Jump to content
IGNORED

Film is not dead


Indy

Recommended Posts

Neverovatna stvar se danas desila - posle onog filma s kojim sam otpočeo topik, okuražio sam se i konačno uradio nešto što sam odlagao toliko dugo da je teško poverovati. Razvio sam dva Orwo NP22 filma koje sam ispucao u januaru... 1992. godine. :s_w: Zašto sam tako dugo odlagao da razvijem te filmove - teško je reći. U početku sam odlagao zato što sam odlagač. Zatim su zagudele jebene devedesete, pa mi nije bilo do fotki. Onda sam emigrirao. I tako. Plus je na filmovima nešto od emotivne važnosti za mene, pa sam se valjda uvek plašio da ih ne upropastim (gubitkom rutine).Epilog je da je razvijanje odlično uspelo! Razvio sam ove NP22 filmove u Ilfordovom Ilfotec LC29 (u omeru 1:19) kao da je AGFA APX 100. Računam, švapska emulzija je švapska emulzija, taman i kad je iz bivšeg DDR-a! To je, prema Ilfordovim tablicama, razvijanje od 7 i po minuta, što sam i primenio. Gustina negativa je fina, ne bih rekao da je zrno loše, mada se film tek skenira, pa ću videti kad sagledam fotke u celosti.Inače, ono što bob pita, skener je Epson Perfection V350 Photo. Skeniram na 2400 dpi i traje dugo (nekoliko minuta po snimku), daje kadar nešto preko 2 sa 3 hiljade pixela. Ne koristim nikakve (od Epsonovih ugrađenih) korekcije, osim unsharp maske.

Edited by Indy
Link to comment
Neverovatna stvar se danas desila - posle onog filma s kojim sam otpočeo topik, okuražio sam se i konačno uradio nešto što sam odlagao toliko dugo da je teško poverovati. Razvio sam dva Orwo NP22 filma koje sam ispucao u januaru... 1992. godine. :s_w:
das okačio to da vidimo!
Link to comment

Hvala na interesovanju... Topik inace nije "moj", pa ocekujemo i vase foto doprinose s filma. ;-)Ovo je prosle nedelje s plaze800img016.jpgI motoric koji se vidi na gornjem negativu (od pre par meseci)800img011copy.jpgI jos jedan snimak, izvuceno sa filma koji je stojao nerazvijen 18 godina...800img044copy.jpg

Link to comment
Hvala na interesovanju... Topik inace nije "moj", pa ocekujemo i vase foto doprinose s filma. ;-)
Ja bih vrlo rado - ali nemam cime da skeniram :(Stoje mi stotine i stotine negativa i slajdova tu na polici pored mene i gledam ih svaki dan, i mislim da ima nekih dobrih fotki...
Link to comment
I motoric koji se vidi na gornjem negativu (od pre par meseci)
Што су рефлекси... ја сам те негативе већ видео као позитиве... чак сам се питао како си то исфотошопао да се негатив обрне а околина остане. Таморж ме чека километар траке за скенирање...
I jos jedan snimak, izvuceno sa filma koji je stojao nerazvijen 18 godina...
Мој рекорд је три године, Орво у боји, развио са не знам чијим хемикалијама, ваљда нека Агфа купљена у Сегедину или Темишвару. Ал' испало одлично, нарочито једна лонг плеј експозиција пуног месеца над кућом, види се лепо и светло у купатилу и све... а нама причали да бојац мора да се развије за десетак дана, иначе оде мас у пропас.
Link to comment
Ja bih vrlo rado - ali nemam cime da skeniram :(
Nisu skeneri sad skupi... ima i onih univerzalnih kombo (printer/skener) koji imaju plastični dodatak za ubacivanje filmova. (Možda ih nije lako naći, ali postoje takvi modeli). Poenta je, ne treba ti profi skener. Ako čitaš foto sajtove, tamo ima toliko nekih natripovanih "tehničara", po kojima ispada da ne smeš ni da pomisliš nešto da radiš ako nemaš koju desetinu hiljada dolara viška para. To su gluposti... moj skener je bio nešto cca 150 eu (i to je univerzalni skener, dakle skeniram s njim i sve drugo, ne samo za fotografiju) i ja ne koristim ni 50% kvaliteta koji može da pruži (pošto bi to bilo nešto što ide za štampu, a ja slabo štampam fotke - a trebalo bi to mnogo više da radim).Danas sam škljocao film po gradu, prava je uživancija i drugačije iskustvo od digitalnog Nikona (na koga sam se u međuvremenu potpuno navikao). Lepše leži u ruci (FE2) onako kompaktan, metalan, solidan, gotovo bešuman... samo jedno kratko "tk", i to je to. Uslikato. (Jedino što sam se malčice zaboravio pa očekujem da će sam da uoštri... a fokus je manuelan). Inače, ovde se dobri filmovi (Ilford, itd) prodaju na više mesta po gradu, tako da se osećam dobro podržan. (Pošto je Melburn prepun hipstera, okreću se za mnom kada vide filmski aparat, računaju i ja sam neki hipster... ha, kako sam ih navukao! :D )
Link to comment

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...