Jump to content
IGNORED

RIBA


Allegra

Recommended Posts

  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • yolo

    14

  • Аврам Гојић

    13

  • wall

    8

  • darling

    8

dakle sardele na Kalenicu se prodaju u kesama po kilogram, i to kosta 250din.veceras proba, uz malvaziju :fantom:
jes kupio juce sveze?ja ove sveze sto sam kupila juce i danas, ne secam se kad sam tako svezu srdelu u beogradu jela. mirise na more. danas gril u rerni. fenomenalno.
Link to comment

Postoji samo jedan put, zapravo dolma sa jednom asfaltnom trakom do Taraša. Dalje iz sela može samo skelom, na bačku stranu, ali opet na banatsku zemlju, pošto je to parče s preke strane otfikareno melioracijom. Na kraju sela, iza dolme, plaža. Pesak, malo mulja i glina u kombinaciji, dovoljno dobro za komotan ulazak u vodu, stara vrba, topole, i par drvenih stolova. Na obali parkiran raspali blatnjavi trabant karavan.Uskoro, pod vrbu pristaje jednako blatnjav drveni čamac, na njemu penta bez maske, pun mreža i gajbi. U njemu Gale ribar i njegov brat.Ja prilazim dok pristaju:- Jel ima šta?Gale gasi pentu, čkilji ka meni.- Eheeej, moj brat, pa di si ti, bokte. Ima slabo, sitno, drkaju s branom Bečejci danima, i par lepih somova.- Daj da vidim, da pazarim nešto za tanjiraču. Oš pivo? Vadim tri hladna Nikšićka iz frižider torbe, žena taman dovršila raspakivanje, klinci već u kupaćim gaćama. Gale izbacuje dve gajbe sa ribom, onaj drugi utovara pentu i alat u trabanta. Sazuva zelene čizme, briše ruke o kombinezon, grlimo se, kucamo i otresamo pivo sva trojica.Gale mi ubacuje u kantu dva somčeta, četiri vretenara, na moju sugestiju i dva karaša, a onda na kraju i bandara, kog i prokomentariše: Dao sam ti moju ribu, da znaš!Ovako je tih dve kile izgledalo u kanti:- Kolko dođem, Gale?- Ne seri brat moj, ne vređaj, pa di da naplatim bratu mom par riba za tanjiraču.- Dobro Gale, ali neću više ovako.- Mani se, nego ti meni još nađi mušterija restorana, al da plaćaju.- Može Gale.Pale trabanta i odlaze.Posle čišćenja i pranja ribe u Tisi, palim tanjiraču, čekam žar i bacam ribu (bez ulja!). Ovako:riba tanjiraca.jpgVretenari se ko i uvek raskokali, al im je meso čist orgazam: čisto, belo, čvrsto, ali slatko i lepljivo. Deca odlepila, sve vretenare sami smazali. Bandar ko i uvek: bolji od smuđa, sočniji, a jednako dobrog ukusa i još malopre iz reke izvađen. Za mene još i moji ljubljeni karaši, nerezani ko na slici, da im se eliminišu sitne kosti, pa debeli i slatki. Som ko som, svi ga vole, nema kosti, žuto meko meso, ali meni nisko na skali rečne ribe. Naravno da smo sve opajali. Uz to jako hladan litraški roze, svež.

Link to comment
  • 3 years later...

nedavno sam pricao sa jednim od najboljih ribljih kuvara na ovim prostorima. razgovor nas je poveo u pravcu recne ribe sto je za mene neiscrpna tema jer mi nikada nece biti jasno kako srbija nema nikakvu ozbiljnu gastronomiju vezanu za stuku, smudja, soma, divljaka sarana i slicno. enivejz, pre nego sto smo uspeli da razvijemo diskusiju, covek me je presekao pricom da je cak i pre nego sto je probao da se bavi recnom ribom bio neprijatno iznenadjen kolicinom parazita. ono sto se pisalo po novinama i pricalo po medijima po njemu nije nikakav senzacionalizam vec realno stanje stvari. jos je dodao da se isti problem javlja i sa morskom ribom i da je recimo u jadranu mol posebno na udaru, i jos slicnih vrsta kojih sada ne mogu da se setim. malo je reci da sam se smorio od ove price mada sam prilicno siguran da postoji adekvatna termicka obrada. japanci za ovakve stvari zamrzavaju ribu na kratko na neke sumanute temperature tipa -80 za sta mi nemamo uslova, ali kapiram da ovo kako se sprema riba, prepecena u fritezi i tanjiraci vadi stvar, samo ne i nama koji se lozimo na al dente grill.... 

Link to comment
  • 1 year later...

Da se nadovezem na prethodni post. Cudno ni da na forumu nema vise interesovanja za ovu temu...

 

Ja sam poslednjih godina presao put od neljubitelja ribe do toga da sve cesce kupim i spremam nesto. Al sam tu bas laik i glup, pa najcesce kupujem morsku ribu u maksiju, oni mi ociste (orada ili brancin) ako nisu fileti (losos). Uvek bar jedna od te 3 bude na akciji, pa nju kupim jer su velike razlike, npr od 1.350 bude 1.000din/kg. ja onda to zacinim, pa u foliju i u rernu i cao. 

 

Sve radim brzinski, najbliza radnja, najlaksi nacin... al bih malo i da menjam. Procitao sam topic (jadnih 6 strana), zanimljivo mi to kuvanje. Rostilj i ne bas, on mi je nekako za... rostilj, ne za ribu.

 

Pa davajte savete dobri ljudi. Od kupovine po ribarnicama (na z vencu sam par puta kupovao nesto recno ni nje secam se...), pa da nacina spremanja.. Poebno me zanima morska i misljenje o ovoj koja se prodaje u maxijima

 

Zasluzuje riba da joj se vise paznje posveti :)

Link to comment

zbilja, mogli bi da nas edukuju poznavaoci malo. ja sam generalno duduk za meso, a za ribu tek sachuvaj boze. ako i zapadne nekad, pije se na chashe, ko gibanica mire markovic ^_^

 

nisam ni znala da imamo riblji topki. ili zaboravila, ko zna.

Edited by gospa buba
Link to comment

Нисам ни знао да имамо ову тему, кроз дјетињство једанпут седмично је обавезно била риба. На љетним распустима у Далмацији и послије скоро увијек се кухиња заснивала на риби. Кад будем се вратио са наставка годишњег у аугусту написаћу какав рецепт. Ја избјегавам да купујем рибу у самопослугама, само свјежа са брода и овдје и у Далмацији.

Link to comment
  • 2 years later...

Upravo pazario zivog tolstolobika od cca 12 - 14 kg. Moj westi ima 8,5 kg. :D  Planiram kotlic od istog vec duze vreme, danas iskrslo da je ribar bio kod ortaka, pun gepek tolstolobika, nema manjeg od 6 kg.

ZBUli5z.jpg

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...