Jump to content

Photo

Pitanje za pravnika

• Please log in to reply
3035 replies to this topic

#3031 *edited by mod

*edited by mod

Click here to see me naked!

• Members
  • 15,216 posts

Posted 16 November 2017 - 14:32:42

To bi bilo sjajno mada sve to sam do sad gledao pise da je drugacije npr.

http://blog.cityexpe...m-prodaje-stana

"Prodaja stana stečenog poklonom

U ovu kategoriju spadaju i nekretnine stečene nasledstvom. Naime, ukoliko želite da prodate nekretninu koju ste dobili poklonom ili nasledili moraćete da izmirite obavezu kapitalnog dobitka. Čest izazov pri utvrđivanju kapitalne dobiti kada govorimo o ovom tipu nekretnina je nepoznavanje nabavne cene stana. Ukoliko nemate taj podatak, nadležni poreski organ treba da utvrdi realnu cenu stana koja će se zatim uzimati kao nabavna cena. Nakon toga, odnos nabavne i prodajne cene se posmatra kao kapitalna dobit i porez na taj iznos je 15%."

https://www.haloogla...alnu-dobit/1414

Za stan stečen poklonom ili nasleđem ovaj porez obavezan

Način da se nekretnina stekne poklonom ili nasleđem nije retkost, pa je važno naglasiti da se i kod njihove prodaje mora voditi računa o plaćanju poreza na kapitalnu dobit. Naravno, ako ste taj stan nasledili recimo od svojih roditelja i želite da ga prodate, uglavnom je pitanje kolika suma novca uzima kao nabavna cena, odnosno po kojoj ceni je vaš roditelj taj stan platio, jer ovaj podatak veoma često bude nepoznat. Ako se to i vama dogodi, potrebno je da nadležni poreski organ utvrdi cenu stana i da se ona uzima kao adekvatna i jedina ispravna nabavna cena. 

Dakle, bez obzira da li stan prodajte samostalno ili preko agencije za nekretnine, plaćanje poreza na kapitalnu dobit je obaveza. Zato obratite pažnju i na ovaj novčani izdatak prilikom prodaje stana i na vreme pripremite novac, kako se ne biste suočili za neplaniranim troškovima. 

#3032 Tribun_Populi

Tribun_Populi

Softver je milosrdan

• Members
  • 9,310 posts

Posted 16 November 2017 - 15:38:52

Dobro.

Poslato sa HUAWEI VNS-L21 uz pomoć Tapatoka

#3033 *edited by mod

*edited by mod

Click here to see me naked!

• Members
  • 15,216 posts

Posted 16 November 2017 - 18:32:06

Izvinjavam se izgleda da si ipak u pravu. Tako su mi rekli i u opštini i na još par mesta

#3034 Prlapan

Prlapan

Krangovo Telo

• Members
  • 957 posts

Posted 21 November 2017 - 10:18:24

Imam jedno pitanje, vise pomoc oko tumacenja ili ako je neko imao iskustva sa time. Ovako podneto je 20-ak predloga za izvrsenje protiv istog pravnog lica, na osnovu faktura, vrednosti su raltivno male za svaku posebno. Ovi su prigovorili i ide se u parnicu, sad ce sud izgleda da spaja sve postupke. Nego mene zanima kako se tumaci cl. 368. ZPP, da za iznose ispod 1000 evra zalba nema suspenzivno dejstvo. Da li to znaci da se gleda ukupna vrednost ili za svako potrazivanje - tuzbeni zahtev posebno. 

#3035 Tribun_Populi

Tribun_Populi

Softver je milosrdan

• Members
  • 9,310 posts

Posted 21 November 2017 - 11:02:04

Ovo drugo.

To su i dalje zasebni tužbeni zahtevi i posebne parnice, samo se vodi jedinstveni parnični postupak radi jednovremenog odlučivanja i procesne ekonomije (manje troškova). Kako je spojeno tako se u bilo kojoj fazi postupka može i odvojiti.

#3036 Prlapan

Prlapan

Krangovo Telo

• Members
  • 957 posts

Posted 21 November 2017 - 11:15:39

Tako i ja kontam. Ali sam se nagledao svakakve pravne gimnastike za ovo moje kratko iskustvo 😁. Hvala