Jump to content
IGNORED

RIBA


Allegra

Recommended Posts

Pre nego sto pocnu da pljuste recepti molila bih poznavaoce da me upute na nekoliko vrsta riba koje su najsiromasnije kostima, nebitno da li su u pitanju morske ili recne + ako mogu jos da nabache i koji recept u vezi pomenute ribe.

Link to comment
  • Replies 96
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • yolo

    14

  • Аврам Гојић

    13

  • wall

    8

  • darling

    8

skuša ima onu srednju kost. pečem je u rerni. podmazana sa maslinovim uljem i peršunom i bijelim lukcem. kada se servira u tanjir, iscedim lee-moon. razbijanje. jeste prosto, ali skuša mi je kao i krilca od pileta - slad. oslić. bez kostiju -fileti.poređaju se u neku... kako to da nazovem a nije pleh? :trljambradu: dublja posuda slična plehu. kao za spavanje. 1 red ribe i na nju se natrpa: crveni luk sečen na kolutove (da prekrije) šargarepa da prekrije (seckana na kolutiće) celer - zeleno i bijelo. bijeli deo se iseče na kockice (po mogućstvu veći celer) i zeleno lišće se isecka, ne kao peršun, ali onako da ostane krupnije. bijeli luk. ja stavim cijelu glavicu. može da se secka, a može i da se izgnječi. lovorov list, nekoliko komada npr. četiri. maslinovo ulje ide na dno te posude i zaliva se kako popunjavaš redove. so i biber u zrnu. prekrije se folijom i peče se u rerni. ja ovo često jedem, baš često. slično je nešto oliver spremao.

Link to comment

hvala puno, ovo za oslic zvuci super.jedino ovo za skusu ne kontam, peces je sa sve persunom, sta ostane od tog persuna na kraju - ne bude onako sparusen i gorak posle rerne ?ja sam npr. bakalar spremala sa tom kombinacijom/po Tejinom receptu/ i bio je :wub: samo sto je taj miks maslinovog ulja, persuna i belog luka dosao na kraju kao preliv.zanima me i da li neko zna interesantan nacin da zgotovi tunu i salmon.

Link to comment

slatkovodne ribe se retko nalaze (ovde), ljudi ih izbegavaju zato sto vise mirisu i imaju vise kostiju nego morskeizuzetak je pastrmka koju mozes da nadjes svuda i za male paremoj omiljeni recept je i dalje - kasika putera po pastrmci se zagreje uteflonu, pastrmka uvaljan au miks - brasno, so, biber, pastrmka se isprzi sa jedne strane (4-5 minuta i manje) okrene, pospe na listice iseckanim bademima (saka po pastrmci) i isprzi i druga stranakuvan krompir posut vlashcem i zelena salatadorada ima malo kostiju a ide lepo u rernuu poslednje vreme ih zaljutim ljutom paprikom pre nego sto odu u rernu

Link to comment
hvala puno, ovo za oslic zvuci super.jedino ovo za skusu ne kontam, peces je sa sve persunom, sta ostane od tog persuna na kraju - ne bude onako sparusen i gorak posle rerne ?ja sam npr. bakalar spremala sa tom kombinacijom/po Tejinom receptu/ i bio je :wub: samo sto je taj miks maslinovog ulja, persuna i belog luka dosao na kraju kao preliv.zanima me i da li neko zna interesantan nacin da zgotovi tunu i salmon.
update:dve varijante. u rerni kada se peče, unutra ribe se ture ovi začini. kada je roštilj u pitanju, tu možeš da je mackaš stalno spolja ovim začinom (m. ulje, bijeli luk, peršun) ovo pričam za skušu. ona druga kombinacija sa povrćem, jednom sam spremao sa filetima somovine. bude jače, ali nije loše da se promeni s' vremena na vreme. inače, moj omiljeni specijalitet (ovo nikada nisam pravio, pravi moj burazer) je pijani šaran. idu svi oni začini koje sam naveo za filete osliča + bijelo vince. ovo sa pastrmkom badem + puter, mora da je opako.
Link to comment

pijano sarance je keva. generalno, te masnije ribe su zahvalne za to neko krckanje, koje raskuva i kosti..ja sam svojevremeno otkinuo na saranceta zapecenog u zemljanoj peki, sa crnim vinom, karamelizovanim crnim lukom i suvim sljivama. nenadjebv ukus! (ja sam fala bogu kuci dodao i komadice pancete :piggy: )

Link to comment
  • 3 years later...

koliko vas jede ribu sa pomfritom npr?kod mene su se uvek [od malena] jele ova i ova - ne tako od malena - salateto su standardne salate koje idu uz ribu i svima nama poznate [krompir salata sa crnim lukom i krompir salata sa blitvom] ovu krompir salatu sa crnim lukom smo upgrade-ovali vremenom.medjutim. skoro, bas skoro, mozda ima godinu dana, probao sam po prvi put pomfrit i ribu i moram da priznam da koliko god deluje jednostavno - ja to ne zelim da promenim. oh, zasto to nikada pre nisam probao.kada sam pre cuo da tako jedu englezi, nije me privlacilo.ovaj recept sam video odavno a nikako da probam:[media]http://www.youtube.com/watch?v=jNS0xUM0Y0Q&feature=relmfu[/media]

Link to comment

meni riba najbolja uz blitvu, a sto sam starija, sve vise volim bolnicku hranu, pa sam i tu blitvu oslobodila krompira i ukusa. kad sam letovala na moru na kom se riba sluzi uz pomfrit, redovno trazila da mi menjaju pomfrit za nesto drugo. przeno unisti plemeniti ukus ribe, ne ide mi to.

Link to comment

kad sam na moru i u prilici da kupim baš svežu ribu, isključivo je kuvam.prošle godine je hit bio zubatac.stavim ga u veliku šerpu, ubacim povrćke (šaNgarepa, luk c i b, veliki komadi, paradajz bez semenki. dosta lista peršuna, malo krompira, malo vina da se riba ne raspadne) naspem vode samo da prelije preko svega i kuvam cca pola sata. so krupna morska.ondak ribu pažljivo prebacim na veliki tanjir (da ostane cela) i doooobro pomuljim.prvo smažemo onu supu i povrće (bez ceđenja, nema potrebe, ali ima potrebe da se u nju sune malo mulja) .. ubija, koliko je dobra, a onda navalimo na ribu sa dosta mulja.ko voli, može ceđen limun i u supu i po ribi (ja ne volem) a uz ribu namuljen beli 'leb pa reš prepečen na roštilju, tiganju, gde god.kad nađemo škampe, onda buzara isključivo. uglavnom bela, bez prezla i sličnih kontinentalnih izmišljotina. i dosta bela leba .sipa se bari pa se baca na gril sa tanko nasečenom pančetom.dagnje isto na buzaru ... opet beli lebajoooj, jede mi se sada sve to, a treba da se čeka još mesec dana do ovih delicija :(

Edited by duda
Link to comment

i meni se sve to sada jede :(cmrlj:ostali, moji ukucani su isti kao i ti. sto jednostavnijeg ukusa, ne jaceg kao ja.npr. moja keva ili sestra-zet bi pre izabrali pecenu ribu sa svim zacinima [zavisi koja] i samo blitvu, znaci ne previse ukusa i jacine.sa druge strane, meni je to bas kao sto si napisala 'bolnicka hrana' zato mi je pomfrit automatski legao jer je jaci od kuvanog krompira.

Link to comment

i meni se sada to sve jede :(samo da dodam da najvise mrzim kad mi ribu uniste vegetom, za to bih vesala.

nekoc sam ljubila vegetu, ali se vremena i ukusi menjaju. sad sam poturica gora od turcina.

Edited by cmrlj
Link to comment

takodje ne stavljam vegetu u ribuovo bi ti se mozda dopalo. postoje dve varijante koje smo spremali [meni je bolje sa lososom jer je jaci]blago je:uzmes liststavis ga u folijustavis par krompira isecenih na cetvrtine [vertikalno]persunmaslinovo uljesoi nekoliko cenova belog luka [tu mozes da stavis jedan, u zavisnosti da li zelis da preterujes kao ja ili blazu varijantu, ovo se takodje odnosi i na persun]na kraju kada si spakovala u foliju pre nego sto je zatvoris, stavis dve ili jednu krisku limuna secenu na kolutove.i jednu kasicicu putera. [ja za sebe stavim vise]list je u toj kompinaciji prilicno nezan, dok je losos jaci i meni mnogo lepsi ukus - zbog te jacine.

Link to comment

vegeta na ribu ... anatema odma' :thumbdown:losos spremam najčešće onako prostački, u rerni, na tankim ploškama krompira i dosta sve to bude pomuljeno, sa b lukom i sitno seckanim listom peršuna, malo limunovog soka ili vina odozgo.jednostavno, brzo, ukusno i bez kostiju :) ... mljac.od fileta lista uz još bar 100 g kozica, volim da napravim bistru supu.

Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...