Jump to content
IGNORED

Ex YU fudbal


mrdja

Recommended Posts

Apsolutno se slažem sa prigovorom...
Dve poslednje (i ona Cezarova) istina i jedine "replike" na ligaški vremeplov vraćaju me u slepu ulicu. Ne znam šta je pisac hteo da kaže.Nije mi bila namera da popujem i pametujem, da vodim prepisku sam sa sobom. Imam i pametnija posla, da o utrošenom vremnu i ne govorim. Još manje da oduzimam prostor i prekidam neke druge započete ili nezapočete teme.Želeo sam samo da svaku sezonu, a bilo ih je poprilično od 1920 do 1992.godine, dok su fudbalski putevi bili isprepletani od Triglava do Đevđelije, a lige kvalitetnije, ujednačenije i zanimljivije, prikažem kao stablo od plodova (Prva i Druga savezna liga) do korenja (najniže, za mnmoge beznačajne i nevažne, podsavezne, opštinske i međuopštinske, sreske i gradske lige...). Zbog naših, ali i generacija pre nas. Da na jednom mestu može da se vidi sve, od starta do cilja, da onaj ko poželi da nešto napiše o svom klubu, savezu ili regiji ima polaz: rezultate, tabele, sisteme takmičenja....Težak je to put, traži ne samo miksanje već na internetu i forumima postavljenih podataka i dosta istraživanja, kopanja po arhivama saveza, gradskih biblioteka (čitaonica), muzeja i arhiva. Sve je više i monografija klubova i saveza. Kako živim u Pančevu nije mi teško da listam požutele stranice novosadskog Dnevnika, beogardskog Sporta ili Pančevca, o starim brojevima Sportskih novosti, Niških novina, Oslobođenja... bez pomoći prijatelja mogu samo da sanjam.Imam i trocifren broj fudbalskih mnografija - za ovaj i ovakav posao malo. Nisam očekivao da me iz različitih sredina bombarduju knjigama, nadao sam se ipak da bar svaki deseti poeseioc foruma uslika ili skenira po neku, bez obzira na klub i sezonu i to onih malih klubova.Jasno ko dan da se ovakav materijal - tabele ne nalaze u rukavu, da se ne prizivaju iz sećanja. Reče Cezar ima par specijalaca i tačka. Imam ih i ja! Da hoćete i ti Cezare i ti Icko možete pomoći, ako, na dan - dva zaboravite internet i skoknete do najbliže čitaonice, ili opštinskog fudbalskog saveza. Bez obzira na sve ja ostajem u fudbalskom rudniku, sam ili uz pomoć prijatelja. Tek sam na četrvtini puta, od po mom grubom proračunu nekih 14.500 završnih tabela do sada sam "uniformisao" samo, u gram precizno 3216 za posleratni i 419 za predratni period.Pozivam još jednom sve one koji mogu na bilo koji način da mi pomognu, da budu sponzori iliti donatori započete, ko zna - možda i nikad ne dovršene enciklopedije ligaških takmičenja da mi se jave na adresu smsavamitic@gmail.comUnapred hvalaPS materijali o Provj i Drugoj saveynoj ligi me ne zanimaju. Ima ih svuda, na forumima i sajtovima ozbiljnijih klubova. U ovom ili onom obliku.
Link to comment
Dve poslednje (i ona Cezarova) istina i jedine "replike" na ligaški vremeplov vraćaju me u slepu ulicu. Ne znam šta je pisac hteo da kaže.Nije mi bila namera da popujem i pametujem, da vodim prepisku sam sa sobom. Imam i pametnija posla, da o utrošenom vremnu i ne govorim. Još manje da oduzimam prostor i prekidam neke druge započete ili nezapočete teme.Želeo sam samo da svaku sezonu, a bilo ih je poprilično od 1920 do 1992.godine, dok su fudbalski putevi bili isprepletani od Triglava do Đevđelije, a lige kvalitetnije, ujednačenije i zanimljivije, prikažem kao stablo od plodova (Prva i Druga savezna liga) do korenja (najniže, za mnmoge beznačajne i nevažne, podsavezne, opštinske i međuopštinske, sreske i gradske lige...). Zbog naših, ali i generacija pre nas. Da na jednom mestu može da se vidi sve, od starta do cilja, da onaj ko poželi da nešto napiše o svom klubu, savezu ili regiji ima polaz: rezultate, tabele, sisteme takmičenja....Težak je to put, traži ne samo miksanje već na internetu i forumima postavljenih podataka i dosta istraživanja, kopanja po arhivama saveza, gradskih biblioteka (čitaonica), muzeja i arhiva. Sve je više i monografija klubova i saveza. Kako živim u Pančevu nije mi teško da listam požutele stranice novosadskog Dnevnika, beogardskog Sporta ili Pančevca, o starim brojevima Sportskih novosti, Niških novina, Oslobođenja... bez pomoći prijatelja mogu samo da sanjam.Imam i trocifren broj fudbalskih mnografija - za ovaj i ovakav posao malo. Nisam očekivao da me iz različitih sredina bombarduju knjigama, nadao sam se ipak da bar svaki deseti poeseioc foruma uslika ili skenira po neku, bez obzira na klub i sezonu i to onih malih klubova.Jasno ko dan da se ovakav materijal - tabele ne nalaze u rukavu, da se ne prizivaju iz sećanja. Reče Cezar ima par specijalaca i tačka. Imam ih i ja! Da hoćete i ti Cezare i ti Icko možete pomoći, ako, na dan - dva zaboravite internet i skoknete do najbliže čitaonice, ili opštinskog fudbalskog saveza. Bez obzira na sve ja ostajem u fudbalskom rudniku, sam ili uz pomoć prijatelja. Tek sam na četrvtini puta, od po mom grubom proračunu nekih 14.500 završnih tabela do sada sam "uniformisao" samo, u gram precizno 3216 za posleratni i 419 za predratni period.Pozivam još jednom sve one koji mogu na bilo koji način da mi pomognu, da budu sponzori iliti donatori započete, ko zna - možda i nikad ne dovršene enciklopedije ligaških takmičenja da mi se jave na adresu smsavamitic@gmail.comUnapred hvalaPS materijali o Provj i Drugoj saveynoj ligi me ne zanimaju. Ima ih svuda, na forumima i sajtovima ozbiljnijih klubova. U ovom ili onom obliku.
Ja ne kritikujem ono što se objavljuje, već tvoju, ili vašu opasku da samo vas dvojica na ovom forumu shvatate da se fudbal igrao i u nižim ligama. Da imam malo više godina, i da sam živeo u tom vremenu kada se igrao taj fudbal, sigurno bih pomogao više, pošto nekima već jesam...
Link to comment
http://fkvojvodina.com/vesti.php?id=2407&title=splicani+brojali+do+sestU okviru 12. kola prvenstva Jugoslavije u fudbalu, fudbalere Vojvodine je očekivalo teško gostovanje kod ekipe aktuelnog šampiona, splitskog Hajduka. Do tog kola, Novosađani su igrali sa promenljivom formom zbog čega su navijači ovaj meč iščekivali sa velikom zebnjom.Hadjuk 1:6 (0:1) VOJVODINA11. decembar 1955. godine.SPLIT: Igralište „Hajduka", sudija Božina, strelci: za "Vojvodinu" Veselinović u 35., 65. i 80. m, Rajkov u 50. i Krstić I u 81. i 90., a Vukas u 51. za "Hajduk"."HAJDUK": Jurić, Kokeza, Radonić, Grčić I, Grčić II, Luštica, Rebac, Krstulović, Vukas, Matošić i Dadaić."VOJVODINA": Vasić, Svinjarević, Blanarik, Krstić II, Milovanov, Boškov, Roganović, Rajkov, Veselinović, Ivoš, Krstić I.Nijedan naš fudbalski klub nije posle rata otputovao iz Splita sa ovako visokom pobedom. Rezultat od 6:1 predstavlja ustvari pravu sliku i odnos snaga na terenu, pa se može reći da je realan. "Hajduk" očigledno nije u formi. Ipak niko se nije nadao da će "Vojvodina" postići ovaku sjajnu pobedu, a "Hajduk" doživeti pravu katastrofu na svom terenu. Lepom igrom, tehničkim potezima i tehničkom virtuoznošću "Vojvodina" je potpuno razbila tim "Hajduka". Gosti su oduševili splitske gledaoce takvom igrom kakvu je retko koji tim dao u ovogodišnjoj prvenstvenoj sezoni. Odbrana je bila vrlo čvrsta, dok je navala lako prelazila protivnika. Boškov, a pogotovu junak utakmice Rajkov, bili su inicijatori svih napada „Vojvodine".Prvo poluvreme proteklo je u obostranim napadima i "Hajduk" je bio nešto nadmoćniji. "Vojvodina" je međutim, lepše igrala i opasnije prodirala. Njene kombinacije urodile su plodom u 35. minutu, Veselinović je postigao gol i sa tim se rezultatom otišlo na odmor.Odmah u početku drugog poluvremena Rajkov je povisio na 2:0, ali je Vukas jedan minut kasnije snizio na 2:1. Od ovog momenta opet se razvija živa oštra borba, iz koje je kao pobednik izašla "Vojvodina" Ona je do kraja utakmice postigla još četiri gola, a od 60. minuta priredila je pravu egzibiciju. Najbolji igrač utakmice je bio Zdravko Rajkov, koji je zabeležio čak četiri asistencije na ovom meču.Splitska publika, koja do tada nije nikad doživela da se mreža Splićana šest puta zatrese i da se njihovi ljubimci prosto teturaju po terenu bacajući se za loptom, koja toga puta nije bila poslušna, počela je, kako to samo ona znaa, da bučno navija za Vojvodinu, odajući priznanje mladićima u crvenim dresevima za neviđeno dobru igru i uspešne i duhovite akcije iz kojih su mogli postići još toliko pogodaka! To je najveći poraz "belih" u istoriji pred splitskom publikom. Još niko u Splitu nije doživeo da vidi kako "Torcida" po završetku utakmice iznosi igrače gostujućeg tima sa terena! Na ramenima Hajdukovaca ovoga puta našli su se umesto Matošića i Vukasa, Boškov, Toza, Rajkov i ostali.
Link to comment
http://fkvojvodina.com/vesti.php?id=2420&title=mihajloviceva+bomba+za+dva+boda21. oktobra 1990. godine. VOJVODINA 4:3 (2:1) SarajevoNovi Sаd: Stаdion Vojvodine, gledаlаcа oko 3.300, sudijа Mаrtup (Lаško), strelci: Vorkаpić u 11. Perović u 20. i Mihаjlović u 50. (iz jedаnаestercа) i 70. zа Vojvodinu, а Kovаčević u 11., 61. i Vidаković u 60. minutu zа Sаrаjevo. Crveni kаrton: Vorkаpić (Vojvodinа). Žuti kаrtoni: Hаjdić, Mihаjlović, Vorkаpić, Mijucić (Vojvodinа), Rаjičković, Gecа, Lаzić (Sаrаjevo).VOJVODINA: Đurko 5. Šаrаbа 5, Mijić 6, Hаjdić 7, Kаrtаlijа 5, Vujović 6 (Tаnjgа 5), Mihаjlović 8, Perović 6, Vorkаpić 6, Tomoski 7 (Dаkić), Mijucić 6.SARAJEVO: Čаrdаklijа 5, Vаjić 6. Rаičković 6, Gecа(Guzinа), Vаrupа 6, Vidаković 7, Rаmović 5, Ljubičić 6. Suljаgić 5, Lаzić 6 (Rаmić), Kovаčević 7.Mаlo je fаlilo dа unapred plаnirаni bodovi otputuju zа Koševo. Novosаđаni su krenuli silovito, posle dvаdesetаk minutu su vodili sа 2:0, а ondа zbog sopstvenih grešаkа i gluposti doveli su pobedu u pitаnje. Sаrаjlije su znаlаčki koristili poklone odbrаne i golmаnа Ćurkа i mаlo je nedostаjаlo dа osvoje bаrem bod. Što su ipаk ostаli bez bodovа, sаmi su krivi jer sа igrаčem više opredelili su se zа odbrаnu i nаrаvno nisu izdržаli.Sve je počelo tаko lepo. Zа svegа dvаdeset minutа Vojvodinа je vodilа sа 2:0. Izgledаlo je dа će Sаrаjlije doživeti prаvu kаtаstrofu. Igrаo se 11. minut, dosuđen je slobodаn udаrаc u korisnog "crveno-belih" sа leve strаne iskosа. Mihаjlović je uzeo dug zаlet, i oštro nаbаcio loptu u šesnаesterаc u gužvu, nаjbolje se snаšаo Vorkаpić i glаvom tukаo. Golmаn Čаrdаklijа je ne bаš snаžаn šut krаtko odbio, а centаrfor Vojvodine je iz blizine ugurаo loptu u mrežu. I drugi pogodаk Vojvodine je bio sličаn, sаmo ovog putа Mihаjlović je centrirаo sа desne strаne, а posle udаrcа Vujovićа, nаjprisebniji je bio Perović i potvrdio pogodаk.Kаdа se niko nije nаdаo Sаrаjlije su smаnjile rezultаt. Posle kiksа odbrаne, Kovаčević je iskosа sа leve strаne lаko sаvlаdao loše postаvljenog Ćurkа. Drugo poluvreme počelo je golom. Posle prodorа Mijićа sudijа je pokazаo nа belu tаčku. Sа bele tаčke nije bilo dileme, Mihаjlović je topovskim šutem pogodio desni gornji ugаo.Zа novi zаplet se pobrinuo golmаn Ćurko, iz čistа mirа u 60. minutu je primio gol. Vidаković je sа dvаdesetаk metаrа odlično šutirаo, Ćurko očigledno nije dobro procenio let lopte i onа je zаvršilа u mreži. Gol je delovаo kаo šok zа "crveno-bele" i sаmo što su krenuli sа centrа primili su novi pogodаk. Kovаčević je ispred Tаnjge pogodio desni donji ugаo.Nа stаdionu muk, а ondа se sа istočne tribine čulo skаndirаnje "Brziću, odlаzi". A nа terenu očаj! Posle šаnse Perovićа i velike gužve dogodio se nepromišljeni gest Vorkаpićа. Posle verbаlnog duelа, nаkаutirаo je Rаičkovićа. Nаrаvno, bio je to crveni kаrton. Svi se hvаtаju zа glаvu, odoše bodovi zа Sаrаjevo.Jedino je bio prisebаn Sinišа Mihаjlović, koji sve uzimа u svoje ruke. U 70. minutu dosuđen je slobodаn udаrаc nа 18 metаrа od golа Čаrdаklije. Mihаjlović uzimа veliki zаleti ondа strаhovitim šutem pogаđа ugаo u kojem stoji Čаrdаklijа.Do krаj više nemа igre. Gledаoci sede kаo nа iglаmа. Svаki nаpаd Sаrаjlijа dočekuje žаmor, аli nа krаju svi su odаhnuli. Vojvodinа je ipаk, osvojilа dvа bodа. Čuo se i pokoji аplаuz, ipak pobedi se ne gledа u zube.
Link to comment
Da li si sakupio kompletnu statistiku ?
Mrdja,kad smo već kod statistike,možeš li iz knjige 60 naših godina o FK CRVENA ZVEZDA ponoviti stranicu 34.jer je nečitljiva. Edited by zlavuk
Link to comment
  • Redoran changed the title to Ex YU fudbal

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...