Jump to content
IGNORED

Sta se jede po Kini


banecare1

Recommended Posts

pa da krenemo od provincije yunnanovo je juzna kineska provincije, mislim da se granice sa vijetnamom, mjanmarom, laosom i mozda jos nekom jugoistocnom drzavom. zbog polozaja imaju dosta manjina, sto utice izmedju ostalog na kuhinju. juce sam bio u njihovom huo guo restoranu. ne znam kako se to kaze na srpskom, ako uopste ima takav termin. na engleskom je hot pot. to je vrsta restorana gde na stolu ima jedan opsti (redje svakom gostu posebani) lonac. 12112010015.jpgkinezi obozavaju huo guo. od provincije do provincije postoje razlike u ingridientima i kako se priprema. u pekingu zimi hot pot restorane lako prepoznas po zamagljenim staklima. sichuanski ubijaju od ljutine (jos se nisam odvazio da probam), yunanski imam jos par slika od juce. u ponudi ima svakakvih buba, zaba, zmija itd, ali smo mi izabrali teletinu i jagnjetinu, set pecurki i set tofu.

12112010021.jpg12112010020.jpg12112010019.jpg

pecurke se kuvaju u gornjem delu posude, a dole ide meso, tofu, brokoli i sta se vec narucilo.12112010017.jpg supa iz gornje i donje posude se pije. uz pot u ovom restoranu ide i meze iz 4 posudice - kikiriki, beli luk u nekom kiselom sosu, neki cvetici i neko povrce koje ima ukus ribe (to nisam probao jer svi kazu da je odvratno). klopa se umace u sos po izboru. ja sam uzeo sesame with flowers i neki ljuti. uz klopu se pije 4-5% alkoholni napitak iz rize u casama od bambusa. ukusno je, oni to zovu rice wine (ali zovu i mnogo drugih napitaka tako, ukljucujuci i 60+ % alk)12112010023.jpgna kraju "on the house" voce. generalno, skoro u svim restoranima po kini se sluzi voce na kraju jela. 12112010022.jpgceh klopa + 4 rice wine cca 20 euro. dobra stvar u kini je sto ima da se klopa za svaciji dzep. svi stalno jedu u gradu. mislim da je meni zena napravila rucak poslednji put tamo negde u julu (trazio punjenje paprike). sledeci put cu imati neki bolji aparat, nokia kojom sam fotografisao se raspada

Link to comment
Lepo ces me naterati u neki kineski restoran, koliko veceras. :) Dobre su ti fotke, samo nastavi.
Чегбре, зар не беше оно да су кинеска клопа у Кини и кинеска по расејаностирж два света? Ишла моја госпоја још у прошлом веку, и оно што се јело у Бејџингу поприлично нема везе са оним што Кинези кувају по белом свету. Осим што и једно и друго може штапићима. Чоп суи и још којешта су у ствари измислили Кинези у Калифорнији.Ајде БанеЦареЈедан, чека се твој суд - колико то има везе једно с другим?
Link to comment

samo da se pridruzim u zeljama za jos! :drool:na drugom topiku si takodje postavio slike. za divno cudo, i ovde se u jednom velikom lancu supermarketa prodaje ona salata od algi sa susamom, mada je smatraju japanskom. ljutkasta je, ima i ulje koje je izgleda isto susamovo, i potpuno je fenomenalna. e da mi je da skoknem do kine da uporedim.

Link to comment

na drugom topiku su slike iz japanskog restorana ShotaMuni u pekingu. volim i ja tu salatu i cesto je kupim u prodavnici. juce sam dobio direktivu od zene da svratim do supermarekta i kupim bas t salatu i susi, ali zaglavih na poslu. bilo je i u moskvi po prodavnicama, ali su ubijali sa cenom, ovde to ne bi trebalo da je skupo - u kini je popularna i dostupna japanska kuhinja. japanska, thai i korejanska su cini mi se najpopularnije ovde. evo je i salata njam njam20098261021174445s.jpghvala na zeljama za jos. interesantne trpeze su najcesce kada se putuje po provincijama, kajem se sto za 5-6 godina putovanja imam samo par fotografija, gledam to da popravim...

Link to comment
Чегбре, зар не беше оно да су кинеска клопа у Кини и кинеска по расејаностирж два света?
Jeste, to vazi za klopu koju Kinezi prave nama, tj. belima (u raznim nijansama). Medjutim, zivim u kraju koji je kineski, ne kao China Town (to je u centru, i to je za "belce"), vec kao suburbija vecinom naseljena Kinezima (Korejancima, itd). Tu se sami Kinezi hrane, pa pretpostavljam da je i hrana prilicno "kosher". I ne samo restorani, po supermarketima su uglavnom samo njihove stvari (i uglavnom samo na kineskom). Neki dan sam pojeo najbolje chicken spring rolls, bolje 5x od bilo kojih koje sam ranije konzumirao (sto mi je inace najomiljeniji snack, pored sushi rolls).
Link to comment

Moj burazer bio mesec dana na turneji po Kini i to malo u Sangaju ostalo pa manjim gradovim i smrsao nekoliko kilograma. Kaze hrana je katastrofa ba rnjemu bila mada i njegovi saigraci pricaju isto. Jedan bio zapeo da proba sve pa zavrsio na WC solji tri dana.

Link to comment

meni uvek bilo truba da slikam sofre i has, pa se sad kajem jer nema razloga da to ne radim.evo mog skromnog doprinosa hot pot kulturi. s tim sto je ovaj hot pot sluzen u cantonese cuisine restoranu u singapuru..ovo je vec umrljan pot koji ima dve vrste supe. jedna je klot, a druga je malo spicy.vidi se da su obe strane prepunjene damplingsicama i nudlama. post-906-12897733468401.jpgsvezi skampi!post-906-12897733313821.jpgsveze svinjsko i govedje meso!post-906-12897733390806.jpgbilo i piletine, tofua, kineskog kupusa, itd. pa ipak, meni uvek najdraza trivija. doneli na kraju i sveze komade kukuruza da umacemo...

Link to comment
Moj burazer bio mesec dana na turneji po Kini i to malo u Sangaju ostalo pa manjim gradovim i smrsao nekoliko kilograma. Kaze hrana je katastrofa ba rnjemu bila mada i njegovi saigraci pricaju isto. Jedan bio zapeo da proba sve pa zavrsio na WC solji tri dana.
To je dosta stvar navike. Meni su neka istocnoazijska jela bila apsolutno odvratna na prvi ukus, a danas ih obozavam. Won Ton (supa), npr. I to zbog nekog zacina, ili mozda nekih algi (ne znam ni sad sta je). Medjutim, sad se razbijam od toga.Ono sto im je definitivno katastrofa su vina. Jednostavno ne umeju to da naprave. Ali, kad nauce, ima da nas podave u istim. :D
Link to comment
meni uvek bilo truba da slikam sofre i has, pa se sad kajem jer nema razloga da to ne radim.
isti slucaj. juce sam gledao stare fotografije i bacio sam na net sofre koje sam slikao od 2005-2010. max 2% vidjenog - steta velikapolako cu da postujem na ovoj temi te stare fotke...
Ono sto im je definitivno katastrofa su vina. Jednostavno ne umeju to da naprave. Ali, kad nauce, ima da nas podave u istim. :D
da, vina su bas losa. tek od ove godine sam probao par tipova koje mogu da se piju (Great Wall)
Ćuti, i piva su :ph34r:
generalno da. obicno se po provincijama piju lokalne marke i tsingtao. tsingtao je pivara koju su nemci napravili pre mnogo godina. nalazi se u gradu qingdao pored kojeg ima planina laoshan sa odlicnom vodom, tako da kombinacija nemacke tehnologije i dobre vode daje korektno pivo.
Link to comment

na temu egzoticne hranenisam ljubitelj egzoticne hrane, ali kao pravilo kad putujem ne odbijam da jedem to sto narucuju domacini. samo jednom nisam probao to sto je na stolu - stinky tofu with goose blood. stinky tofu je specijalitet u kini, ukus je ok, ali ako dises dok jedes gotov si. smrad je :puke:. taj stinky tofu sam probao, ali sa goose blood je bilo vec previse. mislim da nisam jeo zmije npr. praktikujem da pitam sta je sta posle jela, tako mi lakse.ko voli egzoticnu hranu, skoro u svakom gradu ima food street sa istom. google beijing food street (images)imam i par fotografija:DSC00504.jpgkrupni plan (ukusa nema posto je res peceno, kao smoki :lolol: )DSC00506.jpgpcele (na 10 sati od tiganja) chn70.jpgkrupnijechn71.jpgi za kraj ovog javljanja, nesto egzoticno za restorane u kini (sa maleeeeckim misspellingom):D

K85030.jpg

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...