Jump to content
IGNORED

Ex YU fudbal


mrdja

Recommended Posts

Evo slika sa prijateljske utakmice sa Tottenham-om u Krusevcu na kojoj je Napredak pobedio 4:0.Mozda neko sa foruma zna tacan datum odigravanja utakmice, posto meni nije poznat.Slike su preuzete sa site-a www.fknapredak.com
bogte, što bijemo ove engleze u prijateljskim utakmicama... :o Hajduk je jednom valjda nabio Junajted sa 5:0, Partiyan dobio Arsenal 74-te, evo i Napredak...
Link to comment

nedjelja, 13.veljače 2011Hajduk - Manchester United 6:0, 1980.: Vatromet golova na startu„HAJDUK“ DEKLASIRAO RENOMIRANE ENGLEZE U PRIJATELJSKOM SUSRETUVatromet golova na startu„HAJDUK“ – „MANCHESTER UNITED“ 6:0Split, 27.I – Stadion „Hajduka“ u Poljudu. Gledalaca oko 30. 000 Suda Marijan Rauš iz Varaždina. Vrijeme sunčano i prohladno, teren pogodan za igru. Prijateljska nogometna utakmica: „Hajduk“ – „Manchester United“ 6:0 (3:0).„HAJDUK“: Budinčević 8, Rimorac 7,5, Krstičević 7, Luketin 8, Zoran Vujović 8,5, Rožić 7, Zlatko Vujović 9 (Mamić 6,5), Mužinić 7, Cukrov 7,5, Đorđević 7 (Bogdanović 6,5), Šurjak 7,5 (Maričić 6,5)„MANCHESTER UNITED“: Bailey 5, Nicholl 5,5, Houston 5,5 (Jovanović 6,5), MC Illroy 6,5, Mc Gueen 6, Buchan 5, Coppel 5,5, Wilkins 5,5, Jordan 7,5, Maccari 7, Thomas 5,5 (Grimes 6).Strijelci: Primorac u 22. i 58. minuti iz jedanaesterca, Krstičević u 33, Mužinić u 40, Zlatko Vujović u 57. i Bogdanović u 81. minuti.Na startu u novu sezonu – vatromet golova, „Hajduk“ je ostvario izuzetnu pobjedu nad slavnim „Manchester Unitedom“. „Bijeli“ su sa šest golova probušili Sextonov brod. To je bio povijesni trenutak za „Manchester United“, na njihovu žalost – crni trenutak, jer su u Poljudu „crveni đavoli“ doživjeli svoj najteži poraz. Nikad do danas „Manchester United" nije tako slomljen. Dosad je u analima kao najteži poraz „crvenih“ iz Manchestera stajao rezultat od 0:5 u Lisabonu na utakmici Kupova pobjednika kupova sa „Sportingom“.„Hajduk“ kao u priči – borben, motiviran, razigran, efikasan, discipliniran, a opet neočekivan. Bilo je toliko lijepih akcija da je teško sve pobrojati. Istini za volju, treba priznati da su Englezi svoj poraz dostojanstveno primili, ali je čudno da, pošto su već gubili sa 0:3, nisu zaigrali angažiranije. Ili su ih „bijeli“ toliko nadigrali da Buchan i drugovi nisu mogli bolje.Seriju golova počeo je Boro Primorac u 22. minuti iz jedanaesterca, koji je nad Zlatkom Vujovićem skrivio Buchan. Rožić je presjekao jedan napad gostiju, dao je kratko Šurjaku, koji je lansirao Zlatka, u trci za Buchanom Vujović se probio naprijed, pa ga je iskusni Škot srušio s leđa. Iz jedanaesterca – 1:0.Drugi gol je bio čudan – u 33. minuti Đorđević je majstorski centrirao, na loptu je natrčao Krstičević i potkoljenicom je ugurao u mrežu. A treća kapitulacija gostiju bila je nevjerojatna. Daleko iskosa, sa same aut-linije, desetak metara od kornera Mužinić je u 40. minuti uputio centaršut. Lopta je dugo letjela i prevarila vratara Baileya, zabila se pod prečku.U drugom poluvremenu u 57. minuti Rožić je bio taj koji je stvorio direktnu opasnost za vrata „Manchester Uniteda“, Mc Queen i Zlatko Vujović trčali su pedesetak metara, a svi su vidjeli da je napadač „Hajduka“ brži i da će doći u šansu koju je i realizirao. Jednu minutu poslije – 5:0. Još jednom je Buchan u kaznenom prostoru oborio Zlatka Vujovića, ponovno je sigurni realizator bio Primorac. Posljednji put gosti su kapitulirali u 81. minuti, strijelac je bio Bogdanović.U timu „Hajduka“ – najbolje su igrali braća Vujović i Luketin, potom Budinčević Cukrov i Šurjak. Kod gostiju, koji su ostvarili siromašni dojam, bolji od ostalih bio je Joe Jordan. Sudac Rauš vrlo dobar.REKLI SUPLJESKALI IVIĆ I GIBBSON- Mi Jugoslaveni smo kao stvoreni za prijateljske utakmice.,.,. – kratko je trener „bijelih“ Tomislav Ivić objasnio svu nedoumicu i odgovorio na sva pitanja – otkud takva pobjeda „Hajduka“ nad jednim „Manchester Unitedom“. - Imali smo zbilja izvanredan dan, štono se kaže svoj dan – nastavio je Ivić. – Išlo nas je i ne bih rekao da našim gostima nije bilo stalo do krajnjeg rezultata. Zapravo imali smo nešto sreće u startu susreta, zaredali s nekoliko golova i poslije više nije bilo problema. Ne pretjerujem ako kažem da je ova utakmica bila dovoljna kao pokazatelj da snage imamo, da se krećemo prema cilju koji smo odredili na ovim pripremama, da se već sada vidi kako je momčad sposobna za kombinacije u igri, linije dobro surađuju, no naravno da će trebati još dosta truda i da neće svaki put ići ovako od ruke.Ivić je pred izlazom s terena propustio igrače da izađu prvi nakon susreta i čestitavao im, pljeskao zadovoljno. A kada je Bogdanović dao šesti gol, predsjednik A. Gibbson „Manchester Uniteda“ je i sam zapljeskao. Poslije susreta selektor Miljanić nam je pričao kako je Engleze teško pogodio ovakav poraz, ali da oni to ipak drukčije shvaćaju nego naši igrači – sportskije, znaju pljeskati i kada gube...Ipak, Englezi nisu bili pričljivi. Tu brigu s izjavama prebacivali su svi na menadžera Dave Sextona, koji je samo kazao da je „Manchester United“ imao slab dan i da je „Hajduk“ odlična momčad, pa otprhnuo hodnicima. (mg)Slobodna Dalmacija

Link to comment
Pozdrav,Čuo sam da su ovdje najbolji poznavatelji ex yu nogometa i čitam vas neko vrijeme pa evo da postavim par pitanja na koja nigdje ne nalazim odgovor. Ako netko zna bilo što od ovoga bio bih jako zahvalan.Sva se pitanja odnose na zadnje sezone prvenstava SFRJ, pogotovo onu 1990/19911. Na internetu sam što se nižih liga SFRJ tiče našao tablice međurepubličkih liga (istok, zapad, sjever, jug). Zanima me ima li itko tablice ili spisak timova liga nižih od tih? Valjda bi trebale dolaziti republičke lige pa područne itd.? Što je niže moguće to bolje. Sve što imam sam pronašao ovdje http://www.fsgzrenjanin.com/Period%201988-1991.html2. Također me zanima kakva su bila pravila napredovanja i ispadanja iz liga nižih od međurepubličkih? Da li se igrao kakav playoff za napredovanje ili ispadanje, ako da tko je sudjelovao i po kojim pravilima? Znam da su iz međurepubličkih ispadala po 3 kluba iz svake skupine (istok, zapad, sjever, jug).3. Znam da se prva savezna liga igrala nedjeljom ali da li su se sve utakmice igrale u isto vrijeme i ako se tko sijeća u koliko sati? Je li išta išlo u prijenosu na televiziji, jesu li te utakmice igrane u posebnim terminima i sl.? Isto pitanje u vezi sati odigravanja vrijedi i za kup? Ono što znam je da je na utakmici Hajduk-Partizan na kojoj je skinuta zastava SFRJ da se to dogodilo sredinom drugog poluvremena (oko 19:20). Po tome se ta utakmica igrala u 18:00. Vrijedi li to i za ostale utakmice i ostala kola? Za niže lige ne znam ni dane ni vrijeme odigravanja pa bi i tu bilo kakve informacije pomogle.4. Pravila samih liga u smislu suspenzija nakon koliko žutih i crvenih kartona i sama sekvenca npr. ako se nakon prve suspenzije dobije još žuti karton da li se skupljaju ponovo ili ide odmah iduća suspenzija, koliko traje i sl.?5. Pravila o broju stranaca u momčadi ili prvom timu, o broju mladih igrača u timu ili prvih 11 i sl. ukoliko su postojala ta pravila? Također što je bilo s posudbama tj. je li broj igrača koje su klubovi uzimali na posudbe bio ograničen i koliko je posuđenih igrača moglo sudjelovati u prvom timu za određeni meč? Znam da je npr. Hajduk posudio Igora Štimca Dinamo Vinkovcima ili Antu Mišu Banjalučkom Borcu itd.Znam da sam malo previše opleo sa ovim pitanjima i otišao u širinu kao i na to da na mnoga od njih nikada neću dobiti odgovor ali treba od negdje početi jer ne želim da se te informacije ukoliko još postoje negdje ili u nečijem sjećanju zagube. Dosad koga god pitam ne sjeća se ili ne zna. Vi ste mi zadnja šansa :)E da, svima unaprijed hvala.
Ajde da probam ja da odgovorim i to uglavnom po sećanju...1. Ja našao neki hrvatski sajt pre nekoliko meseci, sa tabelama tih nižih liga (samo hrvatskih klubova) i to čini mi se da ide dosta duboko u prošlost, ali sada ne mogu da se setim uopšte, ali znam da sam se referencirao sa nekog hr foruma o ex yu fudbalu.2. Siguran sam da su 4 međurep. lige (1988-91) bile takve da su klubovi bili regionalno fiksirani, hoću reći, nije bilo moguće da neki klub igra grupu jug, ako je iz grada koji pripada, na primer zapadu. U 3. ligu je ulazilo samo 8 prvaka republiak/pokrajina, pa od toga ko uđe (ispadne) u 3. ligu, zavisi koliko će ekipa ispasti iz konkretne grupe. Nije bilo plejofa. Drugačije je sada širom Evrope, bar u ovim jačim zemljama. Recimo, Španija takođe ima 4 grupe 3. lige, ali iz svake grupe ispada sigurno 4 ekipe, a peta igra baraž. Ako se desi, da jednu grupu napusti, bilo kroz ispadanje, bilo kroz promociju, više od 4/5 ekipa, onda ide popunjavanje selidbom, pa recimo imaš da klub igra jedne godine grupu sever, a druge istok i sl.3. Termini su bili "neobavezni". Ali ono, što je bilo kao pravilo - bio je dnevni i večernji termin, a satnica je zavisila od godišnjeg doba, dakle, u zimskim mesecima je večernji termin bio oko 17 sati, a to je leti bio dnevni termin. zadnej kolo je moralo da se igra u istom terminu sve utakmice. Direktnih TV prenosa mislim da zadnjih 7-8 godina nije bilo uopšte. To da li će klub igrati večernji ili dnevni termin, zavisilo je od toga da li ima reflektore, i da li imaju volju da ih pale...)))) Inače, utakmica koju pominješ igrana je u sredu... tzv. vanredno kolo.4. Mislim da je važilo kao i sada parni kartoni. Inače, sećam se da je postojala mogućnost izbora, da igrač koji ima 2 žuta, bira koju utakmicu neće igrati. Znači, dobio si 2. žuti - suspenzija automatski važi od sledeće utakmice, a ti možeš da biraš hoćeš da pauziraš tu utakmicu ili onu posle nje, što je ponekad otvaralo špekulacije o "puštanjima".5. Mislim da je važilo kao i tada svuda u Evropi - 3 stranca maximum, mada nijedan klub nije imao toliko, odnosno Dinamo je zadnje sezone imao par nekakvih centrano-amerikanaca koliko se sećam.To je sve od mene bar po ovom pitanju.Inače, za ostale forumaše koji su pratili moje ranije postove i downloade - mislim da sam provalio zašto je proleće 1972. imalo onako haotičan raspored i odlaganja...u to vreme vladala je epidemija velikih boginja Variola vera. Ima i film, ko se seća, sa Radetom Šerbedžijom u gl. ulozi.
Link to comment

FK CRVENA ZVEZDA28.12.1947.U 92. prijateljskoj utakmici savladali smo u Beogradu ekipu Metalca sa 3:2, golovima Andrije Šećerova, Božidara Drenovca i Baneta Vukosavljevića.Naš tim je izgledao ovako: Lovrić, Kašanin, Petrović, Stanković, Đurđević, Drenovac, Šapinac, Mitić, Šećerov, Vukosavljević, Đajić.1949.Naš tim je u prijateljskom susretu savladao ekipu Florijane na Malti sa 2:1.Strelci su bili Sava Antić i Kosta Tomašević, a igrali smo u sastavu: Mrkušić, B. Stanković, Kašanin, Palfi (Kujundžić), Đurđević, Đajić, Ognjanov, Mitić, Tomašević, Takač, Vukosavljević (Antić). 1952.Posle tačno 100 zvaničnih utakmica, a računajući i prijateljske ta brojka „raste“ na 241 i punih sedam godina vernosti našem klubu, tokom kojih je učestvovao u osvajanju dve titule prvaka i jednog trofeja Kupa i u izgradnji imidža našeg kluba, od Crvene zvezde i aktivne karijere oprostio se - Ljubomir Lovrić. Bio je jedan od najvećih čuvara mreže koje su Zvezda, srpski i jugoslovenski fudbal ikad imali. Popularnost je stekao još pre rata, kad je stajao između stativa u istorijskoj pobedi reprezentacije nad Engleskom u Beogradu (2:1), a pravu slavu braneći gotovo neprestano za naš tim. Pet puta je bio i reprezentativac i osvajač je prvog odličja za naš fudbal – srebrne medalje na Olimpijskim igrama u Londonu 1948. godine. Kasnije je bio uspešan novinar i još uspešniji selektor „plavih“.1961.Rođen je Boško Đurovski, naš nekadašnji prvotimac, kapiten, ali i trener, reprezentativac Jugoslavije i stariji brat Milka Đurovskog. U crveno-belom dresu odigrao je 507 utakmica i jedan je od petorice naših igrača koji su u Zvezdinom „Klubu 500“. Postigao je 98 golova i za više od deceniju staža u prvom timu osvojio je tri titule i dva pehara Kupa. Imao je čast da 1989. godine igra za selekciju sveta u Udinama na oproštaju legendarnog Brazilca Zika. Po povratku iz Švajcarske, gde je igrao i bio trener Serveta, vodio je nekoliko srpskih klubova. Po odlasku Duška Bajevića preuzeo je Crvenu zvezdu i u sezoni 2006/07. osvojio „duplu krunu“. Trenutno je pomoćnik svom nekadašnjem saigraču i predsedniku Draganu Stojkoviću u Grampus Ejtu iz Nagoje.post-5046-13250318553231.jpg1971.Trener Miljan Miljanić iskoristio je pauzu u prvenstvu da ekipu priprema u Španiji, gde je naša trofejna generacija odigrala i pet prijateljskih susreta. Jedinu pobedu u ovim utakmicama Crvena zvezda je ostvarila u Lorki gde je savladala reprezentaciju Granade sa 3:1, i to golovima Jovana Aćimovića, Zorana Filipovića i Slobodana Jankovića.

Link to comment

Evo da se i ja nadovezem po secanjima. Znam da je bio kurcslus u ondasnjoj Srpskoj ligi, koja je zajedno sa ostalim republicko-pokrajinskim ligama (da, vojvodjanska i k-m liga su igrali odvojeno od Srbije), bila treci stepen takmicenja, jer je zbog odluke da se uvede III liga moja Buducnost na jedvite jade usla (ostala) u istom rangu takmicenja i to kao cini mi se deveta, samo sad drugim protivnicima. Umesto da ide na megdan Radnickom u Kragujevac ili Dubocici u Leskovac, Buda je igrala sa Beliscem, Radnikom iz Beljine, AIKom iz B. Topole itd. Kako su formirane III lige? E sad ne znam kako su isle podsavezne lige (lige nize od republickog stepena) u HR, SLO i drugde, ali znam kako su formirane III liga Sever i Istok. Elem, u III ligu Sever usli su timovi iz Srpske lige koji su gravitirali podrucju Druge srpske Lige Sever (Pepe zona + Beograd), timovi iz Vojvodjanske lige, te sa samog istoka Hrvatske (Osecki podsavez ili kako se vec zvao) i BiH (Zvornik, pretpostavljam). U III ligu Istok usli su preostali timovi iz Srbije (podrucja II Sprske Centar i Jug), K-M lige i Makedonske lige. Iz naziva timova koji su nastupali u druge dve grupe moze da se desifruje kako su se one popunjavale. Jug je cinila Crna Gora, gotovo cela BiH, te Dubrovacki podsavez, a Zapad Slovenija, veci deo Hrvatske i Bihacki podsavez. Sto se ispadanja i popunjavanja tice, ne mogu da se zakunem, ali cini mi se da je bilo nekakvih baraza. Mozda Mrdja zna...Sistem takmicenja sto se Valjeva tice bio je tada sledeci:I LigaII LigaIII Liga SeverI Srpska LigaII Srpska Liga SeverPosavsko-Podunavska ZonaPodrinjsko-Kolubarska Regionalna LigaMedjuopstinska Liga ValjevoOpstinska Liga Valjevo

Link to comment

FK CRVENA ZVEZDA29.12.1956. Snagu našeg tima osetila je u Gelzenkirhenu ekipa Šalkea 04 koju su savladali sa 2:0. Objektivnu nemačku publiku oduševili su Ivan Toplak i Anton Rudinski, koji su i bili strelci na ovom prijateljskom meču. Naš tim je igrao u sastavu: Beara, Stanković, Zeković, Tasić, Nešović (Miljanić), Marković, Toplak, Mitić, Rudinski, Durković, Kostić. 1966. Prijatnu i veoma korisnu turneju po Srednjoj Americi Crvena zvezda je nastavila u Sonsonateu, gde je u drugom susretu tokom ovog putovanja savladala istoimenu ekipu domaćina sa 2:1.Strelci za naš tim bili su Dragan Džajić i Đorđe Milić, a trener Miljan Miljanić ovako je sastavio tim: Ratić, Dakić, Karapandžić, Melić, A. Marković, Vratnjan (Savković), Klenkovski, Đ. Milić, Lazarević, Aćimović, Džajić. 1968. Posle pobede u Bergamu od 4:2, Crvena zvezda je u revanšu na našem stadionu savladala Atalantu sa 5:1 i na taj način nastavila da brani trofej u Srednjeevropskom kupu. Italijane su deklasirali: Dujković (Kajganić), Krivokuća, Jeftić, Pavlović, Dojčinovski, Klenkovski, Antonijević (S. Janković), Ostojić, Lazarević, Aćimović, T. Mihajlović.

Link to comment
Pozdrav,Čuo sam da su ovdje najbolji poznavatelji ex yu nogometa i čitam vas neko vrijeme pa evo da postavim par pitanja na koja nigdje ne nalazim odgovor. Ako netko zna bilo što od ovoga bio bih jako zahvalan.Sva se pitanja odnose na zadnje sezone prvenstava SFRJ, pogotovo onu 1990/19911. Na internetu sam što se nižih liga SFRJ tiče našao tablice međurepubličkih liga (istok, zapad, sjever, jug). Zanima me ima li itko tablice ili spisak timova liga nižih od tih? Valjda bi trebale dolaziti republičke lige pa područne itd.? Što je niže moguće to bolje. Sve što imam sam pronašao ovdje http://www.fsgzrenjanin.com/Period%201988-1991.html2. Također me zanima kakva su bila pravila napredovanja i ispadanja iz liga nižih od međurepubličkih? Da li se igrao kakav playoff za napredovanje ili ispadanje, ako da tko je sudjelovao i po kojim pravilima? Znam da su iz međurepubličkih ispadala po 3 kluba iz svake skupine (istok, zapad, sjever, jug).3. Znam da se prva savezna liga igrala nedjeljom ali da li su se sve utakmice igrale u isto vrijeme i ako se tko sijeća u koliko sati? Je li išta išlo u prijenosu na televiziji, jesu li te utakmice igrane u posebnim terminima i sl.? Isto pitanje u vezi sati odigravanja vrijedi i za kup? Ono što znam je da je na utakmici Hajduk-Partizan na kojoj je skinuta zastava SFRJ da se to dogodilo sredinom drugog poluvremena (oko 19:20). Po tome se ta utakmica igrala u 18:00. Vrijedi li to i za ostale utakmice i ostala kola? Za niže lige ne znam ni dane ni vrijeme odigravanja pa bi i tu bilo kakve informacije pomogle.4. Pravila samih liga u smislu suspenzija nakon koliko žutih i crvenih kartona i sama sekvenca npr. ako se nakon prve suspenzije dobije još žuti karton da li se skupljaju ponovo ili ide odmah iduća suspenzija, koliko traje i sl.?5. Pravila o broju stranaca u momčadi ili prvom timu, o broju mladih igrača u timu ili prvih 11 i sl. ukoliko su postojala ta pravila? Također što je bilo s posudbama tj. je li broj igrača koje su klubovi uzimali na posudbe bio ograničen i koliko je posuđenih igrača moglo sudjelovati u prvom timu za određeni meč? Znam da je npr. Hajduk posudio Igora Štimca Dinamo Vinkovcima ili Antu Mišu Banjalučkom Borcu itd.Znam da sam malo previše opleo sa ovim pitanjima i otišao u širinu kao i na to da na mnoga od njih nikada neću dobiti odgovor ali treba od negdje početi jer ne želim da se te informacije ukoliko još postoje negdje ili u nečijem sjećanju zagube. Dosad koga god pitam ne sjeća se ili ne zna. Vi ste mi zadnja šansa :)E da, svima unaprijed hvala.
Ovo nije pitanje, čak ni set pitanja već pravi paket. Tu ne da ne pomaže sećanje, već ni bogata (lična arhiva). Menjalo se i menjalo, kako su vetrovi, politički i fudbalski duvali. Samo o premenama sistema takmičenja, najavljenom godinu dana unapred, neposredno pred početak takmičenja, pa čak i kada se ono već otpočelo (za sve imam primere - bezbroj) mogla bi se napisati čitava knjiga. Uzmimo na primer Prvu saveznu ligu u kojoj je broj učesnika bio rastegljiv, od 10 do 22.Igralo se, računajući samo period posle Drugog svetskog rata, dvokružno, trokružno, čak i četvorokružno, za pobedu dodeljivala godinama dva, u poslednje dve decenije (ako nekoga zanima može i preciznije) tri boda, a imali smo i remi-penal bod. Ritam igranja najčešće jesen - proleće, tri godine (1950-1952) i proleće - jesen (znači u kalendarskoj godini). Podatak za Riplija Crvena zvezda i Partizan, učesnici svih posleratnih prvenstava jedne sezone - godina 1952 nisu među sobom odigrali ni jednu prvenstvenu utakmicu (igralo se po grupama, najpre dve, potom tri grupe u završnici pa su se mimoišli. Ništa čudno čak i oni sa bogatijom krštenicom teško bi mogli da, u cugu, izrecituju i najprostije - kako se sve država zvala.Drugi rang takmičenja - Druga liga, danas je "in", uz Premijer iznad, da se kaže Prva liga (Srbije) imala je još uzbudljivije putešestvije. Počela je godinu dana kasnije, u jednom trenutku (1952/53) ukinuta, bila jedinstvena (retko), najčešće raspolućena (Istok i Zapad), u pojedinim periodima i na sve četiri strane sveta (četiri Druge lige). U jednom periodu, po narodnoj nije šija nego vrat tri sezone su je, krajem pedesetih godina, krstili i zonama ( i njih bilo na papiru četiri, u stvarnosti pet.Treći rang - jedinstevna treća liga samo jednom (1950). Od 1988, hibridne - četiri Međuzonske, najčešće u ovomn rangu republičke lige, I one priča za sebe, retko jedinstvene (uglavnom Slovenija, Crna Gora i Makedonija). U rubrici republički prvak najvfiše praznina u Hrvatskoj gde se uglavnom igralo po zonama, a prvaci zona pravac kvalifikacije - za Drugu saveznu ligu. Slično, pa ipak malo različito je bilo i u Srbiji. Ko ne veruje neka pokuša da sastavi liste republičnih prvaka - po sezonama.Kvalifikacije iliti baraži za opstanak u ligi ili ulazak u viši rang oduvek bili kamen spoticanja, podizali adrenalin klubova, ali i funkcionera. Nekoliko sezona čak osam drugoligaša (četiri lige) kroz kvalifikacije tražilo dve prvoligaške ulaznice. Bilo je to sedamdesetih godina. Iz tog perioda još jedan podatak Rijeka bila "alergična" na ovaj oblik nokaut takmičenja - u tri navrata prvak lige, u tri navrata ni makac dalje. Jednostavno bilo im je bolje i isplativije da budu prvi u selu (druga) nego poslednji u gradu (Prva liga. Kada su bile velike reorganizacije, poput prelaska iz sistema dve Druge lige i četiri zone u kvalifikacijama, samo za ovaj rang učestvovalo i više od 20 klobova, igralo se po grupama, u grupi dvostukom bod - sistemu, prave male mini lige. Težak odgovor i na pitanje koliko je klubova ispadalo iz liga, od nijednog (bilo i toga kada se pilićarilo, lepše rečeno namenski proširivale lige) do dvocifrenog broja (reorganizacije).Kada su u pitanju "vaspitne mere" zvane kartoni, prvi žuti kod nas pokazao sudija Milija Travlejev na utakmici Partizan - OFK Beograd (1:2), igranoj 7. novembra 1971. godine. U 20.minutu pomenute utakmice je "požuteo" igrač romantičara Ninoslav Zec. Tek od naredne sezone opomene (žuti kartoni) se broje, svaki parni je značio "aut" za jednu, najčešće narednu utakmicu, zavisno od ranga takmičenja. Bilo je oko neigranja zbog parnih kartona i malih afera, pogotovo kada je u pitanju poslednje kolo. Praksa je pokazala, neznanje i tu skupo plaćeno (oduzimanje bodova) da se embargo zbog parnih kartona prenosi i u narednu sezonu (novi klub).Kada su u pitanju pozajmice dvojne registracije i pozajmice Druga i niže lige su ispisale i tragikomične priče. Bio je limitiran broj pozajmljenih igrača na utakmici (zavisno od ranga od dva do četiri), ali i odigranih utakmica na "periferni" - klub nižeg ranga ("plafon" 15). Kada se neko zabrojao radila je gumica. U prvim posleratnim godinama smo imali još jedan biser - igrači koji su oblačili uniformu mogli su, privremeno da promene i dres, obuku isključivo "crno - beli" (Partizanov). Po izlasku iz Vojske, makar i u toku sezone, ponovo su oblačili dres matičnog kluba. I tu je zaudaralo. Zbog Todora Veselinovića je pala i fudbalska vlada. Oko njegovprava nastupa zaratili su matični klub Vojvodina i Crvena zvezda. (Nasj)deblji kraj izvukla je (ne)regularnmost takmičenja.Prizanjem, okruglo pa na čoše, kao i pokušaj da se na mnogo pitanja da malo odgovora. Upravo zbog toga sam jula meseca, na ovom topiku i pokrenuo vremeplov ligaških takmičenja. Zbog nikakvih "replika", samo jedna od mog prijatelja Mrđe, stao sam brojao na loptu. Ako smatrate da možemo zajednički da igramo dalje tu sam.Da sve ipak ne bude "bla - bla" evo i nešto konkretno. Sezona 1988/89 poslednja u kojoj je reorganizovano takmičenje u ligama od Triglava do Đevđelije. Zbog prostora Zadržaću se samo na trećem rangu takmičenja, posebno formiranju Međurepubličkih liga.III Rang takmičenja - Međurepubličke ligeZapad(klubovi s Banjalučkog područja sa klubovima iz cijele Slovenije i Hrvatske bez Slavonije i južne Dalmacije)Način formiranja lige:Po „ključu“: Hrvatska 11, Slovenija 4 i Bosna i Hercegovina 3 kluba (računajući i povratnike iz Druge savezne lige)• Iz Druge savezne lige (2): Mladost (Petrinja) – Hrvatska; Rudar (Ljubija) iz BiH• Iz Republičkih liga (14): Zagreb, Jugokeramika (Zaprešić), Lokomotiva (Zagreb), Orijent (Rijeka), Primorac (Stobreč), Segesta (Sisak), Split i Zadar – iz Hrvatske; Jedinstvo (Bihać) i OFK Prijedor – BiH; Koper, Maribor Branik, Rudar (Trbovlje) i TEOL Slovan (Ljubljana) - Slovenija• Posle kvalifikacija - u Hrvatskoj (2): Radnik (Velika Gorica) i Varteks (Varaždin) 1 Rudar, Ljubija 34 23 6 (3) 5 66:22 +44 492 Mladost, Petrinja 34 22 6 (4) 6 51:26 +25 483 NK Zagreb 34 16 7 (3) 11 60:49 +11 354 Jedinstvo, Bihać 34 16 3 (3) 15 46:47 -1 355 NK Koper 34 15 8 (3) 11 48:33 +15 336 Primorac, Stobreč 34 14 6 (5) 14 41:37 +4 337 Radnik, Velika Gorica 34 12 11 (8) 11 44:37 +7 328 RNK Split 34 13 7 (4) 14 50:47 +3 309 Segesta, Sisak 34 14 7 (2) 13 42:43 -1 3010 NK Maribor Branik 34 12 8 (6) 14 30:36 -6 3011 Varteks, Varaždin 34 13 7 (2) 14 61:58 +3 2812 Jugokeramika, Zaprešić 34 12 7 (4) 15 42:44 -2 2813 Orijent, Rijeka 34 11 9 (5) 14 34:33 +1 2714 NK Zadar 34 11 7 (5) 16 46:53 -7 2715 OFK Prijedor 34 12 7 (1) 15 41:48 -7 2616 Lokomotiva, Zagreb 34 12 5 (1) 17 47:62 -15 2517 TEOL Slovan, Ljubljana 34 11 8 (2) 15 29:45 -16 2418 Rudar, Trbovlje 34 4 6 (3) 24 24:82 -58 11Viši rang: Rudar (Ljubija) se plasirao u Drugu saveznu liguIspali: Rudar (Trbovlje) i TEOL Slovan (Ljubljana)Novi članovi: NK Ljubljana (Ljubljana), Junak (Sinj) i BSK (Banja Luka)Napomena:Sever(klubovi sa tuzlanskog područja sa klubovima iz Vojvodine i severne Srbije)Način formiranja lige:• Iz Druge savezne lige (3): Sparta (Beli Manastir) – Hrvatska; Kabel (Novi Sad) i Novi Sad – Vojvodina;• Iz Republičkih liga (15): BSK Slavonski Brod, Belišće, Sloga (Vukovar) – Hrvatska; Radnik (Bijeljina), Drina (Zvornik), Sloga (Doboj), Bratstvo (Gračanica) – BiH; Zemun, Budućnost (Valjevo), Kolubara (Lazarevac), Obilić (Beograd) i Rudar (Kostolac) – Srbija; AIK Bačka Topola, Dinamo (Pančevo) i Vrbas (Titov Vrbas)1 Zemun 34 22 8 (5) 4 80:22 +58 492 Rudar, Kostolac 34 19 3 (3) 12 47:40 +7 413 Vrbas, Titov Vrbas 34 17 5 (3) 12 64:42 +22 374 AIK Bačka Topola 34 13 13 (8) 8 57:36 +21 345 Belišće 34 14 8 (5) 12 57:49 +8 336 Kolubara, Lazarevac 34 15 8 (3) 11 32:32 0 337 BSK Slavonski Brod 34 15 6 (3) 13 41:44 -3 338 Sloga, Doboj 34 15 7 (2) 12 48:41 +7 329 Drina, Zvornik 34 15 3 (2) 16 47:49 -2 3210 RFK Novi Sad 34 14 8 (3) 12 36:30 +6 3111 Kabel, Novi Sad 34 13 8 (4) 13 53:48 +5 3012 Obilić, Beograd 34 14 8 (4) 12 48:43 +5 3013 Dinamo, Pančevo 34 13 7 (4) 14 49:45 +4 3014 Budućnost, Valjevo 34 13 5 (4) 16 39:48 -9 3015 Radnik, Bijeljina 34 13 6 (3) 15 41:47 -6 2916 Sparta, Beli Manastir 34 10 7 (3) 17 37:57 -20 2317 Sloga, Vukovar 34 6 6 (2) 22 28:72 -44 1418 Bratstvo, Gračanica 34 5 4 (1) 25 27:86 -59 11Viši rang: Zemun se plasirao u Drugu saveznu liguIspali: Bratstvo (Gračanica), Sloga (Vukovar), Sparta (Beli Manastir) i Radnik (Bijeljina)Novi članovi: Olimpija (Osijek), FK Bečej (Bečej), Jedinstvo (Brčko) i Radnički (Novi Beograd)Napomena:Jug (klubovi sa sarajevskog i mostarskog podrucja sa klubovima iz Juzne Dalmacije i Crne Gore)Način formiranja lige:• Iz Druge savezne lige (5): Borac (Travnik), Famos (Hrasnica) i Iskra (Bugojno) – BiH; Ivangrad i OFK Titograd – Crna Gora; • Iz Republičkih liga (12): Neretva (Metković) – Hrvatska; Borac (Čapljina), Bosna (Visoko), Igman (Konjic), Radnički (Goražde), Vitez i Rudar (Kakanj) – BiH: Jedinstvo (BijeloPolje), Bokelj (Kotor), Budva, Igalo i Lovćen (Cetinje) – Crna Gora• Iz nepoznatih liga (1): Neretvanac (Opuzen) - Hrvatska1 Iskra, Bugojno 34 21 7 (6) 6 75:22 +53 482 Famos, Hrasnica 34 19 7 (2) 13 55:39 +16 403 Neretva, Metković 34 17 7 (4) 10 61:37 +24 384 Radnički, Goražde 34 18 4 (2) 12 47:45 +2 385 FK Vitez 34 17 2 (2) 15 59:47 +12 366 Rudar, Kakanj 34 16 6 (3) 12 63:39 +24 357 FK Budva 34 15 6 (5) 13 39:37 +2 358 Jedinstvo, Bijelo Polje 34 14 4 (4) 16 48:55 -7 329 Neretvanac, Opuzen 34 13 10 (5) 11 45:37 +8 3110 Bosna, Visoko 34 14 4 (3) 16 54:52 +2 3111 Borac, Čapljina 34 15 5 (1) 14 57:56 +1 3112 Igman, Konjic 34 14 3 (2) 17 49:51 -2 3013 OFK Titograd 34 13 6 (3) 15 40:49 -9 2914 Borac, Travnik 34 13 8 (1) 13 43:50 -7 2715 Bokelj, Kotor 34 13 4 (0) 17 43:55 -12 2616 FK Ivangrad 34 12 5 (2) 17 34:47 -13 2617 Lovćen, Cetinje 34 12 6 (0) 16 55:62 -7 2418 FK Igalo, Herceg Novi 34 3 5 (2) 26 25:112 -87 8Viši rang: Iskra (Bugojno) se plasirala u Drugu saveznu liguIspali: FK Igalo (Herceg Novi) i Lovćen (Cetinje)Novi članovi: Jedinstvo (Bijelo Polje), Mornar (Bar), Krivaja (Zavidovići) i Zmaj (Makarska)Napomena:Istok(Južna u Centralna Srbija, Kosmet i Makedonija)Način formiranja lige:• Iz Druge savezne lige (5): Radnički (Pirot) – Srbija; Metalurg (Skoplje), Pobeda (Prilep) i Teteks (Tetovo) – Makedonija; Crvena zvezda (Gnjilane) – KiM• Iz Republičkih liga (13): Bor, Dubočica (Leskovac), FAP Priboj, Jedinstvo (Paraćin), Kristal (Zaječar), Mladost (Lučani), PKV Yumko (Vrnje) – Srbija; Bregalnica (Štip), Ljuboten (Tetovo), Osogovo (Kočani) i Sileks (Kratovo) – Makedonija; Trepča (Kosovska Mitrovica) i Elektroprivreda (Kosovo) - KiM1 Mladost, Lučani 34 21 3(1) 10 6:27 37 432 FAP Priboj 34 20 4(2) 10 42:27 15 423 FK Bor 34 18 9(5) 7 62:37 25 414 Dubočica, Leskovac 34 15 11(7) 8 60:28 32 375 Bregalnica, Štip 34 15 5(3) 14 49:42 7 336 Trepča, Titova Mitrovica 34 15 7(3) 12 44:41 3 337 Sileks, Kratovo 34 15 5(3) 14 43:42 1 338 Teteks, Tetovo 34 15 3(3) 16 38:37 1 339 Metalurg, Skopje 34 15 6(2) 13 39:38 1 3210 PKV Yumko, Vranje 34 13 8(5) 13 39:38 1 3111 Radnički, Pirot 34 15 3(1) 16 51:56 -5 3112 Crvena Zvezda, Gnjilane 34 13 6(5) 15 29:36 -7 3113 Pobeda, Prilep 34 15 5(1) 14 45:56 -11 3114 Jedinstvo, Paraćin 34 13 5(4) 16 49:57 -8 3015 Kristal, Zaječar 34 14 5(0) 15 55:56 -1 2816 Elektroprivreda, Obilić 34 13 4(2) 17 43:54 -11 2817 Osogovo, Kočani 34 8 6(1) 20 35:60 -25 1718 Ljuboten, Tetovo 34 2 7(3) 25 25:80 -55 7Viši rang: Mladost (Lučani) se plasirala u Drugu saveznu liguIspali: Ljuboten (Tetovo), Osogovo (Kočani), Elektroprivreda (Obilić), Kristal (Zaječar) i Jedinstvo (Paraćin)Novi članovi: Borec (Titov Veles), Budućnost (Peć) i Sloga (Kraljevo)Napomena:
Link to comment

FK CRVENA ZVEZDA30.12.1951.Golovima Jovana Jezerkića (dva) i Bele Palfija naš tim je u prijateljskom susretu savladao ekipu Augsburga sa 3:1.Ovu utakmicu odigrali su: Mrkušić, Tadić, Zvekanović, Palfi, Diskić, Đajić, Ognjanov (Župac), Mitić, Jezerkić, Zlatković, Vukosavljević. 1953. Naši fudbaleri su nastavili egipatsku pobedu pobedom nad selekcijom Tante u istoimenom gradu od 5:0. Uz jedan autogol domaćina, strelci za naš tim bili su Vladica Popović, Predrag Đajić, stevan Veselinov i Kosta Tomašević.Igrali smo u sastavu: Krivokuća, Stanković, Zeković, Cokić, Spajić, Đajić, Tomašević, Mitić, Rudinski, V. Popović, Veselinov, a sa klupe su ušli i: Tadić, Stojanović, Nešović i Zlatković. 1959.Rođen je Milan Janković, naš nekadašnji dugogodišnji „ol-raund“ igrač, koji je na „Marakani“ proveo devet sezona i osvojio dve titule i dva Kupa. U crveno-belom dresu je odigrao 198 zvaničnih utakmica i postigao 24 pogotka. Po odlasku iz Zvezde ušao je u istoriju kao prvi naš fudbaler koji je obukao dres „kraljevskog“ Reala iz Madrida. Kasnije je igrao i u belgijskom šampionu Anderlehtu, s kojim je 1990. stigao do finala Kupa pobednika kupova.

Link to comment

@samit"Upravo zbog toga sam jula meseca, na ovom topiku i pokrenuo vremeplov ligaških takmičenja. Zbog nikakvih "replika", samo jedna od mog prijatelja Mrđe, stao sam brojao na loptu. Ako smatrate da možemo zajednički da igramo dalje tu sam."Ej, pa ja sam za to jako zainteresovan, a jula sam bio na moru :) Neznam našta si konkretno mislio?

Link to comment

FK CRVENA ZVEZDA31.12.1949.Lovrić (Mrkušić), B. Stanković, Kašanin, Palfi (Mitić), Đurđević, Đajić, Jezerkić (Ognjanov), Kujundžić, Tomašević, Takač, Antić – ovako je izgledao naš tim koji je na Malti savladao ekipu Hibernijansa sa 5:0.Strelci u ovoj prijateljskoj utakmici bili su Bela Palfi, Tihomir Ognjanov, Sava Antić, Josip Takač i Jovan Jezerkić.1950.Nedelju dana posle remija sa zagrebačkim Dinamom (1:1), u ponovljenoj utakmici finala Kupa Jugoslavije Crvena zvezda je slavila sa 3:0 i tako ostvarila „het-trik“ pošto je treći put za redom osvojila pehar u našem najmasovnijem takmičenju.Blistali su Bane Vukosavljević – inače majstor za kup takmičenja, Tihomir Bata Ognjanov koji je bio strelac i u prvom meču, i Kosta Tomašević.Ovaj vredan uspeh ostvarili su: Mrkušić, Diskić, Zvekanović, Palfi, Đurđević, Đajić, Ognjanov, Mitić, Tomašević, Zlatković, Vukosavljević.1950.Trijumf nad zagrebačkim Dinamom u finalu bila je i prva zvanična utakmica Milorada Diskića u crveno-belom dresu, pošto je nešto ranije istog dana potpisao ugovor sa Crvenom zvezdom. Pouzdani odbrambeni igrač u našem klubu je proveo tri godine i za to vreme odigrao 61 zvaničnu utakmicu. Bio je član reprezentacije Jugoslavije koja je na Olimpijskim igrama 1952. u Helsinkiju osvojila srebrnu medalju. 1960.Rođen je Miloš Drizić, naš nekadašnji centarhalf koji je prošao našu kompletnu omladinsku školu, ali se najpre ipak afirmisao u dresovima niškog Radničkog i beogradskog Rada, da bi se u sezoni 1989/90. vratio u cvoju Crvenu zvezdu i odigrao 19 utakmica u kojima je postigao dva pogotka. U toj sezoni osvojio je duplu krunu.

Link to comment

SREĆNA NOVA 2012!Svim forumašima puno zdravlja i sreće u Novoj,da im se ostvare sve želje i snovi.Zvezdašima da i dalje sjajno bodre svoj klub,a onima ostalima da u ovoj godini i oni zavole crveno-belu boju.01.01.1952. Nova godina je počela na najlepši način – naši fudbaleri su gostovali u Minhenu i u prijateljskom susretu savladali popularne „lavove“ – ekipu Minhena 1860 sa - 3:0.Nemce su oduševili Mrkušić, Tadić, Zvekanović (Đurđević), Palfi, Diskić, Đajić, Ognjanov, Mitić, Jezerkić, Zlatković i Vukosavljević, a u strelce su se upisali i Tihomir-Bata Ognjanov, Siniša Zlatković i Bane Vukosavljević. 1960. Na početku turneje reprezentacije Jugoslavije po severnoj Africi, u najdražem dresu debitovao je naš nekadašnji istaknuti prvotimac Dušan-Duda Maravić. Bilo je to na stadionu „D'Oner“ u Kazablanci, gde su „plavi“ savladali selekciju Maroka sa 5:0. Ukazano poverenje Maravić je opravdao u 65. minutu kad je postigao četvrti gol za našu reprezentaciju. Strelci na ovoj utakmici bili su još naš levonogi „tobdžija“ Bora Kostić (2), Mihajlović i Anković, a na terenu je bio još jedan „zvezdaš“ – Vladimir Durković.Inače, Duda Maravić je za reprezentaciju odigrao ukupno sedam mečeva i te 1960. godine osvojio zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u Rimu.

Link to comment

Jedna interesantna priča iz knjige Žarka Lauševića "Godina prođe dan nikad".Kao student, 27.09.1981. našao se u avionu koji je poleteo iz tadašnjeg Titograda za Beograd, ali je otet od strane neke hrvatske emigracije. Avantura je trajala 14 sati, čak do Izraela, a završila se tako što je pilot isfolirao otmičare da nema više goriva i pustio avion da pada. E sad, što je ova priča zanimljiva za našu temu? U avionu je bio ceo tim Budućnosti koji je putovao za Novi Sad na utakmicu 10. kola prvenstva sa Vojvodinom. Utakmica je odložena i igrana 18.10. Inače, lokalni podgorički milicajac zadužen za kontrolu putnika, neki Nosivoda, mamuran od svadbe prethodnog dana, kada je video ko sve ulazi u avion, fudbaleri Budućnosti, nekoliko poznatih glumaca, nije našao za shodno da obave neophodne provere...A najboljem tadašnjem fudbaleru Budućnosti, Cacu Ljumoviću je hteo da pokloni viljušku koja svira.

Link to comment
Zna li neko vise o rfk hajduk sarajevo 1911-1945
Najpre spisak sarajevskih predratnih klubova, po godinama osnivanja (gašenja), moguće i korekcije, pa svaka primedba dobrodošla.Slavija Sarajevo 1908-1941, 1993-SAŠK Sarajevo 1910-1945, 1994-1999 (Napredak), 1995-1999 (SAŠK), 1999- (SAŠK Napredak)Đerzelez Sarajevo 1911-1945, 1994-1999Hajduk Sarajevo 1912-1945Sarajevski SK 1908/14-1926 (rasformirao se)Barkohba Sarajevo 1908/14-1926 (rasformirao se)Troja Sarajevo 1918/21-1927 (rasformirao se)Šparta Sarajevo 1918/21-1928 (rasformirao se)Jadran Sarajevo 1920 - ?Željezničar Sarajevo 1921-1941, 1945-Igman Ilidža 1923-1941, 1945Olimpija Sarajevo 1926-1929 (rasformirao se)Grafičar Sarajevo 1926 - ?Osman Sarajevo 1928-1929 (rasformirao se)Borac Sarajevo 1928-1930/41Sloga Sarajevo 1929-1941, 1945-????Virtus Sjetlina 1929-1931Makabi Sarajevo 1929/33-1941Jedinstvo Sarajevo 1929/31-1941Hrasničar Sarajevo 1929/30-1945Petar Kočić Sarajevo 1929/36-1940 (rasformirao se)Pofalićki Sarajevo 1936-1945, 1946-Jezero Sarajevo ????????Jugoslavija Sarajevo ?????????????Poštar Sarajevo ???????????????Samo pet od nabrojanih klubova (boldovani) danas egzistiraA sada reč - dve i o Hajduku (Sarajevo)Radnički Sk “Hajduk” osnovali su 1913. godine, u jesen, radnici jedne privatne tvornnice i sarajevske železničke radionice, medju kojima g. Ivan Petrinić i Ivan Dorver. Pored nogometne sekcije klub je imao i sekcije za gimnastiku, tešku atletiku, hazenu i planinarstvo.Klub je jedan od “inventara” predratnih prvenstava sarajevskog potsaveza. Kako su se SAŠK i Slavija povukli 12.aprila 1931. godine iz prvenstva za sezonu 1930/31 samo je Hajduk igrao u svim predratnim prvenstvima prvog razreda sarajevskog potsaveza.Bio je na korak od ulaska u tada već “raspolućenu” nacionalnu ligu. Posle osvajanja prvog mesta u potsavezu (sezona 1939/40) igrao je u kvalifikacijama za ulazak u Nacionalnu ligu tzv. Srpsku ligu (o dove sezone postojale dve Srpska sa 10 I Hrvatska sa 4 potsaveza, ali o tome, ako bude interesovanja). Na žalost nije uspeo, okliznuo se na pretposlednjem stepeniku.Kvalifikacije za popunu lige: Prvaci podsaveza:• Subotica: SAND Subotica• Petrovgrad: Jugoslavija (Jabuka)• Novi Sad: Železničar (Inđija)• Beograd: VSK Valjevo• Kragujevac: Jedinstvo (Čačak)• Niš: Železničar (Niš)• Cetinje: Arsenal (Tivat)• Skopje: SSK Skopje• Sarajevo: Hajduk (Sarajevo)• Banja Luka: Krajišnik (Banja Luka) 1. kolo (9. i 16. jun): SAND Subotica - Krajišnik (Banja Luka) 2:1 i 0:5 Jugoslavija (Jabuka) – Železničar (Inđija) 2:1 i 1:1 Hajduk (Sarajevo) - Arsenal (Tivat) ? VSK Valjevo - Jedinstvo (Čačak) 1:1 i 0:3 Železničar (Niš) – SSK Skopje ? i 2:1 2. kolo (23. i 30.jun, treća 7.jul): SSK Skopje - (Jedinstvo) Čačak 9:3 i 1:1 Krajišnik (Banja Luka) – Hajduk (Sarajevo) 3:0 i 2:9, treća 1:6Napomena: Krajišnik se žalio na prethodnu utakmicu u Sarajevu – poništena, pa je igrana nova – treća.Polufinale (14. i 21. jul):Hajduk (Sarajevo) – Jugoslavija (Jabuka) 1:2 i 2:4SSK Skopje slobodanFinale (28.jul i 4.avgust):Jugoslavija (Jabuka) – SSK Skopje 4:2 i 4:2Napomena: Jugoslavija (Jabuka) se plasirala u Srpsku liguHajduk je bio na prvom mestu i u , zbog rata, prekinutom prvenstvu Sarajevskog potsaveza 1940/41:Prvi razred1 Hajduk 5 5 0 0 18:2 +16 102 Đerzelez 5 4 0 1 16:5 +11 83 Željezničar 5 3 0 2 13:11 +2 64 Sloga 5 2 0 3 16:8 +8 45 Hrasničar 5 1 0 4 3:17 -14 26 Pofalički 5 0 0 5 1:24 -23 0
Link to comment
@samit"Upravo zbog toga sam jula meseca, na ovom topiku i pokrenuo vremeplov ligaških takmičenja. Zbog nikakvih "replika", samo jedna od mog prijatelja Mrđe, stao sam brojao na loptu. Ako smatrate da možemo zajednički da igramo dalje tu sam."Ej, pa ja sam za to jako zainteresovan, a jula sam bio na moru :) Neznam našta si konkretno mislio?
Ako te zanima početak vremeplova ligaških takmičenja (godina 1946 i sezona 1946/47) su na stranicama 120 - 125. Ostaje mi žal što su Srpske lige, tada drugi rang takmičenja ostale nedorečene, pa još jednom pozivam sve da mi pomognu da ih kompletiramo. Podaci su u monografijama klubova učesnika prvenstva ili starim novinama (znači gradskim bibliotekama)Kako mi je, za početak, cilj da kompletiram bar republičke lige ponavljam nepotpune tabele Srpske lige za sezonu 1946/47 igrane na parče (zunači po grupama)NR Srbija Prvo zvanično prvenstvo Srbije odigrano je po grupama – zonama. Prva (Severna) zonaKlubovi iz Vojvodine i dva Beogradska kluba (Milicionar i Beograd)1 Sloga, Novi Sad 22 18 2 2 87:22 +65 382 Dinamo, Pančevo 22 16 1 5 70:35 +35 333 Sloboda, Subotica 22 12 3 7 57:30 +27 274 Srem, Sremska Mitrovica 22 13 1 8 56:32 +24 275 Milicionar, Beograd 22 9 4 9 35:48 -13 226 Polet, Sombor 22 7 6 9 41:47 -6 207 Železničar, Zrenjanin 22 8 4 10 43:56 -13 208 Zrenjanin 22 7 2 13 51:65 -14 169 Beograd 22 7 2 13 35:57 -22 1610 Eđšeg, Novi Sad 22 5 5 12 34:53 -19 1511 Jedinstvo, Vršac 22 6 3 13 37:62 -25 1512 Jedinstvo, Bačka Topola 22 5 5 12 34:73 -39 15Napomene: Sloga (Novi Sad) i Dinamo (Pančevo) su igrali kvalifikacije za Prvu saveznu ligu. Postali drugoligaši, po automatizmu – Sloga je ispala u finalu kvalifikаcija (Torpedo), a Dinamo u četvrtfinalu (…)Kvalifikacije za zadržavanje statusa – bez klubova iz Beograda igrali su: Jedinstvo (Bačka Topola), Jedinstvo (Vršac), Eđšeg (Novi Sad), Zrenjanin. U konkurenciji su bili prvaci sedam grupa: Cement (Beočin), Radnički (Inđija), Spartak (Debeljača), Šesti oktobar (Kikinda), Jovan Crveni (Stari Bečej), Bezdan, Jedinstvo (Senta).• Kvalifikovali su se: Jedinstvo (Bačka Topola), Jedinstvo (Vršac), Eđšeg (Novi Sad), Radnički (Inđija), Spartak (Debeljača), Šesti oktobar (Kikinda), Jovan Crveni (Stari Bečej), Jedinstvo (Senta).• Eliminisani su Bezdan i Cement. Zrenjanin je odustao zbog integracije gradskih klubova. Kvalifikacije za opstanak u ligi:15.06.1947. Zrenjanin – 6.oktobar (Velika Kikinda) 1:2…Revanš kvalifikacionih utakmica zakazan je za 29.juni, ali je pomeren za sedam dana kasnije, zbog savetovanja Fudbalskog odbora FISAS-a u Beogradu. U Velikoj Kikindi nije ni održan jer su se u međuvremenu fuzionisali Zrenjanin (nastao spajanjem Obilića i Radničkog, prethodne jeseni), Borac i ŽSK u Fiskulturno sindikalno društvo Proleter. Zajednička skupština sva tri kluba održana je 27.juna 1947.godine.Druga zonaUčenici: Podrinje (Šabac), Jedinstvo (Smederevo), Polet/Nikčević (Svetozarevo), Radnički (Beograd), Sloboda (Titovo Užice), Borac (Čačak), Napred/Budućnost (Valjevo), Mladi radnik (Požarevac) i Sandžak (Novi Pazar) 1 Podrinje, Šabac 16 2 1 3 4 Borac, Čačak 16 8 3 5 28:23 +5 195 6 Polet, Jagodina 16 7 2 7 25:25 0 167 8 9 Napomene: Podrinje (Šabac) je učestvovalo u kvalifikacijama za Prvu saveznu ligu – ispalo u osmini finala (Dinamo, Pančevo), a u kvalifikacijama za ulazak u Drugu saveznu ligu poraženo od Tekstilca (Varaždin)Treća zona1 Radnički, Kragujevac 2 Kosta Stamenković, Leskovac 3 Budućnost, Peć 4 Proleter/Radnički, Pirot 5 Sima Pogačarević, Vranje 6 Bor 7 Jedinstvo, Priština 8 Metalac, Beogard 9 Topličanin, Prokuplje 10 Jedinstvo, Niš 11 Dinamo, Vranje 12 Miloje Zakić, Kruševac Napomene:• Radnički (Kragujevac) je učestvovao u kvalifikacijama za Prvu saveznu ligu – ispao u osmini finala (Sloga, Novi Sad), a u kvalifikacijama za ulazak u Drugu saveznu ligu poražen od Tekstilca (Varaždin)• Posle jesenjeg dela izvršeno je spajanje leskovačkih klubova Kosta Stamenković i Omladinac, na zajedničkoj sednici održanoj 3.novembra 1946.godine. Novo društvo dobilo je ime Sindikalno fiskulturno društvo Kosta Stamenković. Edited by samit
Link to comment
  • Redoran changed the title to Ex YU fudbal

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...