Jump to content
IGNORED

Tenis radi tenisa


harper

Recommended Posts

Ma kakvih Viljasovih 47 i Mekinroovih 39 pobeda, to nema veze s zivotom. U ovakvoj konkurenciji na ovako jakim turnirima ovaj clean sweep na betonu je nesto sto verovatno vise necemo videti u zivotu. Ne vredi brojati takve stvari. Sto se mene tice sta god da napravi u Monte Karlu vise me i ne zanima toliko. Covek koji je proglasen za kralja hard-court-a je tu podlogu pocistio bez poraza i za to kapa dole. Sad su jedino znacajni mecevi sa Rafom na sljaci pre nego sto se sezona dovuce do Pariza.Highlight meca je bending Nadala pred kraj. Da mi je neko rekao da cu videti da neko toliko iscrpi Rafu u mecu na dva dobijena seta da bukvalno ne moze da stoji smejao bih se pola sata.
:PO ye of little faith.
Link to comment
  • Replies 720
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • harper

    147

  • Afterburner

    76

  • freakns

    42

  • anantaram

    36

Posto nisam strucnjak iskoristicu c/p sa hrsport.net foruma.Znalo se i ranije da Djokovic ima igru za Nadala ali se isto tako znalo da nema snagu kojom moze odrzat konstantnost udaraca. I najvecem neznalici je jasno da je Djokovic zbirno jaci u udarcima. Podjednako dobro udara fh i bh, dok Nadalu bh sluzi uglavnom za drzanje loptice u igri. Nadal u ovom matchup-u nema plana u igri i to je veliki problem za njega, ne moze naci rupu kod igraca koji nema neku znacajniju slabu tacku. Svi dobro znamo da mu se igra bazira na fh spinovima u bh stranu protivnika dok se isti ne raspadne. Tako je i pravljen da unisti Federera i slicne, igra lijevom rukom iako desnjak i razara bh stranu. U ovom matchup-u pri takvim udarcima dobija nazad strahovite bh dijagonale i za to nema rjesenje, nece ga ni imati ne moze se mijenjati kao igrac i nista se nece promijeniti ni za RG. Ko misli da je za Nadala prednost sto se igra na 3 dobijena seta, ili spora podloga grdno se vara, jer je Djokovic u ovom trenutku spremniji igrac a i lakse izlazi na kraj sa Nadalom na sporijoj podlozi. Drugi veliki problem za Nadala je return, dobar dio loptica smjesta u pola terena i tako izvrsi samoubistvo u poenu, to moze promijeniti mora pronaci dubinu inace u RG bolje da ne izlazi na teren. Probacu statisticki prikazati mec iz nekog drugog ugla, koji jasno odslikava razliku izmedju ova dva igraca, a ne postotkom ubacenog servisa i slicnim koji se stalno spominju i ima ih na svakom koraku.Djokovic je 1/3 loptica udarao iz terena, prosjecno pri svakom udarcu se nalazio tek nekih 25cm iza osnovne, dok je Nadal jedva 1/10 udario iz terena i prosjecno se nalazio skoro metar i po iza osnovne ogromna je to razlika.Djokovic je udarao lopticu sa visine od 130cm, dok Nadal sa visine od 95cm, logicno zbog spinova.Djokovic je udarao lopticu prosjecno 55cm iznad mreze, Nadal oko 100cm, poredjenja radi Djokovic je u finalu IW udarao lopticu prosjecno 80cm iznad mreze, sto potvrdjuje tvrdnju da izlazi lakse sa spinovima na sljaci i udara ravnije i opasnije za Nadala koji za to nema rjesenja i nece ga imati.Djokovic je udarao lopticu prosjecnom brzinom oko 115km/h, Nadal 130km/h evidentna je razlika u snazi udarca, ali nije jednako rasporedjena i gubi na znacaju jer udara 2 metra iza osnovne.Nadal je jace servirao, Djokovic jace vracao serviseSansa za pobjedu Nadala nikad nije prelazila 30-35% automatski Djokoviceva nikad nije bila ispod 65-70%

Link to comment

and Harper is back :Hail: samo jedna stvar, vezana za sve napisano. slazem se da je NJoletov topspin forhend stravicno uznapredovao, ali za mene je highlight NJoletove igre njegova bekend dijagonala. paralelu je uvek imao, i sa njom je radio puno stete menjajuci ritam u poenu, ali sada je konacno poceo da koristi i dijagonalu redovno, sto mu bas i nije bila karakteristika. makar ne izvudjenje sa ovolikom snagom i ovom dubinom.... mnogi forhendi su se do sada pojavljivali i dominirali tourom jer su sa tim udarcem mogli da rade sta hoce, a sada se pojavio covek koji sa obe strane moze da uradi sta hoce, i koji je to napokon poceo da radi. jer ponavljam, znalo se sta sve NJole moze bekendom, ali tek sada ga koristi do maksimuma. uostalom, ta bekend dijagonala mu je maltene sama donele dve pobede protiv coveka koji je valjda za celu karijeru izgubio dva puta na sljaci kada je bio zdrav...

Link to comment

Počeo je neverovatno dobro da ih koristi. Taj ugao koji Nole postiže nisam video kod bilo kog drugog tenisera.Sinoć je par puta bila fantazija od te dijagonale, napisao sam to i gore na tenisu sinoć.e da za harperovića :Hail:

Link to comment

Harper Lee :Hail: I jebi se, sad moram da bookmarkujem ovu stranicu :)Onaj jucerasnji Novakov top spin forehand... ja takav udarac jos nisam video a da nije mis-hit. U Madridu je vec uspesno zlostavljao Nadalov backhand na takav nacin, medjutim cudi me da protiv desnjaka skoro da ne koristi to oruzje. Recimo, protiv Murrayja mislim da nije nijednom pokusao da ga ovako izbaci sa terena, a mogao je. Mozda je to bio deo (malo pogresne) taktike jer se plasio da to nije lek za ono trckaralo?

Link to comment
Posto nisam strucnjak iskoristicu c/p sa hrsport.net foruma.Znalo se i ranije da Djokovic ima igru za Nadala ali se isto tako znalo da nema snagu kojom moze odrzat konstantnost udaraca. I najvecem neznalici je jasno da je Djokovic zbirno jaci u udarcima. Podjednako dobro udara fh i bh, dok Nadalu bh sluzi uglavnom za drzanje loptice u igri. Nadal u ovom matchup-u nema plana u igri i to je veliki problem za njega, ne moze naci rupu kod igraca koji nema neku znacajniju slabu tacku. Svi dobro znamo da mu se igra bazira na fh spinovima u bh stranu protivnika dok se isti ne raspadne. Tako je i pravljen da unisti Federera i slicne, igra lijevom rukom iako desnjak i razara bh stranu. U ovom matchup-u pri takvim udarcima dobija nazad strahovite bh dijagonale i za to nema rjesenje, nece ga ni imati ne moze se mijenjati kao igrac i nista se nece promijeniti ni za RG. Ko misli da je za Nadala prednost sto se igra na 3 dobijena seta, ili spora podloga grdno se vara, jer je Djokovic u ovom trenutku spremniji igrac a i lakse izlazi na kraj sa Nadalom na sporijoj podlozi. Drugi veliki problem za Nadala je return, dobar dio loptica smjesta u pola terena i tako izvrsi samoubistvo u poenu, to moze promijeniti mora pronaci dubinu inace u RG bolje da ne izlazi na teren. Probacu statisticki prikazati mec iz nekog drugog ugla, koji jasno odslikava razliku izmedju ova dva igraca, a ne postotkom ubacenog servisa i slicnim koji se stalno spominju i ima ih na svakom koraku.Djokovic je 1/3 loptica udarao iz terena, prosjecno pri svakom udarcu se nalazio tek nekih 25cm iza osnovne, dok je Nadal jedva 1/10 udario iz terena i prosjecno se nalazio skoro metar i po iza osnovne ogromna je to razlika.Djokovic je udarao lopticu sa visine od 130cm, dok Nadal sa visine od 95cm, logicno zbog spinova.Djokovic je udarao lopticu prosjecno 55cm iznad mreze, Nadal oko 100cm, poredjenja radi Djokovic je u finalu IW udarao lopticu prosjecno 80cm iznad mreze, sto potvrdjuje tvrdnju da izlazi lakse sa spinovima na sljaci i udara ravnije i opasnije za Nadala koji za to nema rjesenja i nece ga imati.Djokovic je udarao lopticu prosjecnom brzinom oko 115km/h, Nadal 130km/h evidentna je razlika u snazi udarca, ali nije jednako rasporedjena i gubi na znacaju jer udara 2 metra iza osnovne.Nadal je jace servirao, Djokovic jace vracao serviseSansa za pobjedu Nadala nikad nije prelazila 30-35% automatski Djokoviceva nikad nije bila ispod 65-70%
My, my, razumem odusevljenje i tako to ali ponekad malo ume da se pretera sa euforijom. Nadal ima stravican BH a to sto mu je slabiji nego FH posledica je toga da gotovo da ne postoji udarac u tenisu koji je podjednako dobar kao Nadalov top spin FH, pa samim tim i njegov BH izgleda dosta slabije.Ovaj poslednji bold je simpatican. Voleo bih da imam autometar koji moze ovako da izmeri sansu igracu da dobije/izgubi mec. :D
Link to comment
Harper Lee :Hail: I jebi se, sad moram da bookmarkujem ovu stranicu :)Onaj jucerasnji Novakov top spin forehand... ja takav udarac jos nisam video a da nije mis-hit. U Madridu je vec uspesno zlostavljao Nadalov backhand na takav nacin, medjutim cudi me da protiv desnjaka skoro da ne koristi to oruzje. Recimo, protiv Murrayja mislim da nije nijednom pokusao da ga ovako izbaci sa terena, a mogao je. Mozda je to bio deo (malo pogresne) taktike jer se plasio da to nije lek za ono trckaralo?
Endi je takticki drugi par cipela samim tim zato sto je desnjak, FH mu nije nista slabiji od Novakovog a izuzetan je u defanzivi (skotsko trckaralo) pa ga nije tako lako oterati s terena. Takodje, onakav ugao je masterpiece u tenisu i samim tim je retkost a nije deo taktickog arsenala. Nije ni Da Vinci svake nedelje slikao Mona Lizu. :D
Link to comment

gde si se ti ustekovao.... <_< Ono na sta sinoc nisam obracao paznju, a sad vidim u reprizi je neverovatna zelja Nadala, skoro ga ne videh da sebe toliko bodri na pocetku seta, u poenu za prednost..., covek je sinoc izvukao svoj maksimum, bolje tesko da moze. Mozda moze da proba nesto drugacije, zaista ne znam sta, jer je oduvek ovako igrao, ali ocigledno da ovako eventualno moze do seta, ceo mec mu je nedostizan.Sto se tice RG-a, najidealnija varijanta bi bila da se izbegnu Ferer i Marej. U toj varijanti je put do finala prakticno otvoren, mada bi trebalo sacekati sa Marejem i videti da li se zaista vratio, i ne bi me mnogo iznenadilo da ga opere neki Spanac u prvim kolima. Ali ako je zaista podigao nivo igre i samopouzdanja, bice veoma jeben matchup..., u toj varijanti bih radije Federera u polufinalu. Marej ima prakticno podjednako dobra oba udarca, a kad poludi, kao pre neki dan, moze da trci i vraca celu noc. Niz kao niz, veliki ristepak, ali bih rekao da su rezultati, citaj pobede, na slemovima apsolutni prioritet, i kao sto drug lee rece, i da se niz prekinuo na 1,2 mesta, nista se znacajno ne bi desilo, jer je ovo sto covek trenutno igra, medj' 5 najboljih tenisa koje sam ikada gledao. Kad smo kod serija, Fedex je u 3 godine, imao 2 niza od po 34-35 pobeda, verovatno je secen na sljaci, ali je sve drugo pokupio. To nam treba... :)

Edited by nexus13
Link to comment
da pozdravim otvaranje ove teme i da se zahvalim na pozivu, rado cu ostaviti po neki post i pokusati da doprinesem koliko vreme i znanje dozvoli.Ne znam da li je u ovom corneru kao na nekim drugim forumima omoguceno personalizovanje topika i sa moderatorske strane, tacnije varijanta "sam svoj urednik" ali ako nije, bilo bi lepo da bude. Prosto da bi se sacuvali okviri koje jedna ovakva sadrzina i zasluzuje.Potpuno se slazem sa vidjenjem Djokovica kao neprikosnovenog all-rounder-a, udzbenicki tip. Ovakav status je dobijen nakon paklenog rada i brutalne upotrebe intelekta, kako od strane njegovog tima, tako i od njega kao finalnog egzekutora i centralne figure. Nacin na koji je napao svoj problem koji ga je, slobodno se moze reci godinama drzao svezanog, je u najmanju ruku impresivan jer je usledio sa svih frontova paralelno bez bojazni da ce pucanje karike u samo jednoj ravni najverovatnije dovesti do opsteg raspada.Interna i eksterna ofanziva, kao kada se podize imunitet bolesnika strpljivo je aplicirana i nije dzabe pomenuo da se za meceve kao protiv mareja u sf treba spremati godinama. Djokovic je igrac koji je pokazao kako se prevazilaze zivotne okolnosti, stege, pa cak i vise sile u vidu zdravstvenih problema. Srediti svoju ishranu, opremiti svoja pluca novim i boljim kapacitetom, neutralisati alergije, fizicku spremu dovesti na visi nivo, psihicki potpuno doci u zonu tabula rase, smirivati svoje misli brzinom kojom se smiruje puls kod najboljih sprintera i sve to mereno sekundama je nesto sto se kao film odvijalo poslednjih godinu dana pred ljubiteljima tenisa i samo se nastavljalo. Analiza koju je ostavio harper je prilicno zahtevna za diskusiju i prvi put sam ponukana da zagrebem malo dublje, obicno sam ljubitelj 2- linera sa filozofskim twistom i unpackom od 10 dodatnih redova koji se razviju tek u glavama citalaca.Od toga da je Djokovic prototip idealnog tenisera sa atletske i anatomske tacke gledista, pa do toga da je sada njegov um pokrenuo duet sa njegovim vessel-om dovela je jedna egzaktna nauka, da budem preciznija 2. Matematika i Fizika. Ovako igra neko ko je totalno izbrifovan o svojim protivnicima, svojim mogucnostima, svojim opcijama i contingency planovima. Ovako igra neko ko je savladao osnovne fizicke zakone i koje maksimizirao utilizaciju snage i energije protivnika kroz svoj kontranapad. Neko ko je naucio da ih ucini svojim i multiplikuje pride. Neko ko je tehnikom i sopstvenom pliometrijom nadomestio prirodan nedostatak snage. O ovome se moze napiati solidan tekst o ucescu i znacaju eksplozivnosti u sportovima sa loptom. Koordinaciju bi bilo suvise i da pominjem.Porast brzine/jacine kod udaraca je kombinacija sopstvenog fizickog upgrade-a i udaranja loptica u penjanju, te generisanje punog impakta prilikom returna. Samo u poslednjih par meseci vidi se napredak kod osnovnih udaraca te imamo situaciju da vise nije bitno sa koje strane udara lopticu.Cinjenica da Federer i Nadal mogu da podignu trofej samo u situaciji kada Djokovic nije prijavljen na turniru je zastrasujuca sama po sebi. Mozemo se pozabaviti psihickim momentom koji ce i jeste ovaj fakat izazvao kod njegovih rivala. Od price stare nepunih 10 meseci u kojoj je novak bio predmet sprdnje, a rodik, hjuit i marej se drzali za njegove pandame u rivalitetima, pa sve do epa/istine o tome da goatovi ne ispunjavaju rivalitetsku formu za njega vise. Gde je nestao korak u kojoj se seku u istoj tacki koordinatnog sistema pitam se. kako je samo znalacki Novak pomnozio sa nulom tu fazu. Maestralno, nista ne bih menjala. Dok se mnogi zaludjuju bulaznjenjem da se djokovic djusira, samo malobrojni ce se pozabaviti (ne)verovatnijim metodama, kao sto je npr logika :unsure: .Secirati postupak primene i metodoloski uokviriti rezultate je jako tesko u svetu predrasuda. zato je linija manjeg otpora jos jedna od linija koje nisu bele, a neki vole da ih povuku.nastavice se...u sledecem nastavku o uticaju dvorucnog bh na sistematsko unistavanje kralja sljake... o tome koja je prava pozicija federera i da li je njegov prajm uistinu prosao o sansama prve trojke na takmicenjima koja sleduju Edited by Afterburner
Link to comment
Svaka cast Harper.
i burnerka ... i burnerka :)samo da se slozhim sa nexusom13 ... poshto za vishe nemam vremena, vec nedeljama
Ono na sta sinoc nisam obracao paznju, a sad vidim u reprizi je neverovatna zelja Nadala, skoro ga ne videh da sebe toliko bodri na pocetku seta, u poenu za prednost...
Link to comment

Gurunaapal SinghI just started watching tennis again after several years, upon hearing about the amazing skills of Novak Djokovic...Za one koji se pitaju i zgrazavaju nad Novakovom ogromnom popularnoscu u Srbiji jedan komentar koji manje-vise ocigledno ne dolazi iz Srbije. :D Mnogi ljubitelji tenisa koji vole saspens one man ili u najboljem slucaju two man show jednostavno ne vide kao dovoljan izazov da pazljivo prate ovu velicanstvenu igru. Tenis je vise nego ikad, zahvaljujuci pre svega boljem, sveobuhvatnijem i brzem saobracaju direktnih informacija, postao "vlasnistvo" navijackih klubova koji se okupljaju i guraju u senci velicanstvenih igraca kao sto su Federer i Nadal da bi odatle ispaljivali strelice kako na racun jedni drugih tako i na racun drugih igraca na koje gledaju s visine. Na nesrecu, rivalitet ove dvojice igraca nije bio dovoljan da ispuni tu zelju za saspensom, tim pre sto oni, prilicno iznenadjujuce, uopste nisu igrali toliko medjusobnih meceva koliko bi im se moglo sracunati imajuci u vidu da su delili 100% teniskog kolaca godinama, a broj spektakularnih meceva u kojima su se sretali na piku svojih igrackih mogucnosti mogu se nabrojati na prste jedne ruke (one kojoj je traktor otfikario jedan broj prstiju :D ). U tom pretvaranju tenisa u Fedal igru mnogi su prosto izgubili interesovanje da gledaju bilo sta osim projektovanog finala, a u slucajevima retkih apseta po jednog od ove dvojice, nisu gledali ni finala jer im se rezultat lako mogao predvideti unapred.Novak i JMDP su prvi igraci koji su zakoracili u salu trofeja i resili da se malo i oni pocaste. I dok je Novak zbog svog stava brzo zaradio reputaciju drskog i umisljenog magarca, za ostale je brzo skovana one-slam ili none-slam but very talented wonder otpusnica iz sveta ozbiljnih momaka. Kulminacija ovog razmisljanja se dogodila na proslogodisnjem US Openu od kojeg su Ameri medijski pokusali da naprave jubilarnu 87. reprizu obracuna kod OK korala. A onda je Hickok preuzeo reziju i na svoj omiljeni bizarni nacin ubio jednog od glavnih junaka pre kraja filma. :D Ovo ostalo sto se iza toga desava polako pocinje da lici na obrise nove teniske legende. Iz nekog perifernog kadra pojavio se epizodni glumac i napravio novu podelu uloga.Zato sam u prvom postu napisao da se tenis vratio. Tenis koji je veci i treba da bude veci od njegovih najvecih sampiona. I zato sto tenis vise nije Fedal u njega se vracaju i ljubitelji kakav je ovaj Indijac. Ne moze se zamisliti veci paradoks od situacije u kojoj Novak izlazi da primi pehar u majici sa srpskom zastavom. On jeste Srbin i lepo je od njega sto to istice ako zeli ali je mnogo, mnogo vise od toga globalni teniski fenomen i covek koji trenutno menja tenisku mapu na polzu svih onih ljubitelja tenisa koji su zaostali iz podele na Fedove i Rafine navijace. Time sto je stao na vrat pretvaranju tenisa u Fedal Novak je dokazao staru istinu u sportu - sampioni dolaze i odlaze, igra ostaje i napreduje. Setite se toga kad se pojavi neki novi mladji igrac koji ce da oduva Novaka s terena da bi zauzeo svoje mesto medju pravim sampionima. Sport je u tom smislu parnjak filozofiji jer u njemu ono sto vise nije aktuelno i prevazidjeno je zavredjuje vecno postovanje zbog onoga sto je uradilo u realnom vremenu.Sad, zasto sam napisao ovakav post bas u ovo vreme? :lol: Bice citava nedelja pre nego sto se reketi opet prikljuce na struju u Parizu a ja se nesto kanim da napisem koju o tome kako se secam velikih sampiona koje sam gledao. Kakav ce tek to carsaf biti, majko moja. :(

Edited by harper lee
Link to comment
Sad, zasto sam napisao ovakav post bas u ovo vreme? :lol: Bice citava nedelja pre nego sto se reketi opet prikljuce na struju u Parizu a ja se nesto kanim da napisem koju o tome kako se secam velikih sampiona koje sam gledao. Kakav ce tek to carsaf biti, majko moja. :(
Znaci ne pratis ovo brukanje po Dizeldorfu ?Inace sam ubedjen da se prve nedelje Pariza nista spektakularno nece desiti jer ne vidim da neki "levat" u best of 5 moze da dobije nekog od glavnih favorita.ako se ne varam, zreb izlazi negde oko srede
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...