Jump to content
IGNORED

Ex YU fudbal


mrdja

Recommended Posts

Hmmmm, pobijam prva dva argumenta odmah: slažem se da nije trebalo da se odvajaju, ali nisu samo njihove lige bedne, čak je naša i bednija od njihovih liga, dakle takva liga nije potrebna samo njima već i nama. Drugo, tačno je da ne možeš skupiti pet normalnih timova i to je argument u korist takve lige, jer u sadašnjim ligama imaš jedan ili dva tima, u takvoj bi imao pet. Sa ostalim konstatacijama se slažem, to nikada ne bi bila onakva liga, ali i ne treba da bude, i da, potrebno je uraditi neke stvari pre, ako misliš na stadione, huligane, mafiju po klubovima itd... Ali, dosta više o tome, mislim da ima poseban topic ovde  o takvoj ligi, interesuje me da li znaš kada bi mogao završiti celu statistiku na sajtu? Imaš li nekakav plan do kada bi moglo biti gotovo?

 

Makedonska liga, BiH liga, CG liga, zaista?!??!?!? Pa i Slovenačka, koja je realno liga kvalitetnija od Jelen superlige, možda Hrvatska ali su tu barabar, ne pratiš jbg. Vauuu imao bih celih 4-5 timova, a ostalo bi bili Grbalj, Zrinjski, Radnik Bijeljina, Krško i slične gluposti od timova. Da inače ne preporučujem ti da gledaš npr CG ili BiH ligu pogotovo prvu, em nemaju teren redovan u celoj državici em je to toliko očaj fudbal...O BiH ligi da ne pričam, mogu se pisati unapred rezultati. Pola timova će biti pogašeno.

Shvati a to treba i većina nema ništa od exyu lige, čista glupost. Neka im njihove lige...A mi, mi treba da AMATERIZUJEMO fudbal...

 

Ne znam, to je projekat od više godina. Uskoro će biti gotovo predratno doba, a za posle rata ne znam, puno toga ima. Možda bi i bilo brže gotovo da ima ljudi koji bi se priključili i pomogli.  :smoris:

Edited by Mors
Link to comment

Ako ti mogu pomoći, obzirom na obaveze koje većina nas pretpostavljam ima (klinci, posao....) javi se ili možda objasni ovde kako to ide i funkcioniše, možda će još neko hteti da ti pomogne. Evo, javi, objasni kako ide, pa ako ikako bude moglo ja se prijavljujem da pomognem. 

Pozdrav.

Link to comment

Ono sto su pre skenirali za Politiku je bio krsh zivi...posebno za period 41.-06. koji si mogao kao fol da gledas na "foru".

Kao da je to velika mudrost skenirati dokument svako u kuci moze da obavi taj posao.

Ne kapiram im tu glupost oko autorskih prava kako je onda moguce da imaju bas do 41., totalno bezveze ako postoji digitalna arhiva treba da bude potpuna za ceo taj period i izmedju 2 rata (drugog i gradjanskog) i 90te...to bi trebalo da bude javno dobro a da naplacuju je cista glupost.

Svojevremeno sam na netu gledao El Mundo Deportivo je imao ceo svoj istorijat digitalno dostupan.

Sto se tice sportske statistike odande izvlaciti je bilo nezahvalno, gomila gresaka u izvestajima, nepotpuno.

Najbolje bi bilo tu ici po zapisnicima iz fudbalskog saveza koji je valjda zadrzao papirologiju ako to uopste postoji jos za taj period a nije davno zavrsilo po kontejnerima kao mnoge vrednije stvar.

Link to comment

U srbiji ništa dobro i korisno ne traje dugo, tako i mogućnost prelistavanja primeraka ''Politike'' posle rata. Tačnije, moguće je to činiti i danas, ali samo od jula 2006. godine, a za prethodni period uz plaćenu pretplatu.

 

http://www.politika.rs/sr/clanci/arhiva

 

Bilo je mnogo grešaka po pitanju statistike, samo što izveštaje sa tih utakmica nije moguće naći na Internetu, u tome je značaj štampe iz tog vremena.

Link to comment

Ja sam poceo da skidam svojevremeno imao sam folder po kolima al sam samo jednu sezonu ispucao...sve sto je bilo od izvestavanja za svako kolo u Politici. Na zalost kad mi crko rezervni hard sve nestalo. Da sam znao (a trebao sam da znam) da ce ispasti takvi debili i povuci sve to skinuo bi ladno sve od 45.-06. Samo je na zalost bila praznina u toj arhivi izmedju 77.-87.

Link to comment

Zato što je to bilo okačeno na internom serveru preko kojeg je moglo u biblioteci da se pristupi a posle je neko shvatio da može i van nje tj bio je na mreži, a ja sam pride skontao kao verovatno još nekolicina ljudi da se može pristupiti i kasnijima godinama na tu foru. Prvo je software za pregled samih novina bio povučen zbog tužbe tog koji je pravio pa su se orijentisali na totalno novi sajt. Stari bekap sajt nije vraćen niti su vraćene kasnije godine politike posle II svetskog rata iz razloga autorskih prava. Pošto Politika i dalje postoji ona je NOSILAC PRAVA i prema zakonu nema niko pravo da objavljuje javno to a ne biblioteka. Zato je povučena i neće se vraćati na internet. Eventualno možda Politika sama otvori svoje arhive ali u vidu pretplate kao što rade neki u inostranstvu.

No uglavnom Politika i nije neki verodostojan izvor. A za prvu ligu sve će ionako biti na sajtu gore pomenutom. Ali čisto bilo bi lepo da su ostavili za listanje starih vesti. Glupi zakoni o glupim autorskim pravima šta ćeš :)

Hvala ljudi pratite rad, to je višegodišnji projekat. Uskoro zavšeno predratno doba: kompletna statistika predratne prve lige kao i kompletni rezultati i tabele prvorazrednih takmičenja u podsavezima.

Njujorker jesi ti pitao za Kolubarsku župu na sajtu?

 

Jesam.

Link to comment

Ono sto su pre skenirali za Politiku je bio krsh zivi...posebno za period 41.-06. koji si mogao kao fol da gledas na "foru".

Kao da je to velika mudrost skenirati dokument svako u kuci moze da obavi taj posao.

Ne kapiram im tu glupost oko autorskih prava kako je onda moguce da imaju bas do 41., totalno bezveze ako postoji digitalna arhiva treba da bude potpuna za ceo taj period i izmedju 2 rata (drugog i gradjanskog) i 90te...to bi trebalo da bude javno dobro a da naplacuju je cista glupost.

Svojevremeno sam na netu gledao El Mundo Deportivo je imao ceo svoj istorijat digitalno dostupan.

Sto se tice sportske statistike odande izvlaciti je bilo nezahvalno, gomila gresaka u izvestajima, nepotpuno.

Najbolje bi bilo tu ici po zapisnicima iz fudbalskog saveza koji je valjda zadrzao papirologiju ako to uopste postoji jos za taj period a nije davno zavrsilo po kontejnerima kao mnoge vrednije stvar.

 

I poenta svega. Zato meni licno je totalno nebitno jer je Politika itd, uvek sekundaran izvor. 

Zapisnici doista??? Šališ se ako misliš da su sačuvali tako nešto...Naravno da je završilo na deponiji, i to relativno nedavno kad je Terzić došao, mada ko zna...Mada ne verujem. Meni bi lično bilo draže da skeniraju bilo koju sportsku novinu ali nema ništa od toga, jbg kad neće mora se sam. Mada pohvalio bi zaista nbs. Novi pregledač je bolji a i dosta toga su novog skenirali. Uz Slovence jedini u ovom regionu koji su nešto uradili po pitanju digitalizacije štampe, da nema Splita Hrvati bi stvarno izgledali bedno. Onakav list kakav je bio Jutarnji koji je mikrofilmovan, a veoma korisan za izučavanje istoriologije i statistike fudbala ima digitalizovan samo do 1915.

@Njujorker

Znao sam da si ti čim se pomenulo Valjevo. Dakle odgovoreno ti je tamo na sajtu, a i ovde da ti pojasnim. Kolubarska župa je postojala samo "virtuelno" tj samo na papiru što bi se reklo jer je jedini začlanjeni klub u JNS bio Srpski mač tada, međutim ostavljena je mogućnost da se začlane i drugi zato je pisalo i klubovi iz Valjeva. Prva ZSU i organizovana takmičenja u Kolubarskoj župi dolaze na red od sezone 1930/31.

Link to comment
  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 months later...

Za one koji ne znaju, izašla je knjiga koja se bavi tematikom isključivo prve lige Kraljevine Jugoslavije/SHS u razdoblju 1923-1940. Knjiga će biti podeljena u dve dela (toma) zbog količine stranica. Izašao je prvi deo https://www.facebook.com/hronikaprvelige/?fref=ts koji se bavi periodom 1923-1934. U stvari knjiga predstavlja samo drugačiji oblik iskazivanja informacija koje su predstavljene na sajtu www.exyufudbal.in.rs i donosi neviđeno nešto do sada. Preko 1000 fotografija igrača, timova, trenera...Mnoštvo informacija do sada (osim na sajtu) neprezentovanih javnosti, mnogo ispravljenih grešaka. Autor je Boban Živanović i moja malenkost koja mu je ustupila sve potrebne informacije i slike. Knjigu možete poručiti preko stranice, cena je 750 din + ptt troškovi.

Uz to da kažem, da je na sajtu (osim slika igrača koje treba da se ubace) ubačeno sve što se tiče Prve lige 1923-1940. Nedostaje 24. imena od 998 igrača koji su igrali u tom periodu. Još mnogo stvari će biti postavljeno do kraja godine, a očekujte i još neka iznenađenja u vidu publikacija i informacija. Svako ko želi da se uključi u projekat je dobrodošao...  :fantom:

Link to comment
  • 4 weeks later...
  • Redoran changed the title to Ex YU fudbal

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...