Jump to content
IGNORED

Srbija u 20. veku


hazard

Recommended Posts

I da primetim još jednu stvar koja mi je veoma zanimljiva u raspravama na ovu temu (a ovih poslednjih par desetak postova bi možda mogli na topiće koji su pogodniji tome, a već postoje) - ponekad su mi zaista čudne reakcije ljudi (konkretno mi na pamet padaju Ikar, Vasudeva i Đorđe Geprat), za koje bih stavio kitu na panj da su dokazano iskreni pobornici istine, ljudskih prava i generalno svih mogućih civilizacijskih sloboda. Pod tim reakcijama mislim na skretanje sa svake teme koja se na normalan način (znači, ne ideološki opsesivna trabunjanja Savindana, Broja 7 i slične ekipe) pokušava baviti revizijom nekih istorijskih detalja koji su ostali nerešeni ili odlukama koje su očito nepravedne. Reakcije koje se maltene manifestuju na način "Aaaaaa, la la la, ne čujem, ne čujem, gotovo, gotovo, prošo voz!", povremeno prošarane -meni neshvatljivim- momentima tipa "imalo se para", "bilo je bezbedno" i sl.Ako hoćemo da se desi ono opšte mesto™ iz Harperovog posta, koje je već navođeno, to će se teško desiti na način koji isključuje opšti konsenzus (do koga se došlo normalnim putem) o istorijskim dešavanjima i ulogama. To važi i za poslednjih 20 i poslednjih 60 i poslednjih 150 godina. Prosto mi je neverovatno da zakleti pobornik katarze i suočavanja™ može tek tako da zakopa decenije pre onoga na šta se ta katarza odnosi, odnosno da ne primeni isti aršin i na taj period. Na stranu to što takvo postupanje uglavnom dovodi do onih konačnih istina koje zastupaju isključivo pobednici, i ume da se menja sa svakom vladajućom garniturom. Jednom kada se taj obrazac izmeni, biće mnogo lakše hendlovati minimizirane pojave kao što su oni koje sam već naveo, i njihove pandane sa krajnje leve strane, koji vide samo crvenu boju pre očima. Uostalom, takvi slučajevi (istog mentalnog sklopa i mehanizma razmišljanja, samo suprotnih predznaka) će uvek postojati, kao što postoje i u najcivilizovanijim državama, ali će njihov štetan uticaj biti sveden na najmanju moguću meru.Iskreno se nadam da sam bio dovoljno jasan, i da ću ovaj put uspeti da izbegnem optužbe da sam četnik i komunista u isto vreme. Pošto plastičnije ne umem da predstavim stanje, onakvo kakvo mi se čini. Ovo sve nema veze ni sa kakvom ideologijom, nego sa elementarnim civilizacijskim dostignućima i tekovinama.

Link to comment
  • Replies 642
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • kim_philby

    40

  • MancMellow

    39

  • Lord Protector

    32

  • Prospero

    30

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cini mi se da je ovde previse opstih mesta i nerazumljivih poruka.Ko su ti koji nisu tako losi i koji su pokazivali uzivo iz prvog pasusa? Cenici? Seselj? Tudjman? Sloba? Drugo, ksenofobija i rasizam jesu dobili pravo gradjanstva ali je potpuno naopako to pravo gradjnastva izjendacavati sa gradjanskim ratom koji je poceo Milosevic - tj. taj rat je crpio svoje simbole i iz partizanstine, JNA, glorofikacijom Rankovica tako da opet nije jasno sta si hteo da kazes.Tako da je boldoviani zakljucak opet jedno opste mesto u smislu da se svi mozemo sa boldovanim sloziti ali da boldovano nema nikakve veze sa, na primer, sudskom rehabilitacijom Dragise Cvetkovica. Cini mi se da je u ovoj analizi napravljen poveliki logicki skok od posebnog (pojedinance rehabilitacije, kopanje Draze i sl.) koje svaka pojedinacno imaju ili nemaju smisla, i koje se mogu zlouptrebiti za dnevnopoliticke ciljeve i partizana i SPO-a, na primer, ka opstem (boldovano). Meni je takva logika vrlo klimava.
Ne znam bas. Meni onih milion veseljaka na Gazimestanu nije izgledalo kao neko ko se sepurio okolo sa petokrakom zvezdom i Titovim slikama, niti je Rankovic rehabilitovan kao partijski kadar vec kao "Srbenda koja se nije libila da u smutno vreme srbomrsca Broza jebe majku Siptarima, pa je zato najeb'o". Ja ne znam da li je Milosevic bio nacionalista ili nije ali znam vrlo dobro da je tih godina jahao na nacionalistickom konju, a po Hrvatskoj i Bosni, a kasnije i po Kosovu, koliko sam ja video dominantna ikonografija ubica, palikuca i zlocinaca je bila kao iz Bulajicevih filmova (odsek: kako je izgledao 1 prosecan cetnik), izgovori su bili iz domena "o, kukavno srpstvo ugaseno" a gazilo se po lesevima uglavnom po nacionalistickom (ili, redje, kolaboracionistickom) kljucu. Dakle, ja ne govorim o imenima kao instrumentima te nakaradne nacionalisticke politike vec o toj politici kao takvoj. Politici koja nije nestala iz Srbije samim tim sto joj je par (neuspesnih) eksponenata zaglavilo u Haskom zatvoru. Ista ta politika danas pokusava da skine prasinu sa "velikih srpskih heroja" kojima su komunjare "svirepo falsifikovali" a zatim i oteli "zasluzeno" mesto u istoriji.Sto se opstih mesta tice, bicu malo lican. Za mene to uopste nisu opsta mesta. Poslednji put kad su se iz proslosti iskopavali i politicki zloupotrebljavali lesevi "zasluznih Srba" zavrsilo se tako sto sam se ja, zajedno sa svojom porodicom, prijateljima i poznanicima jedva povratio iz teske licne katastrofe. Trebalo mi je nekoliko godina da se prikupim i vratim u normalan zivot, docim mojoj kevi to nije uspelo nikada, valjda zbog godina. Danas kad je gledam kako zivi na mestu koje je neko drugi izabrao za nju, sa dugogodisnjim prijateljima i komsijama rasutim u cetiri drzave, kapiram da bih tesko mogao da podnesem jos jedno suludo i besmisleno pseudoistorijsko dokazivanje budalastina raznoraznih ulicara i bitangi koji niti su istoricari niti imaju ikakve veze sa istorijom, a takodje nisu ni pravnici niti imaju ikakve veze sa sudovima. Nemam nista protiv da nam neko, nakon kabinetskog naucno-istorijskog i pravnog procesa, jednog dana samo lepo obznani da je XY rehabilitovan zbog toga i toga. Medjutim, imam svasta protiv toga da se laznim pokusajima rehabilitacije pojedinih licnosti iz proslosti javno rehabilituju aktuelni procesi, politicari, javne licnosti i grupe koje su Srbiju proteklih godina unistile do neprepoznavanja. Mislim da je stvarno bilo dosta toga.
Link to comment
Ja se u simbole bas i ne razumem: mislis na ove na slikama ili su i oni neka komunisticka/UDBA ujdurma?
Aj nam sad objasni simbole pod kojima je JNA razarala Vukovar, npr.
koliko sam ja video dominantna ikonografija ubica, palikuca i zlocinaca je bila kao iz Bulajicevih filmova (odsek: kako je izgledao 1 prosecan cetnik),
Sama cinjenica da je ikonografija preuzeta iz Bulajicevih filmova pokazuje kolika je sve to farsa: kada su prethodni komunisti odlucili da postanu nacionalisti, preuzeli su onaj sablon koji im je servirala komunisticka propaganda. Osvanule su brade, prsluci, opanci a ne formacije obrijanih cisto odevenih vojnika u vojnim uniformama Kr. Jugoslavije (inace vrlo cest prizor na slikama iz perioda 2. sv. rata kada su ravnogorci u pitanju).To je fenomen slican vehabijama u Bosni i Sandzaku ("vracaju se izvornoj veri" tako sto praktikuju vrstu Islama koja na Balkanu nikada nije bila prisutna) ili novopecenim pravoslavcima (krstenih '92.) koji su veci "cistunci" u veri od samog patrijarha (da ne kazem veci katolici od pape) naspram kojih 1 prosecan monah izgleda kao perjanica drustvenog liberalizma. Fenomen opste konfuzije gde to neko vracanje u "predkomunisticko stanje" veze s vezom nema, jer ti koji bi se "vratili" nemaju pojma kako to uopste izgleda.U Srbiji 90ih jeste na sceni bilo dosta (kvazi)cetnicke ikonografije, ali tada niko nije rehabilitovan, slavio se i dalje 7. jul i 29. novembar, na grbu je do 2004. bila petokraka, itd.
Sto se opstih mesta tice, bicu malo lican. Za mene to uopste nisu opsta mesta. Poslednji put kad su se iz proslosti iskopavali i politicki zloupotrebljavali lesevi "zasluznih Srba" zavrsilo se tako sto sam se ja, zajedno sa svojom porodicom, prijateljima i poznanicima jedva povratio iz teske licne katastrofe. Trebalo mi je nekoliko godina da se prikupim i vratim u normalan zivot, docim mojoj kevi to nije uspelo nikada, valjda zbog godina. Danas kad je gledam kako zivi na mestu koje je neko drugi izabrao za nju, sa dugogodisnjim prijateljima i komsijama rasutim u cetiri drzave, kapiram da bih tesko mogao da podnesem jos jedno suludo i besmisleno pseudoistorijsko dokazivanje budalastina raznoraznih ulicara i bitangi koji niti su istoricari niti imaju ikakve veze sa istorijom, a takodje nisu ni pravnici niti imaju ikakve veze sa sudovima. Nemam nista protiv da nam neko, nakon kabinetskog naucno-istorijskog i pravnog procesa, jednog dana samo lepo obznani da je XY rehabilitovan zbog toga i toga. Medjutim, imam svasta protiv toga da se laznim pokusajima rehabilitacije pojedinih licnosti iz proslosti javno rehabilituju aktuelni procesi, politicari, javne licnosti i grupe koje su Srbiju proteklih godina unistile do neprepoznavanja. Mislim da je stvarno bilo dosta toga.
Rehabilitacija u Srbiji uglavnom jeste "kabinetska" - sudovi samo preispituju prethodne presude (da li su osnovane ili ne), ne dajuci preko toga bilo kakav vrednosni sud. Neminovno je da ce taj proces pokusati da zloupotrebe raznorazni probisveti, ali od njih se da odbraniti. I kada procesi budu zavrseni, ti probisveti vise nece moci da preko legitimnih pitanja sebe postavljaju u prvi plan.
Link to comment
U Srbiji 90ih jeste na sceni bilo dosta (kvazi)cetnicke ikonografije, ali tada niko nije rehabilitovan, slavio se i dalje 7. jul i 29. novembar, na grbu je do 2004. bila petokraka, itd.
tačno, ali monopol na yu/partizanske simbole 90ih imala je vlast, tj. bračni par milošević sa svojim strankama. sve što se protivilo miloševiću, protivilo se i toj ikonografiji, bilo sa tvrde nacionalne strane (šešelj), bilo sa one 'reformatorske' (đinđić). a najpoznatiji protivnik je svakako vuk drašković, kojeg ne znam gde da metnem između ovo dvoje.pa smo postepeno dizali to antipartizansko raspoloženje i došli smo do tačke da je zapravo sramota bilo gde istaći bilo kakvo partizansko obeležje. iako su navodno sad izjednačena 'dva antifašistička pokreta' ja nigde ne vidim da se neko diči i kiti bilo čim 'partizanskim', nego nas sa svih strana, od tribina stadiona i sportskih hala do raznoraznih 'intelektualaca' i novinara zasipaju četničkim 'antifašizmom'to što nisu svi oni rehabilitovani pripisujem više poslovično srpskom nemaru, nego želji bilo koga da taj proces povratka četnika zaustavi. (jedino se drži ta šačica preživelih subnor-ovaca koja po tim komisijama malko opstruiše 'ispravku poluvekovne nepravde', al kroz koju godinu neće biti ni njih) a moram reći da je fascinantno to odustvo samopoštovanja kod tih 'nacionalnih' struja. imaju najozbiljniji pokret otpora u porobljenoj evropi, u kojem su srbi imali najvećeg udela, i pod čijom zastavom su srbi dali jedno 3put više života nego u četničkom 'dresu', dakle - nešto što bi im itekako poslužilo u međunacionalnoj patkometriji i na balkanu, a i šire, i oni opet to odbacuju. mora da nam je baš mnogo zla naneo taj hrvat tito. Edited by dillinger
Link to comment
Ja se u simbole bas i ne razumem: mislis na ove na slikama ili su i oni neka komunisticka/UDBA ujdurma?
A sto nam pokazujes svoje postere iz sobe ?To sto se u simbole ne razumes ne daje ti pravo da nas maltretiras ovakvim fotografijama. Edited by Bruno Sulak
Link to comment
i kad se danas neko odene tom kapom, šta neko sa strane pomisli? da je ovaj štovalac mišića ili mladića?
Sta neko sa strane pomisli kada vidi nemacki avion, 2009., u sastavu NATO, sa sledecom oznakom:75px-Roundel_of_the_German_Air_Force_border.svg.png?Da li se treba odreci i grba Srbije jer ga je Nedic stampao na svojim novcanicama? I zastavu da pojedemo, jer se pod njom ratovalo 90ih?To je isti argument koji kaze da ne treba revidirati neke propagandne istorijske 'istine' o drugom svetskom ratu, samo zato sto se to svidja nekome ko se nama ne svidja. Edited by hazard
Link to comment
Sama cinjenica da je ikonografija preuzeta iz Bulajicevih filmova pokazuje kolika je sve to farsa: kada su prethodni komunisti odlucili da postanu nacionalisti, preuzeli su onaj sablon koji im je servirala komunisticka propaganda. Osvanule su brade, prsluci, opanci a ne formacije obrijanih cisto odevenih vojnika u vojnim uniformama Kr. Jugoslavije (inace vrlo cest prizor na slikama iz perioda 2. sv. rata kada su ravnogorci u pitanju).To je fenomen slican vehabijama u Bosni i Sandzaku ("vracaju se izvornoj veri" tako sto praktikuju vrstu Islama koja na Balkanu nikada nije bila prisutna) ili novopecenim pravoslavcima (krstenih '92.) koji su veci "cistunci" u veri od samog patrijarha (da ne kazem veci katolici od pape) naspram kojih 1 prosecan monah izgleda kao perjanica drustvenog liberalizma. Fenomen opste konfuzije gde to neko vracanje u "predkomunisticko stanje" veze s vezom nema, jer ti koji bi se "vratili" nemaju pojma kako to uopste izgleda.
Vodi računa. Događa se ista stvar od istih ljudi koja se dešavala i 90-tih, samo prilagođeno 2009/10-toj. Složićemo se da centri društvenih moći se nisu bitno promenili, posebno posle ubistva Đinđića. Ja i danas nisam siguran koliko je 100% Tadić na vlasti. Mislim, ok ekonomija, ali kad je u pitanju bezbednost? Kada je u pitanju formiranje društvene klime? Povampirenje novokomponizma, estetike iz 90-tih, sve što se malo primirilo u prvoj polovini 2000-tih. Pa i što se tiče ekonomije. Isti ljudi, s izuzetkom Karića, su bili najbogatiji 1999-te, 2002-ge i danas. Šta hoću da kažem? Vodeći slojevi društva su, na moju beskonačnu žalost(i kao uzrok tome što i u tridesetim razmišljam da, opet, pobegnem, ne odem, nego pobegnem) dakle oni su-ostali isti. I, dakle, nije isključeno da više-manje, oni isti(ili sa sličnim sklopom i ciljevima) koji su osmišljavali rehabilitaciju na nivou simbola tokom 90-tih sada osmišljavaju rehabilitaciju na nivou šupljih iskopavanja i rehabilitacija, a ponovo potpuno bezbedno za samu kontrolu sistema. Kao i četništvo SRS-a i SNO-a(koje se zna ko je formirao) lišeno monarhizma, tako su i ove sad stvari lišene novca, lišene suđenja pravim posleratnim ubicama, zapravo- bezbedno zaluđivanje. Dimna zavesa. Koska bačena da se ljudi koji imaju pametnije stvari da raspravljaju oko nje glože. Bilo šta što bi suštinski ugrozilo bilo ličnu istoriju, bilo lični uticaj bilo koga se apsolutno ni ne pominje ili preskače. Batalite četnike i partizane. Zlo i dalje leži ili u 1987. ili, možda, u 1971. godini ili tu negde. One strane iz 1945. su poražene. Obe. Nevezano ko ih je vojno porazio, idejno su i jedni i drugi porazili sami sebe. Ima nešto i u slabo promenjivoj strukturi srpskog društva, bez obzira na industrijalizaciju, i nepromenjenu prirodu birokratije tj. državne uprave, itd. ali, nema potrebe. Bitno je, ali nije primarno uz ovoj priči. U ovoj priči je najbitnije gde je suva moć. Edited by M16
Link to comment
Ne znam bas. Meni onih milion veseljaka na Gazimestanu nije izgledalo kao neko ko se sepurio okolo sa petokrakom zvezdom i Titovim slikama, niti je Rankovic rehabilitovan kao partijski kadar vec kao "Srbenda koja se nije libila da u smutno vreme srbomrsca Broza jebe majku Siptarima, pa je zato najeb'o". Ja ne znam da li je Milosevic bio nacionalista ili nije ali znam vrlo dobro da je tih godina jahao na nacionalistickom konju, a po Hrvatskoj i Bosni, a kasnije i po Kosovu, koliko sam ja video dominantna ikonografija ubica, palikuca i zlocinaca je bila kao iz Bulajicevih filmova (odsek: kako je izgledao 1 prosecan cetnik), izgovori su bili iz domena "o, kukavno srpstvo ugaseno" a gazilo se po lesevima uglavnom po nacionalistickom (ili, redje, kolaboracionistickom) kljucu. Dakle, ja ne govorim o imenima kao instrumentima te nakaradne nacionalisticke politike vec o toj politici kao takvoj. Politici koja nije nestala iz Srbije samim tim sto joj je par (neuspesnih) eksponenata zaglavilo u Haskom zatvoru. Ista ta politika danas pokusava da skine prasinu sa "velikih srpskih heroja" kojima su komunjare "svirepo falsifikovali" a zatim i oteli "zasluzeno" mesto u istoriji.
Alal vera, majstore. Svaka ti je ka u NJegoša. :thumbsup:
Link to comment
I da primetim još jednu stvar koja mi je veoma zanimljiva u raspravama na ovu temu (a ovih poslednjih par desetak postova bi možda mogli na topiće koji su pogodniji tome, a već postoje) - ponekad su mi zaista čudne reakcije ljudi (konkretno mi na pamet padaju Ikar, Vasudeva i Đorđe Geprat), za koje bih stavio kitu na panj da su dokazano iskreni pobornici istine, ljudskih prava i generalno svih mogućih civilizacijskih sloboda. Pod tim reakcijama mislim na skretanje sa svake teme koja se na normalan način (znači, ne ideološki opsesivna trabunjanja Savindana, Broja 7 i slične ekipe) pokušava baviti revizijom nekih istorijskih detalja koji su ostali nerešeni ili odlukama koje su očito nepravedne. Reakcije koje se maltene manifestuju na način "Aaaaaa, la la la, ne čujem, ne čujem, gotovo, gotovo, prošo voz!", povremeno prošarane -meni neshvatljivim- momentima tipa "imalo se para", "bilo je bezbedno" i sl.Ako hoćemo da se desi ono opšte mesto™ iz Harperovog posta, koje je već navođeno, to će se teško desiti na način koji isključuje opšti konsenzus (do koga se došlo normalnim putem) o istorijskim dešavanjima i ulogama. To važi i za poslednjih 20 i poslednjih 60 i poslednjih 150 godina. Prosto mi je neverovatno da zakleti pobornik katarze i suočavanja™ može tek tako da zakopa decenije pre onoga na šta se ta katarza odnosi, odnosno da ne primeni isti aršin i na taj period. Na stranu to što takvo postupanje uglavnom dovodi do onih konačnih istina koje zastupaju isključivo pobednici, i ume da se menja sa svakom vladajućom garniturom. Jednom kada se taj obrazac izmeni, biće mnogo lakše hendlovati minimizirane pojave kao što su oni koje sam već naveo, i njihove pandane sa krajnje leve strane, koji vide samo crvenu boju pre očima. Uostalom, takvi slučajevi (istog mentalnog sklopa i mehanizma razmišljanja, samo suprotnih predznaka) će uvek postojati, kao što postoje i u najcivilizovanijim državama, ali će njihov štetan uticaj biti sveden na najmanju moguću meru.Iskreno se nadam da sam bio dovoljno jasan, i da ću ovaj put uspeti da izbegnem optužbe da sam četnik i komunista u isto vreme. Pošto plastičnije ne umem da predstavim stanje, onakvo kakvo mi se čini. Ovo sve nema veze ni sa kakvom ideologijom, nego sa elementarnim civilizacijskim dostignućima i tekovinama.
nisam siguran da sam to bas radio ovde ali ne sporim da je to moguce. reci cu ti i zasto - zato sto se u 99 od 100 slucajeva ne radi o potrebi da se isprave stvarne nepravde, vec o pukoj potrebi da se relativizuju skorasnji zlocini li da se pak sirotinji raji skrenu misli sa mnogo vaznijih stvari.i da dodam jos nesto - ne verujem da ces igde naci da sam ja pisao da se "imalo para" ili je "bilo bezbedno". ja se titovog doba slabo secam a moj stav prema njegovom rezimu je uglavnom formiran po uticajem mog oca i prilicno je negativan.
Link to comment
nisam siguran da sam to bas radio ovde ali ne sporim da je to moguce. reci cu ti i zasto - zato sto se u 99 od 100 slucajeva ne radi o potrebi da se isprave stvarne nepravde, vec o pukoj potrebi da se relativizuju skorasnji zlocini li da se pak sirotinji raji skrenu misli sa mnogo vaznijih stvari.i da dodam jos nesto - ne verujem da ces igde naci da sam ja pisao da se "imalo para" ili je "bilo bezbedno". ja se titovog doba slabo secam a moj stav prema njegovom rezimu je uglavnom formiran po uticajem mog oca i prilicno je negativan.
Ne, konkretno, Vasudeva i Geprat su pominjali te aspekte kinte i bezbednosti, niste se sva trojica isto izražavali.Što se ostalog tiče - pa, i mislio sam na izbegavanje toga o čemu pričaš. A naravno da nije lako, i da trenutno ne vidim da u bilo kom delu društva postoji politička volja za tako nečim. Što ne znači da se ne treba truditi oko toga.
Link to comment
Ne znam bas. Meni onih milion veseljaka na Gazimestanu nije izgledalo kao neko ko se sepurio okolo sa petokrakom zvezdom i Titovim slikama, niti je Rankovic rehabilitovan kao partijski kadar vec kao "Srbenda koja se nije libila da u smutno vreme srbomrsca Broza jebe majku Siptarima, pa je zato najeb'o". Ja ne znam da li je Milosevic bio nacionalista ili nije ali znam vrlo dobro da je tih godina jahao na nacionalistickom konju, a po Hrvatskoj i Bosni, a kasnije i po Kosovu, koliko sam ja video dominantna ikonografija ubica, palikuca i zlocinaca je bila kao iz Bulajicevih filmova (odsek: kako je izgledao 1 prosecan cetnik), izgovori su bili iz domena "o, kukavno srpstvo ugaseno" a gazilo se po lesevima uglavnom po nacionalistickom (ili, redje, kolaboracionistickom) kljucu. Dakle, ja ne govorim o imenima kao instrumentima te nakaradne nacionalisticke politike vec o toj politici kao takvoj. Politici koja nije nestala iz Srbije samim tim sto joj je par (neuspesnih) eksponenata zaglavilo u Haskom zatvoru. Ista ta politika danas pokusava da skine prasinu sa "velikih srpskih heroja" kojima su komunjare "svirepo falsifikovali" a zatim i oteli "zasluzeno" mesto u istoriji.Sto se opstih mesta tice, bicu malo lican. Za mene to uopste nisu opsta mesta. Poslednji put kad su se iz proslosti iskopavali i politicki zloupotrebljavali lesevi "zasluznih Srba" zavrsilo se tako sto sam se ja, zajedno sa svojom porodicom, prijateljima i poznanicima jedva povratio iz teske licne katastrofe. Trebalo mi je nekoliko godina da se prikupim i vratim u normalan zivot, docim mojoj kevi to nije uspelo nikada, valjda zbog godina. Danas kad je gledam kako zivi na mestu koje je neko drugi izabrao za nju, sa dugogodisnjim prijateljima i komsijama rasutim u cetiri drzave, kapiram da bih tesko mogao da podnesem jos jedno suludo i besmisleno pseudoistorijsko dokazivanje budalastina raznoraznih ulicara i bitangi koji niti su istoricari niti imaju ikakve veze sa istorijom, a takodje nisu ni pravnici niti imaju ikakve veze sa sudovima. Nemam nista protiv da nam neko, nakon kabinetskog naucno-istorijskog i pravnog procesa, jednog dana samo lepo obznani da je XY rehabilitovan zbog toga i toga. Medjutim, imam svasta protiv toga da se laznim pokusajima rehabilitacije pojedinih licnosti iz proslosti javno rehabilituju aktuelni procesi, politicari, javne licnosti i grupe koje su Srbiju proteklih godina unistile do neprepoznavanja. Mislim da je stvarno bilo dosta toga.
Prvi pasus:Sam si rekao Bulajicevo cetnistvo, Arkanovi krstovi, "kukavno srpstvo", Baja Mali Knindza i braca Bajic Aoj Svabo Genseru. To je ta raja sa Gazimestana. Amorfna masa koja veze nema niti sa komunistickim niti sa cetnickim politickim nasledjem.Nema niti Draze, niti Ljotica, niti Nedica, niti Marsirala kralja Petra garda, i sl.Dakle, nacionalisticka simbolika je bila potpuno novokomponovana dok se zvanicno jos pevalo Hej, Sloveni i ocijukalo sa pucistima uz terciranje partizanskih veterana iz SUBNOR-a (Mihajlo Svabic). Ljoticem, Nedicem su se bavili likovi tipa Pajkica i Bokana, dakle sa margine, koji nacionalisticki talas niti su kreirali niti su bili glavni nosioci simbolizma. Drazom se bavio Vuk, a to, opet, nije bilo leglo njacionalistickog zarista, sigurno ne n toliko nakon njegovog potresnog clanka u Borbi nakon VUkovara a u kojem se obracunava sa Dobricom Cosicem.Naravno, Mira se u svojim dnevnickim zabeleskama opet gnusala tih istih cetnika i pozivala na bratstvo i jedinstvo.Povezivati nacionalizam 80ih i 90-ih sa svim raznorodnim politickim pokretima pre II sv. rata kojima je jedino zajednicko sto nisu bili komunisti jeste nefer.A sto se tice politickih posledica rehabilitacije njima se jednako bave oni koji misle da se glasnom pricom protiv njih mogu oprati gresi iz proslosti - najglasniji u toj prici je clan vlade i "deklarisani antifasista", mladjani Dacic koji je u 40-im ponovo otkrio znacenje reci solidarnost, levica i sl. i koji je, gle cuda, fino jahao sa Arkanom tokom najgoreg perioda. Drugi pasus:Sve je tacno, samo takvih "kvazi" ima na obe strane. I opet, ne razumem boldovano - apsolutno mi nije jasno niti vidim bilo kakvu vezu izmedju rehabilitacije Cvetkovica i grotesknog otkopavanja Draze sa rehabilitacijom Milosevica, Skundrica i Ivice Dacica - jer ta analogija direktno sledi iz boldovanog.
Link to comment
nisam siguran da sam to bas radio ovde ali ne sporim da je to moguce. reci cu ti i zasto - zato sto se u 99 od 100 slucajeva ne radi o potrebi da se isprave stvarne nepravde, vec o pukoj potrebi da se relativizuju skorasnji zlocini li da se pak sirotinji raji skrenu misli sa mnogo vaznijih stvari.i da dodam jos nesto - ne verujem da ces igde naci da sam ja pisao da se "imalo para" ili je "bilo bezbedno". ja se titovog doba slabo secam a moj stav prema njegovom rezimu je uglavnom formiran po uticajem mog oca i prilicno je negativan.
Da ponovim da vidim tu sliku drugacije, a blizu onome sto je rekao M16.Ako je rec o relativizaciji zlocina, takodje je rec i o potrebi da se preko protivljenju rehabilitaciji operu gresi iz proslosti i tako zamaskira nepromenjena struktura moci. I onda rehabilitacija kao takva sluzi samo onima koji bi da zaokruze politicku scenu - kao, mi smo neki cetnici (SNS), mi smo, kao, neki partizani (SPS), a Tadic nas miri, dok se sustinski svi lepo zajedno druze sa tajkunima i stvaraju oligarhijsku drzavu.Stoga je galama protiv rehabilitacije jednaka dimna zavesa kao i sama rehabilitacija. Oldicno sredstvo da se, kao, potcrtaju politicke razlike koje ne postoje.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...