Jump to content
IGNORED

Ebola v2014


Аврам Гојић

Recommended Posts

nećemo, osim ako ne budem morao da se branim od optužbe da živim u Srbiji (već smo takve igranke imali na forumu), ili od imputiranja da sam pričao da nam "uvaljuju vakcine" (dok sam u stvarnosti bio potpuno javno na strani WHO, a i dalje sam).

 

ako budemo pričali o tim stvarima, zadržaću pravo da pustim malo sebi na volju.

 

sorry matori ako te je ovo pogodilo, uopste mi nije bila namera da to tebi pripisem (niti stizem da pratim ceo tvoj opus), vise sam mislio na srpsko javno mnjenje uopste

Edited by braca
Link to comment
  • Replies 244
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • steins

    29

  • Аврам Гојић

    19

  • Прслин

    17

  • Krampa

    9

sorry matori ako te je ovo pogodilo, uopste mi nije bila namera da to tebi pripisem (niti stizem da pratim ceo tvoj opus), vise sam mislio na srpsko javno mnjenje uopste

 

E tako :) nego šta nego me je pogodilo, teško ćeš naći od mene većeg protivnika zdravstvenih teorija zavera. Počeo sam ovu temu kako bismo malo trolovali, ali pre svega da bismo kanalisali korisne informacije i dobre linkove kako budu pristizali. Jednostavno, zabrinuli su me mediji, pogotovo britanski, ovo ima potencijal da preraste u histeriju.

Edited by Грешни Василије
Link to comment

ето тако, само немојте у уста да се љубите ако један од вас двојице има еболу  :heart:

Link to comment

evo ovako, pratim ovo od kad je krenulo po Gvineji......prvi slučajevi su prijavljeni negde u martu, negde mesec i po dana od pojave  :isuse:

Najveća tragedija je što se pojavila na najgorem mogućem mestu - na samoj tromedji država kod kojih se ne zna koja je veći raspad. Granični prelazi gotovo ne postoje pa cirkulaciju naroda izmedju ovih država niko živi ne kontroliše.

Pomoć država gotovo da ne postoji, tako da su organizacije koje su tamo došle gotovo preuštene same sebi.

Sam narod koji tamo živi je neverovatan - jednu ženu obolelu od Ebole je familija bukvalno otela iz bolnice, da bi je vratila tri dana kasnije, pred smrt. Ima više slučajeva da su preživeli oterani od kuće, izgubili posao čak kamenovani ..... tamo postoje običaji gde seumrli dodiruju, ljube, sede za sovrom ili se zakopavaju u privatnoj režiji ispred kuće. 

S tim u vezi ispričaću vam moju vinjeticu - pre mesec dana je došao pandur koji je stigao iz Liberije par dana ranije sa visokom temperaturom - ja odmah okrenem dećurnog infektologa, koji mi kaže da mu je predložio hospitalizaciju ali da je ovaj odbio :ajme:

 

Realtivno niska smrtnost /50%/ je jedan od razloga zašto se ova epidemija ne završava, pošto se stalno  otvaraju novi putevi zaraze. Inače ebola spada u samolimitirajuće epidemije /one koje same počinju i same staju/ baš zbog visoke smrtnosti. 

 

WHO ima i u ovoj situaciji lavovski deo odgovornosti za nerad pošto se opet guše u birokratiji i glupostima - uspeli su do sada da organizuju jednu konferenciju u Akri, na kojoj gotovo ništa operativno nije odlučeno. I to je to. I dalje na svom sajtu ne preporučuju nikakva ograničenja putovanja. 

 

E sad, glede engleza - lepo reko ovaj njihov iz higijenskog zavoda 

 

Direktor Zavoda za javno zdravlje Engleske doktor Brajan Mekloski rekao je da je trenutno rizik za putnike i radnike u ugroženim zemljama veoma nizak, ali da doktori moraju da budu oprezni i da prate bilo kakve "neobjašnjeno razboljevanje". 

 

 

a ja čekam nemce iz Kohovog Instituta koji su mi najmerodavniji. 

 

sve u svemu ebola nema pandemijski potencijal al može gadno da nas zajebe, naročito ako se budemo ponašali ko u vreme h1n1. 

 

 

e: naravno +1 za sve ono što je Lrd napisao

Edited by steins
Link to comment

e da, ne znam ko se seća histerije u Srbiji tamo leta 97 kad je prošla vest da su neki ljudi u karantinu na Avali zbog ebole koja je tada izbila u Zairu? Bili i neki protesti........tada je (samo u Zairu) umrlo čini mi se preko 300 ljudi.  

 

e: 

 

opet, histerija je krenula......

 

 

Evropska unija opremljena i spremna za lečenje obolelih ukoliko se smrtonosni virus ebole pojavi u državama članicama Unije, saopštili su evropski izvori.

 

e2:

 

nisam znao da se pojavila u Obali Slonovače

 

Ključni problem je, kako je naveo, pripremiti zemlje koje se graniče sa Gvinejom, Liberijom, Sijera Leoneom i Obalom Slonovače, koje su već zahvaćene ebolom, "pa čak i udaljenije zemlje". 

 

 

 

e sad sam i ja sve nemirniji....:unsure: 

Edited by steins
Link to comment

Otvarač topika da se javi u Kurir po raspored.

 

Mislim da je tema o eboli pre za nauku nego za društvo, izvinjavam se na surovosti.

 

Ovo što radi trenutna epidemija više govori o stanju tih afričkih država nego o samoj bolesti. Iako je strašno, ova sorta koja je sada aktivna ima smrtnost od oko 50%, dok je najsmrtonosnija sorta, čija je epidemija izbila sredinom '70-ih imala smrtnost od 90%.

 

Američki paničari naravno ne pominju da je ebola već bila u SAD, ali je tada stigla sorta koja je bezopasna za ljude, mada je pobila sve majmune u istraživačkoj stanici.

 

Elem, poenta priče je da se epidemija ebole relativno lako kontroliše, da se ne prenosi vazduhom ili običnim kontaktom. A ono što plaši ljude je to što kad čuju "hemoragična groznica" zamišljaju kako krv curi iz svih pora na telu i slično.

 

Dakle, nema panike, ali možemo svi kao vrsta da plačemo zbog Afrike i ljudi koji tamo žive i da žalimo što postoje mesta kakva su Liberija ili Sijera Leone.

 

Sam si u postu praktično napisao zašto je ovo tema za društvo a ne za nauku ili zdravlje, a ovamo kukaš. C, c, c...

Link to comment

Sam si u postu praktično napisao zašto je ovo tema za društvo a ne za nauku ili zdravlje, a ovamo kukaš. C, c, c...

 

Ma jasno mi je, nego mi je ebola zanimljiva kao takva, odnosno ti bivši filovirusi, a sada marburg i ebola i sve što ih prati. Zato sam mislio da je možda više za nauku, da naučim nešto. :)

Link to comment

ako se dobro sećam, mislim da je 70ih bilo par slučajeva Ebole na Torlaku. Valjda je došao neko iz Energoprojekta iz neke afričke zemlje pa su njegovim serumom zarazili laboratorijskog majmuna koji je onda ugrizao laborantkinju za prst.

Link to comment

Za razumevanje opasnosti ne treba citati medicinske i bioloske knjige, vec o social network analysis (pojma nemam da li imamo srpski prevod). Do sada smo uglavnom uspevali da zaustavimo Ebolu jednostavno jer nije uspevala da se prosiri pre nego sto ubije celo selo. A u svakom slucaju, u manjim mestima je lakse shvatiti ko komunicira sa kim i kako zaustaviti zarazu. Nije se cesto desavalo da Ebola dodje do velikih gradova. Ako se dobro secam jeste jednom, ali su uspeli da je zaustave pravovremenim karantinom. Ako Nigerijci nisu uspeli, tj ako je ovaj lik preneo nekome pre nego sto su ga skontali - nece biti dobro.

Edited by Fins fleet
Link to comment

90 i neke je bilo panike nadomak Beograda. Sećam se transparenata "Nećemo ebolu u Pinosavi"

To je ono o čemu sam pisao, mislim da je bila 96-97 kad je bila ona epidemija u Kongu u okolinu Kikvita sa 300 mrtvih
Link to comment

Sednice vlade sa Tv prenosom, lupanjem o sto i uzvicima "Tisina tamo" i "Dikovicu, ebola ne sme u Beograd/Sabac/gdegodvec".

 

Naravno da bi jako usrali motku.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...