Jump to content
IGNORED

Veliki grb Srbije


ZerrorR

Recommended Posts

Tražio sam po netu, nigde nisam uspeo da objasnjenje, pa se obracam vama.Interesuje me, ako neko zna, šta označava šta na velikom grbu.Kruna?Plašt?Druga kruna?Dvoglavi orao?štit?Ocila?Cvetovi pored kandži?post-1451-1233158282.jpg

Link to comment
  • Replies 311
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • hazard

    66

  • Dr Arslanagić

    36

  • Hamlet Strašni

    32

  • pere urban x

    14

Tražio sam po netu, nigde nisam uspeo da objasnjenje, pa se obracam vama.Interesuje me, ako neko zna, šta označava šta na velikom grbu.Kruna?Plašt?Druga kruna?Dvoglavi orao?štit?Ocila?Cvetovi pored kandži?
Ceo grb je heraldički mix, ideja je valjda bila da se preuzme ponešto sa svakog grba moderne Srbije, i doda malo bling-blinga.Potpuno laički i iz sećanja, verovatno ću pogrešiti:Kruna - kraljevska kruna Karađorđevića, obično simbolizuje monarhiju kao sistem vladavine. Dosta postsoc država sada ima krune na grbovima, valjda da naglase tradiciju.Plašt - označava status kneževine, preuzet je sa grba Obrenovića.Druga kruna - vidi pod prva, popunjava prazan prostorDvoglavi orao - stari Vizantinski simbol, preuzeli ga Nemanjići kada smo ušli u milost Vizantsku za davnijeh dana.štit - ništa posebno, generički simbol - ide u paketu sa ocilima.Ocila - još stariji simbol, mislim da je na srpskom grbu završio takođe posredstvom Vizantinaca.Cvetovi (Ljiljani) - mislim još jedan generički monarhistički simbol.
Link to comment

Kovik mnooooogo gresi iznad i daje netacne informacije.

Ceo grb je heraldički mix, ideja je valjda bila da se preuzme ponešto sa svakog grba moderne Srbije, i doda malo bling-blinga.
Naprotiv, grb je potpuno identican grbu Kraljevine Srbije iz 19. veka. Zamenio je grb Knezevine Srbije 1880ih godina kada je Knez Milan 1882. postao Kralj Milan. Ne verujem da je iko 2004. kada je ponovo vracen u upotrebu razmisljao o pojedinim elementima i njihovom znacenju, vec se jednostavno islo na pracenje tradicije i restauraciju srpskog grba manje-vise u onom obliku kakav je on bio kada je Srbija poslednji put bila nezavisna drzava.
Kruna - kraljevska kruna Karađorđevića, obično simbolizuje monarhiju kao sistem vladavine. Dosta postsoc država sada ima krune na grbovima, valjda da naglase tradiciju.
Greska. Ovo na grbu je genericka heraldicka kraljevska kruna, tj. nije slika nijedne postojece krune. Razlog za to je da Obrenovici nisu imali svoju krunu, i nisu bili krunisani, vec samo miropomazani i proglasavni kraljevima. Prva kruna napravljena je od rucice Karadjordjevog topa za krunisanje Kralja Petra I. Tada je i promenjen grb Srbije, i ova genericka kruna zamenjena je krunom Karadjordjevica. Ali to NIJE ova kruna na sadasnjem grbu! Nju mozemo videti npr. na grbu Kraljevine Jugoslavije.Zasto se na ovom grbu nasla ta starija, heraldicka kruna, a ne ova, "stvarna", Karadjordjevica? Mozda se islo na apstraktnu krunu jer Srbija vise nije monarhija, mozda je bila zelja da se pokaze postovanje za monarhisticku proslost ali bez favorizovanja ove ili one dinastije, ne znam. Medjutim mislim da je objasnjenje jednostavnije: u vecini literature objavljene 90ih o grbu Srbije, dominirao je crtez D. Acovica sa heraldickom, a ne "pravom" krunom, i zvanicni crtez grba Srbije jednostavno je preuzet odatle.Odakle uopste kruna na grbu republike? Kazem verujem da je kod nas ovo bilo samo "slepo" preuzimanje grba iz proslosti kao plod zelje za kontinuitetom i postovanjem tradicije. E sad, mnoge republike imaju krune na svojim grbovima. U heraldickom smislu kruna je simbol suvereniteta. Dakle to sto neka drzava ima krunu na svom grbu, to znaci da je suverena, nezavisna, ne nuzno da je kraljevina ili neki drugi oblik monarhije. S druge strane na mnogim grbovima to je znak postovanja monarhisticke proslosti ili naglasavanja da danasnja drzava predstavlja kontinuitet sa prosloscu. U mnogim bivsim komunistickim zemljama imamo mnostvo grbova sa krunama, jer se time pokazuje kontinuitet sa pred-komunistickim stanjem, i pravi se kontrast u odnosu na komunisticki sistem simbola koji je predstavljao raskid s prosloscu. U nekim slucajevima je kruna sama po sebi istorijski bitan element (npr. kruna Sv. Istvana u Madjara).O ostalim delovima grba mozemo dakle govoriti jedino u kontekstu njegovog stvaranja u 19. veku.
Plašt - označava status kneževine, preuzet je sa grba Obrenovića.
Opet greska, jer je ovo grb Kraljevine Srbije. Grb Knezevine Srbije je drugaciji, ukljucujuci i plast koji se koristi. Ovaj plast je raskosniji i oznacava status kraljevine - pogledati takodje i plast na grbu SHS, koji je jos raskosniji. Plast je jednostavno cest heraldicki element iz tog perioda (19. vek). Nalazimo ga na velikim grbovima mnogih zemalja. Posto je srpski grb sacinjen po uzoru na evropske, otuda i plast. Videti npr. veliki grb ruskog carstva, Kraljevine Italije, Belgije, Holandije, itd.
Druga kruna - vidi pod prva, popunjava prazan prostor
Po heraldickim obicajima nesto mora da da "dovrsi" plast. Kruna iznad plasta i iznad stita mogu biti razlicite (ili moze da bude celenka umesto krune), ili mogu da budu iste, kao sto vidimo po gornjim primerima. Kod nas su verovatno izabrane istovetne krune jer su one genericke i nemaju nekakvu posebnu simboliku osim pokazivanja kraljevskog dostojanstva.
Dvoglavi orao - stari Vizantinski simbol, preuzeli ga Nemanjići kada smo ušli u milost Vizantsku za davnijeh dana.
Prvi tacan pogodak :) to je simbol carskog dostojanstva koje su preuzeli Nemanjici, tacnije Car Dusan, od Vizantinaca i od tada on figurira u srpskoj heraldici. Iz istog razloga (carsko dostojanstvo) se pojavljuje u Rusiji i Hapsburskom carstvu.
štit - ništa posebno, generički simbol - ide u paketu sa ocilima.
Interesantno objasnjenje :) grb je po definiciji stit. Bez stita mozemo govoriti o simbolu, emblemu ali nikako o grbu. Grbovi su nastali tako sto su vitezi u srednjem veku krenuli da skrabaju raznorazne stvari po svojim stitovima da bi se razlikovali jedni od drugih. Bez stita nema ni grba. Stit je glavni deo svakog grba, i jedini obavezan i dovoljan element, sve ostalo je dekoracija oko stita.
Ocila - još stariji simbol, mislim da je na srpskom grbu završio takođe posredstvom Vizantinaca.
Ustvari niko ne zna tacno otkud ocila medj' Srbima. Ne postoji nijedan cvrst materijalni dokaz da je bilo ko od srpskih vladara ili vlastele u srednjem veku koristio ocila kao simbol. Medjutim, krst sa ocilima se pojavljuje kao grb Srbije u raznoraznim grbovnicima (ukljucujuci i tzv. "ilirske") iz osmanskog perioda, u kojima se nabrajaju grbovi raznoraznih zemalja pod turskom vlascu. Za odredjene grbove iz te serije se prakticno zna da su izmisljeni, ili nastali zbrkom. Otkud to grb Srbije sa krstom i ocilima nije jasno. Postoji odredjeni vizantinski simbol iz doba Paleologa sa krstom i 4 slova "B" (beta - vita), vidi ovde, koji se takodje pojavljuje na jedinoj zastavi vizantijskog carstva koja nam je pouzdano poznata. Cetiri "B" su navodno pocetna slova paleoloske devize "car careva caruje nad carevima" (jedna interpretacija) ili "hriste boze caru pomozi" (druga interpretacija). Kako su bete mutirale u ocila i dosle do Srba, nije bas poznato.Ono sto jeste poznato je da su srpski ustanici u 19. veku taj grb preuzeli iz gorepomenutih grbovnika i ucinili ga svojim, i onda je to postao zvanicni grb Knezevine Srbije. Vremenom je dobio epitet grba "nove Srbije", tj. knezevine stvorene ustancima, dok je dvoglavi orao bio grb "stare Srbije", Nemanjicke.Kreiranje grba Kraljevine, sto je i prvo spajanje ocila i orla, je simbolicko ujedinjenje "nove" i "stare" Srbije; upostavljanje kontinuiteta sa Nemanjicima, i pokazivanje toga kako je "nova" Srbija konacno obnovila drzavnost, nezavisnost i kraljevsko dostojanstvo "stare". Inace, ovo je bila ideja Stojana Novakovica.
Cvetovi (Ljiljani) - mislim još jedan generički monarhistički simbol.
Ljiljani ili krinovi su u sirem smislu simbol Bogorodice. Otkud tacno u srpskoj heraldici nije poznato. Ima odredjenih grbova Nemanjica, tj. grbova sa dvoglavim orlom, gde se pojavljuju krinovi kao na grbu Srbije. Takodje, krinovi su sastavni deo na grbu Kotromanica, kraljeva Bosne i Srbije. Neki u tom smislu povezuju ljiljane sa pretenzijama na Bosnu. Neki takodje povezuju ljiljane sa Jelenom Anzujskom, zenom Kralja Urosa I (ljiljani su simbol kraljevine Francuske).
Link to comment
Takodje, krinovi su sastavni deo na grbu Kotromanica, kraljeva Bosne i Srbije. Neki u tom smislu povezuju ljiljane sa pretenzijama na Bosnu. Neki takodje povezuju ljiljane sa Jelenom Anzujskom, zenom Kralja Urosa I (ljiljani su simbol kraljevine Francuske).
Mislim da su veze sa Jelenom Anžujskom neposrednije, da su ljiljani glavni simbol na grbu Anžujske obitelji. Kotromanići su ih stavljali isto zbog rodbinske veze sa Lazarevićima, čini mi se..
Link to comment

Ufff... predpostavio sam da ću se nalupati :D :blush: Izvinjenje svima, posebno topic starteru, ali hazard - ne misliš da si malo preoštar sa količinom o u 'mnoooogo greši'? Naravno, tvoje objašnjenje je mnogo preciznije, samim time i tačnije, ali ja ne vidim nijednu kardinalnu grešku u mom pokušaju odgovora (osim nekarađorđevićke krune).Svejedno, hvala na vremenu koje si utrošio da me ispraviš.

Link to comment

Ono sto je meni ovde interesantno jeste kako se sva ta znacenja vremenom gube, i za njih znaju jedino heraldicari i/ili Hazard (svaka cast). Da li onda ti grbovi gube svoj smisao? Ako oni ne izazivaju tu simboliku kod obicnih ljudi, to jest.

Link to comment
Ufff... predpostavio sam da ću se nalupati :D :blush: Izvinjenje svima, posebno topic starteru, ali hazard - ne misliš da si malo preoštar sa količinom o u 'mnoooogo greši'? Naravno, tvoje objašnjenje je mnogo preciznije, samim time i tačnije, ali ja ne vidim nijednu kardinalnu grešku u mom pokušaju odgovora (osim nekarađorđevićke krune).Svejedno, hvala na vremenu koje si utrošio da me ispraviš.
Pa dobro, mozda sam preterao, ali ja se zanimam malo za heraldiku (da se primetiti :lol: ) pa se nesto sto se nekome cini kao manja greska meni cini kao kardinalna...npr. kad kazes kako je stit "nista posebno" i nesto "genericki" :D Ali dobro, ja sam tip koji dobije nervni napad kad mi neko kaze kako su na srpskom grbu 4 "C"...
Mislim da su veze sa Jelenom Anžujskom neposrednije, da su ljiljani glavni simbol na grbu Anžujske obitelji. Kotromanići su ih stavljali isto zbog rodbinske veze sa Lazarevićima, čini mi se..
Mislis na Nemanjice, a ne na Lazarevice ;)
Ono sto je meni ovde interesantno jeste kako se sva ta znacenja vremenom gube, i za njih znaju jedino heraldicari i/ili Hazard (svaka cast). Da li onda ti grbovi gube svoj smisao? Ako oni ne izazivaju tu simboliku kod obicnih ljudi, to jest.
Osnovna svrha grbova je raspoznavanje, zato su i izmisljeni. Sve dok ljudi mogu da pogledaju srpski grb i automatski pomisle "Srbija" on izvrsava svoju primarnu funkciju. U tom smislu nije ni bitno kakva je simbolika pojedinih delova grba, sve dok se osnovna simbolika celokupnog grba odrzava, a to je da je to jedinstveni simbol koji predstavlja Srbiju. Isto je i sa zastavama, uostalom. Grbovi su poceli tako sto je svaki plemic biraju svoju saru da bude drugaciji od drugih - da li zbog neke posebne simbolike ili jednostavno zato sto mu se svidjala neka kombinacija slika i boja. Heraldika kao kodifikovana disciplina sa sve specificnim znacenjima za svaku crtu i simbol je dosla dosta kasnije.Simbolika se inace menja vremenom: Car Dusan je uzeo dvoglavog orla za grb jer je hteo da napravi carstvo koje ce naslediti i zameniti Vizantiju. On je time hteo da kaze "ja i car u Carigradu smo jednaki". Raznorazni njegovi naslednici, koji i nisu imali carsku titulu, su taj simbol koristili jer je to bio simbol Cara Dusana - time su uspostavljali kontinuitet s njim. Carigrad ih je manje zanimao. Srbi u 19. veku su orla stavili na svoj grb jer on bio simbol slavne proslosti - ne zato sto su hteli da prave carstvo Srba i Grka i da presele prestonicu u Istanbul. I vezivali su taj simbol za srednjevekovnu Srbiju uopste, ne samo Cara Dusana.Isto tako, kada pricamo o tome koja je simbolika grba Kraljevine Jugoslavije, kazemo jednostavno da su tu i orao i ocila zato sto predstavljaju Srbiju kao sastavni deo te drzave, a sahovnica je tu zato sto predstavlja Hrvatsku kao sastavni deo te drzave. Isto je sa grbom SRJ/SCG - dvoglavi orao je tu zato sto se nalazi i na grbu Srbije i CG, ocila zato sto je to srpski grb, lav zato sto je to crnogorski grb. Objasnjenje grba SRJ je da je on produkt "ukrstanja" grbova Srbije i CG, i da kao takav simbolizuje zajednicu ta dva subjekta. E sad, zasto je bas sahovnica grb Hrvatske i sta tacno znaci, zasto ocila za Srbiju, lav za Crnu Goru, i otkud orlovi u celoj prici je potpuno nebitno za pricu ta 2 grba i nije ni uzimano u obzir pri njihovom stvaranju.Isto se moze reci za prezimena...Tesla, Mlinarevic, Guzina, Bugarski, Kovac...ocigledno imaju neku simboliku. Ali ko je pamti? Ili ko pamti tog davnog pretka po kom su dobili prezime (Milosevic, Djordjevic, Stefanovic, itd.)? Ko uopste zna tacnu etimologiju imena tipa Petar, Andrija, Mina, Aleksandar, Mateja, Jovan...? Ali ipak ta imena nisu izgubila svoj smisao jer vrse svoju osnovnu funkciju - ona su sredstvo raspoznavanja.
Link to comment

Super! Nisam kritikovao, vec mi je to prosto interesantno. Kako se grb, tj. elementi grba, formiraju sa izuzetnom paznjom (svaka sitnica nesto znaci), a sa latentnom funkcijom da svima nesto znace i samim tim generisu neku vrstu solidarnosti medju onima koji to znacenje (pre)poznaju i koje u njima izaziva neku emociju. Da bi se vremenom sva ta sitna znacenja izgubila (osim medju heraldicarima), i ostala samo ta funkcionalna srz koju ti nazivas raspoznavanjem. Bas fino.

Link to comment
Ako je dvoglavi orao simbol carskog dostojanstva, kako to da ga i Albanci (ne samo oni) koriste?
Opet vizantijska simbolika. Albanci koriste taj grb jer je to simbol koji je koristio Skenderbeg. To jedini razlog zbog kojeg je dvoglavi orao na zastavi Albanije.E sad, zasto ga je koristio Skenderbeg? Pa verovatno zato sto je to njemu bio hriscanski simbol naspram muslimanskih Turaka (dvoglavi orao je i grb carigradske patrijarsije tj. grcke pravoslavne crkve - ako ste bili u Grckoj, videli ste zute zastave sa crnim orlovima). Mozda je imao i neke carske pretenzije. A i vukao nesto srpskog porekla kroz zensku liniju. Mislim, ima tu raznih osnova...Na grbu CG je dvoglavi orao naravno simbol kontinuiteta sa srpskom drzavom iz srednjeg veka.Srbiju smo objasnili. Na ruskom grbu je to simbol carstva (Moskva = treci Rim). Na starom austrijskom takodje (Hapsburzi = Sv. rimski carevi). Ima li ga jos negde?
Link to comment

Ocila su stilizovana slova Beta ili latinsko B i pojavljuju se prvo na zastavi Vizantijiske carske mornarice, a poslednja vizantijiska carska porodica Paleolog ga je preuzela za zvanicni grb Carstva. Clanovi poslednje vizantijiske Carske porodice su krvno vezivali za srpske plemicke porodice tako je poslednja princeza Paleolog-Jelena Paleolog bila udata za Djuradja Brankovica a njihova cerka je bila baba cuvenom ruskom Caru Ivanu Groznom, u crkvu u okviru Kremlja koju je izgradio doticni Car postoji deo gde je prikazana cela loza Nemanjica. Odatle verovatno dolazi i preuzimanje i identifikacija Srba sa tim simbolom tj. uveden je medju Srbe za vreme vlasti Stefana Lazarevica posto je postao Vizantjiski despot.Samo znacenje Beta ?Βασιλεὺς Βασιλέων Βασιλεύων Βασιλευόντων? ?Car careva caruje carevima? (misli se na Isusa Hrista) direktno preuzeto iz Svetog pisma. I ako uzmes latinski isto pocinje sva 4 slova sa B i ima isto znacenje, Basileus Basileōn, Basileuōn Basileuontōn.Dusan jeste preuzeo grb Vizantije tj. dvoglavi orao zato sto je hteo da pokori Vizant zato je i nastala razlika u odnosu na sam grb Vizanta boja. Ako pogledate dvoglave orlove kod drugih drzava koji su ga preuzeli, Rusija, Austrija neke Pruske pokrajine, Albanija itd., svi su crni osim srpskog( i CG ali to je direktna veza sa Srbima jer su Nemanjici poreklom iz Zahumlja-Hercegovina a Stefan Nemanja je rodjen u Zeti u bliznini danasnje Podgorice a i njihove veze sa vladarima Zete) koji je beli.Grb Carevine Srbije za vreme Dusana,109859_tmb_93498318_NEMANJA2.GIFGrb srpske drzave Raske, prvi srpski grb,http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/a/a0/Raska_COA.jpgVeza Srba sa Anzujem nije preko Jelene Anzujske jer sva istrazivanja su potvrdila da ona nije imala direkten veze sa Anzujima iako neki tvrde da je u rodbinskim vezama sa Karlom I, kraljem Napulja i Sicilije, koji je Anzuj, ali to nikada nicim nije potvrdjeno. Ali postoji veza Srba sa Anzujem preko Madjarske. No prvo da razlucimo zasto su vazni ti Anzuji. Ako ste citali "Da Vincijev kod" znate da se u pseudo nauci prica da postoji direktna krvna veza Isusa sa nekim vladarima u Evropi tj. da je Isus imao nasledstvo i to zensko. Naslednici Isusa su Anzuji i da ljiljani jesu simbol zenskog dela nasledstva Isusa tj. Bogorodice i jedan su od misticnijih znakova Hriscanstva, mislim da Alija nije bio upoznat sa ovim kao ni oni ekstremni Muslimani po BiH kada vitaju onom zastavom tzv. A RBiH. Madjarski Kralj Stefan V od Madjarske je deo mnogih Anzujskih porodica sirom Evrope, npr. engleskih poput Kralja Ricarda Lavlje Srce koji je Anzuj. Cerka Kralja Stefana V je udata za sprskog Kralja Dragutina a njihova cerka Jelisaveta za Stefana I Kotromanica. Ali nisam siguran da je direktno preko toga dosao grb ljiljana u Bosnu, mada najverovatnije jeste, jer je Bosna bila oblast formirana i kontrolisana od strane Madjara za njihove potreba a sa vremena na vreme je bila dolazila pod neki deo srpske kontrole.Inace dvoglavi-orao se mnogo vise pojavljuje nego sto je navedeno,Heiliges R?misches Reich, Sveto Nemacko Rimsko Carstvo,http://en.wikipedia.org/wiki/File:Banner_o...after_1400).svgNemacka konfederacija 1815 – 1866,http://en.wikipedia.org/wiki/File:Wappen_Deutscher_Bund.svgGrb Jermenije, delimicno,http://en.wikipedia.org/wiki/File:Coat_of_..._of_Armenia.svgGrb Velikog Seldzuckog Carstva, srednjevekovna Persija,Grb Grcke Pravoslavne Crkve i Carigradska(Vaseljenska) Patrijarsija sto dodje nesto kao Vatikan kod RK,http://en.wikipedia.org/wiki/File:Byzantine_eagle.JPGGrb Grada Bolsward u Holandiji,http://en.wikipedia.org/wiki/File:Bolsward_seal.svgIance sam motiv dvoglavog-orla se javlja 2000 godina PNE kod civilizacije Hiti ili Hiciji, civilizacija se pominje jos u Starom zavetu kod Jevreja. Civilizacija je bila pod velikim uticajem Mesopotamije.A ocila se javljaju samo kod Srba kao simbol. A sam naziv za takav krst je tetragramaticki krst ili Pirekvola, slova na grbu Sv. Djordja.

Edited by No7
Link to comment
Ocila su stilizovana slova Beta ili latinsko B i pojavljuju se prvo na zastavi Vizantijiske carske mornarice, a poslednja vizantijiska carska porodica Paleolog ga je preuzela za zvanicni grb Carstva. Clanovi poslednje vizantijiske Carske porodice su krvno vezivali za srpske plemicke porodice tako je poslednja princeza Paleolog-Jelena Paleolog bila udata za Djuradja Brankovica a njihova cerka je bila baba cuvenom ruskom Caru Ivanu Groznom, u crkvu u okviru Kremlja koju je izgradio doticni Car postoji deo gde je prikazana cela loza Nemanjica. Odatle verovatno dolazi i preuzimanje i identifikacija Srba sa tim simbolom tj. uveden je medju Srbe za vreme vlasti Stefana Lazarevica posto je postao Vizantjiski despot.
Ne postoji nigde nijedan dokaz da je Stefan Lazarevic koristio grb sa ocilima. Postoji neka plocica valjda iz Manastira Mileseva iz srednjeg veka (mislim da se vezuje za Knjeginju Milicu) gde se navodno pojavljuju ocila, ali je tesko reci da li su to stvarna ocila ili samo neka dekoracija majstora-zanatlije koja na to jednostavno lici. Ne radi se o grbu niti je jasno da li se radi o heraldickim elementima uopste. Ilirski grbovnici prikazuju grb Mrnjacevica sa ocilima (Kralj Vukasin, Despot Ugljesa, Kralj(evic) Marko) ali te zbirke datiraju iz mnogo kasnijeg doba i ne postoji nikakav materijalni dokaz iz XIV veka za to.Heraldika je u Srbiji uopste do XV veka slabo razvijena. Ima tu uticaja Zapada, ali posto je zemlja bila u vizantijskoj kulturnoj sferi gde je heraldika bila skoro nepostojeca na onaj nacin na koji se razvila na Zapadu mi medju Srbima vidjamo kompletne grbove tek u XIV veku, i to prvo u Bosni. Razvijeni heraldicko pravilni grbovi u Srbiji pojavljuju se prakticno tek sa despotima Brankovicima u XV veku.Npr. ne postoji nijedan materijalni dokaz o grbu, u pravom heraldickom smislu, iz vremena Nemanjica. Na pecatima iz XIII i XIV veka popularne su bili medju srpskom vlastelom celenke (viteska kaciga sa plastom), ali bez stita. To je jedan heraldicki element, ali nije grb. Takodje, simbol dvoglavog orla se pojavljuje na raznim mestima. Ali, nigde nema grba sa orlom na stitu i celenkom iznad grba. Grb Nemanjica koji se prikazuje u grbovnicima je rekonstrukcija napravljena na osnovu tih detalja. Tj. da je iko od Nemanjica imao pravilan simbol koji bi neko sa Zapada prepoznao kao grb, on bi izgledao tako - ali ne postoji nijedan cvrst dokaz da je tako i bilo.
Grb srpske drzave Raske, prvi srpski grb,http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/a/a0/Raska_COA.jpg
Ovaj grb je potpuno apokrifan tj. izmisljen. Ilirski grbovnici su puni izmisljenih grbova, ili grbova koji su konstruisani na osnovnu nepotpunih informacija ili nekog simbola vidjenog tu ili tamo. Tako da je skroz moguce da grb sa ocilima nije bio "autentican" u vreme kada je preuzet od Knezevine Srbije za koriscenje. Sada, posle 2 veka zvanicne upotrebe, svakako jeste autentican.
Veza Srba sa Anzujem nije preko Jelene Anzujske jer sva istrazivanja su potvrdila da ona nije imala direkten veze sa Anzujima iako neki tvrde da je u rodbinskim vezama sa Karlom I, kraljem Napulja i Sicilije, koji je Anzuj, ali to nikada nicim nije potvrdjeno. Ali postoji veza Srba sa Anzujem preko Madjarske. No prvo da razlucimo zasto su vazni ti Anzuji. Ako ste citali "Da Vincijev kod" znate da se u pseudo nauci prica da postoji direktna krvna veza Isusa sa nekim vladarima u Evropi tj. da je Isus imao nasledstvo i to zensko. Naslednici Isusa su Anzuji i da ljiljani jesu simbol zenskog dela nasledstva Isusa tj. Bogorodice i jedan su od misticnijih znakova Hriscanstva, mislim da Alija nije bio upoznat sa ovim kao ni oni ekstremni Muslimani po BiH kada vitaju onom zastavom tzv. A RBiH.
Nemoj tu glupost zvanu Da Vincijev kod da uvlacis u ovu pricu, zivota ti...
Grb Velikog Seldzuckog Carstva, srednjevekovna Persija,
Nisu ti imali grb, jer heraldike na bliskom istoku nema. Tu mozemo govoriti o simbolima, amblemima, znakovima, ali ne i o grbovima.
Link to comment
Opet vizantijska simbolika. Albanci koriste taj grb jer je to simbol koji je koristio Skenderbeg. To jedini razlog zbog kojeg je dvoglavi orao na zastavi Albanije.E sad, zasto ga je koristio Skenderbeg? Pa verovatno zato sto je to njemu bio hriscanski simbol naspram muslimanskih Turaka (dvoglavi orao je i grb carigradske patrijarsije tj. grcke pravoslavne crkve - ako ste bili u Grckoj, videli ste zute zastave sa crnim orlovima). Mozda je imao i neke carske pretenzije. A i vukao nesto srpskog porekla kroz zensku liniju. Mislim, ima tu raznih osnova...Na grbu CG je dvoglavi orao naravno simbol kontinuiteta sa srpskom drzavom iz srednjeg veka.Srbiju smo objasnili. Na ruskom grbu je to simbol carstva (Moskva = treci Rim). Na starom austrijskom takodje (Hapsburzi = Sv. rimski carevi). Ima li ga jos negde?
@Hazard Hvala. pomogao si mi bas... da li bi mogao da mi objasnis, koja je funkcija hermelina, i zasto su iskoriscene bas crvena i bela boja?
Link to comment
Ne postoji nigde nijedan dokaz da je Stefan Lazarevic koristio grb sa ocilima. Postoji neka plocica valjda iz Manastira Mileseva iz srednjeg veka (mislim da se vezuje za Knjeginju Milicu) gde se navodno pojavljuju ocila, ali je tesko reci da li su to stvarna ocila ili samo neka dekoracija majstora-zanatlije koja na to jednostavno lici. Ne radi se o grbu niti je jasno da li se radi o heraldickim elementima uopste.
U pitanju je polijelej iz manastira Decani koji se zavisno oteratue datira izmedju 1396 i 1403. A jesene kneginja Milica, monasko ime Evgenija.Acovic u svojoj najnovijoj knjizi dosta govori o simbolici orla kod Srba, a navodi i primere doglavog orla kao simbola koji se upotrebljavao i u ranijim civilizacijama pre vizantije i pre heraldike. Cinjenica je da rimljani nisu imali heraldiku, ali su njihovi simboli preuyimani i ukljucivani u heraldicke grbove kao deo kulturnog nasledja.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...