Jump to content
IGNORED

Asimilacija i integracija u Jugoslaviji


Dr Arslanagić

Recommended Posts

Ovo sam znao i pre, ali tek ovih dana skapiram da su hr Srbi uverljivom vecinom glasali za Racana. SDS je valjda na nivou Hrvatske dobio 1.6% glasova, to je skoro deset puta manje od tadasnjeg procenta Srba u Hrvatskoj. To pokazuje vise nego ista u kojoj je meri taj narod izmanipulisan.

 

Ne samo to, već su mnogi tzv. urbani Srbi čak glasali i za koaliciju narodnog sporazuma, čak ih je bilo i na listi. Hrvatski Srbi su doživljavali Hrvatsku kao svoju državu, ali Hrvatsku u Jugoslaviji. Kada je postalo jasno da od toga nema ništa, stvari su se promenile iz korena.

 

Takođe, mera u kojoj su Srbi u Hrvatskoj denacionalizovani u periodu 1945-1990 je gotovo zastrašujuća.

Link to comment
  • Replies 361
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • MancMellow

    54

  • hazard

    42

  • Dr Arslanagić

    35

  • Tribun_Populi

    20

Jednostavno je gušen njihov srpski identitiet, uz obećanje da će, ako postanu deo hrvatskog političkog naroda ili barem Jugosloveni, biti sigurni u svojoj domovini Hrvatskoj i Jugoslaviji. SPC je praktično iskorenjena u Hrvatskoj (postoje recimo statistički podaci da je u pojedinim mestima, gde se 50% stanovništva izjašnjavalo kao Srbi ili Jugosloveni bilo svega 5% Pravoslavaca; Kada je 30 godina posle završetka rata obnovovljena razorena pravoslavna crkva u Kninu, patrijarku Germanu su hrvatske vlasti zabranile da dođe na osveštanje itd.); po istraživanjima iz druge polovine 80-ih, skoro 85% Srba u Hrvatskoj je koristilo latinicu kao osnovno pismo; Pad broja Srba u Hrvatskoj je rapidan i konstantan, bilo zbog iseljavanja u Srbiju bilo zbog toga što su Srbi u velikim gradovima vrlo brzo postajali Hrvati. Štaviše, pad bi statistički bio još veći da nije bilo priliva Srba iz Bosanske krajine, koji su išli na arbajt u Zagreb. Jednostavno, Srbi su prepustili svoju sudbinu u ruke SKH i SUBNOR-a. Ali bez Jugoslavije je dil pao u vodu.

Link to comment

Srbima u Hrvatskoj je do 1941. poštovano pravo na narodnost, na veru i na sopstvene političke predstavnike, u svim državama u kojima su živeli. U NDH su pokušali da ih sve zatru, tako da se situacija malo promenila. Čak i tad, posle svega, Srbi se nisu okrenuli Beogradu. Beogradu su se okrenuli kada je prekršeno obećanje o zajedničkom jugoslovenskom krovu.

Edited by Dr Arslanagić
Link to comment

Jednostavno je gušen njihov srpski identitiet, uz obećanje da će, ako postanu deo hrvatskog političkog naroda ili barem Jugosloveni, biti sigurni u svojoj domovini Hrvatskoj i Jugoslaviji. SPC je praktično iskorenjena u Hrvatskoj (postoje recimo statistički podaci da je u pojedinim mestima, gde se 50% stanovništva izjašnjavalo kao Srbi ili Jugosloveni bilo svega 5% Pravoslavaca; Kada je 30 godina posle završetka rata obnovovljena razorena pravoslavna crkva u Kninu, patrijarku Germanu su hrvatske vlasti zabranile da dođe na osveštanje itd.); po istraživanjima iz druge polovine 80-ih, skoro 85% Srba u Hrvatskoj je koristilo latinicu kao osnovno pismo; Pad broja Srba u Hrvatskoj je rapidan i konstantan, bilo zbog iseljavanja u Srbiju bilo zbog toga što su Srbi u velikim gradovima vrlo brzo postajali Hrvati. Štaviše, pad bi statistički bio još veći da nije bilo priliva Srba iz Bosanske krajine, koji su išli na arbajt u Zagreb. Jednostavno, Srbi su prepustili svoju sudbinu u ruke SKH i SUBNOR-a. Ali bez Jugoslavije je dil pao u vodu.

pisao sam ja vec o tome. na baniji spc maltene nije postojala. pre drugog svetskog rata je skoro svako srpsko selo imalo crkvu, posle rata ih je ostalo jako malo. vernika spc nije bilo skoro uopste. a zanimljivo da je istovremeno jedna protestantska crkva imala prilicno velik broj vernika u mestu gde sam ziveo i blizoj okolini. pisem o sredini gde su srbi cinili preko 90% stanovnistva

mada po secanju starijih, ni pre drugog svetskog rata nije vladala neka velika ljubav izmedju vecine stanovnistva i crkve, kao razlog su uglavnom navodili to da su ti krajevi bili izuzetno siromasni (posle svakog rata se kretalo od nule, a ratova nije falilo), a crkva je vazda zahtevala harac

Link to comment

Jednostavno je gušen njihov srpski identitiet, uz obećanje da će, ako postanu deo hrvatskog političkog naroda ili barem Jugosloveni, biti sigurni u svojoj domovini Hrvatskoj i Jugoslaviji. SPC je praktično iskorenjena u Hrvatskoj (postoje recimo statistički podaci da je u pojedinim mestima, gde se 50% stanovništva izjašnjavalo kao Srbi ili Jugosloveni bilo svega 5% Pravoslavaca; Kada je 30 godina posle završetka rata obnovovljena razorena pravoslavna crkva u Kninu, patrijarku Germanu su hrvatske vlasti zabranile da dođe na osveštanje itd.); po istraživanjima iz druge polovine 80-ih, skoro 85% Srba u Hrvatskoj je koristilo latinicu kao osnovno pismo; Pad broja Srba u Hrvatskoj je rapidan i konstantan, bilo zbog iseljavanja u Srbiju bilo zbog toga što su Srbi u velikim gradovima vrlo brzo postajali Hrvati. Štaviše, pad bi statistički bio još veći da nije bilo priliva Srba iz Bosanske krajine, koji su išli na arbajt u Zagreb. Jednostavno, Srbi su prepustili svoju sudbinu u ruke SKH i SUBNOR-a. Ali bez Jugoslavije je dil pao u vodu.

 

zasto su srbi to radili?( istorijski)

iz straha, nehaja ka nacioalnoj pripadnosti ili  prosto zelje da se uklope u vecinu i time bolje zive?

 

hocu reci zakonski nije bilo tih pritisaka, i danas u hrvatskoj postoji zakon o nac.manjinama koje imaju pravo posedovati licna dokumenta na svom jeziku i za razliku od ostalih manjina koje to koriste u preko 90% sluajeva srbi iz hrvatske to koriste u manje od 5%

Edited by InvisibleLight
Link to comment

и код деде у селу се црква почела градити тек кад је рат почео, или можда мало пре тога не сећам се више, а никада није ни завршена... мени је било чудно кад сам дошао у србију да је већина мојих вршњака овде крштена, до тада сам мислио да је сфрј било време када нико није ишао у/марио за цркву

Link to comment

@il

Зато што се очас посла та лична документа као неком магијом претворе у карту ка Јасеновцу или у трактор са приколицом пуном ствари.

Edited by Прслин
Link to comment

Davno je to bilo, ali sjecam se predavanja na kojem su nam rekli da se samo 21 posto Srba izjasnjavalo kao pravoslavci dok je taj postotak kod Bosnjaka i Hrvata (kao muslimana i katolika) prebacivao 90 posto.

Link to comment

ne znam je li to tacno, ali ako jeste rezonovala bih da je nacionalna distanca izmedju srba i hrvata u hrvatskoj mnogo manja nego sto to vazi za muslimane ili neke manjine u slavoniji. una faccia, una razza, sem u smutnim vremenima. kulturoloski isti djavo. slicno ce biti sa prelivanjem sadasnjih srba u crnogorce narednih decenija, mmw, uostalom ista se stvar desila poslije ww2 (iskljucimo najranije poratno doba). blisko konceptu drzavnog nacionalnog identiteta. tj, vise mi djeluje kao posljedica relaksacije nego prinude.

Edited by morgana
Link to comment

Meni se čini da je to nekako bilo proporcionalno stradanju u II sv ratu. Kod moje žene oko knina su bili i religiozni i srbi. Ovo ostalo što sam znao ljude- banija, lika potpuno drugačije.

 

Pri tome su srbi u Hrvatskoj i AU po onome što sam čitao bili mnogo više u crkvu idući nego sa prostora bivše Kraljevine Srbije

 

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока

Link to comment

Meni se čini da je to nekako bilo proporcionalno stradanju u II sv ratu. Kod moje žene oko knina su bili i religiozni i srbi. Ovo ostalo što sam znao ljude- banija, lika potpuno drugačije.

 

Pri tome su srbi u Hrvatskoj i AU po onome što sam čitao bili mnogo više u crkvu idući nego sa prostora bivše Kraljevine Srbije

 

Послато са SM-G900F уз помоћ Тапатока

 

:D pa mi nismo maltene ni imali crkvu u dobrom delu XVIII i XIX veka. Mislim, imali smo, samo malko nije bila autokefalna. A i bavila se vise politikom (i to unutrasnjom) nego verom :D sto je doduse bilo i za ocekivati

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...