Jump to content
IGNORED

Puške


casperbgd

Recommended Posts

Imam utisak da je ovo jedna od najsvezijih knjiga na AK-47 temu: AK47: The Story of the People's Gun by Michael Hodges (Author)http://www.amazon.co.uk/AK47-Story-Peoples...s/dp/0340921048

In the sixty years since General Kalashnikov created the AK's distinctive silhouette, the gun has been at the centre of conflicts across the Middle East, Africa and Latin America. The weapon that made him a 'Hero of the Soviet Union' has also appeared on t-shirts and vodka bottles, featured in videos and song lyrics and been re-fashioned in crystal - a gift from Putin to George W. Bush. Power, politics and passion combine in the story of a weapon that has shaped the modern world. Using testimonies of people who have experienced the gun at first-hand - including a Sudanese child soldier, a Vietcong veteran, and Yorkshire student - Michael Hodges provides a compelling account of how the AK47 became an icon that ranks alongside Coca-Cola as one of the most recognisable brands in the world.
Link to comment
  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Vasilij Zajcev

    17

  • Šumejker-Levi 9

    6

  • nesha taxista

    5

  • casperbgd

    5

Snajp je vrsta ptice koja zivi u Indiji i koja je veoma plasljiva. Uloviti tu pticu je bio veliki problem i Englezi su upali u trip da su mnogo zajebani stralci i lovci ako bi doneli les ove ptice. Snajperom je nazivan covek koji je bio uspesan u ovoj aktivnosti. Mnogo kasnije se snajperske puske pocinju koristiti u realnom ratovajnu i za te stvari se iz naftalina iskopava taj stari kolonijalni naziv.Ovo je verzija koju sam ja cuo u nekom starom dokumentarcu, koji je delovao prilicno ozbiljno (imali su i slike lova iz Indije i leseve ovih vrabaca koje pokazuju brkati engleski oficiri).
tacna verzija. sama vestina "snajperisanja" se razvija samo nekoliko decenija kasnije, u Napoleonovoj vojsci, ali tek u XX veku se spajaju izraz i vestina..
Link to comment
  • 1 year later...
Ja sam duzio M76 u vojsci, gde smo imali i nekoliko originalnih SVDova i sad si odvalio gore nego Shumejker (da, znam da nije Shumaher kao vozac, kao sto Beret i Bereta nisu isti :rolleyes: )
Nisi ti nikada video SVD kada mozes tako nesto da kazes.M76 je AK47 sa duzom cevi i kalibrom 7.92.SVD ili Dragunov je potpuno drugi dizajn.Pokusaj da stavis ovaj(svd) zatvarac u M76 ili AK
Ne smaras me, nego mi se ucini da mi spocitavas oko neceg sto znam "u po' noci" pa reko da se razumemo. Inace mi je edukacija empirijsko-andragoska (direktno sam se upoznao sa modelima), to kroz igrice mi je strano :wink: Kako sam malopre otvorio omiljenu mi temu, da je zavrsim sa omiljenim mi modelima sa "normalnom" municijom
Ocigledno nikada nisi koristio G3 jer se radi o pusci koja ima blowback mehanizam sto u prevodu znaci da je "osetljiva" na kvalitet municije.Ista puska je samo kopija spanske CETME.308Win nije isto sto i 7.62X51 NATO koji zahteva G3.Ako koristis 308Win u G3 ili CETME imaces stalan problem izbacivanja caura.

post-2524-1237095341.jpg

Edited by nesha taxista
Izbrisan deo koji je Zjcev tražio
Link to comment
308Win nije isto sto i 7.62X51 NATO
The .308 Winchester is a rifle round and is the commercial version of the military 7.62x51mm NATO centerfire cartridge.
pre nego sto sledeci put nekome napises da pise gluposti ili nedajboze ispadnes pametan, pokusaj da procitas sta je taj neko napisao ili se bar elementarno informisi o tome o cemu zelis da pises. ovo je forum opsteg tipa, te te nijanse u punjenju vojnih i lovackih varijanti istog metka, a za koje si mozda procitao u nekom casopisu, nisu nesto za sta bi trebao da se pojavljujes ovde uopste... inace, M76 se razlikuje od AK47 bar koliko i SVD od M76 but once again - ti puske razlikujes "po dizajnu" i po lovackim pricama koje si cuo/procitao/odsanjao...ne bih te vise zadrzavao,vz Edited by nesha taxista
Obrisan neprimeren deo
Link to comment

Postovani "eksperte"ocigledno ti celokupno "iskustvo" potice sa wiki ,ali na tvoju nesrecu , tamo nisu napisali da 308 komercijalna municija , ima jace punjenje od 7.62x51.Jedino sto si dokazao je da nikada nisi video SVD a cisto sumnjam i M76.

Link to comment
Postovani "eksperte"ocigledno ti celokupno "iskustvo" potice sa wiki ,ali na tvoju nesrecu , tamo nisu napisali da 308 komercijalna municija , ima jace punjenje od 7.62x51.Jedino sto si dokazao je da nikada nisi video SVD a cisto sumnjam i M76.
Trol ONa nadam se da mi nece zameriti moderacija, a ni ovaj sto nosi ime Vasilija Zajceva (inace snajpera #2 medju snajperima) sto na neki nacin odgovaram umesto njega.Ako ista mrzim mrzim oruzje.Ako sam ista naucio srecuci ljude koji o oruzju znaju 'sve' ukljucujuci i kolicine punjenja pojedinih vrsta municije, to je da, razlike izmedju ovog ili onog pistolja ili revolvera, to je da se na kraju sve svede na prostu konstataciju da oruzje mnogo redje omane nego...Cini mi se, nisam siguran, da se tako nesto na ovom forumu zove 'patkometrija', ako jeste - ovo je primer cist kao suza.Dakle, ne daj boze da bilo ko ne samo uzme u ruke SVD, PKJMH, M76, M9864, KLN8753, nego da ih nikada ne vidi.Muzeji 'ajde de.Trol OFFA inace, postovanom postavljacu posta sa nickom IGORDENVER: prilika da u Beogradu ili sire vidis SVD ili M76 je izglednija nego da vidis recimo BMW-a par godina starog. Dolaze u obzir i veci kalibri. I municija. Do 120 mm, moze i minobacacka. Utoke su - roba siroke potrosnje.
Link to comment

Jel' su pred raspad SFRJ hteli ili su i napravili prototip M-70 sa municijom 5.56mm?? Secam se neke emisije - ono - malo vojska malo "Zastava" al' se ne secam sta su zakljucili?Naizlged pljunuta ova gore 'skracena' verzija plus 5.56mm. Jel' zna neko nesto?

Link to comment
Jel' su pred raspad SFRJ hteli ili su i napravili prototip M-70 sa municijom 5.56mm?? Secam se neke emisije - ono - malo vojska malo "Zastava" al' se ne secam sta su zakljucili?Naizlged pljunuta ova gore 'skracena' verzija plus 5.56mm. Jel' zna neko nesto?
M-85
Link to comment

famozni M21 je takodje u tom kalibru i direktni je naslednik M85. sustinska razlika u konstrukciji je napravljena kroz kvalitetniju cev...ostali kvaliteti su samo Zastavino (konacno) odustajanje od tradicionalizma - kompozitni materijali (tj polimer), pikatini sine i montaze, dvostrane komande sa opcijom za kratke rafale, bocno sklopivi kundak i jos par sitnica...

Link to comment

Sto da smire strasti!? :blink: Posto je tema topica oruzje - nema adekvatnije reakcije na necije lupetanje, nego da mu se direktno kaze da mlatara. Primera radi, ovaj sto je napisao kako se .308 Win i 7,62x51mm NATO razlikuju "po punjenju". To je ona grupa ljudi koja tvrdi da je .223 Rem snazniji od 5,56x45mm, da 8x57JS ima veci pad putanje od 7,9mm i slicno. To je ISTA municija, samo se za vojnicke potrebe oprema FMJ zrnom, a za lovacke - SP ili nekim drugim. Ljudi, to su egzaktne stvari - iste caure, uglavnom iste kapisle, isti volumen istog baruta, samo se metak oprema razlicitim zrnima prema potrebi. A razlike u nazivima su upravo zbog namene.Recimo, da ne idem nista dalje: Zvezdan Jovanovic je ubio Djindjica puskom H&KG3 koja je u kalibru 7,62x51mm a koristio je metak PPU .308 Win sa zrnom SP. Dva metka u okviru su bila sa lovackim zrnom, a ostalih 18 vojni sa FMJ. Ista puska ima bravljenje sa "rolnicama", kao na mitraljezu MG42, nasem M53, automatu H&K MP5, a ima i nekoliko poluautomatskih lovackih karabina H&K sa tim sistemom. Nije problem u bravljenju (posebno to nije nikakav "blowback" sistem sto kaze IGORDENVER), nego leziste metka u cevi H&K poluautomatskog i automatskog oruzja ima uzduzne kanelure pa se caure nacinjene od mekanijeg mesinga ponekad deformisu.Kad se prica o licnom senzibilnom dozivljaju neke umetnicke slike ili kompozicije, mozemo da razglabamo sta se kome dopada. Ali, nemojte se frljati netacnim podacima kada je ovo u pitanju... :twak:

Link to comment
IGORDENVER i Vasilij Zajcev, molim vas da malo smirite strasti. Hvala.
zavrseno/smireno, samo te molim da editujes ovo njegovo "lupas gluposti" (sto je prouzrokovalo moje koje si editovao...cisto ono malo, uzrocno-posledicne veze radi...) ja nikog do sad nisam potkacio prvi, ma koliko lupeto ali da mi dolaze juniori i pored svog lupetanja pisu kako ja pisem gluposti...hm, taj film se ne daje
Link to comment
IGORDENVER i Vasilij Zajcev, molim vas da malo smirite strasti. Hvala.
Ja slabo navracam na forum i priznajem nisam bio korektan u obracanju sagovorniku.Moje izvinjenje Zajcevu...
Sto da smire strasti!? :blink: Posto je tema topica oruzje - nema adekvatnije reakcije na necije lupetanje, nego da mu se direktno kaze da mlatara. Primera radi, ovaj sto je napisao kako se .308 Win i 7,62x51mm NATO razlikuju "po punjenju". To je ona grupa ljudi koja tvrdi da je .223 Rem snazniji od 5,56x45mm, da 8x57JS ima veci pad putanje od 7,9mm i slicno. To je ISTA municija, samo se za vojnicke potrebe oprema FMJ zrnom, a za lovacke - SP ili nekim drugim. Ljudi, to su egzaktne stvari - iste caure, uglavnom iste kapisle, isti volumen istog baruta, samo se metak oprema razlicitim zrnima prema potrebi. A razlike u nazivima su upravo zbog namene.Recimo, da ne idem nista dalje: Zvezdan Jovanovic je ubio Djindjica puskom H&KG3 koja je u kalibru 7,62x51mm a koristio je metak PPU .308 Win sa zrnom SP. Dva metka u okviru su bila sa lovackim zrnom, a ostalih 18 vojni sa FMJ. Ista puska ima bravljenje sa "rolnicama", kao na mitraljezu MG42, nasem M53, automatu H&K MP5, a ima i nekoliko poluautomatskih lovackih karabina H&K sa tim sistemom. Nije problem u bravljenju (posebno to nije nikakav "blowback" sistem sto kaze IGORDENVER), nego leziste metka u cevi H&K poluautomatskog i automatskog oruzja ima uzduzne kanelure pa se caure nacinjene od mekanijeg mesinga ponekad deformisu.Kad se prica o licnom senzibilnom dozivljaju neke umetnicke slike ili kompozicije, mozemo da razglabamo sta se kome dopada. Ali, nemojte se frljati netacnim podacima kada je ovo u pitanju... :twak:
To sto je Jovanovic izvrsio atentat koristeci komercijalnu municiju( da li postoji dokaz za to) ne znaci da su 308 i 7.62 NATO dva identicna metka.Sve to sto si naveo oko G3 nema puno veze sa mojim postom.AK47,M16, FN FAL su puske koje funkcionisu na principu pozajmice gasova.CETME/G3 nema gasni cilindar i funkcionise kao pistolj da pojednostavim .Radi se o tome da su puske sa blowback mehanizmom kao i pistolji osetljive na kvalitet/vrstu municije.FN FAL sa druge strane ima regulator gasova koji omogucuje da se koristi municija razlicitih proizvodjaca ukljucujuci i komercijalnu.
Ista puska ima bravljenje sa "rolnicama", kao na mitraljezu MG42, nasem M53, automatu H&K MP5, a ima i nekoliko poluautomatskih lovackih karabina H&K sa tim sistemom.
Uzgred " blowback" nema veze sa bravljenjem. Edited by IGORDENVER
Link to comment
Sto da smire strasti!? :blink: Posto je tema topica oruzje - nema adekvatnije reakcije na necije lupetanje, nego da mu se direktno kaze da mlatara. Primera radi, ovaj sto je napisao kako se .308 Win i 7,62x51mm NATO razlikuju "po punjenju". To je ona grupa ljudi koja tvrdi da je .223 Rem snazniji od 5,56x45mm, da 8x57JS ima veci pad putanje od 7,9mm i slicno. To je ISTA municija, samo se za vojnicke potrebe oprema FMJ zrnom, a za lovacke - SP ili nekim drugim. Ljudi, to su egzaktne stvari - iste caure, uglavnom iste kapisle, isti volumen istog baruta, samo se metak oprema razlicitim zrnima prema potrebi. A razlike u nazivima su upravo zbog namene.Recimo, da ne idem nista dalje: Zvezdan Jovanovic je ubio Djindjica puskom H&KG3 koja je u kalibru 7,62x51mm a koristio je metak PPU .308 Win sa zrnom SP. Dva metka u okviru su bila sa lovackim zrnom, a ostalih 18 vojni sa FMJ. Ista puska ima bravljenje sa "rolnicama", kao na mitraljezu MG42, nasem M53, automatu H&K MP5, a ima i nekoliko poluautomatskih lovackih karabina H&K sa tim sistemom. Nije problem u bravljenju (posebno to nije nikakav "blowback" sistem sto kaze IGORDENVER), nego leziste metka u cevi H&K poluautomatskog i automatskog oruzja ima uzduzne kanelure pa se caure nacinjene od mekanijeg mesinga ponekad deformisu.Kad se prica o licnom senzibilnom dozivljaju neke umetnicke slike ili kompozicije, mozemo da razglabamo sta se kome dopada. Ali, nemojte se frljati netacnim podacima kada je ovo u pitanju... :twak:
Ovaj topik pocinje da lici na nauku ili politiku: svi bi da nesto kazu, pod uslovom da se iz toga sto su rekli vidi da:1. puno znaju2. koriste sto vise nepoznatih reci3. sloze ih tako da izgleda mudroRezultat bude obicno da niti ko zna o cemu se zapravo radi, osim njih samih (onda se covek pita cemu uopste trud oko pisanja), niti je ikome sa strane jasno sta je pesnik hteo da kaze.Post koji sam uzeo za repliku je obrnut slucaj: covek kaze nesto sto zna i kaze tako da ga se moze razumeti.Ima samo jedna stvar: Zajcev se opravdano iznervirao, a IGORDENVER pozurio da brze bolje odrzi lekciju recima 'nisi ti ni video pusku tu i tu' i to u zemlji u kojoj se ni deca vise ne igraju oruzjem. Mislim na igracke.Ali, moja glavna primedba, ne budi mi zamereno sto se mesam, je u sledecem: pretpostavka je da to sto pisete cita jos neko, da nekoga zanima. I da taj neko uopste ne mora da zna kako nesto sto puca - funkcionise. Jer da zna - ne bi citao. Mozda ga, opet, zanima da cuje kako to sve zajedno radi. Kako jedna mehanicka naprava, najslicnija sivacoj masini, uspe da za 1 minut izbaci 100, 200, 300... 1000 zrna...Da ne bude zabune - govorim o masinama. O oruzju sam rekao sta mislim, a cinjenicu da ne ubija oruzje ljude nego da ljudi ubijaju ljude necu da dokazujem po milioniti put.Dakle, da biste iz neke zgodno napravljene cevi izbacili parce pogodno oblikovanog metala na neku daljinu morate mu dati dovoljno energije. To se do sada postizalo eksplozivnim sagorevanjem baruta u delu te iste cevi. Kazem eksplozivnim, zato sto barut ako ga zapalite onako, na parcetu papira, na stolu, nece da proizvede nista vise nego malo sistanja i puno dima. Ali, ako ga zapalite u ogranicenom prostoru, zbog velike kolicine gasova (to je onaj dim) dobijete i veliku kolicinu energije koja 'pogura' ono zgodno oblikovano parce metala kroz onu cev. Ono leti kroz vazduh...Nekada se to radilo rucno. Uzmete - 'ajde da konacno pomenemo pusku - sipate u cev malo baruta, onako odoka, zatim ubacite odozgo olovnu kuglu (olovnu zato sto je mekana i lako se lije i obradjuje) i ciji je precnik manji od precnika cevi. Kugla upadne u cev, padne na barut, i korisnik onda jednom sipkom lupi nekoliko puta kroz cev po kugli ne bi li je 'spljostio' i postigao da bolje 'dihtuje'. Kada to obavi, ostaje samo da se pripali barut. Moze fitiljem, moze kremenom.... I tako je to islo dok se neki genije nije setio da pusku puni ne spreda (kroz rupu - cev) - nego otpozadi. Tako se pojavile takozvane puske 'ostraguse'. Bilo zgodnije a i vise kugli moglo da se izbaci u jedinici vremena - sto je u stvari uvek i bio cilj. Pa se onda neko drugi setio da onu kuglu i barut upakuje zajedno, da se ljudi ne muce, odmeravaju, nose odvojeno barut, odvojeno kuglu. Dobio se objedinjeni - metak. Eto, izgovorili smo i tu rec. Vec nije trebalo biti genije pa metku dodati i 'kapislu' - ono sto pripaljuje barut. I - stvar je manje-vise bila gotova. Osim jednog problema. Pakovanja. Naime, sve to sto smo pomenuli, posle malo lutanja i pakovanja u platno itd, pocelo je da se pakuje u mesinganu cauru. Koju je trebalo prvo staviti u za to predvidjeno mesto, a zatim praznu (ne zaboravite da je u medjuvremenu zrno odletelo, opaljeno) izbaciti napolje i osloboditi mesto za novi metak. I tako u krug (zapamtiti za posle izraz 'u krug', vazan je, oko njega se rodilo sve ono sto se danas zove automatsko oruzje, ono koje puca 'samo' i koje tako vole Ramboi svih fela i boja). To se radilo rukom. I tome je sluzio takozvani zatvarac. Prepoznavalo ga se po rucki, obicno, kojom se isti okretao i povlacio unazad i unapred, vadeci praznu cauru i vracajuci novi metak u cev. Ljudi k'o ljudi. Kada je medjusobno istrebljenje u pitanju - masti i invenciji nikad kraja. Neko je brzo ispod zatvaraca dodao leziste za 4,5, 10 metaka, pa je zatvarac imao samo da izbaci iskoriscenu cauru i, vracajuci se 'pogura' iz onog lezista koje je dobilo ime magazin novi metak i postavi ga na mesto. U cev. A, da - zatvarac je praznu cauru 'vadio' napolje na razne nacine. Svi su, manje-vise izgledali kao da sa dva prsta, noktima tacnije uzmete cauru i povucete je napolje. Otuda na dnu caure onaj mali kanal po obodu ili malo malo sire dno - obod. Kako je ko voleo.To je bio kraj razvoja jedne vrste oruzja. Koja pokazuje koliko je oruzje u stvari malo vazno u onome sto se zove rat. Naime, Nemci, a njima niko ne moze da porekne da se u te stvari nisu razumeli i sa njima znali da se sluze, su kroz oba svetska rata prosli upravo sa puskom koja je radila na gore opisani nacin. Metak po metak. Uz prethodno rucno napinjanje zatvaraca. I - rat sigurno nisu izgubili zbog puske. Bilo kako bilo - ljudi k'o ljudi - hteli su vise. Metaka u jedinici vremena. Smisljali razne nacine, da bi jedan bradati cika po imenu Hajram Maksim konacno resio stvar i izmislio - mitraljez. Posle toga se radilo samo o varijacijama na istu temu: kako obezbediti energiju za ciklicno - kruzno - snabdevanje energijom cele naprave. Neko se odlucio da od barutnih gasova koji pojure za zrnom (a i kuda bi kada je sve okolo zatvoreno) ukrade malo i posebnim kanalom vrati nazad. I da energiju tih pozajmljenih gasova iskoristi da izbaci praznu cauru, dakle vrati zatvarac nazad, nekom oprugom ga ponovo pogura nazad ka cevi tako da pri tom sa sobom ponese novi metak iz magazina i ubaci ga u cev - princip se zove 'princip pozajmice gasova' a najpoznatiji korisnik je cuveni AK-47 koga se zna i po nadimku Kalasnjikov.Neki drugi su isli nekim drugim putevima. I jednom malom mestu u Nemackoj, na reci Neckar, smisljali su i danas smisljaju. Razne druge sisteme da obave jedan u sustini i na prvi pogled prost posao. Opredelili su se za ono sto su ljudi gore nazivali 'blowback'. Srpski se to kaze 'princip kratkog trzanja cevi i dugog trzanja zatvaraca (unazad)'. Postoji i obrnuti - 'princip dugog trzanja cevi i kratkog trzanja zatvaraca...' :lol: A sve se svodi na to da zamislite ona dva prsta kako noktima pazljivo vade cauru napolje. I tako 1000 x u minuti.
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...