na knjigu, nisi propustio ništa specijalno.
Link to comment

Filmovi tipa Predator ili Terminator su po meni akcioni filmovi a ne SF. Nešto ni ne mogu da se setim kada sam poslednji put gledao neki novi SF - uglavnom se sve svodi na prangijanje iz raznoraznih izmišljenih oruđa u budućnosti ili su se likovi vratili u prošlost, pa tamo prangijaju. Nešto mi se čini, da ako SF razumemo u ključu njegovih najboljih filmova, a to su svakako Odiseja i Paklena pomorandža ili Solaris, videćemo da to nije akcioni žanr.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...