Jump to content
IGNORED

Jogurt, pice nase mladosti(tm)


TBoneSteak

Recommended Posts

netecni jogurti ovde imaju dodat skrob i zelatin, tako da uvek proveravam sta pise na pakovanju da bih dobila jogurt koji je napravljen samo od mleka i bakterija. gotovo duplo su skuplji od mleka, pa se konzumiranje istih u velikim kolicinama smatra luksuzom.
Ја сам дуго мислио да је наш јогурт заснован на некој другачијој бактерији, па зато испада такав. Онда се затекнем у турском ресторану, и видим у јеловнику течни јогурт. То! рекох, а после друге чаше шефа нешто протерало па смо убрзано корачали према хотелу :unsure: . Други пут заборавимо да напоменемо, добијемо оно густо на кашичицу и... ни укус није онај, није пуштен да ради довољно дуго... шеф исто нешто зловољан, да мањи бакшиш, ови Турци да се посвађају бре, шта који красни нисмо задовољни... и тако, више нисмо ишли тамо :mellow: .И онда госпоја ми примети да смо се ми баш навадили на ту јогурт носталАгију, те ископа рецепт. За стартер узме Данонов обичан јогурт (који је реткост - има још двадесетак којекаквих, у свим природним бојама папица за пилиће), онај на ком пише "no artificial anything". То се умеша са прокуваним па расхлађеним млеком, разреди водом (да, у томе је цео штос :lol: ) и не знам тачно шта му још ради, колико чега иде, у враџбине не дирам да не урекнем, бокал са тим одлежи десетак сати у ручном фрижидеру, где набије солидну температуру од ваљда око 40, па онда лети у фрижидер где онда сутрадан... леле, онај прави. Мало је гушћи, треба мало да се промеша, али прави оне пругице по зидовима чаше кад се слива, ма прави.Што се осталог тиче, хлеб је данас испекла, четири векне од око 750г свака, три ипо оду у замрзивач, па се сваких два-три дана вади по половче и подгрева у миркоталасном, на душу да се маже.Прашка шунка јок, има штогод да личи али није. Овде никако не капирају да сухомеснати производи могу да буду суви. Има шунке, али "water added". Срећом, живимо у донекле свињарском крају, па има и прааааве шунке. Јесте да треба отворити четворе очи, јер смо нашли и трагове залечене трихинелозе (правац канта), па смо нашли и неку што је скроз убуђала споља (кад је стипсе запакују у целофан да не калира, а онда се запате гљивице - па што нису изгубили на калу, изгубе на лежарини и цени, јер на крају оде по $1.20 за фунту, туку ко неће) али се да лепо очистити, ммммм.... шунка.Саламе, не баш. Има нешто али знам шта сам научио од наших месара (а ћале ми је радио у тој индустрији, сретао сам те братије доста), "што гора сировина, то више зачина". Има тих тврдих салама које, ајде, личе донекле, али ништа што би ма и издалека личило на чајну, кулен, сремску, пршут, суви врат, шункарицу. Једино нас шију у виршлама, и салфаладе (knockwurst, да ми је само да их чујем како то изговарају, у пиво да прескачу почетно к) су им како ваља.Е, да, паштете: има једна врста, брауншвајгер, обична јетрена, од два-три произвођача. Све остало, месна, гушчија, рибља, ма какви бре, никад чуло да то постоји. Чак не знам ни како се каже паштета - на цреву пише да је јетрена кобасица, али овде свашта називају кобасицом.
Link to comment
Прашка шунка јок, има штогод да личи али није. Овде никако не капирају да сухомеснати производи могу да буду суви. Има шунке, али "water added".
Takodje mi se sunka ovde uopste ne dopada zbog previse vode, secera i drugih aditiva. Od suvog mesa jedino su dobri uvozni proizvodi koji su jako skupi, i ponekad domace dimljene curece grudi. Italijanski prsuto je dva puta skuplji od domaceg, ali domaci je odvratan, pogotovu ona verzija u supermarketima kada ga unapred iseckaju i upakuju u plasticne kesice (kupljeno samo jednom i baceno zbog odvratnog mirisa). Srecom, ovde ima dosta italijanskih prodavnica sa dobrim izborom sireva, suvog mesa (iz italije, spanije, madjarske, cak i hrvatski gavrilovic se nasao u ponudi) i pravih hlebova bez secera, ulja i konzervansa.
Link to comment
ali me tesi cinjenica da ovi u inostranstvu gotovo da nemaju tecni jogurt. ha!
ovo ti je zapamceno angry.gif pijem neko buter mleko :ph34r: jogurt u tragovima. sve im je vocno i slatko. fuj.
Link to comment

jel moze neko da bude nesebichan pa da postavi recept za jogurt?ja sam mentalno spor pa imam ideju da ako ukiselim mleko, pa ga onda ubacim pod mikser pretvorice se u jogurt :wub: jel se to deshava?glede prshute, dobra je ona citterio :wub: jel ima neko bolju ideju?ukratno, nema nista bez obogacenog leba, pa malo masnog majoneza (ne mogu da se setim tm iz 80-ih i ranih 90-ih)+piramida jogurt iz pekabe ili zemunske mlekare.

Link to comment

I maslachci su se iskvarili, ali je onaj "novi" 5+ odlichan, kao stari. Osecam da su onaj stari prepakovali u 5+, a pod starom etiketom prodaju razvodnjen :D.

Edited by Venom
Link to comment
и не знам тачно шта му још ради, колико чега иде, у враџбине не дирам да не урекнем,
Ajde pitaj gospoju pa javi.
Што се осталог тиче, хлеб је данас испекла, четири векне од око 750г свака, три ипо оду у замрзивач, па се сваких два-три дана вади по половче и подгрева у миркоталасном, на душу да се маже.
Koje brasno koristi? Ja iskljucivo koristim Five Roses ali mora da se naruci preko interneta, nema u samoposlugama. Na njega sam nabasao u Kanadi, i od tada samo to koristim, i nikad - ALI NIKAD - ne kupujem hleb u prodavnici.
Е, да, паштете: има једна врста, брауншвајгер, обична јетрена, од два-три произвођача. Све остало, месна, гушчија, рибља, ма какви бре, никад чуло да то постоји. Чак не знам ни како се каже паштета - на цреву пише да је јетрена кобасица, али овде свашта називају кобасицом.
\Ima da se kupe prave pastete iz Hrvatske u odredjenim supermarketima, ali ne u tvom kraju/drzavi. Edited by ObiW
Link to comment
img_yog_plain06.gifIma sličnu teksturu nesrpskom jogurtu, tj. kiselom mleku.

[u slučaju da vas razjedaju sumnje i dileme]1. Da, odmah se primeti da nije pravi jogurt.2. Da, ima zrnast ukus.3. Ne, ne smeta mi.4. Da, navikneš se i navučeš na to kao na novu namirinicu.

You can take the Srbin out of the yogurt......A kad smo kod podriguše...Oduvek sam obožavao parizer. šteta što ne naprave mortadelu od soje. angry.gif

Link to comment
Ajde pitaj gospoju pa javi.
Пола литре млека, једна кесица млека у праху, око 90г (2лб - 10кеса), воде да се раствори то млеко и плус још да се напуни шерпа (пола галона?). Кад проври, умеша се 2 деци Данонетовог јогурта, то одлежи 5 сати у ручном фрижидеру (у бокалу, са шерпом је готово) и онда се пребаци у фрижидер. Може и дуже, ко воли киселије, испочетка је ишло по 12 сати, па је испало да нам је доста и оволико. Може и одмах да се пије али бољи је кад преноћи. Наравно, најбоље је одокативно, треба прво испуцати неколико проба па ћеш се уштосити, нарочито са количином воде.Последња два деци јогурта искористити као стартер за следећу туру, неће да се баци cool.gif .
Koje brasno koristi? Ja iskljucivo koristim Five Roses ali mora da se naruci preko interneta, nema u samoposlugama. Na njega sam nabasao u Kanadi, i od tada samo to koristim, i nikad - ALI NIKAD - ne kupujem hleb u prodavnici.
Крогерово небељено, али ваља и остало ако је добро просушено, ако је влажно јок. Дода још глутена, квасца, брашно од целог зрна, овсене пахуљице. Ако дода раженог брашна, добије се нешто влажнији и тежи хлеб. Понекад улети и нешто зрневља од сунцокрета и осталих фантазија, али суштина се не мења - то је леба да ми напросто дође да седнем на бицикл, окачим кесу о корман и возикам се около и штрпкам векну.То је кренуло од неког рецепта из ручне пекаре, за ваљда некакав "француски" хлеб, па дотеривано.
Ima da se kupe prave pastete iz Hrvatske u odredjenim supermarketima, ali ne u tvom kraju/drzavi.
Ма овде ни текстилне продавнице не држе бољу робу - проценитељи тржишта прођу ривом и сокаком, гледају шта се носи, па то и изнесу, да им не лежи роба коју нико неће. А онда нико ни не очекује бољу робу ту, него иде ван краја кад хоће да купи нешто боље, и круг се затвори.http://mindmegette.hu/index.php?apps=recept&recept=2266 каже за паштету овако (мађарски оригинал је у спојлеру, пошто мој мађарски није подмазиван годинама... проверите да нисам негде убрљао):

Hozz?val?k 4 szem?lyre:# 50 dkg sert?sh?s# 1 nagy fej v?r?shagyma# 1 gerezd fokhagyma# 3 evőkan?l olaj# Pirospaprika# 4 toj?s# 1 evőkan?l vaj# 1 evőkan?l must?r# Major?nnaElők?sz?t?s: A toj?sokat s?s v?zben kem?nyre főzz?k, majd kiszedj?k, hideg v?zzel le?bl?tj?k ?s megh?mozzuk. A sert?sh?st megmossuk, konyhai pap?rt?rlővel lesz?r?tjuk, ?s kock?ra v?gjuk. A hagym?t, fokhagym?t megtiszt?tjuk, apr?ra v?gjuk.Elk?sz?t?s: Az olajat egy l?basban, felmeleg?tj?k, beletessz?k a hagym?t, ?s ?vegesre pir?tjuk. Hozz?adjuk a h?st, ?s kevergetve addig pir?tjuk, am?g kifeh?redik, ?s kev?s levet enged. Megsz?rjuk pirospaprik?val, s?val, borssal, az apr?ra v?gott fokhagym?val, ?s j?l ?sszekeverj?k. Lefedve, lass? tűz?n, r?vid l?vel, kb. 1 ?ra alatt puh?ra főzz?k. Ezut?n lehűtj?k. A lehűt?tt h?st apr?ra v?gjuk vagy ledar?ljuk, ?s egy m?ly t?lba tessz?k. A toj?sokat vill?val ?sszet?rj?k, ?s a h?smassz?hoz adjuk. Beletessz?k a margarint, a must?rt, csipet major?nn?t, ?s j?l kikeverj?k. Zseml?t, kis veknit vastagon megken?nk a p?st?tommal, z?ldpaprik?t tesz?nk r?, ?s m?ris k?sz a finom t?z?rai.Megjegyz?s:Munka: kb. 30 percFogyaszthat?: kb. 2 ?ra m?lva1 adag: 1260 kJ/300 kcal

50 дека свињетине, овећа главица лука (или пола америчке :mellow: ), 1 чен белог луке, 3 кашике уља, алева паприка, 4 јајета, кашика павлаке, кашика сенфа, мајоран.Јаја тврдо обаримо у сланој води, па у хладној води охладимо те ољуштимо. Свињетину оперемо, осушимо папирним убрусима, исецкамо на коцкице. Очистимо лук и бели лук, исецкамо наситно. Уље у дубљем тигању угрејемо, па убацимо лук и пржимо док се не застакли (тј буде провидан). Убацимо месо, и пржимо уз мешање док не побели и мало пусти сока. Поспемо сољу, алевом, бибером, ситно сецканим белим луком, и све добро промешамо. Поклопљено, на тихој ватри <_< , крчкамо 1 сат "на мекано" (шта је песник под тим мислио, немам појма). Онда охладимо, па охлађено самељемо или исецкамо (прим.прев: користимо Хасана за то, од "Хасан сецкати!", она машина са сечивима, food CPU или како се већ зове), у то додамо измрвљена барена јаја, сенф, маргарин, мало мајорана, па све добро замесимо.Преводилац се не слаже са рекламном поруком на крају.Готово за брат брату 2 сата, од чега има 30 минута рада. Жестина 1260 kJ/300 kcal :unsure: .Има и сличан рецепт за јетрену паштету, http://mindmegette.hu/index.php?apps=recept&recept=6759 или http://mindmegette.hu/index.php?apps=recept&recept=8389

Link to comment
Oduvek sam obožavao parizer.
Никад се нисам палио на религију, али бих волео да сретнем паризер овде. Ово што се продаје, то има исти проблем као и наш паризер из последњих 20-30 година, соја није стабилизована како треба, или у чему ли је већ штос, па посиви, убалави се и постане лепљиво ако стоји дуже од 3-4 дана. И много ми је сумњив састав, чим стављају толико белог лука... ко зна шта то треба да покрије.Првих година смо повремено пробали овај или онај baloney (тј зове се bologna, али пошто им не пада на ум да науче како се то изговара...), све рачунајући да неки треба да ваља или да бар личи на паризер, и на крају дигли руке. Има бар 4-5 година откако не купујемо.
šteta što ne naprave mortadelu od soje. angry.gif
Штета што не направе мортаделу. Наишло је једном нешто код делије, личило као скоро па близу, ал' није.
Link to comment
Пола литре млека, једна кесица млека у праху, око 90г (2лб - 10кеса), воде да се раствори то млеко и плус још да се напуни шерпа (пола галона?). Кад проври, умеша се 2 деци Данонетовог јогурта, то одлежи 5 сати у ручном фрижидеру (у бокалу, са шерпом је готово) и онда се пребаци у фрижидер. Може и дуже, ко воли киселије, испочетка је ишло по 12 сати, па је испало да нам је доста и оволико. Може и одмах да се пије али бољи је кад преноћи. Наравно, најбоље је одокативно, треба прво испуцати неколико проба па ћеш се уштосити, нарочито са количином воде.Последња два деци јогурта искористити као стартер за следећу туру, неће да се баци cool.gif .
Blagodarim. šta je to "ručni" frižider i kolika temperatura treba da bude u njemu (F)?
Крогерово небељено, али ваља и остало ако је добро просушено, ако је влажно јок. Дода још глутена, квасца, брашно од целог зрна, овсене пахуљице. Ако дода раженог брашна, добије се нешто влажнији и тежи хлеб. Понекад улети и нешто зрневља од сунцокрета и осталих фантазија, али суштина се не мења - то је леба да ми напросто дође да седнем на бицикл, окачим кесу о корман и возикам се около и штрпкам векну.То је кренуло од неког рецепта из ручне пекаре, за ваљда некакав "француски" хлеб, па дотеривано.
Koliki je odnos belog i raženog brašna? šta je "brašno od celog zrna" - whole weat, možda? Koliko toga u odnosu na belo brašno? Ja ga pravim u odnosu white:whole weat - 3:1.
Link to comment
  • 7 months later...

koja ste škola:Ad 1 - kukurzne pahuljice sa mlekom ili sa jogurtom?Ad 2 - kiflu (ako uopste jedete i umačete) u mleko ili u jogurt?Ad 3 - slana peciva (npr. školjka s pečurkama, sirom i šunkom) jedete uz jogurt ili mleko?i konačno, šabac ili sombor?postoje tačni odgovori.edit: znam da vam se ovo pitanje čini nebitnim, ali sam shvatila da su ovo oblasti po kojima procenjujem ljude (jedan od glavnih kriterijuma).

Link to comment
koja ste škola:Ad 1 - kukurzne pahuljice sa mlekom ili sa jogurtom?Ad 2 - kiflu (ako uopste jedete i umačete) u mleko ili u jogurt?Ad 3 - slana peciva (npr. školjka s pečurkama, sirom i šunkom) jedete uz jogurt ili mleko?i konačno, šabac ili sombor?postoje tačni odgovori.edit: znam da vam se ovo pitanje čini nebitnim, ali sam shvatila da su ovo oblasti po kojima procenjujem ljude (jedan od glavnih kriterijuma).
PTSD? :huh:
Link to comment
koja ste škola:Ad 1 - kukurzne pahuljice sa mlekom ili sa jogurtom?Ad 2 - kiflu (ako uopste jedete i umačete) u mleko ili u jogurt?Ad 3 - slana peciva (npr. školjka s pečurkama, sirom i šunkom) jedete uz jogurt ili mleko?i konačno, šabac ili sombor?postoje tačni odgovori.edit: znam da vam se ovo pitanje čini nebitnim, ali sam shvatila da su ovo oblasti po kojima procenjujem ljude (jedan od glavnih kriterijuma).
Ad 1 - mlekoAd 2 - jogurtAd 3 - jogurtSombor, zapravo Subotica najpre.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...